דלג לתוכן

פקקת של הגתות (הסינוסים) הוורידיים במוח (Venous sinus thrombosis)

2 דקות קריאה
הגתות הוורידיים במוח הם חללים מוארכים המצויים בהיקף המוח, ומנקזים את הדם הוורידי מאזורי המוח השונים בעיקר אל הוורידים הג'וגולרים (ומשם מגיע הדם דרך הווריד החלול העליון אל הלב). פקקת היא היצרות בחלל העלולה להיות חלקית עד מלאה (כאשר היא מלאה מדובר בחסימה). ההפרעה בניקוז הדם הוורידי גורמת עם התקדמותה להפרעה גם בזרימת הדם העורקי למוח, לעליית הלחץ התוך-גולגולתי ובמקרים קשים אף לאירועים של אוטם ודמם במוח.
עובדת היעדרם של שסתומים בגתות הוורידיים ובוורידי המוח (שסתומים המצויים בוורידים באזורי גוף אחרים ומנתבים את זרימת הדם לכיוון אחד), חושפת אותם ביתר-שאת לסכנת תסחיפים זיהומיים ושאינם זיהומיים היכולים להוות תשתית להיצרות החלל.

ד"ר זאב ניצן

סימפטומים

תסמיניה השכיחים של המחלה הם כאב ראש, חסרים נירולוגים מוקדיים (בעיקר חולשת רגליים דו-צדדית) ופרכוסים. מצב חמור של המחלה יכול להוביל לעלייה בלחץ התוך-גולגולתי ובעקבותיה לשקיעה במצב ההכרה עד תרדמת (קומה).

סיבות וגורמי סיכון

המצבים שבהם רמת הסיכון להיווצרות פקקת זו עולה הם: סיבוכי הריון ומשכב לידה, אלח דם ((Sepsis, זיהום תוך-גולגולתי, נטייה לקרישיות-יתר, מחלות מערכת החיסון (כגון זאבת אדמנתית) מצב של ציחיון-דהידרציה (בעיקר בקרב קשישים ופעוטות), נטילת גלולות למניעת הריון ועישון. כל אלה מגבירים את הסיכון ללקות במחלה.

אבחון ובדיקות

אבחון הפקקת נקבע בנוסף לסיפור המחלה ולממצאי הבדיקה גם על ידי דימות המוח בשיטת הטומוגרפיה המחשבית (CT עם חומר ניגוד ובלעדיו), בשיטת התהודה המגנטית (MRI, MRA ו-MRV), או על ידי הדגמת תבנית של פיזור הדם במוח בשיטה המכונה אנגיוגרפיה: בדיקות המדגימות את פגמי המילוי בגתות הוורידיים.

טיפולים ותרופות

הטיפול המקובל הוא על ידי הזרקה של תרופה נוגדת קרישה ("מדללת דם") (Heparin) ובהמשך על ידי מתן פומי של תרופה נוגדת קרישה אחרת (Warfarin, שם מסחרי מקובל בארץ: קומדין) במשך עד כחצי שנה וכתלות בנסיגה של פגמי המילוי בגתות הוורידיים (אם אובחן מצב של נטייה לקרישיות-יתר במסגרת בירור סיבת המחלה, מקובל להתמיד בטיפול באמצעות קומדין). בנוסף מקובל מתן סופחי נוזלים במגמה להקטין את הבצקת (כגון הסטרואיד דקסמתזון). סיבה זיהומית לפקקת היא לרוב התפשטות של זיהום מאזורים סמוכים, כגון האוזן התיכונה ועצמות הפנים, וזו מחייבת טיפול ממושך באמצעות הזלפת אנטיביוטיקה דרך הווריד.
רופאים בתחום
ד"ר עדי אדר
ד"ר עדי אדר נוירולוגיה
פרופ' ניר גלעדי
פרופ' ניר גלעדי נוירולוגיה
פרופ' טלי סיגל
פרופ' טלי סיגל נוירולוגיה

שאלות ותשובות

שאלות מתוך פורום פרקינסון והפרעות תנועה

בניהולו של ד"ר סיימון ישראלי-קורן
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו