דלג לתוכן

כלבת

נגיף הכלבת | Rabies
המומחים של Infomed מסבירים:

כלבת היא מחלה נגיפית שתסמיניה דומים לשפעת, אך התפתחותה בגוף עלולה להוביל למוות. וירוס הכלבת מועבר ברוק של בעל חיים נגוע והוא מסוגל להדביק את כל בעלי החיים שלהם דם חם, כולל בני אדם, ובעיקר שועלים, תנים, זאבים וזאבי ערבות. בעלי חיים אלה מדביקים את הכלבים המהווים את המקור העיקרי להדבקת בני אדם. בשנת 2017 נרשם המספר הגבוהה ביותר בשנים האחרונות - 74 חיות הנגועות בנגיף בישראל, כאשר מספר מקרי הכלבת בכלבים (משוטטים או כלבי בית) עלה גם הוא. בשנת 2018 נרשמו קצת פחות מקרי כלבת, 61 מקרים בישראל.

מקורו של הנגיף באפריקה ומשם הוא נדד לאסיה ולאירופה. הוא נפוץ כיום ברוב רובו של העולם, ומספר מדינות נחשבות למדינות נקיות מהנגיף כדוגמת האיים הבריטיים, אוסטרליה וניו-זילנד. 

מניסויים בבעלי חיים התברר שהנגיף מתפתח תחילה בתאי השריר שבאזור הנשיכה. התפתחות זו לרוב איטית ומותירה זמן לטיפול. מתאי השריר עובר הנגיף דרך צומת שריר-עצב לתאי העצבים ההיקפיים, משם דרך הגנגליונים של עמוד השדרה, ובהתקדמות מהירה למערכת העצבים המרכזית ולמוח. מהמוח עובר הנגיף דרך תאי העצב לרקמות אחרות בהיקף, בעיקר לבלוטות הרוק, שם הוא מתפתח ומתרבה לריכוזים גבוהים יחסית כדי למחזר הדבקה נוסף.

אצל בני אדם תקופת הדגירה של המחלה, התקופה שבה מתרבה הנגיף בתאי השריר, אינה קבועה ויכולה לנוע בין ימים ספורים עד לשנה-שנתיים. הגורמים הקובעים את אורכה של תקופה זו הם בעיקר מנת ההידבקות ומקום ההידבקות. ככל שמקום ההידבקות עשיר בעצבים וככל שהוא קרוב יותר למוח, תקופת הדגירה קצרה יותר.

טיפול אפשרי בתקופת הדגירה והוא מתבצע באמצעות מישלב של גמא-גלובולינים ספציפיים (Hyperimmune globulin) נגד חלבון G, עם תרכיב חיסון.

לואי פסטר היה הראשון שדיווח על טיפול יעיל שלאחר חשיפה לכלבת. הוא טיפל במחלה בשנת 1885 בעזרת תרכיב שהוכן מזן נגיף מקובע שגודל במוח של ארנבות. את התרכיבים המודרניים לחיסון, אשר ניתנים בהזרקה לתוך השריר, מכינים מזני נגיף הגדלים בתאים ממקור אנושי, בתרבית.

רופאים בתחום

כירורגיה פלסטית
ד"ר אבנר בן שושן מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטית
קראו עליי עוד
כירורגיה פלסטית
פרופ' יהודה אולמן מנהל המרפאה לכירורגיה פלסטית ושירותי רפואה אסתטית ברמב"ם
קראו עליי עוד

המומחים של Infomed עונים על שאלות:

המומחים של Infomed ממליצים לקרוא:

מאמרים בנושא כלבת

נשיכות בעלי חיים
נשיכות בעלי חיים
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 09/06/2010

לכתבה המלאה

חיסונים והנחיות לטיול הגדול
חיסונים והנחיות לטיול הגדול
ד"ר רונית זיידנשטיין מאת: ד"ר רונית זיידנשטיין 13/02/2014

מתכוננים לטיול הגדול בחו"ל? כדאי שתדעו איך להימנע ממחלות, סכנות ותופעות הקשורות ליעד אליו אתם נוסעים. לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו