דיקור כפורת הלב ( Pericardiocentesis ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום

כפורת הלב (Pericardium) היא שכבה של רקמה לייפתית (פיברוטית) העוטפת את הלב. שכבה זו מהווה חלל פוטנציאלי, כלומר במצב של בריאות היא מכילה נוזל בכמות קטנה. במחלות שונות, דלקתיות, זיהומיות, אוטואימוניות, וממאירות, כפורת הלב מפרישה נוזל המצטבר בתוך החלל. הנוזל גורם ללחץ על הלב ועל הוורידים הגדולים המתנקזים ללב. החולה מתלונן על קוצר נשימה ועל כאבים בבית החזה.
התסמינים תלויים בקצב הצטברות הנוזל. לדוגמה, דקירה של הלב ודימום בתוך כפורת הלב הנאסף במהירות אפילו בכמות קטנה של נוזל, כ-200-100 סמ"ק, גורמת לתופעות חמורות של ירידה בלחץ-דם, הלם ואיבוד הכרה, ולמצב המכונה טמפונדה (Cardiac tamponade). ללא הוצאת הנוזל, תוך זמן קצר, החולה עלול למות בהסתמנות של דום לב. לעומת זאת, נוזל שנאסף באופן איטי אינו גורם לתסמינים חדים, והכמות יכולה להגיע עד לליטרים ספורים, ללא כל תסמינים.

ניתן להוציא נוזל מכפורת הלב על ידי דיקור, לשם טיפול (במקרה של טמפונדה חדה או כרונית), או לשם אבחון. הנוזל נבדק במעבדה להרכב כימי, לבקטריולוגיה (זיהומים) ולציטולוגיה (תאים ממאירים).

הפעולה מתבצעת באילחוש מקומי, והדיקור מתחת לצלעות במרכז בית החזה. לפני שמבצעים את הפעולה חיוני להעריך את כמות הנוזל ואת מקומו. בבדיקת אקוקרדיוגרפיה ניתן להעריך את כמות הנוזל ואת המרחק בין כפורת הלב לבין הלב עצמו, ולהימנע מדיקור אצל חולה עם כמות קטנה של נוזל. מקום הנוזל אף הוא חשוב. אם הנוזל ממוקם בחלק האחורי של חלל הכפורת, לא ניתן להגיע לדיקור באופן מילעורי. לעומת זאת אם הנוזל ממוקם באופן סימטרי מסביב ללב, הצלחת הדיקור גדולה. בדיקה חיונית נוספת, לפני הדקירה, היא יכולת הקרישה של הדם (נוסחת תאי דם כולל מספר טסיות דם, ובדיקת קרישת דם - INR). ליקוי ביכולת הקרישה מגדיל באופן ניכר את סיבוך הפעולה.

הדיקור מבוצע בחדר צנתורים באופן סטרילי. החולה מחובר לאק"ג ולמכשיר למדידת לחץ-דם. החולה שוכב כאשר חלקו העליון של הגוף מורם, על מנת לרכז את הנוזל בחלק התחתון של חלל הכפורת. לאחר האילחוש המקומי ברקמות העור והתת-עוריות, מוחדרת מתחת לצלעות בבטן העליונה מחט המחוברת למזרק בשאיבה, בכיוון הלב והכתף השמאלית. ניתן להרגיש את החדירה בכפורת הלב, והמזרק מתמלא בנוזל.

דרך המחט מוחדר חוט מוביל עם קצה רך לתוך החלל של כפורת הלב. שולפים את המחט ומחדירים לתוך החלל צנתר מסוג "פיג-טייל" מעל החוט המוביל. לצנתר הפיג-טייל 10-8 חורים בקצהו, וניתן לשאוב דרכו את הנוזל לתוך בקבוק ריק סטרילי. כאשר החלל מתרוקן ואין הפרשת נוזל, חובשים, והחולה חוזר למחלקה עם הצנתר בתוך החלל של כפורת הלב, תפור לעור, לשם בקרת קצב היצירה של הנוזל. אם אין הפרשה נוספת, לאחר 24 שעות, מתבצע תרשים אק"ג לשם בקרה. בהיעדר נוזל - הצנתר נשלף החוצה.
מומחיםשאלות ותשובות לפי נושא דיקור כפורת הלב

הכאבים שאתה מתאר אינם נשמעים ככאבים שמקורם בלב, במיוחד אם אתה יודע לספר שלפני שנתיים היו תסמינים דומים ועברת בירור שהיה תקין. יכולים להיות מקורות גופניים אחרים לכאב כפי שאתה מתאר: שרירים, עצבים, מער...

פורומים הפרעות קצב לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
התייחסות לתוצאות בדיקת הולטר סמי 21/09/2020 19:29
  • שלום רב. בן 75 בריא בד"כ. שוחה באופן קבוע. בעקבות חוויה של החסרת פעימה מדי כל 7-8 פעימות, בה חשתי במשך כ 3 שעות, בחזה ובבדיקה עצמית של הדופק בזרוע ובמכשיר לחץ הדם, ביצעתי אקו לב, בדיקת מאמץ, והולטר ל 48 שעות. בדיקת האקו והמאמץ נמצאו תקינות לחלוטין. להלן תוצאות בדיקת ההולטר: קצב בסיסי : סינוס. קצב לב מינימלי 28. קצב לב מקסימלי 117, ממוצע 63. הפרעות קצב PVC'S חדריות - לא. הפרעות קצב - PAC'S על חדריות - 212 בודדים בפיזור הומוגני 10 צמדים. קטע קצר של טכיקרדיה עלייתית עד כ 4 פעימות ועד מהירות כ 150 לדקה. הפרעות הולכה - פאוזות עד כ 2.3 שניות במנגנון חסם עלייתי חדרי, דרגה ראשונה ושניה מסוג וונקבאך 1 MOBITZ בעיקר בלילה. שנויי ST - לא אבקש התייחסותך לשאלותיי הבאות: 1. מה המשמעות וחומרת הממצאים הנ"ל בדגש על הממצא של ההולכה. 2. האם נדרש טיפול ו/או מעקב כלשהו 3. האם חלות עלי מגבלות פיזיות גופניות כלשהן (שחייה ממושכת כמעט יומיומית) 4. האם הממצאים וממצא ההולכה בפרט הפיכים. אציין בנוסף כי לפני 4 שנים עברתי חווייה דומה, ובדיקת ההולטר שעשיתי אז ל 48 שעות היתה תקינה לחלוטין ללא ממצא כלשהו. בתודה ובברכת שנה טובה ושופעת בריאות.

  • + הוסף תגובה
נטילת פרורקור במשך שנתיים גילי 03/09/2020 17:29
  • היי דוקטור, החם שלי בן 74 סבל מהפרעות בקצב הלב, על כן הושתל בגופו דפיברילטור, והוא הונחה ליטול את התרופה לאחר ההשתלה, בביקורים תקופתיים ערכים שנבדקו היו תקינים, למרות זאת התגלה שהוא סובל מבעיות בבלוטת התריס לאחר שנתיים, כתוצאה מכך סובל מקושי בשינה, תזונה ועוד. בפגישה אצל רופא חדש הוא הונחה להפסיק את כל נטילת הכדורים, ולראות איך מרגיש. להבנתנו נטילת הכדור לטווח ארוך אינה מומלצת כלל, מה דעתך והמלצותיך בנושא ? תודה.

  • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 05/09/2020 12:00
  • ככלל אנחנו מנסים להימנע מהפרוקור בגילאים מתחת ל-80 אלא אם אין ברירה, בשל פרופיל תופעות לוואי בעייתי. אני לא מכיר את הפרטים המלאים אז לא אוכל להמליץ דבר בהקשר זה אבל זה לא נשמע מופרך לנסות ולהפסיק את הפרוקור ולראות איך הוא מרגיש. ממליץ להתייעץ איתי או עם מומחה אחר להפרעות קצב לב לקבלת החלטות.

  • + הוסף תגובה
פענוח ראשוני של הולטר אורי 03/09/2020 15:24
  • שלום רב, אני ביצעתי אתמול בדיקת הולטר והתקבלו תוצאות. זה מה שנרשם: קצב סינוס: 43-105 לדקה. VPBS-APBS בודדים מאוד אירוע של Slow VT אני אלך לפענוח הבדיקה, אך האם משהו מהנ"ל חריג/מצריך

  • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 05/09/2020 11:58
  • אורי שלום, בהחלט העניין של Slow VT מצריך בירור. ממליץ לפנות למומחה להפרעות קצב לב

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!