כאב בטן (abdominal pain)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

כאב בטן הוא הביטוי השכיח ביותר למחלות המערבות את דופן הבטן או איברים תוך-בטניים. באופן תקין אנשים אינם חשים את בִטנם ולכן כל כאב בטן מחייב התייחסות, אבחון וטיפול תואם.

אופי הכאב, מיקומו המדויק והתזמון שלו שונים בהתאם לגורם האחראי להופעתו ולתהליך המחלה. מיקום הכאב בבטן העליונה או התחתונה, מצד ימין או משמאל מצביע על איבר תוך-בטני המיוצג באותו אזור. לדוגמא, כאב שמקורו בכיב קיבה יהיה ממוקם לרוב בבטן המרכזית העליונה וכאב שנובע מבעיות בכיס המרה - בבטן הימנית העליונה. כאב שמקורו בדלקת חריפה של התוספתן (אפנדיציטיס), יורגש לרוב בבטן הימנית התחתונה. גם אופי הכאב - עוויתי או עמום, קצר או כזה שנמשך שעות מרובות, יכול ללמד על הסיבה להתפתחותו.


אישה סובלת מכאב בטן

כאב בטן עלול להצביע על מחלה של אחד מאיברי הבטן ומחייב התייחסות רפואית


קראו עוד:  10 סיבות נפוצות לכאבי בטן


אופי כאב הבטן
התכווצויות קבועות של המעי החלול (פריסטלטיקה) אחראיות לקידום תוכן המעי אינן מורגשות. לעומת זאת, התכווצויות חזקות שנועדו להתגבר על חסימה במעי או לקדם ביעילות כמות גדולה של תוכן כפי שקורה בזיהום חריף במעיים יגרמו לכאבי בטן עוויתיים. מאידך, תהליכי דלקת במעיים יבואו לידי ביטוי בכאב עמום ומתמשך.

עיתוי ותזמון כאבי הבטן
הופעת הכאבים ביחס לזמן האכילה ולשעת היממה שבה הוא מופיע, יכול ללמד על סיבתו. לדוגמא, חולים עם כיב תריסריון ירגישו הקלה על הכאב כחצי שעה לאחר האכילה. אך הכאב יחזור כשהקיבה ריקה ואין בה מזון שיכול לסתור את החומצה. לכן שכיח שחולים הלוקים בכיב בקיבה או בתריסריון מתעוררים משנת הלילה בגלל "כאבי רעב", ומוצאים עצמם אוכלים להקלת המיחושים. בחולים עם היצרות חלקית במעי הכאב מוחמר לאחר האוכל והלוקים בתהליכי מחלה כאלה, מרגישים בנוח כשבִטנם ריקה ממזון.


כאב בטן פתאומי או הדרגתי?
חשוב לדעת אם כאב הבטן התפתח בפתאומיות או בצורה הדרגתית. בדרך כלל, כאב בטן עז שמופיע לפתע ונמשך מספר שעות נובע  מאירוע תוך-בטני חמור כמו התנקבות כיב או קטע אחר של המעי ועלול להצריך ניתוח דחוף. לעומת זאת, כאב בטן המתפתח הדרגתית אופייני לתהליך דלקתי באיבר כמו כיס המרה או המעי הגס. 

סימנים נלווים לכאב, כגון: איבוד משקל, בחילה, הקאה, חוסר תיאבון, צהבת ושינוי בהרגלי פעולת המעיים - שלשול או עצירות, עשויים לסייע לקבוע את מקור כאב הבטן.  

מחלות שגורמות לכאב בטן אופייני
תהליכי מחלה באיברים מסוימים גורמים לכאבי בטן אופייניים. לדוגמא, גידול בגוף הלבלב עלול לגרום לכאבי בטן עזים ומתמשכים שמקרינים כחגורה לגב ומוקלים בשפיפה קדימה. הפרעה בזרימת הדם בכלי הדם הגדולים במערכת העיכול יכולה להתבטא בכאבי בטן עזים המופיעים בדרך כלל לאחר האכילה ומוקלים כשהבטן ריקה ממזון.

כאבי בטן יכולים לנבוע גם מבקע ("שבר") בדופן הבטן. כליאת שומן או חלק של המעי באזור בו קיימת חולשה בדופן השרירית של הבטן גורמת לכאב עז.בדרך כלל, כאבים אלה מופיעים בתנוחות גוף מסוימות או בשעת הגדלת הלחץ התוך-בטני, כמו בזמן שיעול, ומוקלים בשכיבה, לאחר חזרת הקטע שנכלא לחלל הבטן. 

גירוי הצפק (הקרום העוטף את האיברים התוך-בטניים), בגלל תהליך דלקתי בדרך כלל, מתבטא בכאב בטן עמום ואופייני המוחמר מאוד בכל תנודה וזעזוע ולו גם הקל ביותר, כמו שיעול, או תנודות בשעת נסיעה במכונית בשל מהמורות בכביש.
 

אבחון ובדיקות

לרוב, כאב בטן אינו מסוכן, אך לפעמים הוא עלול להוות סימן למצב חמור. מיקום הכאב יכול לעזור לאתר את הסיבה. להלן כמה דוגמאות, אך יש לזכור שאלה רק סימנים העוזרים לכוון את הרופא למקור הבעיה, אך אינם מעידים בוודאות על מקור הכאב.

 * דלקת התוספתן (אפנדציט) - הכאב בדרך כלל באזור הימני התחתון של הבטן 

 * דלקת הסעיף (דיברטיקוליטיס) - הכאב באזור השמאלי התחתון של הבטן 

 * כליה - הכאב בגב 

 * כיס המרה - הכאב בחלק הימני העליון 

 * קיבה - הכאב בחלק העליון של הבטן 

 * שלפוחית השתן או מערכת המין הנקבית - הכאב בבטן התחתונה 

בדרך כלל, כאב מאיברים חלולים כגון המעי או כיס המרהאינו רציף ומופיע לסירוגין, בדומה לכאב של גזים בבטן. הכאב שנובע מבעיה באיברים מוצקים - כליות, טחול, כבד - נוטה להיות קבוע יותר. 

כיבים בקיבה גורמים לא פעם לתחושת צריבה בחלק העליון של הבטן, שבדרך כלל פוחתת לאחר ארוחה או נטילת מנה של תכשיר סותר חומצה. יש יוצאים מהכלל גם לכללים אלו.


מתי חייבים לפנות לרופא?

במקרים הבאים של כאב בטן יש לפנות בהקדם לרופא גסטרואנטרולוג (מומחה למערכת העיכול), רופא משפחה או רופא כללי:

כאב חמור מאוד או שיש דימום.

פגיעה או חבלה משמעותית בבטן בתקופה האחרונה (חשש לקרע בטחול או בעיה חמורה אחרת). 

כיבי קיבה מחמירים על-ידי ריבוי חומצה ומשתפרים בעזרת סותרי חומצה. כיום ידוע שחיידק בשם הליקובקטר פילורי ((helicobacter pylori הוא הגורם לרוב כיבי הקיבה. לכן, אם סותרי חומצה ונוגדי חומצה אינם גורמים להקלה מלאה בכאב תוך שבוע, פנו לרופא כדי לשקול אפשרויות טיפול אחרות.


כאב במהלך הריון עשוי להיות חמור, וחשוב לבדוק זאת. הריון מחוץ לרחם - בחצוצרות במקום ברחם - עלול להתרחש לפני שהאשה אפילו מודעת לכך שהיא בהריון. כאב באזור אחד בלבד מרמז על בעיה חמורה יותר מאשר כאב כללי; שוב, יש יוצאים מן הכלל. כאב ששב ומופיע במקביל למחזור החודשי, בעיקר כאב טרום-וסתי, אופייני לאנדומיטריוזיס.

דלקת התוספתן (אפנדיציט) 


הסימן הקבוע ביותר לדלקת התוספתן הוא הסדר בו מופיעים התסמינים הבאים: 

1. כאב המופיע בדרך כלל תחילה סביב הטבור או ממש מתחת לעצם החזה. רק בהמשך הוא מתמקם בחלק הימני התחתון של הבטן. 

2. בחילה או הקאה או לכל הפחות אובדן תיאבון. 

3. רגישות מקומית בחלק הימני התחתון של הבטן. 

4. חום שנע בין 38 ל-39 מעלות צלזיוס. 

הסימנים הבאים מפחיתים את הסבירות שמדובר בדלקת התוספתן: 

* הופעה של חום לפני או בזמן הכאב הראשוני. 

* היעדר חום או חום גבוה, מעל 39 מעלות צלזיוס, ב-24 השעות הראשונות. 

* הקאה לפני הכאב הראשוני או במקביל אליו.

טיפולים ותרופות

טיפול ביתי בכאב בטן 


שתו מים, תה נענע או בבונג שמרגיעים את מערכת העיכול, או נוזלים צלולים אחרים, אבל הימנעו ממזונות מוצקים. פעילות מעיים, מעבר גזים דרך פי הטבעת, או גיהוק בריא עשויים להביא הקלה, אל תנסו להתאפק. אמבטיה חמה עוזרת לחלק מהאנשים.

להקלה על צרבת, בעיות עיכול או חשד לכיב בקיבה מתחילים בנטילת סותר חומצה בטליות לעיסה או בנוזל מדי ארבע שעות. אם הטיפול אינו עוזר, נסו אחת מהתרופות שמפחיתות הפרשת חומצת קיבה ולא דורשות מרשם רופא. אם אין הקלה, כדאי לפנות לרופא. 


המפתח לטיפול ביתי הוא הערכה חוזרת: כל כאב מתמשך צריך להיות מטופל בחדר מיון או במרפאה. טיפול ביתי צריך להינתן במקרים של כאב קל שחולף תוך 24 שעות או שאפשר לזהותו בבירור כ"ווירוס בבטן", צרבת או בעיה קלה אחרת.


מה צפוי אצל הרופא/ה?

הרופא יערוך בדיקה מקיפה, בעיקר של הבטן. לרוב תיערך ספירת דם ובדיקת שתן כללית, ופעמים רבות יומלץ על בדיקות מעבדה נוספות. בדרך כלל אין חשיבות לצילומי רנטגן במקרה של כאב שנמשך זמן קצר, אך לעיתים יש בהם צורך. בנוסף, לעיתים יש צורך בהישארות להשגחה בבית-החולים. אם לא נמצאה בעיה בהערכה הראשונית אך הכאב מתמשך, יש צורך בהערכה חוזרת של המצב.

יש תוצאות מרשימות לטיפול בכיב קיבה בעזרת אנטיביוטיקה כדי להרוג את חיידק ההליקובקטר פילורי. אם הרופא שלכם מאבחן כיב בקיבה, שאלו אותו לגבי טיפול מסוג זה.

פורומים, 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הצטרפו לאינדקס הרופאים!