המנגיומה (Hemangioma)

ראשי

תאור

המנגיומה היא גידול שפיר של כלי הדם הבנוי מסבך של כלי דם דקים (ורדידים) מורחבים. זהו הגידול השכיח ביותר בילדות, המופיע בכ-10%-5% מהילדים בגיל שנה. המנגיומה נמצא בשכיחות מוגברת אצל בנות (פי 3 יותר מהבנים), פגים, וילדים שנולדו לאימהות שעברו דגימת סיסי השיליה בזמן ההריון

ההמנגיומות, מופיעות לרוב כבר בשבוע הראשון לחיים, כ-60% מופיעות באזור הראש והצוואר, 25% באזור הגוף, ו-15% באזור הגפיים.

תינוק עם המנגיומה בזרוע


סימפטומים


ניתן לסווג את ההמנגיומות לפי עומק הופעתן לארבעה סוגים:

 • המנגיומות עור שטחיות – מופיעות כבליטה אדומה המזכירה בצורתה תות שדה. זו ההמנגיומה הנפוצה ביותר. הנגע האופייני עשוי להופיע כבר בלידה, או תחילה להראות ככלי דם מרובים, התבהרות של העור, או מעין סמני חבלה, שלאחר מכן יתפתחו למיצג של נגע אדום בוהק ובולט על פני העור.
 • המנגיומות תת-עוריות או המנגיומות עמוקות  - מאופיינות כבליטה תת-עורית בצבע כחול בהיר.
 • המנגיומות עם מרכיב עורי (אדום) ומתחתיו מרכיב תת-עורי.
 • המנגיומות באיברים פנימיים כגון כבד, מוח, מעי, ריאות ולשון.

בדרך כלל, ההמנגיומה גדלה במהירות במשך שלושה-תשעה חודשים בתקופה שאחרי הלידה. לרוב, אחריה תבוא תקופת של יציבות שמסתיימת בהצטמקות איטית של הגידול (שלב שנמשך 18 חודשים עד 10 שנים). כך ייעלמו לחלוטין 30% מההמנגיומות עד גיל שלוש, 50% עד גיל חמש, ו-90%-70% עד גיל שבע.

לרוב הילדים יש המנגיומה בודדת, ב-20% מהמקרים ייתכנו שתי המנגיומות. הופעת המנגיומות מרובות היא נדירה, ובמקרים כאלה גדל הסיכוי לקיום המנגיומה באיבר פנימי. נדיר שהמנגיומה תופיע באיבר פנימי בגוף ללא הסתמנות גם בעור.

המנגיומות מופיעות גם במבוגרים. בכבד הן נחשבות לגידול השפיר השכיח ביותר, אשר מתגלה לרוב במקרה, בביצוע סקירת בטן.

סיבות וגורמי סיכון

התופעה נפוצה יותר בקרב בנות, פגים, תינוקות עם משקל לידה נמוך, והריון בגיל מתקדם.

הסוגים השונים של המנגיומה נגרמים מסיבות שונות, למרות שהסיבה המדויקת להתפתחותם אינה ברורה. לדוגמא, המנגיומות בילודים נגרמות משגיאות בהתפתחות של מערכת כלי הדם שקוראת בזמן ההתפתחות העוברית, אך במקרים רבים, האירוע שגרם לשגיאה זו אינו מזוהה. חלק מההמנגיומות מתפתחות לאחר פגיעה, אך האם הפגיעה אכן יכולה להיות הגורם להמנגיומה היא דבר לא מוכח. ישנן נשים אצלן מתפתחות המנגיומות בזמן ההיריון, אשר נעלמות לאחריו. וכן ישנן המנגיונות המקושרות בהפרעות גנטיות.

תופעות נלוות וסיבוכים

הסיבוכים בעקבות המנגיומה נדירים וכוללים דימום מהנגע, התכייבות המלווה בכאב ומותירה בעקבותיה צלקת או זיהום. דימום עצמוני הוא נדיר. אין צורך להגביל את הילד בפעילות גופנית. המנגיומות במקומות חיוניים, כגון עפעף, דרכי נשימה או אוזן, עלולות להפריע לראייה, לנשימה או לשמיעה, ובאלו חשוב לטפל.

המנגיומות ענק עלולות לגרום לירידה ניכרת במספר טסיות הדם המלווה בתופעות דמם. 

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

את רוב ההמנגיומות ניתן לאבחן על פי ההסתמנות בלבד, ללא צורך בבירורים נוספים. במידת הצורך, ניתן להדגים את ההמנגיומות באמצעות אולטרסאונד, טומוגרפיה מחשבית (CT) ותהודה מגנטית (MRI).

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

 בדרך כלל, אין צורך בטיפול, שכן המנגיומות יכולות לסגת באופן עצמוני.

הטיפולים המקובלים עד לפני מספר שנים היו מתן קורטיקוסטרואידים, זריקות אינטרפרון, טיפול בלייזר או בקור (Cryosurgery), או כריתה בניתוח. בשנת 2008 התגלה כי תרופה להורדת לחץ דם בשם פרופרנולול, נמצאה כיעילה בטיפול בהמנגיומות, והיא נטולת תופעות הלוואי הקשות שמאפיינות את הטיפולים האחרים. אופן הפעולה של התרופה על הנגע אינו לחלוטין ברור, אך ככל הנראה ישנו קשר לפעולת כיווץ כלי דם, ועיכוב יצירת חלבון המזרז צמיחה של כלי דם. במרבית המקרים, הנגע נעלם בתוך שנה, ובמקרים יותר קשים נדרש טיפול משולב עם מנתח פלסטי, רופא אא"ג ומומחה ברדיולוגיה פולשנית.

לעיתים ייעשה ניתוח לייזר להסרת המנגיומה קטנה ודקה, או לשם טיפול בפצעים על הנגע.

מניעה

אין כל הוכחה לקשר בין התפתחות של המנגיומות לבין גורמי תעסוקה מסוימים או חשיפה לכימיקלים כלשהם, ואף לא לקרינה. בנוסף, לא ידוע על מאכלים מסוימים, תרופות או פעילות כלשהי בזמן הריון שיכולה לגרום להתפתחות של המנגיומה בילודים.

שאלות ותשובות

שאלות ותשובות


פורומים אמצעי מניעה והתקנים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
גלולות זואלי עדי 26/02/2020 03:07
 • היי, אני לוקחת גלולות זואלי כבר מעל שנתיים ומרוצה מאוד. בדרך כלל מקבלת מחזור בזמן, דימום קצר של יום יומיים ללא כאבים וזהו. אני מקיימת יחסים כל כמה חודשים עקב זוגיות בשלט רחוק. בחודש דצמבר קיבלתי מחזור כרגיל, ובן הזוג שלי הגיע לחופשה וקיימנו יחסים אחרי תקופה. אבל בחודש ינואר לא קיבלתי מחזור, וגם בחודש הזה (פברואר). יש לציין שלא פיספסתי אף גלולה והמשכתי לקחת באותה השעה תמיד. קרה לי בעבר שלא היה מחזור עם זואלי אבל לא חודשיים רצוף. יש לציין שלקחתי גם בחודש דצמבר תרופות ואנטיביוטיקה וגם בשבועיים האחרונים עקב עקירות שיניים. האם יש ממה לחשוש? יש סיכוי להריון? אני מרגישה נפיחות נוראית בגוף ועשיתי בדיקה בחודש שעבר כשלא קיבלתי והיא יצאה שלילית, אבל בכל זאת לא קיבלתי גם החודש. אשמח לייעוץ, תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
זואלי ואל וסת ד"ר אילן ברעם 26/02/2020 10:24
 • זואלי גלולה במינון נמוך ועכ לחלק מהנשים הוסת יכול להעלם למס חודשים אפילו ברציפות, אין לכך כל משמעות רפואית, אם את לא שוכחת אז גם הסיכון להריון אפסי. המשיכי ליטול ללא דאגה

 • + הוסף תגובה
התקן תוך רחמי במהלך ניתוח לולאה אור 22/02/2020 15:56
 • שלום רב, בת 39 סיימתי את הילודה. בעוד מס שבועות אעבור ניתוח לולאה להסרת רקמה cin3, האם קיימת אפשרות במהלך הניתוח להתקין התקן תוך רחמי, או יתרה מכך פעולה כירורגית למניעת הריונות עתידיים?

 • + הוסף תגובה
הכנסת התקן בניתוח ד"ר אילן ברעם 22/02/2020 16:59
 • היי לא כדאי לערבב בין פעולות שונות. במקרה שלך כדאי לסיים הניתוח ולהמתין לתוצאה הפתולוגית ורק לאחר מכן לשקול אמצעי מניעה

 • + הוסף תגובה
גלולות יאז עדנה 21/02/2020 09:04
 • היי, אני לוקחת באופן קבוע גלולות יאז. אני עכשיו בחול ושכחתי לקחת את הגלולה של היום ה18, אבל יום למחרת כן לקחתי את גלולה של היום ה19 וביום ה20 לא לקחתי. עכשיו אני ביום ה21 של החפיסה. מה לעשות? להתחיל חבילה חדשה? או להמשיך את אותה חבילה? בעצם מה שקרה שיום לא לקחתי, ויום למחרת כן לקחתי וביום השלישי לא לקחתי שוב...

 • + הוסף תגובה
שיכחת גלולות ד"ר אילן ברעם 21/02/2020 11:11
 • מציע לבצע שבוע הפסקה בנטילה ולהתחיל חבילה חדשה בעוד שבוע, קחי בחשבון שבשבועים הקרובים את אינך מוגנת בפני הריון

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!