דלג לתוכן

מודפיניל (Modafinil)

3 דקות קריאה

מידע נוסף

 • כן מרשם רופא כן
 • בינוני סיכון ממנת יתר בינוני
 • נמוך סיכון מפיתוח תלות נמוך
 • ממריצים אחרים של מערכת העצבים המרכזית שייך לקבוצת ממריצים אחרים של מערכת העצבים המרכזית

שמות מסחריים

 • Provigil פרוויג'יל Provigil

מודפיניל היא חלק מקבוצת התרופות המעוררות.

ידוע כי היא עובדת על מערכת העצבים המרכזית, אך לא ידוע מנגנון פעולתה המדויק.

בשונה מתרופות מעוררות אחרות היא לא מביאה לתופעות לוואי כגון תחושה מרוממת ויצירת תלות, זאת ככל הנראה משום שפעילותה ממוקדת למבנים ולחומרים ספציפיים במוח.

מודפיניל משמשת להעלאת הערנות בקרב חולים הנוטים לישנוניות במשך שעות היום, בעיקר עקב: הפרעת נרקולפסיההפרעות בשינה כתוצאה מעבודה במשמרות (SWSD) וכטיפול משלים עבור דום נשימה חסימתי בשינה (OSAHS).

קיימים שימושים ניסיוניים במודפיניל עבור מקרים של הפרעת קשב וריכוז ועייפות בעקבות טרשת נפוצה. תופעות הלוואי הנפוצות של השימוש בתרופה הן כאבי ראש ובחילות.

גבר ישן עם פה פתוח, מודפיניל

צילום: shutterstock 

מידע

אופן נטילת התרופה

טבליות.

תדירות וזמן נטילה

ברוב המקרים פעם ביום בבוקר, אך יש אפשרות לחלק את המינון היומי לבוקר וערב במיוחד כשמדובר על מינון מעל ל-200 מ"ג ביום. בטיפול בהפרעות בשינה בגלל עבודה במשמרות יש לקחת את המנה כשעה לפני תחילת המשמרת.

טווח המינון

במבוגרים מעל גיל18: 200 מ"ג ביום. (המינון יכול לעלות עד 600 מ"ג ביום) לטיפול בנרקולפסיה וכטיפול משלים במקרים של דום נשימה חסימתי בשינה (OSAHS) יש לקחת את המנה בבוקר. בטיפול בהפרעות בשינה בגלל עבודה במשמרות (SWSD) יש לקחת את המנה כשעה לפני תחילת המשמרת.

תחילת ההשפעה

2-4 שעות.

משך ההשפעה

15 שעות.

אחסון

מתחת ל-25 מעלות צלזיוס.

מנה שנשכחה

במקרה ונשכחה נטילת מנה בזמן קצוב יש ליטול מיד כשנזכרים (עד 12 בצהרים) אך אם נזכרים מאוחר יותר יש לדלג על המנה שנשכחה. בשום אופן אין ליטול 2 מנות ביחד.

הפסקת התרופה

גם אם חל שיפור במצב הבריאותי אין להפסיק את השימוש בתרופה ללא היוועצות עם הרופא המטפל.

מינון עודף

תסמיני מינון עודף כוללים: נדודי שינה, אי-שקט, בלבול, הזיות, בחילה, שלשול, שינויים בקצב לב, יתר לחץ דם וכאב בחזה. יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

תזונה

אין הגבלות, אך ידוע שהספיגה של מודפיניל מעוכבת בשעה בלקיחתה עם מזון.

הריון

אין להשתמש בהריון, חשוד כמעלה סיכון להתפתחות מומים מולדים.

יש להשתמש באמצעי מניעה אחרים, שאינם בנטילה דרך הפה, במהלך השימוש בתרופה ועד חודשיים מסיום הטיפול בה.

הנקה

אין להשתמש.

תינוקות וילדים

תרופה זו אינה מאושרת לילדים מתחת לגיל 18 שנים.

נהיגה

אין בעיות ידועות. יש להיזהר עד שלומדים את השפעת התרופה.

אלכוהול

יש להימנע מצריכתו, בשל החמרה אפשרית של מצב המחלה עבורה ניתנת התרופה.

דווח לרופא במקרה של

 • הנקה
 • חרדה
 • רגישות למוצרי חלב (מכילים לקטוז)
 • הריון
 • יתר לחץ דם
 • מחלת כלי דם
 • מחלת כבד
 • מחלת לב
 • שימוש לרעה באלכוהול או בסמים בעבר
 • הפרעה נפשית
 • מחלת כליה

תופעות לוואי

התופעה השכיחה ביותר היא כאב ראש, אך לרוב היא חולפת עם ההסתגלות לשימוש בתכשיר. תופעות שכיחות אחרות: יובש בפה, בחילה, שלשול, עצירות וסחרחורת. תופעות שמופיעות לעיתים רחוקות: כאב בטן, טכיקרדיה, אפיזודות חולפות של מתח, אי-שקט, ראיה מטושטשת, בלבול, עצבנות, נדודי שינה, אובדן תאבון ודיכאון. אם מופיעות תופעות אלה יש ליצור קשר עם הרופא המטפל. דווחו גם מקרים בהם הופיעו מאניה, פסיכוזה ופגיעה ביכולת הייצור של מוח העצם, וכן התכווצויות לא רצוניות של שרירי הפנים (מופיעות לעיתים נדירות). .

פרטי תגובה עם תרופות אחרות

[גלולות למניעת הריון]: יעילותן של הגלולות יורדת בשילוב עם מודפיניל. במקרים של טיפול משולב וכחודשיים לאחר הפסקת הטיפול עם מודפיניל כדאי להשתמש באמצעי הגנה נוסף. [ציקלוספורין]: רמות הציקלוספורין בפלסמה יורדות בשילוב עם מודפיניל ולכן פוחתת יעילותן . [וארפארין]: מודפיניל מאט את הפינוי של וארפארין ולכן מייצר סיכון גבוה יותר לדימומים. יש לעקוב אחר זמן פרותרומבין באופן שוטף, ובהתאם לשנות את מינון הווארפארין. [נוגדי דיכאון טריציקליים, SSRI's, בנזודיאזפינים, פרופראנולול, אומפראזול]: ההשפעות ותופעות הלוואי של תרופות אלו עלולות לעלות בשילוב מודפיניל. משום ייתכן שיהיה צורך בהפחתת מינונן. [נוגדי פירכוסים כגון פנובארביטאל וקארבאמאזפין]: מודפיניל מעכב את פירוקן של התרופות הללו ולכן עלול להעלות את רמתם של נוגדי הפירכוסים בדם. משום כך ייתכן שיהיה צורך בשינוי המינון. [פניטואין]: מודפיניל מעכב את פינוי הפניטואין מהגוף ומשום כך מעלה את הסיכון לתופעות טוקסיות. בטיפול משולב מסוג זה יש לעקוב אחר רמות הפניטואין בדם ולהתאים מינון. [מתילפנידאט]: ספיגת המודפיניל מעוכבת בשעה בעת שילוב עם מתילפנידאט. מעכבי מונואמין אוקסידאז (MAOI)]: שילוב של מודפיניל ותרופות מסוג זה עלול להביא לעלייה מסוכנת בלחץ הדם. משום כך יש להימנע משילוב זה.

השפעת שימוש ממושך

אין להשתמש בתרופה לעיתים קרובות או לזמן ממושך מבלי להתייעץ עם רופא. כמו כן, בזמן השימוש בתרופה יש לבצע בדיקות של לחץ דם וקצב לב.

יש לרשום תרופות רק על פי ההתוויות של משרד הבריאות
המידע נלקח בין היתר מעלונים רפואיים ובכל מקרה אינו מחליף התייעצות עם רופא

נושאים מרכזיים

רופאים בתחום
ד"ר ברוך אלעד
ד"ר ברוך אלעד נוירולוגיה
ד"ר ליאון ארדקיאן
ד"ר ליאון ארדקיאן רפואת שיניים
פרופ' זאב קורזיץ
פרופ' זאב קורזיץ נפרולוגיה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו