//

צואה דמית (Hematochezia)

ראשי

תאור

צואה דמית (Hematochezia) היא הגדרה של מעבר דם אדום שלעיתים מעורב ולעיתים אינו מעורב בצואה.
הגורם לצואה דמית הוא בעיה/מחלה בפי הטבעת, בחלחולת או במעי הגס השמאלי. במקרים נדירים צואה דמית יכולה להיות ביטוי לדמם מדרכי העיכול העליונות, וזאת כאשר הדימום הוא רב ומהיר וכתוצאה מכך הדם אינו עובר עיכול ואינו משנה את צבע הצואה לשחור (מלנה).
הסיבות לצואה דמית כוללות בין היתר טחורים או חתך בפי הטבעת (פיסורה). במקרים אלה הדם הוא על נייר הניגוב או באסלה ואינו מעורב בצואה. התלונות הן בדרך כלל על עצירות ו/או על כאבים בפי הטבעת בעת צאייה. סיבות אחרות הן גידול ממאיר או שפיר (פוליפ) המצויים בחלחולת או במעי הגס השמאלי.

צואה דמית יכולה להיות התלונה היחידה במקרים אלה, או להתלוות לתלונות אחרות, כמו שינוי בהרגלי היציאה, כאב בטן או ירידה במשקל. לעיתים יש גם סיפור משפחתי של סרטן או של פוליפים אצל קרובי משפחה מדרגה ראשונה.

גם זיהום מחיידקים (שיגלה, סלמונלה), מטפילים (אמבות), או מנגיפים (נגיף הציטומגלו), או מחלת מעי דלקתית כרונית (קוליטיס אולצרוזה, מחלת קרוהן) יכולים להתבטא בצואה דמית. מדובר בשלשול עם דם המעורב בצואה וטנזמוס, כלומר, עם תחושה של צורך להתפנות אך ללא תוצר, כאב בטן, חום וחולשה.

אדם המתלונן על צואה דמית לראשונה בחייו צריך לפנות לרופא לבירור על מנת לאתר את הסיבה לדימום ולטפל בה.

פרופ' רמי אליקים

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

פורומים גסטרו ומחלות כבד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תוצאות בדיקה אלון 02/08/2020 14:45
 • בן 58 ברקע כבד שומני ו תסמונת ג'ילברט. מטופל בלוסטראל 75 מ"ג מזה שנתיים. בבדיקות ALT 144 AST 59, בילירובין טוטאל 1.81 ו ישיר 0.26. ALT הוכפל מבדיקה לפני שנה בדיוק. אוראה 46.2 וכל שאר הבדיקות בגדר הנורמה. בשבועות האחרונים תזונה מבוססת חלבון במטרה להוריד משקל עודף. מה משמעות הבדיקה?

 • + הוסף תגובה
הפרעה בתפקודי כבד ד"ר אייל הירש 05/08/2020 11:48
 • שלום אלון, להפרעות בתפקודי כבד יכולות להיות סיבות רבות והן תלויות במשתנים רבים, וקשה לעריך את כולם פה על דפי הפורום. נסקור כמה בקצרה. * תסמונת ג'ילברט הקיימת ברקע גורמת לעליה לפרקים בערכי הבילירובין הלא ישיר (ולכן עליה בערך הבילירובין הכולל). כל עוד אין עליה בבילורובין הישיר, אין סיבה לדאגה. מדובר במצב ללא השלכות מדאיגות. * כבד שומני הוא מצב בו רקמת הכבד אוגרת שומן. בחלק מהאנשים מצב זה ישאר כך ומוגדר "כבד שומני". בחלק אחר עלולה להתפתח דלקת ברקמת הכבד מאחר ורקמת שומן היא רקמה מעודדת דלקת, המצב הזה יקרא "דלקת כבד על רקע שאינו אלכוהול" (non alcoholic steatohepatitis) ומצב זה לאורך זמן יכול להביא להצטלקות הכבד (פיברוזיס). המצב הזה יותר שכיח בחולי סכרת שאינם מאוזנים היטב, או בקרב אנשים עם גורמי סיכון מטבוליים אחרים כמו יתר לחץ דם, עליית כולסטרול והשמנת יתר. הטיפול בכבד שומני מתמקד בתחילה באיזון גורמי הסיכון (סכרת, יתר לחץ דם, כולסטרול מוגבר) והפחתת משקל (שילוב של תזונה מתאימה ופעילות גופנית). כחלק מהבדיקות חשוב לוודא שאין הצטלקות של הכבד. * נטילת תרופות - תרופות מאוד שכיחות כגורם להפרעה בתפקודי כבד. תרופות שכיחות הן אנטיביוטיקות, תרופות להיפרליפידמיה (כולסטרול). סיפרת שאתה מטופל בלוסטרל, נוגד דכאון וחרדה. לוסטרל גורם לעיתים רחוקות להפרעה בתפקודי כבד, ובמידה וכן ההפרעה אינה משמעותית בדר"כ. תוכל יחד הרופא המטפל לבדוק אפשרות זו. *תוספי מזון - תוספי מזון, תה צמחים וכו', אפילו כאלו שנראים תמימים יכולים לגרום להפרעה מאוד משמעותית בתפקודי כבד. ישנם כמובן גורמים נוספים שיש לבדוק כמו תפקודי תריס, משק ברזל, וירוסים של הכבד או דלקת כבד אוטואימונית. בריאות שלמה, אייל הירש

 • + הוסף תגובה
תחושה מוזרה בבטן אתי 26/07/2020 03:15
 • שלום ,בת 34 ברקע 2 הפלות האחרונה לפני שבועיים ,יתר לחץ דם מאוזן ואבן בכיס מרה,מזה חודש וחצי תחושה כל הזמן של רעב גם שנייה לאחר שסיימתי לאכול,יש גם תחושה מוזרה בבטן העליונה כמו של נפיחות,גרפס תקוע?וממש חוסר נוחות.עוזר לי לאכול כדי להעביר את התחושה הזו של הבטן .לעיתים יש שלושלים הרופא משפחה חשב בעבר שזה מעי רגיז לפני 5 שנים עשיתי גסטרו בגללל שלשולים חוזרים ושם היה פוליפ שהוציאו (הבנתי שהסוג של הפופיל היה בסדר) אודה להתייחסות

 • + הוסף תגובה
דיספפסיה ד"ר אייל הירש 27/07/2020 22:02
 • שלום אתי, התחושות שאת מתארת מתאימות להגדרה של דיספפסיה. דיספפסיה יכולה להתבטא במספר אופנים כמו שובע מוקדם, כאבים או אי נוחות בבטן עליונה, תחושות שריפה, גיהוקים, תפיחות ולעיתים בחילות ואף הקאות. התסמינים יכולים להופיע ביחד או לסירוגין. הגורמים מרובים ויש לבדוק אותם ביעוץ הרופא המטפל וכוללים בין השאר זיהום בהליקובקטר פילורי, רגישות למרכיבים במזון והפרעות בתנועתיות הקיבה. כמו בהרבה מצבים, גם בדיספפסיה יש מקום למצב הנפשי. לאחר בדיקה הרופא יכול לייעץ לבצע בדיקות מעבדה מתאימות, תבחיני נשיפה, US או גסטרוסקופיה. הטיפול הוא בהתאם לממצאים.

 • + הוסף תגובה
תרופות להפטיטיס C נאוה 23/07/2020 09:27
 • שלום, האם תוכל להסביר על הטיפול החדשני להפטיטיס? על תופעות הלואי? אני מועמדת לטיפול. תודה

 • + הוסף תגובה
טיפול תרופתי בדלקת כבד נגיפית C ד"ר אייל הירש 25/07/2020 13:45
 • שלום נאווה, הטיפול בדלקת כבד ויראלית על רקע הפטיטיס C (שם הוירוס) היא אחת המחלות שבהן חלה התקדמות משמעותית בשנים האחרונות ששינתה את התמונה לחלוטין. ניתן היום, ע"י טיפול פשוט ובטוח בכדורים דרך הפה למשך שבועות ספורים, להעלים את הוירוס לחלוטין. תפקיד הרופא המטפל הוא להתאים את הטיפול למחלות רקע אם קיימות ולעקוב אחרי תוצאות הטיפול. בנוסף יש צורך לבדוק האם במהלך השנים שבהם היית חולה נגרם נזק לכבד או סיבוכים אחרים. חלק מהסיבוכים גם משתפר לאחר הטיפול בוירוס. אצל רוב המטופלים, במידה והכבד תקין, אין צורך בהמשך מעקב לאחר סיום הטיפול התרופתי. בברכת בריאות שלמה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!