פטמות סדוקות (split nipples)

ראשי

תאור

הנקה כשלעצמה לא אמורה לכאוב. פטמות סדוקות (split nipples ) נוצרות כתוצאה מסדק או פצע שנגרם בדרך-כלל מהתחברות לא נכונה של התינוק אל השד. לעיתים קרובות התאמה מינורית של תנוחת התינוק והשד יכולות לסייע בהקלה על פטמות סדוקות. במידה ותוך 48 שעות מתחילת הטיפול בפטמות מצבן לא משתפר משמעותית, ואף מחמיר, או אם הינך הנקת בעבר והובחנת כסובלת מפטמות סדוקות, עליך ליצור קשר עם יועצת הנקה או רופא אשר יסייע באבחון המקור לכאב.
על מנת להקל על הכאב ולאפשר לתינוק לינוק בקלות יותר (ובכך להקטין את הסיכוי שלך לפתח פטמות סדוקות). ישנם מספר אמצעים שתוכלי לנקוט:
תוכלי להשתמש במשחה צמחית או ווזלין טהור לסיכוך הפטמות או פשוט למרוח אותן בחלב שלך.

האכלות תכופות (לפחות כל שעתיים) יבטיחו שתינוקך לא יהיה רעב מדי בין האכלות, דבר זה עלול לגרום לו לינוק בצורה אגרסיבית ורעבתנית ולגרום לכאב בפטמות.

שאיבה ידנית או בעזרת משאבת חלב יאפשרו להזרים תחילה את החלב ולהכין את הפטמה להנקה, פעולה זו לא
תאפשר לתינוק לקבל את החלב במהירות ללא פעולות יניקה חדות.

הנקה בשד הכואב פחות תחילה תאפשר להוריד משמעותית את הנזק לפטמה הסדוקה, היות ותינוקות נוטים להיות אגרסיביים יותר בתחילה ההנקה. 

מומלץ ליטול משכך כאבים קל כחצי שעה לפני ההנקה ובכך להפחית את תחושת אי הנוחות, במקביל לטיפול מקומי בפטמות הסדוקות.

אוורור נאות של הפטמות מפחית את הסיכוי לפתח פטמות סדוקות, במיוחד בזמן ההנקה.

קומפרסים חמים ולחים עוזרים לסייע בהקלה על פטמות סדוקות לאחר או לפני ההנקה עצמה.

מריחת מעט מהחלב על הפטמות עוזר בריפוייהן היות וחלב אם מכיל ויטמין E אשר מסייע בהאצת תהליך שיקום העור. חשוב מאוד לא למרוח ויטמין E ממקור חיצוני אשר עשוי להכיל חומרים רעילים לתינוקך.

שימוש במשחות צמחיות וטבעיות (שאינן מהוות מרכיבים מסוכנים עבור תינוקך) מסייע בהכנת עור הפטמה להנקה ומרכך אותן.

לעיתים מומלץ לאימהות להסתייע בכרית מיוחדת עם ג'ל מרגיע המפחית את הטראומה לפטמה לאחר ההנקה.
חשוב מאוד להקפיד להחליף כראוי את הרפידות בחזיית ההנקה, כדי שלא יחמירו את הכאב בפטמות. אוורור קריטי ביותר לתהליך ההחלמה.

במידה והכאב כה חזק עד לכדי כך שבגדייך מכאיבים לך, מומלץ לשקול שימוש ברפידות מגנות בחזייה.
אם הפטמות שלך להיות כל כך כואב שאתה לא יכול לסבול את הלחץ של החזייה שלך, או בגדים על אותם וזה כואב לך להחזיק את התינוק שלך, אולי כדאי לך לשקול לבשה פגזים השד בתוך החזייה שלך כדי להגן על הפטמות שלך כפי שהם לרפא.

בכל מקרה של פטמה פצועה או מדממת כדאי לפנות ליועצת הנקה. 

פורומים, אזוספרמיה, ניתוחים להפקת זרע ופריון הגבר

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טסטוסטרון נמוך ופוריות עדי 04/12/2019 09:07
 • שלום, אני סובל מטסטוסטרון נמוך (היפוגונדיזם), עדיין ללא ילדים, שמעתי שטיפול בטסטוסטרון עלול לפגוע בפוריות, האם זה נכון? האם יש דרך להעלות את הטסטוסטרון בלי לפגוע בפוריות? תודה

 • + הוסף תגובה
טסטוסטרון ופוריות הגבר דר' שלומי ברק 04/12/2019 13:43
 • שלום עדי, הטסטוסטרון מיוצר באשכים ולו 2 תפקידים: 1) תורם לתפקוד תקין של האשכים מבחינת הליך ייצור זרע, 2) עובר דרך זרם הדם לרקמות שונות בגוף ובעל חשיבות גבוהה לבריאות גברית תקינה. בטיפול בטסטוסטרון ישיר (בג'ל למריחה או בזריקות) הטסטוסטרון מגיע רק לזרם הדם ולא לאשכים, וגורם לדיכוי הליך ייצור הזרע. לכן, כאשר יש רצון להעלות את הטסטוסטרון אך לא לפגוע בפוריות, אין לטפל באמצעות נטילת טסטוסטרון ישיר אלא באמצעות עידוד האשכים באמצעים תרופתיים (טבליות קלומיפן או אנסטרזול, או זריקות פרגניל) לייצר יותר טסטוסטרון. עם זאת יש לנהל את הליך הטיפול בזהירות, לשלב בין דרכי הטיפול השונות, ולא להוריד את המטופל בבת אחת מנטילת טסטסוטרון ישיר. התאמת הטיפול מתבצעת ע"י רופא מומחה לפריון הגבר (אנדרולוג) בעל הכשרה אנדוקרינולוגית, או ע"י אנדוקרינולוג מומחה לפריון הגבר, והינה מבוצעת לאחר בירור מעמיק של היסטוריה רפואית, נפח ומרקם האשכים, ועוד. פירוט על דרכי הטיפול השונות, ניתן לקרוא במאמר בנושא הנמצא בעמוד המאמרים באתר המרכז הרב תחומי לפריון האשה והגבר.

 • + הוסף תגובה
אזוספרמיה חסימתית ענת 25/11/2019 15:37
 • שלום ד"ר, גילו אצל בעלי אזוספרמיה חסימתית, כלומר, להבנתי הפרופיל ההורמונלי תקין. הרקע לבעיה, הוא נשאות CF. האם תוכל להסביר מה הטיפול המומלץ במקרים כאלה?

 • + הוסף תגובה
טיפול לאזוספרמיה חסימתית דר' שלומי ברק 25/11/2019 20:53
 • שלום ענת, ישנן מספר דרכים לטיפול באזוספרמיה חסימתית: TESA - שאיבת זרע מהאשכים ע"י מחט, TESE - ביופסיית אשכים פתוחה, החסרון ב2 שיטות אלו הוא שכמות הזרע המופק הינה מוגבלת, וכן הן דורשות לקיחת רקמה מהאשכים, מה שעלול לפגוע בייצור ההורמון הגברי, טסטוסטרון. דרך נוספת הינה PESA - שאיבת זרע מהאפדידימיס (יותרת האשך) ע"י מחט, החסרון בה הוא גם כן הפקת זרע בכמות מוגבלת, וכן שהיא נעשית "על עיור" ללא שהרופא רואה דרך אלה רקמות הוא נוגע. שיטה נוספת היא MESA - הפקת זרע מיותרת האשך באמצעים מיקרו-כירורגיים, שיטה זו הינה מועדפת בשל הכמות הגדולה של הזרע המופק, וכן בשל השימוש במיקרוסקופ במהלך הניתוח, דרכו המנתח רואה את הרקמות דרכן הוא עובר, ומוודא שהפגיעה היא מינימלית. הפקת זרע בשיטת ה-MESA, יכול לבצע רופא שעבר הכשרה אנדרולוגית מיקרו-כירורגית בלבד.

 • + הוסף תגובה
ספירת זרע נמוכה וניתוח ספי 20/11/2019 15:32
 • הי, ספירת הזרע שלי נמוכה. איך ניתוח יכול לעזור? מאוד רוצה להיות אבא, בניסיונות של השנתיים האחרונות זה לא הולך..

 • + הוסף תגובה
ספירה נמוכה דר' שלומי ברק 25/11/2019 10:18
 • שלום ספי, מקרים של ספירת זרע נמוכה אינם מיועדים לניתוח בדרך כלל. יש לגשת לאנדרולוג להערכת המצב הרפואי והתאמת טיפול, לעתים ניתן להגיע למצב המאפשר הריון טבעי ולעתים יש צורך לגשת לטיפולי פוריות, תלוי בחומרת הבעיה, רמת ההורמונים, רמת וריקוצלה אם קיימת, ועוד.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!