דלג לתוכן

אמנזיה אנטרוגרדית ואמנזיה רטרוגרדית

Anterograde & Retrograde Amnesia
המומחים של Infomed מסבירים:

תארו לכם שאתם קמים בוקר אחד ואינכם זוכרים דבר על עברכם, או לחילופין תארו לכם שאתם קמים בוקר אחד ואינכם מצליחים לזכור את השיחה שניהלתם עם השכן למשך יותר מכמה רגעים. היכולת לזכור מידע שצברנו בעבר ולאחסן בזיכרון מידע חדש שאנו קולטים נתפסת בעינינו כטבעית ובסיסית, ולכן לא קשה לדמיין כמה הרסני יכול להיות אובדן של יכולת זו.

הסובלים מאמנזיה מאבדים אחת מיכולות אלו עקב פגיעה מוחית אשר עלולה להיגרם כתוצאה מגורמים כגון תאונה, שבץ, דלקת קרום המוח, התמכרות לאלכוהול ועוד. הסימפטומים של אמנזיה נחלקים לשניים: אמנזיה אנטרוגרדית ואמנזיה רטרוגרדית.

אמנזיה אנטרוגרדית, או לחילופין שיכחון למאוחר, מתייחסת לכשל ברכישת מידע עובדתי חדש. ישנם שני חולים מפורסמים כאלו שסיפורם נחקר לעומק בספרות המחקרית:
המקרה הראשון הוא המקרה של N.A אשר אינו מסוגל לנהל שיחת חולין, מפני שחוט מחשבתו נקטע בכל פעם שמתרחשת לידו הסחת הדעת המזערית ביותר. המקרה השני הוא המקרה של H.M אשר סבל בגיל 27 מאפילפסיה קשה ולכן עבר ניתוח אשר פגע באזור במוחו האחראי על יצירת זיכרונות חדשים, למרות שזיכרונו לגבי האירועים שהתרחשו לפני הניתוח נשמר. כך למשל, הוא לא זכר את רופאיו למרות התדירות הגבוהה בה פגש אותם.

אמנזיה רטרוגרדית, או לחילופין שיכחון למוקדם, מתייחסת לכשל בזכירת אירועים שהתרחשו לפני הפגיעה המוחית. היקף הפגיעה מסוג זה הינו משתנה ותלוי מקרה.

הלוקים באמנזיה הינם אנשים אינטליגנטים ובעלי אוצר מילים תקין אשר נראים נורמליים לחלוטין מלבד לפגיעה בזיכרון. פעמים רבות הזיכרון המרומז שלהם (implicit memory) אשר מכיל את הכישורים המוטורים, התפיסתיים והקוגניטיביים שאנו רוכשים, כגון רכיבה על אופניים, אינו פגוע ולכן הם מסוגלים לתפקד במישור זה ככל אדם נורמאלי.

  המומחים שלנו לנוירולוגיה

  נוירולוגיה
  ד"ר משה הוברמן נוירולוג, נוירוגריאטר
  קראו עליי עוד
  ילדים
  ד"ר קרן גבע מומחית בנוירולוגית ילדים והתפתחות הילד, מנהלת את היחידה לנוירולוגית ילדים בבית החולים מאיר, כפר-סבא
  קראו עליי עוד
  לכל המומחים שלנו לנוירולוגיה>

  מאמרים בנושא אמנזיה אנטרוגרדית ואמנזיה רטרוגרדית

  טפשת הריון היא רק מיתוס? גלו מה אתם יודעים על זיכרון
  טפשת הריון היא רק מיתוס? גלו מה אתם יודעים על זיכרון
  מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 14/06/2017

  האם דז'ה וו לא באמת קיים, כיצד ארוחת הבוקר משפיעה על יכולת הזיכרון ואיזו פעולה זוגית עלולה לגרום לשכחה זמנית? בחנו ... לכתבה המלאה

  שאלות מתוך פורום פרקינסון והפרעות תנועה

  בניהולו של ד"ר סיימון ישראלי-קורן
  באנר הצטרפות

  רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

  שווה לך להצטרף!
  youtube ערוץ הוידאו של
  Infomed
  הפייסבוק
  שלנו
  instagram האינסטגרם
  שלנו