CMV - זיהום בציטומגלו-וירוס (Cytomegalovirus infection)

ראשי

תאור

ציטומגלו-וירוס (CMV) הוא נגיף נפוץ שיכול להדביק כל אדם. רוב האנשים אינם חשים שהם נדבקו ב-CMV כי הוא כמעט ולא גורם לסימפטומים. אך בקרב אנשים בעלי מערכת חיסונית חלשה או נשים בהריון ה-CMV עלול להיות מסוכן.

לאחר ההדבקה הראשונית ב-CMV הנגיף נשאר בגוף למשך כל החיים, לרוב בצורה רדומה. ה-CMV מועבר דרך נוזלי הגוף כמו חלב אם, רוק, שתן, דם וזרע. הסיכון לפתח מחלה כתוצאה מהדבקה ב-CMV עולה באנשים עם מערכת חיסונית חלשה.


CMV מסוכן בהריון

נשים בהריון שמפתחות זיהום CMV פעיל עלולות לסכן את העובר במחלות שונות. לרוב אין צורך בטיפול תרופתי בנגיף למעט במקרים קשים.סימפטומים


מבוגר בריא שנדבק ב-CMV יחווה מעט סימפטומים של עייפות, חולשה וכאבי שרירים אם בכלל. סימפטומים בולטים יותר יופיעו בעיקר אצל תינוקות שנדבקו ב-CMV ברחם או זמן קצר לאחר הלידה ואנשים עם מערכת חיסונית פגועה.

 

סימפטומים של CMV אצל תינוקות

הסיכון להעברת הזיהום ב-CMV מהאם לעובר במהלך ההריון הוא נמוך, אך עולה משמעותית כשהאם נדבקת ב-CMV בפעם הראשונה, לעומת מצב בו מתפרץ ה-CMV מחדש. מרבית התינוקות שנדבקו ב-CMV בהריון נראים בריאים לאחר הלידה ורק מקצתם יפתחו תסמינים עם הזמן, שהנפוץ ביותר הוא אובדן שמיעה. לפעמים מתפתח גם אבדן ראייה.

אצל חלק קטן מהתינוקות נוכל לראות סימפטומים של ההדבקה ב-CMV ברחם כבר בזמן הלידה:  צבע צהוב בעור ובעיניים (צהבת); כתמים סגולים או פריחה בעור; קטנים יחסית לגיל; טחול מוגדל; כבד מוגדל בעל תפקוד פגוע; דלקת ריאות; פרכוסים.

 

סימפטומים של CMV אצל אנשים בעלי מערכת חיסונית פגועה

אצל אנשים אלו המחלה הזו דומה למחלת הנשיקה הנגרמת על ידי הנגיף EBV. נגיף ה-CMV יכול לפגוע גם באיברים ספציפיים ולגרום ל:

-         פגיעה בראייה עד לכדי עיוורון.

-         דלקת ריאות.

-         שלשול.

-         כיבים במערכת העיכול שיכולים לגרום לדימומים.

-         דלקת של הכבד.

-         זיהום במוח.

-         שינויים התנהגותיים.

-         פרכוסים.

     תרדמת.

-        

סיבות וגורמי סיכון

נגיף ה-CMV נשאר בגופינו לאחר ההדבקה למשך כל החיים. אצל אנשים בריאים ה-CMV רדום רוב הזמן ורק לעיתים נדירות הוא עובר הפעלה מחדש (reactivation). ההדבקה ב-CMV יכולה להתרחש רק בתקופות בהן הנגיף עובר הפעלה מחדש.

דרך ההדבקה הנפוצה ביותר ב-CMV היא נגיעה בעיניים, באף או בפה לאחר נגיעה בנוזל גוף מאדם הנגוע ב-CMV. דרכי הדבקה נוספות הן מגע מיני לא מוגן, הנקה (CMV יכול לעבור בחלב אם מהאם לתינוק), בתרומת דם או אברים, דרך השליה מהאם לעובר בסמן ההריון או הלידה.

נגיף ה-CMV נפוץ מאד בכל רחבי העולם ולכן לא קיימים גורמי סיכון מיוחדים להידבקות בו.

תופעות נלוות וסיבוכים

במקרים הנדירים בהם CMV גורם למחלה רצינית באדם בריא יתכנו סיבוכים הבאים:

מונונוקלאוזיס של CMV : סימפטומים הדומים לאלה המופיעים במחלת הנשיקה, כמו כאב גרון, שקדים מוגדלים, בחילות ועייפות. צריך לשלול הדבקה ב-EBV, שהוא הגורם למחלת הנשיקה.

תלונות במערכת העיכול:  נגיף ה-CMV יכול לגרום לכאבי בטן, שלשולים, חום, תהליך דלקתי במעי הכולל דם בצואה.

פגיעה בכבד: תפקודו של הכבד יכול להיפגע.

פגיעה במערכת העצבים: תוארו מספר מקרים של זיהומים במערכת העצבים ובעיקר אנצפליטיס כתוצאה מהדבקה ב-CMV.

 סיבוכים ריאתיים: ה-CMV יכול לגרום לזיהום ודלקת ברקמת הריאה.


קראו עוד:  וירוס CMV בהריון – ממה להיות מודאגים, אם בכלל ; פענוח בדיקת נוגדנים ל-CMV ; הסכנות והסיבוכים של נגיף ה-CMV 


סיבוכי CMV אצל תינוקות

 פגיעה בשמיעה.

-         פגיעה בראייה הכוללת איבוד ראייה מרכזי ופגיעות נוספות (רטיניטיס ואוביאיטיס).

-         פיגור שכלי.

-         הפרעות קשב וריכוז.

-         אוטיזם.

-         פגיעה בקואורדינציה.

-         היקף ראש קטן.

-         פרכוסים.

-         מוות.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

כאשר חושדים בזיהום ב-CMV באדם בריא, מבצעים בדיקת נוגדנים ל-CMV  כדי לזהות נוגדנים שהגוף מייצר כנגד CMV בדם או בדיקות אחרות שנועדו לזהות את נגיף ה-CMV עצמו בדם, בנוזלי הגוף או בדגימת רקמה.

 חשוב לבדוק נוגדנים ל-CMV לפני הכניסה להריון, כדי לבחון אם האישה חלתה בעבר ב-CMV . הסיכון למחלה במהלך ההריון נמוך מאד בנשים אלו. אם במהלך ההריון האישה נדבקת לראשונה ב-CMV אפשר לשקול ביצוע של בדיקת מי שפיר לראות האם גם העובר נדבק ב-CMV. לעיתים הצורך בבדיקה זו עולה כאשר מזהים מומים בבדיקת האולטרא סאונד.

אם ישנו חשש להדבקה ב-CMV מיד לאחר הלידה, חשוב להיבדק בשלושת השבועות הראשונים לאחר הלידה ולא מאוחר יותר.

לאנשים בעלי מערכת חיסונית פגועה, כמו חולי איידס או מושתלי איברים, מומלץ לבצע בדיקות סקר לנשאות CMV על מנת לבצע מעקב הדוק ולהימנע במידת האפשר מסיבוכי המחלה.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

במיעוט המקרים בהם יש צורך בטיפול, קיימות תרופות אנטי- ויראליות שמעכבות את חלוקת נגיף ה-CMV. לצערנו, עדיין אין בנמצא טיפול שמסוגל לפגוע בנגיף בצורה ישירה.

מניעה

בגלל ש-CMV הוא נגיף נפוץ, ההימנעות היא כמעט בלתי אפשרית, אך חיונית בעיקר עבור נשים בהריון שלא חלו ב-CMV בעבר.

המניעה כוללת בעיקר צעדי היגיינה כמו רחיצת ידיים תכופה, הימנעות משימוש כל אוכל של אחרים, הימנעות ממגע בנוזלי גוף של אחרים וקיום יחסי מין בצורה בטוחה.


פורומים, ביוץ והזרעה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הזרעה אחרי אוביטרל אור של תקוה 16/09/2019 12:54
 • שלום ד"ר, יום שישי ב 23:15 בלילה הזרקנו אוביטרל, ביום ראשון בבוקר בשעה 11:40 בערך עשינו הזרעה. איך התהליך עם האוביטרל עובד? אם נניח היה ביוץ בשבת,או ראשון בבוקר כבר האם זה אומר שיכול להיות שפיספסנו את המועד/תזמון ואת הביוץ? ועוד שאלה לגבי הביוץ..במידה ומתרחש ביוץ מתי אפשר להכנס להריון לפניו או לאחריו? ברגע שהביוץ מתרחש מה זה אומר?(יש ככ הרבה מחלוקות על זה שאני כבר מבולבלת).

 • + הוסף תגובה
הזרעה אחרי אוביטרל ד"ר גיל ירושלמי 17/09/2019 17:03
 • בדרך כלל הביוץ אחרי אוביטרל יתרחש סביב 24-36 שעות אחרי הזרקתו. הביצית יכולה להיות מופרית כ-24 שעות אחרי הביוץ. הזרע יכול לשרוד עד 72 שעות בגוף. לכן אין צורך לתזמן בדיוק את ההזרעה לדקה המדוייקת של הביוץ.

 • + הוסף תגובה
המשך אור 17/09/2019 20:00
 • הבנתי,,אבל נניח במקרה שלנו אנחנו זוג דתי ואין אנו יכולים לקיים יחסים לפני ..זא ביום שישי לצורך העניין ושבת לא יכולנו לקיים יחסים. ואז ההזרעה הייתה ביום ראשון.האם יש מצב של פספוס הביוץ..?

 • + הוסף תגובה
המשך 3 א 17/09/2019 21:43
 • עוד שאלה חשובה.. במידה וקיבלתי אוביטרל יום שישי וראשו הייתה ההזרעה..במידה והיה ביוץ.... האם בימים שני שלישי זה כבר לא רלוונטי לקיים יחסים?

 • + הוסף תגובה
סיכויי הצלחה עם גונאל אור 17/09/2019 15:29
 • שלום דר, בת 38, 3 הריונות ספונטניים אחרי קיסריים,מעונינת בהריון נוסף, נתקלנו בקושי עקב חסימה בחצוצרה שמאלית,בעל בן 40 עם בעיה קלה בצמיגות הזרע, לאחר ניסיונות הופנינו לטיפולי פוריות, טיפול מספר 2 קבלתי,גונאל 50 במשך 9 ימים, ביום העשירי זריקת אוביטרל וביום ה 12 הזרעה. מהם סיכוי ההצלחה עבורינו? פעם ראשונה עם גונאל..(במעקב דעשינו לפני ההזרעה..(היה 2 זקיקים ימין 14, שמאל 15 רק שהשמאל לא רלוונטי) ליום ההזרעה אין לי מושג מה היו הנתונים.

 • + הוסף תגובה
סיכויי הצלחה עם גונאל ד"ר גיל ירושלמי 17/09/2019 17:06
 • יש המון גורמים שמשתנים בין אישה לאישה אבל הגיל הוא הפקטור החשוב. בגיל 38 הסיכויים להריון בהפריה חוץ גופית הם כ-15-25% לכל נסיון של החזרת עוברים. בהזרעה הם מעט יותר נמוכים.

 • + הוסף תגובה
טיפול עם גונל המשך א 17/09/2019 20:05
 • אוקיי, אז זה אומר שהגונאל לא יכול לעזור לעלות את הסיכויים עצם זה שהואא גורם ליותר זקיקים...מאשר ביוץ טבעי שרמת הזקיקים היא יחידנית..תמיד יש בצד אחד..או שזה לא קשור?

 • + הוסף תגובה
גונאל ד"ר גיל ירושלמי 17/09/2019 20:23
 • בביוץ טבעי של זקיק בודד הסיכוי להריון יותר נמוך.

 • + הוסף תגובה
החזרת עוברים אני 17/09/2019 20:07
 • ידוע שהחזרה של יותר מעובר אחד מגדילה את הסיכוי להריון. בהנחה שהזמן הוא לא פקטור, האם החזרה של אותן כמות עוברים רק בכל חודש אחד שווה ערך אותו סיכוי? לדוגמא האם החזרה של עובר אחד כל חודש במשך 3 חודשים שווה ערך במחינת השגת הריון להחזרה של 3 עוברים בחודש אחד?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!