דלג לתוכן

בדיקת תרבית נוזל סינוביאלי (SYNOVIAL FLUID CULTURE)

ערוץ האורתופדיה
2 דקות קריאה
דלקת מפרקים היא בעיה נפוצה במגוון אוכלוסיות וגילאים. בין הסיבות לדלקת פרקים ניתן למצוא גורמים מכניים (שחיקה של המפרק לאורך זמן), מחלות אוטואימוניות בהן מערכת החיסון תוקפת מרכיבים שונים של המפרק, וגם סיבות זיהומיות – חשיפה של אזור המפרק לגורם מחולל (חיידק, נגיף, פטריה) והתפתחות דלקת. אחד ההליכים השימושיים באבחנה של פתולוגיות הקשורות במפרקים הוא ניקור נוזל סינוביאלי – חדירה לחלל המפרק באמצעות מחט ושאיבת נוזל מפרק המיוצר על ידי תאים סינוביאליים במפרק. לאחר הניקור, ניתן לנתח את הרכבו של הנוזל הסינוביאלי. אחת הבדיקות הנעשות באמצעות הנוזל היא תרבית – השמת הנוזל בסביבה שתאפשר גדילה של גורמים מחוללים כעדות למקור הדלקת[1].

רופאה מחדירה מחט לברך לצורך ניקור תרבית נוזל סינוביאלי
צילום: shutterstock | HENADZI KlLENT

מטרת הבדיקה

הבדיקה משמשת ככלי באבחנת דלקת מפרקים זיהומית (ארטריטיס ספטית) ובזיהוי הגורם המחולל. לאחר זיהוי חיידק, לרוב תבוצע בדיקת רגישות לאנטיביוטיקה על מנת לסייע בקביעת הטיפול התרופתי הנדרש[2].

מחלות ומצבים בריאותיים שהבדיקה יכולה לזהות

[3]
דלקת מפרקים זיהומית – חשיפת אזור המפרק לגורמים זיהומיים שונים, לרוב חיידק S. aureus, המהווה את הגורם הנפוץ ביותר. הגעתם של אותם גורמים אל המפרק מתאפשרת לרוב בשני אופנים – חשיפה ישירה מהסביבה החיצונית דרך חבלה ופצע פתוח שמזדהם, או דרך זרם הדם בחולים עם זיהום של זרם הדם (הגורם המחולל מגיע ביחד עם אספקת הדם הנורמלית למפרק).

מערכת חיסון מוחלשת, תרופות מסוימות, עור פגיע ומפרקים מלאכותיים (החלפת מפרק בעבר) הם גורמי סיכון לדלקת מפרקים זיהומית.
התסמינים העיקריים בדלקת מפרקים זיהומים הם:
 
  • כאב במפרק הנגוע.
  • נפיחות ואודם.
  • הגבלה בטווח התנועה.
  • חום.

אוכלוסיות בסיכון

מומלץ לבצע את הבדיקה בהוראת רופא.ה וכאשר יש חשד לדלקת מפרקים מסיבה זיהומית, במיוחד במטופלים שעברו החלפת מפרק. אין איסורים מיוחדים על ביצוע הבדיקה אך מומלץ תמיד להיוועץ ברופא.ה המטפל.ת[3].

אופן ביצוע הבדיקה

[2]
הכנות לבדיקה
לא נדרשות הכנות מוקדמות לביצוע הבדיקה, אך מטופל.ת הנוטל.ת מדללי דם נדרש.ת להיוועץ ברופא.ה המטפל.ת לפני הבדיקה. תרופות אלו יכולות להשפיע על היכולת לבצע את הבדיקה.

מהלך הבדיקה
 לעתים הבדיקה תבוצע תחת הרדמה מקומית שתוחדר לאזור המפרק באמצעות מחט דקה. לאחר מכן, מחט עבה יותר תשמש לניקור המפרק ולשאיבת דגימה של נוזל סינוביאלי. נוזל זה ישמש לביצוע התרבית.

לאחר הבדיקה
אין הנחיות מיוחדות לאחר הבדיקה. תוצאות יגיעו לרוב תוך ימים בודדים.

אזהרות

סיכון: בבדיקה זו קיים סיכון לדימום אל תוך חלל המפרק וזיהום של המפרק (נפוץ יותר בניקורים חוזרים)[2].

פענוח תוצאות

[2]
תוצאה שלילית
עיבוד הדגימה לא הביא לזיהוי גורם זיהומי מחולל. משמעות תוצאה שלילית היא שהגורם למחלה אינו זיהומי, או שלא ניתן לזהותו עקב מגבלות הבדיקה.

תוצאה חיובית
תוצאה חיובית מעידה על גורם זיהומי לדלקת. באמצעות בחינה מיקרוסקופית, צביעה, ובדיקות נוספות ניתן לזהות באופן מדויק את הגורם.

רמת סיכון:

נמוך
רופאים בתחום
ד"ר ירון ברין
ד"ר ירון ברין אורתופדיה
5.0
( 9 חוות דעת )
"טיפול מצוין.אדיבות.מאוד מומלצת.תודה"
ד"ר אמיר סוכר
ד"ר אמיר סוכר כירורגיה של היד
5.0
( 8 חוות דעת )
"היות ונותחתי על ידו באסותא כלניות אשדוד הם שלחו לי משוב וכמובן שהגבתי לגבי כל הצוות וכמובן לגביו אין מילים הוא אדיב ומקצועי ומסביר הכל לפרטי פרטים פשוט הייתי מאוד מרוצה ואמליץ עליו בפה מלא"
ד"ר לב לפידוס
ד"ר לב לפידוס אורתופדיה
מנהל שירות אורתופדית ילדים, בית החולים קפלן

שאלות מתוך פורום פיברומיאלגיה

בניהולו של ד"ר יונתן וולמן
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו