דלג לתוכן

ציפוי שיניים (Dental coating)

אסתטיקה דנטלית
3 דקות קריאה
ציפוי שיניים עשויים מוויניר הם מעטפת דקיקה העשויה חומר קראמי (פורצלן) או תרכובת של שרף, אשר מוצמדת לחזית השיניים. ביצוע ההליך אינו דורש בדרך כלל הרדמה, ואם כן דרושה הרדמה מקומית בלבד. ציפוי ויניר יכולים להוות פתרון מצוין לשיפור החזות של השיניים הקדמיות. ציפוי הוויניר מיושמים על מנת להסתיר שינויי גוון בשיניים, על מנת להבהיר את השיניים ועל מנת לשפר את חזות החיוך.

מדוע מבצעים את הטיפול
במרבית המקרים ציפוי שיניים מהווים תחליף מצוין לכתרים. ציפוי שיניים מוויניר מאפשרים גישה שמרנית יותר על מנת לשנות גוון בשיניים, לשנות גודל או צורה. ציפוי הוויניר יכולים לחפות על פגמים לא רצויים בשיניים, כגון שיניים מוכתמות בטטרציקלין (tetracycline), ופגמים כתוצאה מפציעה או עקב טיפול שורש בשיניים. 

הם מצוינים על מנת לחפות על סתימות דהויות בשיניים הקדמיות. מטופלים אשר סובלים מרווחים בין השיניים הקדמיות שלהם, או ששיניהם שבורות או שחוקות יכולים לשקול לבצע ציפוי שיניים. בדרך כלל ציפוי הוויניר מחזיקים מעמד שנים רבות, והשיטה הוכיחה את עצמה כבעלת תוחלת חיים ארוכה ביותר, במידה והיא מיושמת ומבוצעת במקצועיות.הליך הטיפול

המטופל יזדקק לשלושה ביקורים במרפאה על מנת להשלים את התהליך של ציפוי שיניים: קביעת האבחנה, תכנון הטיפול, הכנה לטיפול והדבקה.


הכרחי ביותר שתהיה שותף פעיל בתכנון ועיצוב החיוך החדש שלך. הקדש זמן לתכנון החיוך החדש שלך. עליך להבין את המגבלות ויכולות התיקון של התהליך. במידה ויש צורך, גש להיוועץ ביותר מאשר רופא שיניים אחד, על מנת שתחוש בטוח יותר, והבהר לרופא השיניים מהם היעדים והמטרות של הטיפול אותם אתה מבקש להשיג.

על מנת להכין את השיניים שלך לציפוי הוויניר, מתבצע שיוף עדין של השיניים עם מנת לאפשר להן לקלוט טוב יותר את השכבה הדקה של הציפוי. 

בדרך כלל משייפים כחצי מילימטר משכבת השן, וייתכן וההליך יתבצע תחת הרדמה מקומית. ציפוי ויניר על בסיס תרכובת שרף מורכבים בדרך כלל במהלך ביקור אחד אצל מרפאת שיניים. לאחר הכנת השן לתהליך, רופא השיניים מצמיד בזהירות את שכבת הציפוי אל השיניים שלך ומפסל אותה לצורה הרצויה. 

במקרה של ציפוי שיניים מוויניר קראמיים, נלקחת הטבעה של השיניים, אשר נשלחת לאחר מכן את המעבדה על מנת להכין את ציפוי הוויניר לשיניים. תהליך זה יכול לקחת מספר ימים. במידה והשיניים שלך במצב מאוד לא אסתטי, ניתן להצמיד ציפוי שיניים מוויניר על בסיס זמני, וזאת בתשלום נוסף.


כאשר הציפוים הקראמיים מוכנים, רופא השיניים מניח כל יחידת ציפוי על השן שלה, בודק את התאמת הציפוי ואת המרקם והגוון שלו. בעוד הציפוים נחים על גבי השיניים שלך, בדוק במראה את התוצאות, ושים דגש מיוחד על הגוון של הציפוי. 

בנקודה זו, ניתן עדיין להתאים ולשנות את הגוון של ציפוי שיניים על ידי שינוי גוון הדבק שמתחת. לא ניתן לשנות את גוון הציפוי לאחר שהוא מודבק לשיניים. על מנת להצמיד את ציפוי הוויניר אל השן, השן עוברת תהליך של ניקוי על מנת לאפשר לאחר מכן אחיזה טובה יותר של הדבק. לאחר הצמדת הציפוי אל השן בעזרת הדבק המיוחד, משתמשים בקרן אור מיוחדת על מנת לגרום לדבק להתקשות.אחרי הטיפול

במשך כשבוע עד שבועיים, תעבור תהליך של הסתגלות לשיניים החדשות שלך אשר שינו את נפחן וצורתן. עליך להקפיד על צחצוח ושימוש בחוט דנטאלי על בסיס יום יומי. לאחר כשבוע עד שבועיים רופא השיניים יבקש ממך לשוב למרפאה לצורך בדיקת ביקורת ומעקב.


ציפוי שיניים מוויניר הן העתק מניח את הדעת של השיניים אך אינם מהווים להן תחליף מושלם. שכיח מאוד לראות שינויי גוון קלים אשר יופיעו במהלך הזמן בציפוי הויניר, כפי שקורה גם בשיניים הטבעיות. אף על פי כן אין ספק כי ציפוי הויניר ישדרגו את החיוך שלך ויוסיפו לתחושת ביטחון העצמי שלך.

שייך לתחום: ניתוחים בתחום רפואת שיניים

נושאים מרכזיים

רופאים בתחום
ד"ר עמוס רוט
ד"ר עמוס רוט רפואת שיניים
ד"ר אורי רוביו
ד"ר אורי רוביו המטולוגיה
ד"ר רונן ברנר
ד"ר רונן ברנר אונקולוגיה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא ציפוי שיניים

5 מיתוסים על הלבנת שיניים – והאמת
5 מיתוסים על הלבנת שיניים – והאמת
ד"ר יואב ירון מאת: ד"ר יואב ירון 05/08/2021

האם הלבנת שיניים בבית אפקטיבית באותה מידה כמו הלבנה במרפאה, למי הלבנת שיניים אינה מומלצת והאם הפעולה עלולה לגרום לנ... לכתבה המלאה

ציפויי למינייט לשיניים: הנה מה שחשוב לדעת
ציפויי למינייט לשיניים: הנה מה שחשוב לדעת
ד"ר זאב מיקלר מאת: ד"ר זאב מיקלר 31/01/2021
  • חסות

האם ציפויים לשיניים מספקים גם מענה טיפולי ולא רק אסתטי, מהם היתרונות בציפויי למינייט, איך מתבצע תכנון הציפויים והדב... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו