תפרחת או פריחה בעור (Rash)

ראשי

תאור

תפרחת בעור, שמכונה לעיתים פריחה בעור או אקזמה (eczema), מאופיינת בהופעת נגעים בשטחים מוגבלים כתוצאה משינויים חריגים בעור. הנגעים יכולים להתבטא בשינויי צבע בלבד, להיות מורמים, בעלי תוכן מוצק או נוזלי (שלפוחיות או בועות). על הנגעים עלולים להתווסף גם שינויים מישניים כמו קשקשת, גלד, גלע, כיב, סימני גירוד או צלקת. התפרחת יכולה להיות מפושטת על פני אזורים נרחבים, ממוקמת באזור מסוים או במספר אזורים. קראו עוד:  
פריחה בעור
פריחה אצל תינוקות;      
אקזמה בידיים

אבחון תפרחת בעור
אבחון התפרחת בעור כולל מספר מרכיבים: בראש ובראשונה מגדירים את סוג הנגע הראשוני (על פי מינוח מקובל), שינויים מישניים, גודל, צבע, שטח פנים וגבולות (סדירים או שאינם סדירים, חדים או כאלה המתמזגים עם העור מסביב). בעת האבחון חשוב לשים לב גם למיקום ולפיזור הנגעים. 


באבחון התפרחת או הפריחה בעור בודקים את הגודל, הצבע, הצורה והמיקום של הנגעים.

האנמנזה מקיפה את סיפור הופעת התפרחת ומהלכה, גורמים סביבתיים, הופעת תפרחת אצל אנשים נוספים בסביבה הקרובה (שיכולה לרמוס על הדבקה, למשל) או תסמינים נלווים כמו גרד, כאב, חום מקומי או חום גוף. בנוסף, ניתן להיעזר בבדיקות מעבדה כמו בדיקות דם, בדיקה מיקרוסקופית של פיסת רקמה, משטחים, ותרביות מהנגעים. עם זאת, עד כמה שבדיקות העזר חשובות ומועילות, העיקר באבחון התפרחת בעור הוא "קריאה" נכונה ופירוש נבון של השינויים הנצפים. מבחינה זו העיניים של הרופא הן הכלי החשוב ביותר באבחון מחלות עור. 

פריחה בעור - מחלה או סימפטום?
תפרחת עלולה להיות ביטוי של מחלת עור, כמו אטופיק דרמטיטיס או פסוריאזיס, או מחלה כללית-מערכתית, כי לחלקן יש גם ביטויים בעור. הידועות מכולן הן מחלות ויראליות, שנקראות גם מחלות ילדים בגלל שכיחותן בקרב ילדים, המתבטאות בחום ובפריחה בגוף. מחלות אלה כוללות: חצבת, אדמת, אדמדמת, המחלה החמישית, אבעבועות רוח ועוד. אך לרובן יש כיום חיסון.

בנוסף, למחלות הילדים יש עוד מחלות מנגיפים המתאפיינות בחום ובתפרחת, בכללן נגיף הקוקסקי הגורם לתפרחות מלוות בחום ולעיתים בשלשולים והן נפוצות בעיקר בקיץ, מחלת הפה והגפיים (שמכונה בציבור הרחב "הפה והטלפיים"), מחלת הנשיקה (מונו-נוקלאוזיס), קדחת הנילוס ועוד. 
קבוצה גדולה אחרת של מחלות זיהומיות המלוות בפריחה בעור היא זו הנגרמת מחיידקים. המוכרות שבהן הן טיפוס, דלקת מעטפת המוח (מנינגיטיס), שנית (סקארלטינה), עגבת (סיפיליס), מחלת ליים ועוד.


פריחה בעור שאינה מחלת עור
חשוב במיוחד להכיר את מאפייני הפריחה בעור שמופיעות עקב מחלות שאינן זיהומיות. למחלות מטבוליות (קשורות להפרעה בחילוף חומרים), אנדוקריניות, מחלות קולגן, מחלות אוטואימוניות ולמחלות ממאירות יש לעיתים ביטויים בעור, שזיהויים עשוי להוות המפתח לאבחונם, גם משום שהתסמינים בעור נגישים יותר. לדוגמה, במחלות הפוגעות במרכיבים של רקמת החיבור (קולגן) נפגעות מערכות גוף רבות ובתוכן גם העור. אחת המחלות היא דלקת כלי הדם (ואסקוליטיס), שבמהלכה נפגעים כלי הדם באיברים חיוניים רבים, כמו: כליות, ריאות, מערכת העצבים ועוד, אולם האבחון והסיווג נקבעים על פי בדיקה של דגימת הרקמה מאזור הפריחה בעור. 

מחלות שמתבטאות בפריחה בעור
יש מחלות עור מסוימות, שפוגעות גם במערכות אחרות, כמו פגיעה במיפרקים במחלת פסוריאזיס, בכצ'ט, זאבת האדמנתית (SLE) ומחלות רבות אחרות. עד כדי כך שהגבול בין מחלת העור והמחלה הפנימית עם תסמינים בעור אינו חד, והחולים מטופלים על פי רוב בידי רופאים מתחומי התמחות שונים. בנוסף, רגישות-יתר לתרופות, אלרגיה למזון או לחומרים נשאפים עלולה להתבטא בפריחה בעור, לדוגמה חרלת (אורטיקריה).


פרופ' רוני וולף 

ממשיכים לדבר על זה בפורום פריחה

שאלות ותשובות


פורומים, יבלות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
יבלת על האף תהילה 16/09/2019 12:00
 • שלום לביתי יש יבלת על האף שנופלת מידי פעם ושוב גדלה כבר כמה פעמים בערך בגודל חצי סנטימטר. היא ורדרדה ואח"כ משחירה. מדממת הרבה פעמים ומפרישה סוג של מוגלה בעיקר לקראת נפילתה. אשמח לדעת האם מומלץ לטפל בלייזר? או שקיימת אפשרות אחרת? הילדה סובלת וחברים מעירים לה. תודה רבה

 • + הוסף תגובה
יבלת על האף ד"ר אביקם הראל 18/09/2019 19:48
 • שלום רב, בהחלט ניתן לטפל בנושא, נדרש להגיע לפגישה עם רופא עור מומחה. ניתן לטפל באמצעות לייזר, או באמצעות הסרה כירורגית. תודה ד"ר הראל

 • + הוסף תגובה
יבלת טורדנית על האף תהילה 19/09/2019 09:25
 • תודה רבה האם יש סיכון בטיפול בלייזר או שאין מה לחשוש? קרינה וכד'..

 • + הוסף תגובה
שלום רון 30/06/2019 18:00
 • היית לי יבלת באצבע ברגל הרופא נתן לי אנטיביוטיקה המוגלה של היבלת נעלמה ונשארה האצבע אדומה האם זה יעלם לבד?מה צריך לעשות?

 • + הוסף תגובה
יבלת בעצבע ד"ר אביקם הראל 18/09/2019 19:58
 • במידה וזה לא נעלם לאחר 10 ימים יש לחזור לרופא לבדיקה חוזרת

 • + הוסף תגובה
יבלות עור קשה בכף הרגל ובאצבע אצל בת 11 דורית 27/06/2019 19:30
 • נכדתי בת 11 סובלת כבר מזה שנה ויותר מיבלות של עור קשה בכרית בכף הרגל , זה נראה זוועה כל הכרית מלאה ,טוענת שלא כואב לה ..(קשה לי להאמין) לאחרונה יצאה לה גם יבלת על האצבע השניה . נותנת לה קרם למריחה וריכוך העור מה ניתן לעשות? איך קוראים לרופא שמטפל במיוחד המקרה כזה? תודה

 • + הוסף תגובה
יבלת בכף הרגל ד"ר אביקם הראל 18/09/2019 19:57
 • יש להסיר את היבלת באמצעות הסרה כירורגית או באמצעות לייזר מתאים

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!