בדיקת צנתור לב אבחנתי ( Coronary Angiogram, Heart Catheterization ) 

סיכון: אין נתונים   |  

תיאור

בדיקת צנתור לב אבחנתי משמשת לבדיקת זרימת הדם בעורקים הכליליים (העורקים המספקים את הלב), את זרימת הדם והלחצים בחדרים ובעליות, פעולת המסתמים. באמצעותה ניתן לאתר גם בעיות בהתכווצות דפנות הלב. 

בדיקת צנתור לב אבחנתי מתבצעת באמצעות הכנסת צנתר לעורק, קידום הצנתר אל הלב והזרקת חומר ניגוד תוך כדי ביצוע צילומים. מהסתכלות על חומר הניגוד הזורם בעורקים הכליליים ובלב מפיק הרופא את המידע הדרוש. 

לעיתים, אם קיימת לכך אינדיקציה רפואית, ניתן אף לתקן הצרויות באמצעות פתיחתן עם בלון, והכנסת תומכן (סטנט). צנתור בו מבצעים פעולה טיפולית נקרא צנתור טיפולי או התערבותי (PCI).

החדרת צינור בעת ניתוח בדיקת צנתור לב אבחנתיאוכלוסיות בסיכון

· הסיכון לתמותה בבדיקת צנתור לב אבחנתי נמוך מאוד ברוב אוכלוסיות החולים (0.01%). בחולים עם אי-ספיקת כליות חדשה, הלם, מצב כללי מדורדר וקרדיומיופתיה יש סיכון מוגבר יותר.

· קיים סיכון קטן (כ-0.1%) לסיבוכים כגון התקף לב, שבץ, הפרעות קצב ודימום באזור הכנסת הצנתר. סיבוכים אלה ניתנים לטיפול מיידי על שולחן הצנתורים, ולרוב אינם כרוכים בתחלואה ארוכת טווח.

· בחולים עם אי ספיקת כליות, קיים סיכון מסוים להידרדרות בתפקוד הכליות, אותו ניתן להקטין באמצעות הכנה מתאימה.

· כ-1% מהמצונתרים חווים תגובה אלרגית לחומר הניגוד, שיכולה לנוע מפריחה ועד תגובה כללית מסכנת חיים. תגובות אלרגיות מסכנות חיים (אנאפילקסיס) כיום נדירות ביותר, וניתנות לטיפול מיידי על שולחן הצנתור.

מחלות קשורות

תעוקת חזה (angina), מחלות של מסתמי הלב, אי ספיקת לב, הצרויות באבי העורקים.

מתי עושים את הבדיקה?

·  אם זוהו בבדיקה לא חודרנית הבודקת את פעולת הלב בזמן מאמץ (לרבות מבחן מאמץ, מיפוי לב ואקו לב עם הזרקת דיפירידמול) סימנים לירידה בזרימת הדם לחלק כלשהו בלב.
דבר זה מעיד שיתכן שקיים עורק כלילי אחד או יותר חסומים ע"י פלאק טרשתי. במצב זה יבוצע צנתור של העורקים הכליליים לבדיקת מיקום ואופי החסימה ולפיכך יוחלט אם דרוש טיפול ואם כן, איזה.

· כאשר אדם סובל מסימנים של תעוקת חזה קשה (אנגינה פקטוריס) כגון כאבים בחזה בזמן מאמץ או במאמצים קלים.

· באדם שעבר אירוע לבבי והחייאה

· כאשר לאדם אינו יכול לעבור בדיקה לא חודרנית להערכת קיום חסימה בעורקים הכליליים בשל סיכון גבוה או חוסר יכולת לבצע את הבדיקה בשל מחלה אחרת וסובל מסימנים של תעוקת חזה קשה.

· לצורך הערכת תפקוד המסתמים או תפקוד הלב, כאשר בדיקה לא חודרנית (כגון אקו לב) לא סיפקה מספיק מידע

· לצורך הערכת הצרויות או מחלות באבי העורקים, כאשר לא ניתן לבצע בדיקה חודרנית פחות.

· לעיתים, הבדיקה תתבצע לפני ניתוחים לבביים לצורך הערכת תפקוד הלב וקיומן של הצרויות בעורקים הכליליים.

איך להתכונן לבדיקה?

· יש לידע את הרופא שלך האם מסיבה כלשהי אינך מעוניינ/ת לעבור טיפול בהצרויות בעורקים הכליליים, במקרה שאלה יתגלו. במקרה כזה, יתכן שלצנתור לא תהיה תועלת עבורך.

· בדיקת צנתור לב אבחנתי כרוכה בהזרקת חומר ניגוד המכיל יוד. יש לידע את הרופא שלך בנוגע לרגישות (אלרגיה) ליוד או לחומר ניגוד, ולאירועים חריגים שקרו בעבר כאשר הוזרק לך חומר ניגוד. יש לידע את הרופא בנוגע לאסתמה.

· אם אתם סובלים מאי ספיקת כליות, יש לידע את הרופא המזמין את הבדיקה. חומר ניגוד המכיל יוד עלול להחמיר את אי ספיקת הכליות, ולכן במצבים האלה, אם הבדיקה חיונית, מבצעים הכנה.

· בדיקת צנתור לב אבחנתי כרוכה בחשיפה לקרינת רנטגן. עליך להודיע לרופא אם את חושבת שתהיי בהיריון בזמן הבדיקה. אם את מניקה יש להודיע לרופא משום שחומר הניגוד עלול להגיע אל חלב האם.

· אם אתם נוטלים תרופה לדילול דם בשם קומדין, יש להתייעץ עם הרופא המטפל בנוגע לצורך בהפסקת לפני הבדיקה, בשל הסיכון המוגבר לדימום.

· לפני הבדיקה יש להיות בצום של 6 שעות, כולל מים. זאת משום שהבדיקה מתבצעת בטשטוש. אם ידוע לכם על בעיות שהופיעו בטשטוש או הרדמה כללית קודמים יש לידע את הרופא.


אופן ביצוע הבדיקה

· יתכן שתתבקשו להתאשפז יום לפני הצנתור, אם אתם סובלים ממחלות רקע שמצריכות הכנה, דוגמת אי ספיקת כליות.

· הבדיקה, יתרונותיה וסיכוניה יוסברו לכם ותתבקשו לחתום על טופס הסכמה.

· לפני הבדיקה יוכנס לכם עירוי, דרכו יוכל הרופא לתת לכם תרופות ונוזלים

· תתבקשו להתפשט ולהסיר תכשיטים לפני הבדיקה. תקבלו חלוק. כמו כן הצוות ישתמש בחלוק עופרת על מנת לכסות אזורים בגופכם הרגישים לקרינה.

· על שולחן הצנתורים, יחברו אתכם למד סטורציה, מדבקות אק"ג ומד לחץ דם.

· תינתן לכם תרופה מטשטשת. תהיו מסוגלים לשמוע ולענות על שאלות, אך רמת החרדה שלכם תקטן, ויתכן שלא תזכרו פרטים מהאירוע והזמן הקצר שלפניו.

· האזור שאליו יוחדר הצנתר יגולח ויחוטא.

· הרופא ירדים את אזור ההחדרה עם הרדמה מקומית.

· לאחר מכן הוא יחדיר את הצנתר לכלי הדם, ויזריק חומר ניגוד. יתכן שתתבקשו לנשום עמוק בזמן הצילום. במהלך הבדיקה השתדלו לזוז מעט ככל האפשר, שכן הדבר פוגע באיכות התמונות המתקבלות.

אחרי הבדיקה

· הצנתר מוצא מהעורק ואיש צוות רפואי ילחץ על המקום מספר דקות עד לעצירת הדימום. לאחר מכן תונח על המקום תחבושת, ותתבקשו לשמור את הרגל ישרה כ-8 שעות.

· תועברו לחדר התאוששות, שם ישגיחו עליכם מספר שעות

· אם הכול תקין, תשוחררו לביתכם או למחלקה להמשך השגחה

· שימו לב שלא תוכלו לנהוג לאחר ביצוע הבדיקה בשל קבלת חומר מטשטש, ויש לדאוג מראש לסידור מתאים!

תופעות לאחר צנתור לב אבחנתי שמחייבות עזרה רפואית דחופה (אמבולנס):

· כאבים בחזה

· קוצר נשימה

· בעיות ראייה, קושי בדיבור, חולשת פנים, יד או רגל

· כאב חזק בבטן או בגב

תופעות לאחר צנתור לב אבחנתי המחייבות פנייה לבדיקת רופא:

חוסר תחושה, כאב או הכחלה בגפה שעברה את הצנתור 
הרגשת חולשה או סחרחורת 
סימנים לזיהום מקומי באזור הצנתור הכוללים עלייה בחום מקומי, אודם, הפרשת מוגלה, נפיחות וכאבים.

פיענוח תוצאות

בצינתור תקין לא נראות היצרויות או הפרעות אחרות בעורקים הכליליים המספקים את הלב. 

אם בוצע צינתור של הלב עצמו יתייחס המצנתר ללחצים ולזרימות בחדרים ובעליות, לתקינות המסתמים, למעבר חומר ניגוד באבי העורקים (AORTA) ולמידת התכווצות של הדפנות השונות של הלב.מאמרים לפי נושא צנתור לב אבחנתי

מאמרים נוספים בתחום
פעם, הטיפול המקובל בחולים שסבלו מטרשת עורקים ומחלת לב כלילית (היצרות כלי הדם המובילים חמצן לשריר הלב) היה ניתוח מעקפים (CABG - coronary artery bypass graft). ואולם לאחרונה, יותר וי...
מסתבר שלא טוב להיות עני. מחקר חדש מראה כי מצב חברתי-כלכלי נמוך קשור בסיכון גבוה למוות לאחר אוטם ראשון של שריר הלב. תוצאות המחקר מתפרסמות בגיליון האחרון של ה British Medical Journal. החוקרים בד...

הצטרפו לאינדקס הרופאים!