דלג לתוכן

אריתרומללגיה

Erythromelalgia
המומחים של Infomed מסבירים:
אריתרומללגיה היא מחלה נדירה אשר היתה תעלומה משך שנים רבות הן מבחינת האבחון והן מבחינת הטיפול. חוקרים שיערו שמחלה זו המאופיינת בחום, באודם ובהתקפי כאבים בידיים או ברגליים, יכולה להיות ההיפך מתופעת רינו (Raynaud's phenomenon) שמאופיינת בהלבנה ובהכחלה של הידיים, בעת חשיפה לקור. ממחקרים חדשים ניתן ללמוד כי ייתכן שבשתי המחלות המשותף רב מן הנבדל.

המחלה פוגעת בעיקר בגפיים, במיוחד בכפות הרגליים והידיים, ומתאפיינת בתחושות העולות לסירוגין של כאב ככאב מצריבה, מלווה בעליית חום, באודם ובתחושת פעימות בגף.

ניתן להבדיל בין אריתרומללגיה ראשונית שבה הסיבה אינה ידועה לבין אריתרומללגיה משנית. אריתרומללגיה משנית מופיעה אצל חולים שלקו ביתר-לחץ-דם, במחלות מיאלופרוליפרטיביות, בסוכרת, באי-ספיקה ורידית, במחלות אוטואימוניות ובמחלות אחרות. המחלה אינה שכיחה.

ראשיתה של המחלה יכולה להיות הדרגתית. במקרים מסוימים אף נשארת אי-תסמינית במשך עשרות שנים. אולם לעיתים יכולה המחלה להיות חדה ולגרום לנכות בתוך זמן קצר. בדרך כלל הפגיעה היא דו-צדדית אם כי יכולה להיות גם חד-צדדית, בעיקר בהישנותה. ההתקפים מופיעים בדרך כלל בשעת יום מאוחרת ונמשכים עם תסמינים אופייניים לתוך הלילה, כולל הפרעות שינה. הרמת הרגליים גורמת להקלה. אחד המאפיינים של המחלה הוא אי-יכולת לסבול חום, ותחושת הקלה כאשר מקררים את המקום.

החולים לומדים במהרה לקשר בין ההתקפים לבין מגע עם טמפרטורה מסוימת. אחד מסימני ההיכר של המחלה (Pathognomonic) הוא ההקלה בכאבים כתוצאה מהכנסת הגף למי קרח. האבחון של אריתרומללגיה מתבסס על הקשר בין התלונות של החולה לעלייה בטמפרטורה של העור.

רופאים בתחום

יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
פרופ' אלדד קטורזה מנהל המרפאה לנוירולוגיה של העובר ומשמש כרופא בכיר ביחידת האולטרסאונד והדמיית העובר במרכז לנשים ויולדות ובאגף הדימות, בבית החולים שיבא, תל השומר
קראו עליי עוד
כירורגיה
פרופ' משה פפא מנהל (בדימוס) המחלקה לכירורגיה אונקולוגית ומרכז "מירב" לבריאות השד, כירורג בכיר באסותא בתחום השד וכירורגיה של מחלות ממאירות
קראו עליי עוד
כירורגיה
פרופ' סמי ניטצקי סגן מנהל המחלקה לכירורגיה של כלי הדם והשתלות ברמב"ם
קראו עליי עוד

המומחים של Infomed ממליצים לקרוא:

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו