דלג לתוכן

כאב ממקור סרטני (Cancer pain)

כאב
2 דקות קריאה
כשליש מחולי הסרטן חווים כאב בזמן קביעת האבחון, וכ-75% מהחולים חשים כאב משמעותי בשלבים המתקדמים של המחלה.
ניתן לשכך כאב סרטני ביעילות אצל למעלה מ-90% מהחולים, על ידי תרופות בשילוב שיטות נוספות. השאר נזקקים לשיטות פולשניות, בעיקר הזרקת תרופות בקרבת חוט השדרה. במקרים נדירים ביותר מנתחים את חוט השדרה ומנתקים את המסלולים התחושתיים.

ד"ר אורית דולברג

סיבות וגורמי סיכון

הסיבה השכיחה ביותר לכאב ממקור אונקולוגי מתמשך היא כאבי עצמות שבתוכן גידול גרורתי או ראשוני בעצם. כאב עצמות המחמיר בפתאומיות מצביע על שבר "פתולוגי" בעצם או על חדירת גידול למבנה עצבי סמוך.
סיבה שכיחה נוספת היא פגיעה עצבית בעקבות ניתוח, כימותרפיה או הקרנות, או כאשר תאי גידול חודרים לתוך רקמת העצב. זיהום בנגיף ההרפס זוסטר שכיח יותר אצל חולים אונקולוגיים.
התפתחות מהירה של גידול באיבר פנימי יכולה להביא לכאב, כגון גרורות בכבד וכן נמק והפרשת חומרים מכאיבים, לדוגמה, בסרטן הלבלב. דלקת ונמק בריריות, דוגמת חלל הפה והוושט היא תופעת לוואי של טיפולים כימיים אגרסיביים, ויכולה להופיע גם כאשר יש גידול באזורים אלה.

טיפולים ותרופות

שיכוך הכאב מושג בשילוב השיטות הבאות:
הקטנת מסת הגידול, טיפולים לא פולשניים וטיפולים פולשניים. במידה והגידול רגיש להקרנה, הכאב יפחת עם נסיגת הגידול. השיפור בכאב מופיע שבועיים עד ארבעה שבועות לאחר הטיפול ונמשך בממוצע שנה. עד אשר הכאב שוכך, מטפלים בתרופות. גידול הרגיש לכימותרפיה, יטופל באורח דומה במידה שמצבו של החולה מאפשר זאת. בסרטן הרחם, השד והערמונית משולבים טיפולים הורמוניים. כאשר מסת הגידול גדלה מהר מאוד, או לאט מאוד, ניתן לשקול ניתוח. הטיפולים הלא פולשניים, כוללים: תרופות, טיפולים בפיזיותרפיה וטכניקות פסיכולוגיות. ב-1990 פרסם ארגון הבריאות העולמי (WHO) "סולם" על פיו מומלצות תרופות לא אופיואידיות לכאב בעוצמה נמוכה, אופיואידים במינון או עצמה נמוכים. בצירוף תרופות לא אופיואידיות לכאב בעוצמה בינונית, וצירוף של תרופות לא אופיואידיות עם אופיואידים פוטנטיים, כגון מורפין ונגזרותיו, לכאב עז. בכל שלב מומלץ להוסיף לפי הצורך גם תרופות מסייעות (Adjuvants): להשראת שינה בלילה, נוגדי חרדה ודיכאון ותרופות ספציפיות כגון ביס-פוספונאטים ונוגדי כיפיון.
רופאים בתחום
ד"ר שרון פלס
ד"ר שרון פלס אונקולוגיה
פרופ' עידו וולף
פרופ' עידו וולף אונקולוגיה
 מור - אבחון מוקדם של סרטן הריאה
מור - אבחון מוקדם של סרטן הריאה אונקולוגיה

שאלות מתוך פורום סרטן המעי הגס

בניהולו של ד"ר רונן ברנר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו