דלג לתוכן

אריתרומללגיה (Erythromelalgia)

2 דקות קריאה
אריתרומללגיה היא מחלה נדירה אשר היתה תעלומה משך שנים רבות הן מבחינת האבחון והן מבחינת הטיפול. חוקרים שיערו שמחלה זו המאופיינת בחום, באודם ובהתקפי כאבים בידיים או ברגליים, יכולה להיות ההיפך מתופעת רינו (Raynaud's phenomenon) שמאופיינת בהלבנה ובהכחלה של הידיים, בעת חשיפה לקור. ממחקרים חדשים ניתן ללמוד כי ייתכן שבשתי המחלות המשותף רב מן הנבדל.

המחלה פוגעת בעיקר בגפיים, במיוחד בכפות הרגליים והידיים, ומתאפיינת בתחושות העולות לסירוגין של כאב ככאב מצריבה, מלווה בעליית חום, באודם ובתחושת פעימות בגף.

ניתן להבדיל בין אריתרומללגיה ראשונית שבה הסיבה אינה ידועה לבין אריתרומללגיה משנית. אריתרומללגיה משנית מופיעה אצל חולים שלקו ביתר-לחץ-דם, במחלות מיאלופרוליפרטיביות, בסוכרת, באי-ספיקה ורידית, במחלות אוטואימוניות ובמחלות אחרות. המחלה אינה שכיחה.

ראשיתה של המחלה יכולה להיות הדרגתית. במקרים מסוימים אף נשארת אי-תסמינית במשך עשרות שנים. אולם לעיתים יכולה המחלה להיות חדה ולגרום לנכות בתוך זמן קצר. בדרך כלל הפגיעה היא דו-צדדית אם כי יכולה להיות גם חד-צדדית, בעיקר בהישנותה. ההתקפים מופיעים בדרך כלל בשעת יום מאוחרת ונמשכים עם תסמינים אופייניים לתוך הלילה, כולל הפרעות שינה. הרמת הרגליים גורמת להקלה. אחד המאפיינים של המחלה הוא אי-יכולת לסבול חום, ותחושת הקלה כאשר מקררים את המקום.

החולים לומדים במהרה לקשר בין ההתקפים לבין מגע עם טמפרטורה מסוימת. אחד מסימני ההיכר של המחלה (Pathognomonic) הוא ההקלה בכאבים כתוצאה מהכנסת הגף למי קרח. האבחון של אריתרומללגיה מתבסס על הקשר בין התלונות של החולה לעלייה בטמפרטורה של העור.

טיפולים ותרופות

במחלה משנית ניתן להקטין את תחושת הכאב של החולה על ידי טיפול במחלה שברקע. בנוסף, ניתן למנוע או להפסיק את ההתקפים על ידי מנוחה, על ידי הרמת הגף או הרטבתו ברטיות קרות. הטיפול לא תמיד נושא תוצאות.

באריתרומללגיה ראשונית ניתן להקל על הכאבים בעזרת אספירין. באריתרומללגיה משנית צריך לטפל במחלה הבסיסית.

בשנים האחרונות נוסו תרופות שונות לשם טיפול במחלה זו. בין התרופות שנוסו בהצלחה נכללות אלה שמונעות קליטה חוזרת של סרוטונין, תרופות נוגדות דיכאון מסוג התלת-ציקליים, תרופות מסוג חוסמי סידן, פרוסטגלנדינים וניטרופרוסיד. ההצלחה של תרופות אלה אינה חד-משמעית. יש חולים שנזקקו לטיפול במספר תרופות בו-זמנית ובמקרים מסוימים נוסו גם ניתוחים: סימפתקטומיה. נדירות המחלה מקשה על ביצוע מחקרים מבוקרים להוכחת יעילותו של טיפול זה או אחר.

נושאים מרכזיים

רופאים בתחום
ד"ר קובי אקשטיין
ד"ר קובי אקשטיין רפואת שיניים
ד"ר מרדכי ויגלר
ד"ר מרדכי ויגלר אורתופדיה
פרופ' אמיר קוגלמן
פרופ' אמיר קוגלמן ילדים
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו