דלג לתוכן

פמברוליזומאב (קיטרודה) (Pembrolizumab)

ערוץ המלנומה
4 דקות קריאה

מידע נוסף

  • כן מרשם רופא כן
  • נמוך סיכון מפיתוח תלות נמוך
  • אנטי נאופלסטי, נוגדן חד-שבטי מואנש שייך לקבוצת אנטי נאופלסטי, נוגדן חד-שבטי מואנש

שמות מסחריים

  • KEYTRUDA  קיטרודה KEYTRUDA

פמברוליזומאב הוא תרופה ביולוגית, נוגדן חד שבטי מואנש, המאפשר את הפעלת מערכת החיסון, באופן שיקטין את הסיכוי לתקיפת רקמות בריאות, נורמליות בגוף, ויחד עם זאת יאפשר את הפעלת תאי מערכת החיסון כנגד תאי הגידול הסרטני.

יעיל לטיפול ב: 

סרטן עור מסוג מלנומה, סרטן ריאות מסוג סרטן הריאה של תאים שאינם-קטנים (NSCLC), סרטן ראש וצוואר ממקור תאי קשקש (HNSCC), סרטן מסוג לימפומת הודג'קין קלאסית, במבוגרים וילדים, סרטן שלפוחית השתן ודרכי השתן, סרטן צוואר הרחם, בתנאים מסויימים, סרטן עור מסוג קרצינומה של תאי מרקל, במבוגרים וילדים, סרטן כליה מסוג קרצינומה של תאי הכליה, סרטן שמודגם על ידי בדיקת מעבדה כגידול מוצק של (MSI-H) או של (dMMR), סרטן הקיבה מסוג אדנוקרצינומה של הקיבה או של חיבור ושט-קיבה שהוא חיובי ל- PD-L1, תחת תנאים טיפוליים מסוימים קודמים. סרטן ושט הנקרא קרצינומה ממקור תאי קשקש, כאשר הסרטן חזר או התפשט, והגידול חיובי  ל-PDL-1, תחת תנאי טיפול מסויימים. סרטן עור מסוג קרצינומה עורית של תאי קשקש, כאשר הסרטן חזר או התפשט, ולא ניתן לריפוי על ידי ניתוח או קרינה. סרטן המעי הגס או החלחולת, כטיפול ראשון בהתקיים תנאים מסויימים .הטיפול נעשה בפמברוליזומאב לבדו או בשילוב עם תרופות כימותרפיות.

הנחיות חשובות: 

בשל מעורבותה של מערכת החיסון במנגנון פעילות התרופה, יש ליידע את הרופא בדבר תופעת לוואי מטרידה, מחמירה או שאינה חולפת. תיתכן השפעה על אופן פעולתם של איברים ורקמות תקינים, ויש לעדכן את הרופא.

מתי אסור להשתמש בתרופה: 

במידה וקיימת רגישות (אלרגיה) לחומר הפעיל (פמברוליזומאב) או לכל אחד מהמרכיבים הנוספים אשר מכילה התרופה.

צילום: shutterstock 

מידע

אופן נטילת התרופה

תוך ורידית, במשך 30 דקות.

תדירות וזמן נטילה

בד"כ כל 3 שבועות.

טווח המינון

למבוגרים- בד"כ 200 מ"ג, בעירוי תוך ורידי.

לילדים- 2 מ"ג לכל ק"ג משקל (ולא יותר מ-200 מ"ג), בעירוי תוך ורידי.

המינון ייקבע ע"י הרופא בלבד.

תחילת ההשפעה

כתלות בתגובת תאי הגידול לתרופה

משך ההשפעה

עד 4 חודשים מסיום הטיפול.

אחסון

בקירור 2-8 מעלות צלזיוס.

אין להקפיא, אין לנער.

מנה שנשכחה

יש לעדכן את הרופא ולתאם בהקדם תור חדש .

הפסקת התרופה

מספר הטיפולים הינו בהחלטת רופא. יש לבחון את ההשפעה על הגידול הסרטני ואת חומרת תופעות הלוואי.

