רבדומיוליזיס (Rhabdomyolysis)

ראשי

תאור

רבדומיוליזיס הוא מצב של התפרקות חדה של תאי שריר או הגברה בולטת בחדירות ממברנת השריר הגורמת לזליגת מרכיבי תוך-התא לנסיוב (רבדומיוליזיס).
הסיכון העיקרי במצב זה הוא של סתימת אבובית הכליה על ידי חלבונים גדולים שמקורם בשריר. העיקרי שבהם הוא המיוגלובין הדולף אף הוא במצב החריג אל הנסיוב ומשם לשתן (מיוגלובינריה). מיוגלובינריה המלווה רבדומיולזיס גורמת לצביעת השתן בצבע כהה, והסיכון הכרוך בה הוא חסימה מלאה של פעילות הסינון הכלייתי.

פרופ' א' ארגוב

סימפטומים


ההסתמנות האופיינית היא של כאבים עזים בשרירים, חולשת שרירים ולעיתים גם נפיחות בשרירי הגפיים.

סיבות וגורמי סיכון

הגורמים לרבדומיוליזיס רבים. העיקריים בהם: מחלות מטבוליות של השרירים (במיוחד חסר קרניטין פלמיטיל טרנספרזה, אנזים הקשור בהעברת חומצות שומן למיטוכונדריה. החסר בא לידי ביטוי רק ברבדומיוליזיס ובאי-סבילות למאמץ ממושך בין ההתקפים הנדירים), מכות חום, מאמץ-יתר חריג (בעיקר אחרי מסעות רגליים מאומצים וממושכים), תרופות, חומרים רעילים (כמו ארס נחשים) ופגיעות מעיכה של השריר.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

האבחון נקבע על ידי זיהוי הסימנים הקליניים, ואם נמצאו ערכים גבוהים ביותר של האנזים קריאטין פוספוקינאזה, בנסיוב.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול העיקרי ברבדומיוליזיס הוא הגנת הכליה על ידי מתן נוזלים בכמות רבה ושינוי חומציות השתן על ידי תרופות, כדי להגביר מסיסות המיוגלובין. בנוסף, הטיפול הוא מנוחה והרגעת הכאבים. טיפול נכון ומהיר מביא להחלמה תוך מספר ימים מועט.

פורומים נפרולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הפסקת סלספט בתנאים מסוימים אבינועם 02/04/2020 19:55
  • שלום. בעבר (לפני כ 10 שנים) אני זוכר שהיה נהוג להפסיק לחלוטין "סלספט" למושתל אשר נדבק בשפעת קשה עם חום גבוה . מדוע נהגו כך ? והאם זה רלונטי למושתל כליה או כבד שזוהה כחולה קורונה ?

  • + הוסף תגובה
תרומת כלייה דני 29/03/2020 20:43
  • האם יש בישראל או במדינה ממדינות העולם דרך חוקית או לא כ"כ חוקית לקבל כלייה לצורך השתלתה בגופי?

  • + הוסף תגובה
כליה מושתלת שכשלה אחרי 12 שנה צוף 25/03/2020 10:56
  • האם כליה מושתלת שסיימה את תפקידה (הגדרה "נקיה" לדרמה הרפואית אותו עובר אבי בן ה 80+), והחולה התחיל טיפולי דיאליזה, צריכים לבצע ניתוח כדי להוציא אותה מהגוף ?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!