דלקת הקיבה (Gastritis)

ראשי

תאור

את הדלקות השונות של רירית הקיבה אפשר לסווג על פי חומרת הנזק לרירית, מיקום הדלקת בתוך הקיבה או על פי סוג תאי הדלקת המעורבים בתהליך. עם זאת, סיווג דלקת הקיבה אינו בהכרח מצביע על הגורם להיווצרות הדלקת.
דלקת קיבה חמסית (ארוזיבית)
סוג זה של דלקת מאופיין על ידי חמסים (ארוזיות) ברירית הקיבה. הפגיעה ברירית הקיבה במקרים אלו היא שטחית ואינה חודרת מעבר לשכבה השרירית של הרירית. הגורמים השכיחים לדלקת קיבה חמסית הם נטילת תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידים), שתיית אלכוהול, טראומה, נזק בעקבות הקרנה, מצב הקשור בירידה בזרימת הדם לקיבה, וגודש במערכת וריד השער השכיח במחלת כבד כרונית. האבחון מבוסס על מראה הרירית באנדוסקופיה של הקיבה.

דלקת קיבה שאינה חמסית (דלקת קיבה כרונית)
סוג זה של דלקת הקיבה אינו קשור עם מראה אנדוסקופי אופייני, אלא ביטוי לשינויים מיקרוסקופיים המשתקפים בבדיקת דגימה מרירית הקיבה (ביופסיה).

דלקת קיבה של האנטרום (סוג B)
זו הצורה השכיחה ביותר של דלקת קיבה כרונית. הגורם לדלקת זו הוא זיהום מהחיידק הליקובקטר פילורי. לאורך זמן עלולה הדלקת הכרונית לגרום לדלדול הבלוטות המפרישות חומצה ברירית ולהביא למצב המכונה דלקת קיבה ניוונית (אטרופית). קרוב לוודאי ששינוי זה מתרחש עקב גורמים סביבתיים ותורשתיים, בנוסף לזיהום מחיידקים.

דלקת קיבה של הבלוטות בפונדוס (סוג A)
במקרה זה פוגעת הדלקת בעיקר בבלוטות המפרישות חומצה המצויות בגוף הקיבה ובפונדוס. עקב כך נגרם דלדול בלוטי ניכר העלול לגרום להיעדר מוחלט של הפרשת חומצת הקיבה (אכלורהידריה), להפרעה בספיגת הוויטמין B12 ולהתפתחות אנמיה ממארת. אצל מרבית החולים שלקו באנמיה ממארת ניתן למצוא נוגדנים לתאים פריאטליים, או כאלו נגד הגורם הפנימי.

סוגים מיוחדים של דלקת הקיבה
דלקות בקיבה יכולות להופיע עקב גורמים ייחודיים כגון זיהום, מחלת קרוהן, דלקת המלווה באאוזינופיליה בדם, מחלות דלקתיות מערכתיות כמו סרקואידוזיס, דלקת מתרופות (תרופות המדכאות את מערכת החיסון, תרופות כימותרפיות, קרינה). במקרים אלו ייקבע האבחון על סמך ממצאים ייחודיים בדגימת רירית הקיבה.

תרופות לטיפול בדלקת הקיבה:
אומפרדקס

ד"ר מנחם מושקוביץ

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול בדלקת הקיבה מכוון כלפי הגורם. טיפול באמצעות סותרי חומצה או בתרופות הנוגדות את יצירת החומצה: חוסמי הקולטן להיסטמין H2, או מעכבי משאבת המימן (Proton Pump Inhibitors - PPI) עשוי לעזור במקרים רבים.

פורומים גסטרו

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
צואה דוני 30/09/2020 08:59
  • היי, שמתי לב שבצואה יש חתיכות שחורות קטנות לסירוגין.. מעיד על בעיה כלשהיא? לא סובל מבכאבי בטן ובדיקות דם האחרונות יצאו תקינות (לפני חודש)

  • + הוסף תגובה
בן 29 דוני 30/09/2020 09:24
הכנה לקולונוסקופיה טל 29/09/2020 09:30
  • בוקר טוב, נשלחתי לבצע בדיקת קולונוסקופיה אני בת 54. לא עמדתי בהכנות. אני מאד רגישה. (וגם בנסיבות אחרות כמו נסיעות ארוכות ברכב יש לי בחילה ואני מקיאה מתייבשת וצריכה עירוי נוזלים וכן בהריונות סבלתי מהיפר הימזיס הקאות כל ההריון ועירוי נוזלים) לא יכולתי לסבול את החומר והקאתי. ההקאות לא פסקו והתייבשתי. הלכתי לבית חולים לקבל אינפוזיה. מה אתה מייעץ לעשות? היות וחייבת לבצע את הבדיקה אבל לא מסוגלת לשתות את החומרים המשלשלים. תודה.

  • + הוסף תגובה
דרגת ניקיון המעיים בקולונסקופיה א 26/09/2020 16:30
  • שלום, עברתי בדיקת קולונוסקופיה ובתוצאות היה כתוב בדרגת הניקיון של המעיים לפי מדד בוסטון כלשהו יון כללי 6 (2 לכל אחד משלושת המקומות שנבדקים). הבנתי שהמדד הוא עד שלוש נקודות. האם דרגה 2 מספיקה כדי לשלול גידולים או פוליפים? תודה רבה

  • + הוסף תגובה
מדד בוסטון דר' דן קרטר 26/09/2020 22:02

הצטרפו לאינדקס הרופאים!