פטמות סדוקות (split nipples)

ראשי

תאור

הנקה כשלעצמה לא אמורה לכאוב. פטמות סדוקות (split nipples ) נוצרות כתוצאה מסדק או פצע שנגרם בדרך-כלל מהתחברות לא נכונה של התינוק אל השד. לעיתים קרובות התאמה מינורית של תנוחת התינוק והשד יכולות לסייע בהקלה על פטמות סדוקות. במידה ותוך 48 שעות מתחילת הטיפול בפטמות מצבן לא משתפר משמעותית, ואף מחמיר, או אם הינך הנקת בעבר והובחנת כסובלת מפטמות סדוקות, עליך ליצור קשר עם יועצת הנקה או רופא אשר יסייע באבחון המקור לכאב.
על מנת להקל על הכאב ולאפשר לתינוק לינוק בקלות יותר (ובכך להקטין את הסיכוי שלך לפתח פטמות סדוקות). ישנם מספר אמצעים שתוכלי לנקוט:
תוכלי להשתמש במשחה צמחית או ווזלין טהור לסיכוך הפטמות או פשוט למרוח אותן בחלב שלך.

האכלות תכופות (לפחות כל שעתיים) יבטיחו שתינוקך לא יהיה רעב מדי בין האכלות, דבר זה עלול לגרום לו לינוק בצורה אגרסיבית ורעבתנית ולגרום לכאב בפטמות.

שאיבה ידנית או בעזרת משאבת חלב יאפשרו להזרים תחילה את החלב ולהכין את הפטמה להנקה, פעולה זו לא
תאפשר לתינוק לקבל את החלב במהירות ללא פעולות יניקה חדות.

הנקה בשד הכואב פחות תחילה תאפשר להוריד משמעותית את הנזק לפטמה הסדוקה, היות ותינוקות נוטים להיות אגרסיביים יותר בתחילה ההנקה. 

מומלץ ליטול משכך כאבים קל כחצי שעה לפני ההנקה ובכך להפחית את תחושת אי הנוחות, במקביל לטיפול מקומי בפטמות הסדוקות.

אוורור נאות של הפטמות מפחית את הסיכוי לפתח פטמות סדוקות, במיוחד בזמן ההנקה.

קומפרסים חמים ולחים עוזרים לסייע בהקלה על פטמות סדוקות לאחר או לפני ההנקה עצמה.

מריחת מעט מהחלב על הפטמות עוזר בריפוייהן היות וחלב אם מכיל ויטמין E אשר מסייע בהאצת תהליך שיקום העור. חשוב מאוד לא למרוח ויטמין E ממקור חיצוני אשר עשוי להכיל חומרים רעילים לתינוקך.

שימוש במשחות צמחיות וטבעיות (שאינן מהוות מרכיבים מסוכנים עבור תינוקך) מסייע בהכנת עור הפטמה להנקה ומרכך אותן.

לעיתים מומלץ לאימהות להסתייע בכרית מיוחדת עם ג'ל מרגיע המפחית את הטראומה לפטמה לאחר ההנקה.
חשוב מאוד להקפיד להחליף כראוי את הרפידות בחזיית ההנקה, כדי שלא יחמירו את הכאב בפטמות. אוורור קריטי ביותר לתהליך ההחלמה.

במידה והכאב כה חזק עד לכדי כך שבגדייך מכאיבים לך, מומלץ לשקול שימוש ברפידות מגנות בחזייה.
אם הפטמות שלך להיות כל כך כואב שאתה לא יכול לסבול את הלחץ של החזייה שלך, או בגדים על אותם וזה כואב לך להחזיק את התינוק שלך, אולי כדאי לך לשקול לבשה פגזים השד בתוך החזייה שלך כדי להגן על הפטמות שלך כפי שהם לרפא.

בכל מקרה של פטמה פצועה או מדממת כדאי לפנות ליועצת הנקה. 

פורומים אמצעי מניעה והתקנים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דימומים וכאבים טופי 29/05/2020 05:16
 • היי תמיד יש לי מחזורים קשים וכואבים מאוד ובזמן האחרון המחזור שיחק לי נעלם לחודש ואז הופיעה במשך חודש.והרופאה נתנה לי פרימולט נור ואמרה לי לחזור אחרי המחזור שאקבל בזכות הכדורים. כרגע אני נמצאת המחזור הזה .הוא מאוד חזק אני מתפתלת מכאבים חזקים הדימום הוא לא סביר (מחליפה כעד 10 תחבושות ביום).כדאי לגשת לרופא?או שזה התוצאה מהאזור?אשמח לתשובה למה אני ממש כאובה תודה מראש

 • + הוסף תגובה
דימום וכאבים ד"ר אילן ברעם 29/05/2020 14:22
 • עליך ללכת ולהבדק, כדאי לך לשקול עם הרופא טיפול קבוע יותר כמו מירנה למשל

 • + הוסף תגובה
גלולות אורנה 20/05/2020 20:22
 • שלום, אני נוטלת גלולות מסוג אסטל 35. ביומיים האחרונים לחפיסה, הגלולות לא נספגו טוב(הקאות ושלשולים). כמובן ששמרתי על יחסים מוגנים ופעלתי עפ ההנחיות. מה שקרה, זה שאני תמיד מקבלת 4 ימים לאחר יום סיום החפיסה. כלומר אם סיימתי בראשון, מקבלת בחמישי במהלך היום. הפעם קיבלתי ברביעי בלילה . האם זה תקין שהמחזור הקדים? מה הסיבה לכך? זה בגלל ה״פספוס״ גלולות?

 • + הוסף תגובה
פיספוס ד"ר אילן ברעם 22/05/2020 06:35
 • את צודקת, בעצם "סיימת " את הגלולות מוקדם יותר ולכן גם קיבלת וסת מוקדם יותר, לא לדאוג, להמשיך את הגלולות שבוע אחרי ההפסקה. כלומר לחשב שבוע מגלולה 19 ולהתחיל חבילה חדשה

 • + הוסף תגובה
ואם לא חישבתי כך? אורנה 24/05/2020 07:41
 • ביום האחרון לגלולות הפסיקו ההקאות, ולקחתי את הגלולה כרגיל... אז חישבתי שבוע. בדיעבד מחר אני אמורה להתחיל חפיסה חדשה. מה עליי לעשות? האם לפעול כרגיל? אין בכך סיכון?

 • + הוסף תגובה
גלולות ד"ר אילן ברעם 24/05/2020 17:17
התקן תקוע מורן 11/05/2020 20:42
 • אני בת 37 לאחר 2 קיסרי, כ 5 שנים מותקן אצלי התקן ללא הורמון עקב אדנומה בכבד.אתמול הגעתי לרופא ע"מ להחליף את ההתקן ולאחר בדיקה ואולטרסאונד הוא מסר שההתקן ממוקם ברחם במקום טוב והוא לא רואה את החוט ולכן לא יכול לשלוף אותו אך אין סיבה לדאגה ושאשאר איתו אם אין לי דלקות חוזרות/כאבים בבטן תחתונה וכו'.הוא הסביר שצוואר הרחם שלי מאוד צר ולכן גם אם ישלפו את ההתקן לא בטוח שניתן יהיה להכניס אחד חדש ושהרחם ממוקם מאוד גבוה קרוב לאגן עקב הקיסרי. אמר שהכל בסדר ואין בעיה להשאר עם זה כך. רציתי לדעת אם זה לא מסוכן? מה ההשלכות והאם מומלץ בכל זאת לדעתך להחליף? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
החלפת התקן ד"ר אילן ברעם 13/05/2020 16:44
 • אני מסכים לדעתו של הרופא שלך - אם ההתקן נמצא במקומו הנכון ברחם ואינו עושה שום בעיה - אין צורך להחליפו והוא ימשיך להגן עליך עוד כמה שנים נוספות

 • + הוסף תגובה
שאלה לגבי הפלסטיק מורן 20/05/2020 15:31
 • האם זה לא מסוכן מבחינת הפלסטיק?שיישבר או משהו כזה?

 • + הוסף תגובה
הפלסטיק ד"ר אילן ברעם 22/05/2020 06:38
 • הפלסטיק יכול להשבר בעקר כשנוגעים בהתקן או מנסים להוציאו, זו בודאי לא סיבה להוציא את ההתקן. גם אם בעתיד יוציאו וישבר הפלסטיק אל דאגה, החלק שישבר יפלט מאליו החוצה ואינו יכול להגיע למקום אחר

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!