דלג לתוכן

פילגון

המיפלגיה | Hemiplegia
המומחים של Infomed מסבירים:
מקור השם מיוונית - "המי" - חצי, "פלגיה" - שיתוק מוחלט. לפיכך, פילגון/המיפלגיה, הוא שיתוק מוחלט של מחצית הגוף לרבות חלק הפנים, יד ורגל באותו צד של הגוף. לעיתים הפגיעה במוח אינה מלאה והשיתוק במחצית הגוף חלקי.
כידוע, המוח מחולק לשניים, ימין ושמאל. כל אחד משני החלקים אחראי על פלג הגוף הנגדי, דהיינו, המחצית השמאלית של המוח אחראית על תפקוד החלק הימני של הגוף ולהיפך. פילגון יופיע בחלק השמאלי של הגוף אם אירע נזק כלשהו למחצית הימנית של המוח.
מערכת העצבים היא רשת מסועפת הדומה לפעילות של מערכת חשמלית. אם לדוגמה יחול נתק בחוט המוביל לנורה, היא לא תאיר. כך קורה גם בגוף האדם. קליפת המוח מורכבת מתאי עצב הנקראים נירונים. מהנירונים יוצאות שלוחות ארוכות, מעין מסילות, המעבירות מידע (זרם) לתאי עצב אחרים המצויים בחוט השדרה. מחוט השדרה יוצאות שלוחות המאוגדות בצרורות ויוצרות את העצבים אשר מגיעים לשריר. תנועה רצונית של הגף כגון אכילה, כתיבה, הליכה, נובעת מהעברת הפקודה מתאי עצב הנמצאים ב"חלק התנועתי" של קליפת המוח. אם חלק ממערכת ההפעלה של התנועה נפגע, בין אם בקליפה המוח התנועתית, או במסילות המעבירות את המידע לחוט השדרה, ייגרם שיתוק בצד הנגדי לאזור הפגיעה.


ד"ר בלה גרוס

המומחים שלנו לנוירולוגיה וטיפול במשחק

כירורגיה
פרופ' אריאל הלוי
קראו עליי עוד
נוירולוגיה
ד"ר ורד ליבנה מומחית להפרעות תנועה ונוירולוגיה קוגניטיבית
קראו עליי עוד
נוירולוגיה
ד"ר סנדרה בניזרי מנהלת יחידה להפרעת תנועה ספסטיות וכאב באסותא רמת החייל. מנהלת המרפאה להפרעות תנועה ומחלות פרקינסון באסותא אשדוד
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לנוירולוגיה וטיפול במשחק>

שאלות מתוך פורום טיפולי קנאביס בילדים

בניהולו של ד"ר ורוניקה צ'רנוחה
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו