דלג לתוכן

תלידומיד (Thalidomide)

ערוץ בריאות האישה
3 דקות קריאה

מידע נוסף

 • כן מרשם רופא כן
 • נמוך סיכון ממנת יתר נמוך
 • נמוך סיכון מפיתוח תלות נמוך
 • תרופות לדיכוי מערכת החיסון שייך לקבוצת תרופות לדיכוי מערכת החיסון

שמות מסחריים

 • Thalidomide celgene תלידומיד סלג'ן Thalidomide celgene
תלידומיד הינה תרופה ששווקה כתרופת שינה בשנות החמישים והשישים וכתרופה העוזרת להתמודד עם בחילות בוקר בהריון, אך השימוש בה גרם להולדת אלפי תינוקות פגועי גפיים ולכן הוצאה משימוש במשך שנים ארוכות. בשנים האחרונות חזרה לשימוש והיא מאושרת, בשילוב עם מינון גבוה של דקסאמתאזון, לטיפול במיאלומה נפוצה לאחר כשל בטיפול סטנדרטי וכטיפול בהתבטאויות עוריות של מחלת הצרעת ENL (Erythema nodosum leprosum) בדרגת חומרה בינונית עד קשה. יעילותה בטיפול במיאלומה נפוצה נובעת מהעובדה שהיא תרופה אימונומודולטורית, כלומר בעלת השפעה על התגובה החיסונית של הגוף ובנוסף היא מפחיתה את התהליך האנגיוגני של יצירת כלי-דם חדשים היכולים להזין את תאי הסרטן. תלידומיד בעלת השפעה טרטוגנית בהריון, לכן היא אסורה בתכלית על נשים הרות ומיניקות. יתרה מכך על נשים הנוטלות תרופה זו להשתמש ב-2 אמצעי מניעה במקביל, במהלך הטיפול, כחודש לפני וכחודש אחרי הטיפול. תופעות הלוואי כוללות נזק עצבי (נוירופתיה) שביטויו נימול, שריפה בכפות ידיים ורגליים, וחוסר תחושה. כמו כן היא גורמת לטשטוש ונמנום, עשויה לגרום לפריחה ותופעות אלרגיות, ירידה בלחץ הדם וירידה במספר תאי הדם הלבנים. אין לתת מתחת לגיל 12

מידע

אופן נטילת התרופה

כמוסות.

תדירות וזמן נטילה

פעם ביום לפחות שעה לאחר האוכל, עדיף בשעות הערב.

טווח המינון

לטיפול במיאלומה נפוצה- 200 מ"ג ביום. לטיפול בתסמיני צרעת- 100-400 מ"ג ביום.

תחילת ההשפעה

לא ידוע.

משך ההשפעה

5-7 שעות.

מנה שנשכחה

במידה ונשכחה מנה יש לקחתה מיד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן לנטילת המנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל. אין ליטול מנה כפולה.

הפסקת התרופה

אין להפסיק הטיפול ללא הוראת הרופא פרט למצבים הבאים: סימני הופעת קריש דם: קשיי נשימה, כאב בחזה, נפיחות בזרועות וברגליים. סימני נוירופתיה: נימול, שריפה בכפות ידיים ורגליים וחוסר תחושה.

מינון עודף

אין דיווחים לגבי מצב מסכן חיים במקרה של מינון עודף.

אזהרות

תזונה

יש ליטול התרופה לפחות שעה לאחר האוכל.

הריון

תלידומיד גורם למומים מולדים חמורים או למוות של העובר. אין להשתמש במהלך הריון וכן בעת תכנון הריון. כמו כן נדרשת מניעת הריון  4 שבועות מזמן סיום הטיפול.

גם גברים המטופלים בתרופה חייבים להשתמש תמיד בקונדום במהלך קיום מגע מיני עם אשה המסוגלת להרות, ובמהלך 4 שבועות לאחר הפסקת התרופה.

הנקה

אין להניק בזמן טיפול בתרופה זו

תינוקות וילדים

התרופה אינה מיועדת לילדים מתחת לגיל 12 שנים.

קשישים

ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.

נהיגה

יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.

אלכוהול

אין לשתות אלכוהול בתקופת הטיפול עם התרופה עקב הגברת אפקט הישנוניות של התרופה ע"י אלכוהול.

דווח לרופא במקרה של

 • אלרגיה
 • אפילפסיה (כפיון)
 • פרכוסים
 • קרישי דם
 • ספירת דם נמוכה
 • פגיעה במערכת העצבים

תופעות לוואי

תופעות לוואי : חולשה, כאב ראש, נימנום, עצירות, קשיי עיכול, בחילה, הקאה, סחרחורת, חרדה, כאב בחזה, חולשת שרירים, יובש בפה ובעור, עליה בתיאבון ושינויים במצב הרוח, קושי בקואורדינציה, תחושת עייפות. 

תופעות לואי חמורות המחייבות הפסקת נטילה ופנייה לרופא באופן מיידי: אלרגיה פתאומית, גרד, התנפחות של הפנים, השפתיים או הלשון, תגובות עוריות חמורות, חום גבוה, צמרמורות, טשטוש ראייה, כאב ראש חמור. כאב פתאומי בחזה או קושי בנשימה. הקאת דם, דימום מפי הטבעת, כאבי בטן, שתן כהה, הצהבת עור או/ו עיניים.

אין לתרום דם במהלך הטיפול ואף 4 שבועות לאחר סיומו.

פרטי תגובה עם תרופות אחרות

יש ליידע רופא/רוקח כאשר נלקחות אחת או יותר מהתרופות:  גלולות שינה,  תרופות המשמשות לטיפול בדיכאון או חרדה, תרופות המשמשות לטיפול בבעיות לב ו/או לחץ דם גבוה, תרופות שיכולות לגרום דימום, כמו אספירין, אמצעים הורמונליים למניעת הריון, תרופות המשמשות לטיפול באנמיה, טיפול הורמונלי חלופי,  תרופות המשמשות לטיפול בסרטן, כמו וינקריסטין, תרופות המשמשות לטיפול באיידס, כמו זלסיטאבין ודידאנוזין.
[תרופות המשפיעות על מערכת העצבים המרכזית (כגון: תרופות להרגעה, לשינה, לפרקינסון, לאפילפסיה, להרפיית שרירים, נגד אלרגיות, חומרים מרדימים לניתוחים ומשככי כאבים נרקוטיים)] : בשילוב עם תלידומיד מוגברת תחושת הטשטוש שהיא גורמת. יש להיזהר במתן משולב זה. [תרופות לדיכוי מערכת החיסון]: מתן של תלידומיד בשילוב עם תרופות אחרות לדיכוי מערכת החיסון מגביר את הסיכון לדיכוי יצירת תאי הדם השונים במוח העצם, הגורר בעקבותיו אנמיה ונטייה מוגברת לזיהומים ולדימום לא תקין.

השפעת שימוש ממושך

לפני טיפול ממושך בתכשיר ובמהלכו, יש לבצע בדיקות תפקוד מערכת העצבים ובנוסף בתקופת הטיפול בתכשיר יש לערוך בדיקות של תפקוד בלוטת התריס. על נשים המסוגלות להרות, לעבור בדיקות לשלול הריון 24 שעות לפני התחלת הטיפול וכן כל שבוע בחודש הראשון לטיפול ולאחר מכן כל שבועיים-חודש.

יש לרשום תרופות רק על פי ההתוויות של משרד הבריאות
המידע נלקח בין היתר מעלונים רפואיים ובכל מקרה אינו מחליף התייעצות עם רופא

נושאים מרכזיים

רופאים בתחום
פרופ' אלדד זילברשטין
פרופ' אלדד זילברשטין כירורגיה פלסטית
ד"ר רון שינמן
ד"ר רון שינמן יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
 איה מדיקל רפואת נשים מתקדמת
איה מדיקל רפואת נשים מתקדמת יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו