כוויה (Burn)

ראשי

תאור

כוויה היא פגיעה נפוצה שמתרחשת ברמה היומיומית, כאשר לרוב מדובר בפגיעה קלה.
ישנם מספר רב של סוגי כוויות, הכוויה הנפוצה ביותר היא כוויה עקב מגע ישיר לחום אך ישנם גם כוויות שנגרמות מחשיפה לשמש או קרינה, מגע בחשמל או חומרים כימיים ועוד.
הטיפול בכוויה תלוי בעומק הכוויה והקיפה, זה יכול להיות מטיפול ביתי עקב פגיעה קלה  ועד לאשפוז בבית חולים עקב פגיעה חמורה ומסכנת חיים .
סוגי הכוויות:

את הכוויה מחלקים על פי דרגות חומרה כאשר לכל דרגת חומרה ישנם מאפיינים חיצוניים שונים, סיבוכים אופייניים ודורשת טיפול אחר.

דרגה 1 (הקלה ביותר) : הפגיעה היא רק בשכבה החיצונית של העור- אפידרמיס.העור לרוב יהיה אדום או נפוח ולא צפוי להיות נזק קבוע מכוויה זו.

דרגה 2: פגיעה בשתי שכבות העור האפידרמיס והדרמיס. בפגיעה זו העור לרוב נראה רטוב או לח ויכולות להופיע שלפוחיות. עלולה להתפתח צלקת קבועה במקום הכוויה.

דרגה 3: הפגיעה חודרת עמוק מעבר לשכבות העור ופוגעת גם ברקמה התת עורית. העור לרוב יראה נוקשה, שעוותי ולעיתים מחוספס. עלולה להיות פגיעה בקצות עצבים שתגרום בעתיד לתחושת נימול או חוסר תחושה כללי באזור הפגוע.

דרגה 4 (החמורה ביותר): הפגיעה חודרת עמוק גם מעבר לשכבה התת עורית ולפגוע בשרירים, גידים, רצועות, כלי דם, עצבים ועצמות. העור יהיה מושחר או מפוחם. הפגיעה בעצבים יכולה להיות חמורה מאד עד למצב שבו לא תהיה תחושת כאב.

תופעות נלוות וסיבוכים

לכוויות יכולים להיות סיבוכים שונים שגורמים לנזק מלבד הנזק המקומי באזור הכוויה:

•    זיהומים: העור משמש כמחסום המגן מחדירתם של גורמים מזיקים אל תוך הגוף. הכוויה גורמת לפגיעה במחסום ההגנה ולכניסת מזהמים שונים מה שעלול לגרום לזיהום מקומי באזור הפגיעה ואף חמור מכך לזיהום כללי יותר של אלח דם שעלול להיות מסכן חיים.

•    תת נפח: בעקבות הכוויה עלול להיות איבוד מוגבר של נוזלים בעקבות פגיעה בכלי הדם ובעקבות פגיעה במחסום העור שמגן מבריחת נוזלים זה עלול להתפתח לתת נפח (היפוולמיה) מצב שגורם לירידה בכמות הדם שהלב יכול לספק לרקמות הגוף ולנזק חמור.

•    תת חום: הפגיעה בעור עשויה לגרום לאיבוד רב של חום. במידה והגוף לא מצליח לייצר את החום הדרוש על מנת לפצות על החום שאובד דרך הפגיעה בעור, טמפרטורת הגוף יורדת מה שיכול להיות מצב מסכן חיים.

•    פגיעה נשימתית: נשימה של אוויר חם מידי ועשן גורמת לפגיעה בדרכי האוויר שיכולות לגרום להפרעות נשימתיות קשות.

•    הצטלקות: תהליך הריפוי כרוך לעיתים ביצירת רקמה צלקתית כאשר הרקמה היא חיצונית ישנו נזק אסתטי אולם גם עלולה להווצר הגבלה בתנועה במידה והצלקת היא על פני מפרק. תהליך ההצטלקות מתרחש גם בחלקים הפנימיים כך שגם רקמת השריר והגיד עלולים לעבור תהליך של הצטלקות שגורמים להתקצרות הרקמה, להגבלה בתנועה ולפגיעה במפרק.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

על מנת להכין תוכנית טיפולית בשלב הראשון יש להעריך את חומרת הפגיעה מבחינת עומק הכוויה  ומבחינת היקף האזורים שנפגעו.

את עומק הכוויה מעריכים על פי צבע העור באזור הפגוע, אורך הזמן של החשיפה לגורם הכוויה וסוג הגורם לכוויה.

את גודל האזורים הפגועים מעריכים על פי חוק התשיעיות כאשר:
הראש והצוואר- 9%, הבטן והחזה- 18%, הגב- 18%, יד- 9% לכל יד, רגל- 18% לכל רגל
ואזור הערווה- 1%.

במידה ויש חשש לשאיפת עשן ההערכה תכלול גם צילום חזה ואנדוסקופיה לבדוק האם ישנה פגיעה בדרכי האוויר ובריאות. ההערכה הרפואית כוללת גם התייחסות למצבו הבריאותי הכללי של האדם ולגילו.

בכוויות בדרגה ראשונה או דרגה שניה שאינם על שטחים נרחבים ניתן לטפל בבית בצורה הבאה:

1.    יש להתרחק מהגורם הפוגע.
2.    מומלץ לקרר את אזור הכוויה בעזרת מים בטמפרטורת החדר (10-25 מעלות).
3.    יש למרוח תחליב או קרם לחות על מנת למנוע התייבשות של אזור הכוויה. מומלץ במיוחד השימוש במשחה על בסיס אלוורה שהוא בעל תכונות של לחות ובנוסף הוא משכך כאבים.
4.    לכסות את הכוויה בגזה סטרילית חשוב לא ללחוץ חזק מדי על אזור הכוויה.
5.    ניתן להשתמש במשככי כאבים ביתיים.
6.    בכל מקרה אין לפוצץ שלפוחיות מאחר וזה מגביר את הסיכון להתפתחות זיהום. במידה ושלפוחית התפוצצה יש לנקות את המקום היטב באמצעות מים וסבון, למרוח משחה אנטיביוטית ולחבוש.

בכוויות מדרגה גבוהה, כוויות מפושטות על פני אזורים נרחבים בקוטר הגדול מ- 7.5 ס"מ, כוויות הפוגעות בכפות הידיים והרגליים, המפשעה והפנים או במידה ויש קשיי נשימה לאחר שאיפת עשן יש לפנות לקבלת טיפול רפואי דחוף.

עד לקבלת הטיפול יש להקפיד על:

•    הרחקת הגורם לכוויה מהאזור הפגוע: כיבוי הבגד הבוער או הרחקת החומצה שגורמת לכוויה.
•    לוודא שהנפגע נושם ובמידת הצורך להתחיל בהחייאה.
•    כיסוי הכוויה בתחבושת סטרילית או בד נקי. אין להשתמש בבד סיבי כמו שטיח או מגבת מאחר ויש חשש להדבקות הסיבים.

הטיפול הרפואי כולל:

עירוי תוך ורידי של נוזלים במידה והחולה איבד כמות גדולה של נוזלים בעקבות הכוויה, ניקוי הפצע, טיפול אנטיביוטי למנוע התפתחות זיהום, טיפול במשככי כאבים, חבישה של הפצע. במקרים חמורים יש לעשות ניתוח במהלכו תוסר הרקמה הפגועה ויושתל עור חדש.

הופעה של אודם, נפיחות וכאבים מוגזמים באזור הכוויה, הופעה של חום גוף גבוה לאחר כוויה וכן שאינה מחלימה תוך מספר שבועות דורשת פניה לרופא.

לסיכום:
כוויות הינם מצב נפוץ המתרחשות לרוב בבית לכן יש להקפיד על סביבה בטוחה, להרחיק גפרורים ושקעים מהישג ידם של ילדים קטנים ולהתגונן מפני נזקי השמש. במידה וישנה כוויה ניתן לטפל בה בבית אך חשוב להכיר את המצבים הדורשים טיפול רפואי מיוחד. מומלץ שיהיה בכל בית קרם על בסיס אלוורה ותחבושות סטריליות על מנת לטפל בכוויות קלות.

פורומים, אקנה – פצעי בגרות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מינון אנונימי 12/11/2019 00:05
 • ראיתי שכתבת ש20 מג זה מינון נמוך, לי הרופא רשם 30 מג ליום, [אני שוקלת 60] האם זה בסדר? תודה

 • + הוסף תגובה
מינון ד"ר שמואל יורב 12/11/2019 07:49
 • המינון נקבע לא רק לפי מדקל וגובה אלא גם לפי מצב האקנה שלך .

 • + הוסף תגובה
כאבי ראש - 12/11/2019 00:04
 • שלום התחלתי לקחת קיורטן לפני שבוע ואתמול והיום היו לי כאבי ראש די חזקים , לא קורה לי בד"כ. האם זה קשור? כ"כ אני מרגישה שזה ממש מייבש לי את הגוף. כך זה אמור להיות? וכן האם יש בעיה להתאפר? לשים מייקאפ וכו תודה מראש~!

 • + הוסף תגובה
כאבי ראש ד"ר שמואל יורב 12/11/2019 07:48
 • יש להפסיק את לקיחת התרופה עד חלוף הכאב .ואז לקחת שוב במידה וכאב הראש חזר אין באפדרותך ליטול תרופה זו

 • + הוסף תגובה
מחסור במשחת דואק רותם 03/11/2019 18:53
 • ד"ר יורב, אני משתמשת בדואק בהצלחה, אחרי שמשחות וטיפולים אחרים נכשלו. לצערי הרב, בחודשים האחרונים אני לא מצליחה להשיג את המחשה או את התחליף הגנרי באף בית מרקחת. (נאמר לי שכרגע אין תאריך צפוי לחידוש המלאי). מאוד אשמח לעזרתך, אלו תכשירים אפשר לבקש מהרופא כתחליף שיהיו כמה שיותר קרובים לפעילות של הדואק? האם אפשר לקבל את שני המרכיבים של הדואק במרשמים נפרדים? תודה מראש על העזרה!

 • + הוסף תגובה
מחסור בדואק ד"ר שמואל יורב 03/11/2019 19:16
 • קיימים המרכיבים בנפרד .בהסתייגות שלא ראיתי מצב פניך יש לגשת לרופא המטפל לקבלם

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!