דלג לתוכן

בועה בריאה (Bulla)

2 דקות קריאה
בועה בריאה (בולה) היא חלל אוויר בלתי תקין הנגרם בריאה, בעל קוטר מינימלי של סנטימטר אחד. הופעת הבולות אופיינית למחלת נפחת הריאות (אמפיזמה). במבנה האנטומי התקין של הריאות קיימים דרכי אוויר מתפצלים שבסופם חללי אוויר קטנים. בולה נוצרת כתוצאה מפגיעה דלקתית ממושכת בחללי האוויר הקטנים הללו.


ד"ר בר אילן
ד"ר בני צוקרמן

סיבות וגורמי סיכון

הגורם העיקרי להיווצרות בולות הוא עישון "כבד" ולאורך שנים רבות. גורמים נוספים הם חשיפה לחומרים המצויים באוויר המזיקים לריאות (חשיפה לזיהום אוויר בסביבה היומיומית או בזמן עבודה במפעל המייצר כימיקלים מסוימים) וכן פגם תורשתי של חסר באנזים Alpha 1 antitrypsin. גורמים אלה פוגמים ביכולת ההתגוננות של חללי האוויר מפני זיהום או מפני הרס, ולכן נוצרת בהם דלקת כרונית. הדלקת גורמת להרחבה מתמדת של חללי האוויר וליצירת בולות.
עלולות להיווצר בולה יחידה או בולות מרובות המצויות בשתי הריאות. ככל שהבולה גדלה היא גורמת לדחיקה של רקמת ריאה תקינה. רקמת הריאה התקינה משתתפת בתהליך הנשימה ולכן עם דחיקתה נגרם קוצר נשימה. לפיכך, מחלת האמפיזמה מאופיינת בעיקר על ידי קוצר נשימה מתגבר והולך.

אבחון ובדיקות

אבחון של בולה בריאה נקבע תחילה בעזרת צילום בית החזה. בדיקת טומוגרפיה מחשבית מאפשרת לזהות ולמקם את הבולה בדיוק רב יותר.

טיפולים ותרופות

הטיפול בבולה באמצעות תרופות מיועד למתן את קוצר הנשימה והוא כולל מרחיבי סימפונות מסוגים שונים. טיפול נוסף עם סטרואידים מיועד לעצור ולצמצם את התהליך הדלקתי. בנוסף, קיים ניתוח שבו כורתים את הבולה (Bullectomy) או (Lung volume reduction surgery). טיפול בניתוח מתחייב כאשר הבולה גורמת לסיבוכים, כגון זיהום בבולה או גניחת דם (המופטיזיס). מרבית הניתוחים מבוצעים כאשר הטיפול בתרופות אינו מסייע להקל בסימפטומים וקיים הכרח למתן את קוצר הנשימה. הוצאת הבולה מאפשרת לרקמת הריאה הדחוקה להתפשט מחדש ולתפקד בצורה תקינה. כיום משתדלים למעט בניתוחים עקב שיעור סיבוכים גבוה יחסית. על מנת למזער את הסיבוכים שעלולים להיגרם לאחר הניתוח, נערכת לחולים הכנה נשימתית ותזונתית.
רופאים בתחום
ד"ר שבתאי ורסנו
ד"ר שבתאי ורסנו ריאות
פרופ' דב היימר
פרופ' דב היימר ריאות
 מור - אבחון מוקדם של סרטן הריאה
מור - אבחון מוקדם של סרטן הריאה אונקולוגיה
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו