דיקור כפורת הלב ( Pericardiocentesis ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום

כפורת הלב (Pericardium) היא שכבה של רקמה לייפתית (פיברוטית) העוטפת את הלב. שכבה זו מהווה חלל פוטנציאלי, כלומר במצב של בריאות היא מכילה נוזל בכמות קטנה. במחלות שונות, דלקתיות, זיהומיות, אוטואימוניות, וממאירות, כפורת הלב מפרישה נוזל המצטבר בתוך החלל. הנוזל גורם ללחץ על הלב ועל הוורידים הגדולים המתנקזים ללב. החולה מתלונן על קוצר נשימה ועל כאבים בבית החזה.
התסמינים תלויים בקצב הצטברות הנוזל. לדוגמה, דקירה של הלב ודימום בתוך כפורת הלב הנאסף במהירות אפילו בכמות קטנה של נוזל, כ-200-100 סמ"ק, גורמת לתופעות חמורות של ירידה בלחץ-דם, הלם ואיבוד הכרה, ולמצב המכונה טמפונדה (Cardiac tamponade). ללא הוצאת הנוזל, תוך זמן קצר, החולה עלול למות בהסתמנות של דום לב. לעומת זאת, נוזל שנאסף באופן איטי אינו גורם לתסמינים חדים, והכמות יכולה להגיע עד לליטרים ספורים, ללא כל תסמינים.

ניתן להוציא נוזל מכפורת הלב על ידי דיקור, לשם טיפול (במקרה של טמפונדה חדה או כרונית), או לשם אבחון. הנוזל נבדק במעבדה להרכב כימי, לבקטריולוגיה (זיהומים) ולציטולוגיה (תאים ממאירים).

הפעולה מתבצעת באילחוש מקומי, והדיקור מתחת לצלעות במרכז בית החזה. לפני שמבצעים את הפעולה חיוני להעריך את כמות הנוזל ואת מקומו. בבדיקת אקוקרדיוגרפיה ניתן להעריך את כמות הנוזל ואת המרחק בין כפורת הלב לבין הלב עצמו, ולהימנע מדיקור אצל חולה עם כמות קטנה של נוזל. מקום הנוזל אף הוא חשוב. אם הנוזל ממוקם בחלק האחורי של חלל הכפורת, לא ניתן להגיע לדיקור באופן מילעורי. לעומת זאת אם הנוזל ממוקם באופן סימטרי מסביב ללב, הצלחת הדיקור גדולה. בדיקה חיונית נוספת, לפני הדקירה, היא יכולת הקרישה של הדם (נוסחת תאי דם כולל מספר טסיות דם, ובדיקת קרישת דם - INR). ליקוי ביכולת הקרישה מגדיל באופן ניכר את סיבוך הפעולה.

הדיקור מבוצע בחדר צנתורים באופן סטרילי. החולה מחובר לאק"ג ולמכשיר למדידת לחץ-דם. החולה שוכב כאשר חלקו העליון של הגוף מורם, על מנת לרכז את הנוזל בחלק התחתון של חלל הכפורת. לאחר האילחוש המקומי ברקמות העור והתת-עוריות, מוחדרת מתחת לצלעות בבטן העליונה מחט המחוברת למזרק בשאיבה, בכיוון הלב והכתף השמאלית. ניתן להרגיש את החדירה בכפורת הלב, והמזרק מתמלא בנוזל.

דרך המחט מוחדר חוט מוביל עם קצה רך לתוך החלל של כפורת הלב. שולפים את המחט ומחדירים לתוך החלל צנתר מסוג "פיג-טייל" מעל החוט המוביל. לצנתר הפיג-טייל 10-8 חורים בקצהו, וניתן לשאוב דרכו את הנוזל לתוך בקבוק ריק סטרילי. כאשר החלל מתרוקן ואין הפרשת נוזל, חובשים, והחולה חוזר למחלקה עם הצנתר בתוך החלל של כפורת הלב, תפור לעור, לשם בקרת קצב היצירה של הנוזל. אם אין הפרשה נוספת, לאחר 24 שעות, מתבצע תרשים אק"ג לשם בקרה. בהיעדר נוזל - הצנתר נשלף החוצה.שאלות ותשובות לפי נושא דיקור כפורת הלב

הכאבים שאתה מתאר אינם נשמעים ככאבים שמקורם בלב, במיוחד אם אתה יודע לספר שלפני שנתיים היו תסמינים דומים ועברת בירור שהיה תקין. יכולים להיות מקורות גופניים אחרים לכאב כפי שאתה מתאר: שרירים, עצבים, מער...

פורומים, מחלות לב נשים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקות שושן 22/09/2019 15:15
  • שבוע וחצי כאבים בשכמות, היה קצת קלקול כיבה, ובחילות בבוקר עשיתי בדיקות דם, שתן וצואה הרופאת משפחה אמרה בדיקת דם תקינה, והצואה יצאה שלילי. חוששת שזה לא קשור ללב. הרופא בדקה לחץ דם והקשיבה ללב אמרה שאין צורך אקג .... מאוד לחוצה.

  • + הוסף תגובה
לחץ טלי 22/09/2019 15:44
חולשה ברגל יעל 11/09/2019 09:02
  • שלום, הבוקר קמתי מהמיטה, בחדות כדי לכבות את השעון, והרגל שלי לאהחזיקה אותי ונפלתי. לאחר כמה דקות והנעה של הרגל יכולתי לעמוד עליה שוב. האם יש קשר לזרימת הדם לרגל? או שעליי לבדוק דברים נוספים? תודה!

  • + הוסף תגובה
חולשה ברגל יעל 11/09/2019 09:28
  • שכחתי לציין, אני בת 37, ללא מחלות רקע, אבל מעשנת.

  • + הוסף תגובה
רגל טלי 11/09/2019 10:57
תוצאות אקו מור 10/09/2019 10:21
  • שלום, בבדיקת אקו לב נמצא מסתם מיטרלי מעטבה קלות -דלף טריוויאלי ומסתם אוארטלי תלת עלי מעטבה ללא דלף וללא היצרות. כל שאר הפיענוח תקין. אשמח להבין מה המשמעות של העובי במסתמים והאם קשור בהשמנה.בת 34. תודה

  • + הוסף תגובה
אקו טלי 10/09/2019 10:31
השמנה ומסתמים מור 10/09/2019 11:07
  • תודה רבה,האם יש קשר בין עובי המסתמים והשמנה? ודבר נוסף ששכחתי לציין - באקג שעשיתי לאחרונה יצאו לי פתאום גלי טי שטוחים וזו הסיבה שנשלחתי לאקו מלכתחילה.ממצא שבוודאות לא היו בעבר-(אקג קודם היה לפני 3 שנים).האם יש קשר בין עובי המסתמים לגלי הטי השטוחים? חשוב לי לציין כי אני בריאה לחלוטין.

  • + הוסף תגובה
2 טלי 10/09/2019 11:11

הצטרפו לאינדקס הרופאים!