//

רבדומיוליזיס (Rhabdomyolysis)

ראשי

תאור

רבדומיוליזיס הוא מצב של התפרקות חדה של תאי שריר או הגברה בולטת בחדירות ממברנת השריר הגורמת לזליגת מרכיבי תוך-התא לנסיוב (רבדומיוליזיס).
הסיכון העיקרי במצב זה הוא של סתימת אבובית הכליה על ידי חלבונים גדולים שמקורם בשריר. העיקרי שבהם הוא המיוגלובין הדולף אף הוא במצב החריג אל הנסיוב ומשם לשתן (מיוגלובינריה). מיוגלובינריה המלווה רבדומיולזיס גורמת לצביעת השתן בצבע כהה, והסיכון הכרוך בה הוא חסימה מלאה של פעילות הסינון הכלייתי.

פרופ' א' ארגוב

סימפטומים


ההסתמנות האופיינית היא של כאבים עזים בשרירים, חולשת שרירים ולעיתים גם נפיחות בשרירי הגפיים.

סיבות וגורמי סיכון

הגורמים לרבדומיוליזיס רבים. העיקריים בהם: מחלות מטבוליות של השרירים (במיוחד חסר קרניטין פלמיטיל טרנספרזה, אנזים הקשור בהעברת חומצות שומן למיטוכונדריה. החסר בא לידי ביטוי רק ברבדומיוליזיס ובאי-סבילות למאמץ ממושך בין ההתקפים הנדירים), מכות חום, מאמץ-יתר חריג (בעיקר אחרי מסעות רגליים מאומצים וממושכים), תרופות, חומרים רעילים (כמו ארס נחשים) ופגיעות מעיכה של השריר.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

האבחון נקבע על ידי זיהוי הסימנים הקליניים, ואם נמצאו ערכים גבוהים ביותר של האנזים קריאטין פוספוקינאזה, בנסיוב.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול העיקרי ברבדומיוליזיס הוא הגנת הכליה על ידי מתן נוזלים בכמות רבה ושינוי חומציות השתן על ידי תרופות, כדי להגביר מסיסות המיוגלובין. בנוסף, הטיפול הוא מנוחה והרגעת הכאבים. טיפול נכון ומהיר מביא להחלמה תוך מספר ימים מועט.

פורומים נפרולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חלהון בשתן שיר 11/08/2020 14:50
  • בעקבות דלקות חוזרות כחודש ומס פעמים בשנה נעשתה בדיקת איבוף שתן ונמצא חלהון ברמה גבוה מהסקלה 243אני בת 53 וכן ברקע סכרת ונרופתיה שהחריפה מה התוצאה אומרת

  • + הוסף תגובה
תוצאות תרבית לאחר חודש של דלקות חוזרות שיר 10/08/2020 00:15
  • לאחר חודש ד דלקות זתן קשות וכליות ולקיחת ציפרודקס וקבלת אנטיביוטיקה בעירוי היתה הקלה וכעת שבוע אחרי שוב צריבה ודקירות בריאות וחולשה .הליכה לבדיקות חוזרות תרבית תוצאות תרבית חיידקי גראם חיוביים מה זה אומר (בת 53ברקע סכרת וגסטריטיס)

  • + הוסף תגובה
ארבע כליות חופית 08/08/2020 12:18
  • שלום, הכרתי מישהו עם ארבע כליות. האם מצב של ארבע כליות אינו מהווה סיכון? מה תופעות הלוואי שיכולות להיות במצב כזה?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!