דלג לתוכן

טראומה מורכבת

Complex PTSD
המומחים של Infomed מסבירים:

המונח טראומה מוכר לרבים מאיתנו ומעורר אצל רובינו מחשבות על פיגועים, תאונות דרכים, אונס, שוד אלים או אסון טבע. אירועים אלו מטלטלים את שגרת החיים ותחושת הביטחון ועל כן עלולים להביא לפריצתם של סימפטומים פוסט טראומטיים כגון חרדה, זכרונות ופלשבקים חודרניים, דריכות יתר והמנעות מגירויים המזכירים את הטראומה. אך מה קורה כאשר אדם נחשף למציאות חיים בה מתרחשים אירועים טראומטיים שוב ושוב? מצב זה מכונה טראומה מורכבת והשלכותיו מורכבות ומקיפות.

טראומה מורכבת

טראומה מורכבת מתפתחת בעקבות מצבי חיים ממושכים בהם האדם נחשף באופן חוזר למצבים המסכנים את שלמותו הפיסית והנפשית. דוגמאות למצבים העלולים לעמוד בבסיסה של טראומה מורכבת הינן פגיעה מינית ממושכת בילדות ובפרט גילוי עריות, חשיפה לאלימות פיסית חוזרת ושבי של חיילים. בניגוד למצבי טראומה חד פעמית, במצבי טראומה מורכבת לאדם אין אפשרות להתאושש, לשקם את המשאבים שנפגעו ולגייס תמיכה; הוא חשוף שוב ושוב לאירועים טראומטיים או דרוך לקראת בואם (חשבו על ילדה שהולכת לישון בידיעה שייתכן ואביה יגיע למיטתה). אדם זה נמצא במצב הישרדותי תמידי.

מצבי טראומה מורכבת דורשים מהאדם להפעיל מנגנוני הגנה עוצמתיים ומונעים ממנו לרכוש תחושה בסיסית של ביטחון, יכולת ואמון באנשים אחרים. בהתאם, טראומה מורכבת משנה את מבני האישיות ומתבטאת פעמים רבות במאפיינים הבאים:

• קשיי ויסות עצמי: לאדם שנחשף למצבי טראומה מורכבת מתמשכים, ובפרט בילדות, אין אפשרות לפתח יכולות ויסות רגשות, כעסים ותחושות גופניות. בהתאם, רבים מהמתמודדים עם טראומה מורכבת משתמשים באסטרטגיות ויסות עצמי הרסניות כשימוש בסמים ואלכוהול, התנהגויות מסכנות כנהיגה מהירה ופציעות עצמיות.

• שחזור האירועים הטראומטיים: מאחר ודפוס הטראומה טבוע באופן עמוק כל כך בנפשו של המתמודד עם טראומה מורכבת, פעמים רבות מופיעות התנהגויות המשחזרות מצבים דומים לטראומה. זאת, במטרה לא מודעת לעבד את אירועי העבר ולחזור עליהם מתוך תחושת שליטה רבה יותר ומתוך תקווה לחוויה מתקנת. לדוגמא, רבות מהנשים העוסקות בזנות נפגעו מגילוי עריות בילדותן.

• פגיעה בערך העצמי: טראומות מתמשכות פוגעות בדימוי העצמי, הכבוד ותחושת היכולת והשליטה בחיים. בהתאם, רבים מהמתמודדים עם טראומה מורכבת מדווחים על תחושות של בושה, אשמה, היעדר אהבה עצמית וביטחון עצמי ירוד.

• מצבי דיסוציאציה: התמודדות חוזרת עם אירועי חיים טראומטיים מביאה בחלק מהמקרים להפעלת מנגנונים דיסוציאטיביים המתבטאים בנתק מהמציאות האיומה. מנגנונים אלו נותרים זמינים לנפש ועשויים להיות מופעלים גם לאחר שהטראומה מסתיימת דרך נתק רגשי מאסיבי, שכחת אירועים ובמצבי קיצון אף פיצול אישיות.
• קשיים בין אישיים: בבסיס מצבי טראומה מורכבת עומדים בדרך כלל אירועים הנוגעים לקשרים בין אישיים. כך, יש יותר נפגעות גילוי עריות וחיילים שנפלו בשבי מאשר אנשים שנחשפו לאסונות טבע חוזרים. בהתאם, טראומה מורכבת מלווה פעמים רבות בפגיעה ביכולת לתת אמון וליצור קשרים מיטיבים עם אנשים אחרים.

טראומה מורכבת - טיפול

ניתן לראות כי טראומה מורכבת משפיעה על האישיות כולה במישור הרגשי, ההתנהגותי, התפקודי והבין אישי. בהתאם, טראומה מורכבת מצריכה בדרך כלל טיפול פסיכולוגי ממושך בגישה הדינאמית (טיפול דינמי), אשר מאפשר לעבד את האירועים הטראומטיים ולבנות כמעט מהתחלה מיומנויות וכישורי חיים בסיסיים כמתן אמון באנשים אחרים, ויכולת לווסת רגשות. כמו כן, נדרשת עבודה ממושכת של שיקום תחושות האשמה, הבושה (כגון "איך נתתי לזה לקרות, איך לא סיפרתי") והדימוי העצמי הפגוע. בחלק מהמקרים ניתן לשלב בטיפול הפסיכולוגי הדינאמי גם התערבויות קצרות מועד הממוקדות בהפחתת סימפטומים פוסט טראומטיים כדריכות יתר, פלשבקים, המנעות מגירויים המזכירים את הטראומה וכן הלאה. כמו כן, מצבי טראומה מורכבת דורשים לעיתים גם טיפול תרופתי מאחר והסובלים מהם פגיעים יותר להפרעות כדיכאון, חרדה, הפרעות אכילה ותנודות במצב הרוח.

  המומחים שלנו לביבליותרפיה ופסיכיאטריה

  פסיכיאטריה
  ד"ר צמרת דדון וינר מנהלת מחלקה לפסיכיאטריה משפטית בבית החולים שער מנשה
  קראו עליי עוד
  פסיכיאטריה
  ד"ר מיכאל שפרינץ פסיכיאטר מומחה בטיפול בהפרעות אפקטיביות (דיכאון ודו-קוטבי) ובהתמכרויות.
  קראו עליי עוד
  לכל המומחים שלנו לביבליותרפיה ופסיכיאטריה>

  מאמרים בנושא טראומה מורכבת

  מאבל לשמחה: מיום הזיכרון לחגיגות העצמאות
  מאבל לשמחה: מיום הזיכרון לחגיגות העצמאות
  מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 11/04/2013

  מידי שנה אנו נדרשים לבצע מעבר בלתי אפשרי מעצב ושכול לשמחה וניצחון. מעבר זה אינו פשוט כלל, בייחוד עבור אלה שאיבדו את... לכתבה המלאה

  מרתיעה - אך יעילה נגד חרדות: המדריך המלא להיפנוזה
  מרתיעה - אך יעילה נגד חרדות: המדריך המלא להיפנוזה
  ד"ר פיני קאסוטו, ערוץ הרופאים מאת: ד"ר פיני קאסוטו, ערוץ הרופאים 20/06/2016
  • כתבה מכילה וידיאו

  טיפולי שיניים, חרדה או טראומה ואפילו מחלות עור והכנה ללידה: ההיפנוזה, שרובנו מכירים רק מהסרטים, היא טיפול מקצועי שי... לכתבה המלאה

  באנר הצטרפות

  רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

  שווה לך להצטרף!
  youtube ערוץ הוידאו של
  Infomed
  הפייסבוק
  שלנו
  instagram האינסטגרם
  שלנו