מינון עודף

לא דווח. 

תסמינים אפשריים: סחרחורת, כאב שריר-שלד, שלשולים, בחילות, הקאות, קוצר נשימה, שינויים בבדיקות דם. יש לקבל טיפול סימפטומטי ותומך.

אזהרות

תזונה

אין הגבלות.

הריון

התרופה עלולה לפגוע העובר. יש לשלול הריון לפני תחילת הטיפול בתרופה זו.

נשים היכולות להרות צריכות להשתמש באמצעי מניעה יעיל למניעת הריון במהלך הטיפול ולפחות 4 חודשים לאחר המנה האחרונה של פמברוליזומאב. נדרשת התייעצות עם הרופא.

הנקה

לא ידוע אם התרופה עוברת לחלב אם. אין להיניק במהלך הטיפול ובמהלך 4 חודשים מזמן סיום הטיפול בתרופה.

תינוקות וילדים

מינון ייקבע לפי משקל גוף. בטיחות ויעילות השימוש הוכחו להתוויות מסויימות בלבד.

קשישים

לא נצפו הבדלים משמעותיים בטיפול בקשישים.

נהיגה

תיתכן הרגשת עייפות, לעיתים סחרחורת, ויש להתחשב בכך טרם הנהיגה.

אלכוהול

אין בעייתיות ידועה.

דווח לרופא במקרה של

  • בעיות במערכת החיסון (כמו מחלת קרוהן, קוליטיס כיבית, או זאבת)
  • השתלת תאי גזע מתורם, בעבר או בעתיד
  • בעיות בריאות או בנשימה
  • בעיות בכבד
  • כל בעיה רפואית אחרת

תופעות לוואי

תופעות לוואי שכיחות של פמברוליזומאב כוללות: הרגשת עייפות ,כאב בשרירים, כאב גב, כאב עצמות או מפרקים, ירידה בתיאבון, ירידה ברמת נתרן בדם, תת פעילות של בלוטת התריס, זיהומים,  כאב ראש, סחרחורת, דלקת של העצבים העשויה לגרום לכאב, חולשה ושיתוק של הזרועות והרגליים, קצב לב לא סדיר, גרוד, שלשול, בחילה, כאב באזור הקיבה (בטן), עלייה של אנזימי הכבד בדם, הקאה, קשיים בבליעה, פריחה, שינוי צבע העור, חום, חולשה, ירידה במשקל, כאב, מחלה דמוית שפעת, שיעול, קוצר נשימה, ועצירות. ירידה במספר תאי הדם האדומים, דימום.

באופן שכיח, תופעות לוואי הקשורות למתן התרופה באינפוזיה (כשניתנת לבדה) כוללות פעילות יתר של בלוטת התריס, דלקת ריאות, דלקת עיניים, דלקת של השרירים, דלקת קרום הלב, דלקת של בלוטת התריס, הצטברות של נוזל מסביב ללב, דלקת מפרקים, פצעים בפה, כאב בצואר, נדודי שינה, פגיעה כלייתית פתאומית.

בילדים: הרגשת עייפות, הקאות וכאב באזור הבטן. עלייה ברמות אנזימי הכבד וירידה ברמות המלח בדם (נתרן) הם שכיחים יותר מאשר במבוגרים. 

מכיוון שהתרופה משפעלת את מערכת החיסון, עלולה לגרום למערכת החיסון שלך לתקוף איברים ורקמות תקינים בכל אזור בגופך ולהשפיע על אופן פעולתם. בעיות אלו עלולות לעיתים להפוך לרציניות או למסכנות חיים ועלולות להוביל למוות, ולכן יש לעדכן את הרופא בדבר התסמינים הבאים או החמרתם או כאשר יש סימן חדש :

- בעיות בריאה (דלקת ברקמת הריאה). תסמינים אפשריים: קוצר נשימה, כאב בחזה, שיעול חדש או החמרה של שיעול. 

- בעיות במעיים (דלקת המעי הגס), שעלולות לגרום לקרעים או חורים במעיים שלך. תסמינים אפשריים: שלשול או יותר פעילות מעיים מהרגיל; צואה בצבע שחור, דמוית זפת, דביקה, או דמית או רירית; כאב חמור או רגישות חמורה באזור הבטן. 

-  בעיות בכבד (דלקת כבד). תסמינים אפשריים: הצהבה של העור שלך או של החלק הלבן בעיניים; בחילה או הקאה; כאב בצד הימני של אזור הבטן; שתן כהה; תחושת רעב פחותה מהרגיל; דימום או הופעת חבורות בקלות רבה יותר מהרגיל. 

- בעיות בבלוטות הורמונליות (במיוחד בלוטת התריס, יותרת המוח, יותרת הכליה והלבלב). תסמינים אפשריים: דופק מהיר; ירידה או עליה במשקל; הזעה מוגברת; תחושת רעב או צמא מוגברת; הטלת שתן לעיתים קרובות יותר מהרגיל; נשירת שיער; תחושת קור; עצירות; התעבות הקול; כאבי שרירים; חולשה מרובה, סחרחורת או התעלפות; כאבי ראש שאינם חולפים או כאב ראש לא רגיל.  בעיות בעין, רגישות לאור.

-  בעיות בכליה, כולל דלקת כליות וכשל כלייתי. תסמינים אפשריים: שינוי בכמות או בצבע של השתן שלך. 

- בעיות בעור. תסמינים אפשריים: פריחה; גרוד; שלפוחיות, קילוף או פצעים בעור ;פצעים או כיבים כואבים בפה שלך או באף, בגרון או באזור אברי המין שלך. 

- בעיות באיברים אחרים. תסמינים אפשריים: שינויים בראייה ובחדות הראייה; כאבים חמורים או מתמשכים בשרירים או במפרקים; חולשת שרירים חמורה; ספירה נמוכה של כדוריות דם אדומות (אנמיה); נפיחות בקשרי לימפה, פריחה או גושים רגישים בעור, בלבול, חום, חולשת שרירים, בעיות שיווי משקל, בחילה, הקאה, נוקשות בצוואר, בעיות זיכרון, או פרכוסים (דלקת מוח); שיעול, קוצר נשימה; דופק לא סדיר; תחושת עייפות או כאב בחזה (דלקת שריר הלב). כאב, התכווצות שרירים, חוסר תחושה, עקצוץ, או חולשה בידיים או ברגליים, בעיות בשלפוחית השתן או במעי. 

- תגובות לעירוי (תוך-ורידי), שעלולות לעיתים להיות חמורות ומסכנות חיים. תסמינים אפשריים: צמרמורת או רעד; קוצר נשימה או צפצופים; גרוד או פריחה; הסמקה; סחרחורת; חום; תחושת עילפון.

במקרה של תופעות לוואי הבאות יש להפסיק את נטילת התרופה: הרופא יבדוק את חומרת תופעות הלוואי והיכולת לטפל בהן, ויחליט לגבי המשך הטיפול.

פרטי תגובה עם תרופות אחרות

במידה ונלקחות, או אם נלקחו לאחרונה תרופות אחרות, כולל תרופות ללא מרשם רופא ותוספי תזונה, יש לעדכן רופא או רוקח. 

השפעת שימוש ממושך

נדרש לבצע בדיקות דם לבחינת תופעות לוואי אפשריות. ייתכן וישולב טיפול בקורטיקוסטרואידים או בתחליפי הורמונים לשם הפחתת תופעות לוואי.

יש לרשום תרופות רק על פי ההתוויות של משרד הבריאות
המידע נלקח בין היתר מעלונים רפואיים ובכל מקרה אינו מחליף התייעצות עם רופא

רופאים בתחום
פרופ' גיל בר סלע
פרופ' גיל בר סלע אונקולוגיה
ד"ר לריסה ריבו
ד"ר לריסה ריבו אונקולוגיה
 מרכז להיפרתרמיה Hyper Thermia
מרכז להיפרתרמיה Hyper Thermia אונקולוגיה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות מתוך פורום סרטן המעי הגס

בניהולו של ד"ר רונן ברנר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו