דלג לתוכן

האטת פרפור פרוזדורים (Slow Atrial Fibrillation)

4 דקות קריאה
פרפור פרוזדורים מלווה בקצב לב מהיר ולא סדיר הגורם לירידה באספקת הדם לגוף. במהלך הפרפור, העליות (= פרוזדורים) מתכווצות בצורה לא סדירה ולא מאורגנת שאינה מתואמת עם חדרי הלב. האירוע מלווה בדרך כלל בתחושה של דפיקות בחזה, קוצר נשימה וחולשה כללית בגוף.  פרפור עליות עשוי להיות מצב זמני וחולף או להישאר כמצב קבוע. על אף שפרפור עליות אינו מצב מסכן חיים מדובר במצב רפואי רציני הדורש לעיתים טיפול רפואי דחוף על מנת למנוע את סיבוכיו.

סימפטומים

כאשר יש פרפור עליות הלב אינו מתכווץ בצורה אופטימאלית כך שיכולת הלב להסתגל למצבים משתנים עלולה להיפגע. עבור אנשים בריאים וצעירים ללא פגיעה נוספת בתפקוד הלבבי פרפור עליות יכול להתגלות במקרה בבדיקה שגרתית למרות שהם לא חשו בשום מגבלה או סימפטום אחר. חלק אחר מהחולים מתלונן על אחד או יותר מהסימפטומים הבאים:
-          דפיקות בחזה או בשפה המקצועית "פלפיטציות", האדם מרגיש את פעימות הלב בחזה ולעיתים הוא אף מודע לכך שקצב הלב הינו מהיר ולא סדיר.
-          ירידה בלחץ הדם.
-          חולשה.
-          סחרחורת.
-          בלבול.
-          קוצר נשימה.
-          כאבים בחזה
הפרפור ובעקבותיו הסימפטומים יכולים להופיע מדי פעם לספר דקות עד שעות ואז להיעלם, מצב זה נקרא פרפור פרוזדורים לפרקים (paroxysmal atrial fibrillation). כאשר מדובר במצב קבוע זה נקרא פרפור עליות כרוני.
  

סיבות וגורמי סיכון

הלב מורכב מארבעה חללים שתי עליות ומתחת להם שני חדרים. בעליה הימנית ממוקם קוצב הלב הטבעי של הלב (SA node) שתפקידו ליצור גירוי חשמלי המעורר את התכווצות סיבי השריר בלב. הגירוי החשמלי גורם להתכווצות העליות ומהם הוא מועבר דרך סיבי הולכה מיוחדים (AV node) אל חדרי הלב. בפרפור עליות העליות מקבלות גירוי חשמלי מהיר ולא סדיר הגורם להם להתכווצות מהירה ביותר כך שההתכווצות אינה יעילה ומקבלים רטט בלבד. למרבה המזל, לא כל האותות החשמליים המיוצרים בעליה מועברים אל החדרים כך שההתכווצות בחדרים נשמרת על פי רוב בקצב של 100-175 פעימות לדקה, קצב גבוה מהתקין של 60 עד 100 לדקה. למרות שקצב זה הינו מהיר מהרגיל התכווצות חדרי הלב נשארת יעילה ולכן הדם מוזרם מהלב אל הריאות ולשאר חלקי הגוף.
הסיבה הנפוצה ביותר לפרפור עליות הינה שינוי מבני בלב שהור נרכש או מולד ובנוסף:
·         יתר לחץ דם.
·          התקפי לב.
·          מסתמי לב פגומים.
·          חוסר איזון מטבולי בעקבות הפרעה בבלוטת התריס או סיבה אחרת.
·          חשיפה לחומרים מעוררים כמו תרופות שונות, סמים, קפה, אלכוהול וסיגריות.
·         פגיעה בקוצב הלב עצמו – תסמונות הסינוס החולה.
·         נפחת או מחלות ריאה אחרות.
·         ניתוח לב בעבר.
·         זיהומים ויראליים.
·         מצבי עומס מוגבר על הגוף כמו דלקת ריאות או ניתוח גדול.
·         דום נשימה בשינה.
 
גורמי הסיכון לפרפור עליות כוללים בין היתר:
גיל: עם העלייה בגיל הסיכון לפיתוח פרפור עולה.
מחלת לב: היסטוריה של מחלת לב קודמת כולל מחלות מסתמיות, ניתוחים בלב והתקפי לב מעלים את הסיכון להתפתחות של פרפור עליות.
יתר לחץ דם: לחץ דם גבוה, במיוחד כאשר אינו מטופל בעזרת תרופות ושינו אורח חיים, מגביר את הסיכון.
אלכוהול: שתיית אלכוהול במיוחד כאשר מדובר בכמות אלכוהול גדולה בזמן קצר מגבירה את הסיכון.
סיפור משפחתי.
  

אבחון ובדיקות

האבחנה נעשית בעזרת רישום של הפעילות החשמלית בלב בעזרת אק"ג או הולטר, הדמיה של הלב באקו ובנוסף גם אמצעים פשוטים כמו בדיקות דם וצילום חזה יכולות לסייע באבחנת הגורם לסימפטומים או לפרפור.

סיבוכים אפשריים

שבץ מוחי:  ההתכווצות המהירה והלא סדירה בעליות גורמת לזרימה מעבולתית בעליות שהינה כר פורה להיווצרות קרישי דם בלב. קרישי הדם עלולים להשתחרר מהלב ולחסום כלי דם במוח. הסיכון לשבץ מוחי עולה כאשר הפרפור מלווה ביתר לחץ דם, אי ספיקת לב, אירוע קודם של שבץ מוחי וסוכרת. שימוש בתרופות נוגדות קרישה מפחית את הסיכון לסיבוך זה.
אי ספיקת לב: פרפור שאינו נשלט יכול להוביל להיחלשות הלב ובסופו של דבר למצב של אי ספיקה- מצב בו הלב אינו מספק את כמות הדם הנדרשת לגוף.

טיפולים ותרופות

מצב בו הגורם לפרפור ידוע וניתן לטיפול הוא המצב האידיאלי כאשר הטיפול במצב זה מתמקד במניעת הפרפור. בדרך כלל הגורם לפרפור אינו ידוע או שהשינוי שנגרם הוא בלתי הפיך ואינו ניתן לטיפול ואז קיימות שני אסטרטגיות טיפול מרכזיות. הבחירה בין סוגי הטיפול תלויה במשך הבעיה, בחומרת הסימפטומים, במצבו הכללי של החולה ובגורמים נוספים.
אסטרטגית המקצב (rhythm control) - בשיטה זו מחזירים את הלב לפעילות סדירה ומסונכרנת באמצעות היפוך. ההיפוך יכול להיות בעזרת תרופות נוגדות הפרעות קצב או בצורה חשמלית הגורמת להפסקת פעילות הלב לשבריר שנייה. שיטה זו יעילה כאשר לאחר שקצב הלב חוזר לפעול בצורה סדירה הפרפור לא חוזר שוב. לעיתים משתמשים בתרופות ממשפחת התרופות האנטי- אריתמיות למניעה חזרת הפרפור.
אסטרטגית התדירות (rate control) – לעיתים אין אפשרות להחזיר את פעילות הלב לצורה סדירה ואז מטרת הטיפול הינה לשמור על תדירות פעימות של 60-100 לדקה- כמו אצל אדם בריא. בשלב הראשון מנסים להאט את קצב הלב בעזרת תרופות כמו דיגוקסין, חוסמי תעלות סידן וחוסמי ביתא. אם התרופות אינן מצליחות להאט את קצב הלב מבצעים אבלציה חשמלית ומנתקים את הסיבים המוליכים את האות החשמלי מהעליות לחדרים בצורה זו למרות שהעליות מתכווצות בצורה מהירה החדרים שומרים על קצב תקין.
קיימות פרוצדורות נוספות כמו אבלציה של מוקדים חמים או פרוצדורת המבוך (maze)
בשני המקרים יש צורך בשילוב עם תרופות נוגדות קרישה כדי למנוע שבץ מוחי. באסטרטגיית המקצב השימוש הוא לפרק זמן מוגבל של ההיפוך ובאסטרטגית התדירות הטיפול הוא קבוע.
 
רופאים בתחום
פרופ' יבגניה ניקולסקי
פרופ' יבגניה ניקולסקי קרדיולוגיה
פרופ' מתתיהו שקלאי
פרופ' מתתיהו שקלאי פנימית
פרופ' אדי קרניאלי
פרופ' אדי קרניאלי אנדוקרינולוגיה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

מאמרים בנושא האטת פרפור פרוזדורים

האם מלח שולחן יכול להגן לנו על הלב?
האם מלח שולחן יכול להגן לנו על הלב?
אמילי האודי, מערכת אינפומד מאת: אמילי האודי, מערכת אינפומד 03/12/2014

האם אנו עומדים בפני פריצת דרך? מחקר חדש מצביע כי יודיד, מרכיב כימי הנמצא גם במלח שולחן, עשוי לסייע בצמצום רה-פרפוזי... לכתבה המלאה

בלי טיפולים: לעודד פוריות - בקלות
בלי טיפולים: לעודד פוריות - בקלות
מירי קליין, מערכת אינפומד מאת: מירי קליין, מערכת אינפומד 15/03/2015

בין אם אתם בתחילת הדרך או כבר בשלב הטיפולים – ישנן מספר שיטות מדעיות בדוקות שיעלו את הסיכויים שלכם להיכנס להריון. כ... לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום אטופיק דרמטיטיס מבוגרים וילדים

בניהולו של ד"ר רמית מעוז-סגל
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו