אל ביוץ (Anovulation)

ראשי

תאור

ביוץ תקין דורש תיאום מורכב ברמות השונות של מערכת הרבייה: ציר מרכזי היפופיזה-היפותלמוס, הורמונים וסימני משוב, ותגובה מקומית בשחלה. לפיכך, אל-ביוץ עלול לנבוע מפגיעה בכל אחד ממנגנונים אלו ובכל רמה. כ-40% מהנשים הלוקות בהפרעת פריון, ו-15% לערך מהסיבות לאי-פריון קשורים בהפרעות בביוץ.
פרופ' דב פלדברג ד"ר אבי בן-הרוש

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

בחלק מהמקרים ניתן להשיב את המצב לקדמותו על ידי ירידה במשקל, שהיא מרכיב חשוב בטיפול. טיפול בנשים שאינן מתכננות הריון, כולל ירידה במשקל (לעיתים ירידה של 5% מספיקה), וגלולות (עם או בלי תוספת של טיפול אנטי-אנדרוגני), או השראת וסת מחזורית לאלו שמבקשות להימנע מנטילת גלולות. כאמור, גם בגיל צעיר חשוב למנוע מצב של אל-וסת עקב הסיכון המוגבר ללקות בסרטן של רירית הרחם, בשל גדילתה הממושכת של הרירית ללא וסת.
לגבי נשים המתכננות הריון, הטיפול כולל ירידה במשקל ותרופות להשראת ביוץ. תחילה מטפלים בטבליות קלומיפן ציטרט (עם או בלי הזרעה תוך-רחמית). כ-75% מהנשים, במינון של 200-50 מ"ג ליום, בימים 9-5 למחזור, יגיבו בביוץ עם שיעור הריונות של 50%-30%. אם הטיפול נכשל, בנוכחות תנגודת מוכחת לאינסולין, ניתן להוסיף טיפול בתרופות להורדת התנגודת לאינסולין (Metformin, גלוקופאג'). אם נכשל הטיפול בתרופות ולא הושג הריון לאחר כ-6 מחזורי טיפול בדרך פומית, מקובל לעבור לטיפול בזריקות של גונדוטרופינים, עם או ללא שילוב אנאלוגים ל-GnRH. חשוב להקפיד לטפל באמצעות מינון נמוך ולהעלותו בהדרגה, עקב הסיכון המוגבר לגירוי-יתר של השחלות ולהריונות מרובי עוברים. שיעור המחזורים עם ביוץ בשיטה זו עומד על 80%-50% עם שיעור הריונות למחזור המגיע ל-30%-20%. אם לאחר כ-6 מחזורי טיפול לא הושג ביוץ/הריון, מקובל לעבור להפריה חוץ-גופית (IVF).
בשנים האחרונות פורסמו עבודות רבות על הטיפול בתרופות מרגשות אינסולין כמו Metformin, במישלב עם ירידה במשקל, לפיהן עשויות תרופות אלו לשפר את הופעת המחזור הטבעי ואת הצלחת הטיפול בכלומיפן ציטרט, בזריקות גונדוטרופינים, ואף את הצלחת הטיפול באמצעות הפריה חוץ-גופית.
גישה אפשרית נוספת היא צריבה של השחלות בדרך לפרוסקופית. נמצא כי בעקבות טיפול מסוג זה חל שיפור ביוכימי וקליני ושיפור בשיעור ההריונות המושג, הן העצמוני (ספונטני) והן כתגובה לטיפול נוסף בתרופות.

פורומים מחלות מין

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הרפס ואגינלי יוליה 26/09/2020 03:36
 • אני בת 40 ונדבקתי במחלה הרפיס ואגינלי. אני לא יודעת איך אני ממשיכה את החיים. נכנסתי לדיכאון עמוק , מרגישה רע מאוד. לא יודעת איך להמשיך את החיים.

 • + הוסף תגובה
הרפס וגינלי-החיים אחרי אפרסקונית 27/09/2020 10:20
 • יוליה יקרה, יש חיים אחרי! אני בגילך, ונדבקתי בהרפס וגינלי בשנות העשרים לחיי, לאחר המגע המיני הראשון שלי. הייתי שבורה , הרגשתי מזוהמת וזולה, למרות שזה קרה בתוך קשר קשר זוגי רציני וארוך, שהתחיל זמן ארוך לפני כן ונמשך שנים אחרי. אבל! יש חיים אחרי וגם חיים טובים! לגבי טיפול: יש זובירקס שאפשר למרוח, אפשר לקחת תוספים של ל-ליזין, להוריד את כמויות הקפה, אגוזים שוקולד (בהם יש ל-ארגנין), וזמה עוזר. לגבי הנושא הרגשי: הרפס הוא מאוד נפוץ, מעל מחצית האוכלוסיה היא נשאית. הוא יכול להשאר רדום בגוף במשך שנים ולא תרגישי אותן. אז את לא לבד! בנוסף, אני באופן אישי הרגשתי ומרגישה שזה נושא שיש לחלוק אותו עם פרטנרים מיניים. עד כה לא נתקלתי בתגובות מאוד חריפות, למעט אולי חששות בנוגע למין אוראלי, לגבי השאר, כל עוד הפרטנר עם קונדום וכמובן את לא בהתקף פעיל של הרפס (אז כדאי להזהר באקסטרא, כי זה מדבק) זה לא מפריע. להפך, זה סמן בשבילי עד כמה אני חשה בנוח עם הפרטנר ( אם אני ממש חוששת לספר, אולי הוא פחות מתאים עבורי) . מחלות מין הן מאוד נפוצות בימינו, זו לא סיבה חלילה לזלזל, אלא להזהר באקסטרא, אבל הן ממש לא סוף העולם. כתקופה שבה אנשים מתים מקורונה, תאונות דרכים וסרטן, הרפס היא הקטנה בבעיותינו. יוליה יקרה, אני מחזקת אותך! זו אכן מכה וקשה לקבל את זה, אבל מבטיחה לך מניסיון, הכל בסדר! מתגברים וזה עובר, חשוב להבין מה את עושה כעת כדי לתמוך בעצמך גם בריאותית וגם רגשית: יש קבוצות תמיכה שונות ברשת , התייעצות עם רופאים שאפשר לעשות ועוד. בהצלחה!

 • + הוסף תגובה
קבוצת תמיכה לנשאי הרפס גניטלי דייב 03/06/2019 12:43
 • היי מעבר להיות אתר זה מקום נהדר למענה של המומחה על שאלות חשובות, אשמח לנצל את הפלטפורמה הנוכחית להזמין כל אחת/ד אשר הסיטואציה רלוונטית עבורם להצטרף לקבוצת תמיכה אנונימית באפליקציית הטלגרם בעניין הרפס גניטלי שהוקמה לא מזמן. שם אפשר לשתף בחוויות, לשמוע ולהשמיע ולקבל עצות ודרכי התמודדות שונים, וכמו כן, בשאיפה להפוך את מאגר ה׳דומים׳ לפאנל להכרויות מבין אלו החפצים בכך. ניתן לייצור קשר, לשם התחלה, במייל הבא Daveco2018@yahoo.com בריאות לכל ☺️

 • + הוסף תגובה
התמודדות עם מחלה חדשה יוליה 26/09/2020 03:28
 • אני רוצה להכיר עוד אנשים עם אותם בעיות לתמיכה נפשית.

 • + הוסף תגובה
פפילומה רון 13/04/2019 16:21
 • הי, לאחרונה נתקלתי מספר פעמים במודעות על חיסוני הפפילומה גם לגברים, קראתי קצת והבנתי שזה יכול לגרום בין היתר לגידולים סרטניים בפין, בפי הטבעת או באיזור חלל הפה והלוע, בדיעבד, קיימתי יחסי מין קבועים עם פרטנר שחלה בסרטן באיזור הלוע. השאלה שלי משום שקראתי שזה גידול שב90 אחוז מהמקרים קשור לאחד מזני הוירוס, האם יש בדיקה שאני יכול לבדוק אם נדבקתי? האם חיסון יעזור בשלב זה? מה עלי לבדוק/לעשות

 • + הוסף תגובה
שלומי שלומי 15/05/2020 07:31
 • לששון איילת גרה בבאר יעקב הדרור 6 יש מחלות מין יצאתי איתה ולא אמרה אז הייתי קרוב להידבק

 • + הוסף תגובה
לשאלתך רן 21/09/2020 16:14
 • האם זה עדיין רלונטי? אנא כתוב לי דר רני לין lran@meuhedet.co.il

 • + הוסף תגובה
לשאלתך רן 21/09/2020 16:16

הצטרפו לאינדקס הרופאים!