דלג לתוכן

פרימידון (Primidone)

2 דקות קריאה

מידע נוסף

 • כן מרשם רופא כן
 • גבוה סיכון ממנת יתר גבוה
 • גבוה סיכון מפיתוח תלות גבוה
 • בארביטוראטים, פרכוסים, נוגדי שייך לקבוצת בארביטוראטים, פרכוסים, נוגדי

שמות מסחריים

 • Prysoline פריזולין Prysoline
פרימידון הינה תרופה נוגדת פרכוסים, המשתייכת למשפחת הבארביטוראטים, המשמשת לבדה או בשילוב עם תרופות אחרות לטיפול במחלת האפילפסיה. מנגנון הפעילות המדוייק של פרימידון איננו ברור, אך ידוע שהיא מתפרקת ל-2 חומרים פעילים: פנובארביטאל וחומר נוסף המכונה phenylethylmalonamide-PEMA שייתכן ותפקידו להגביר את פעילותו של פנובארביטאל. מכיוון שפרימידון בעלת השפעה מדכאת של מערכת העצבים המרכזית, היא עלולה לגרום לישנוניות, סחרחורת ובמקרים נדירים אף להוביל למחשבות אובדניות. כמו כן, בעיקר בקרב ילדים וקשישים היא עלולה לגרום לעיתים לריגוש יתר.

מידע

אופן נטילת התרופה

טבליות.

תדירות וזמן נטילה

3-4 פעמים ביום.

טווח המינון

מינון תחזוקתי לילדים מעל גיל 8 ומעלה - 250 מ"ג, 3-4 פעמים ביום. מינון יומי מקסימלי הוא 2 גרם ביום. מינון תחזוקתי לילדים מתחת לגיל 8 - 10-25 מ"ג עבור כל ק"ג, ביום.

תחילת ההשפעה

ייתכו וייחלפו מספר שבועות עד לשיפור במצב הבריאותי.

משך ההשפעה

מנה משפיעה למשך 6-8 שעות ביום.

תזונה

אין הגבלות.

מנה שנשכחה

יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.

הפסקת התרופה

אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא. הפסקת הטיפול תיעשה לרוב תוך ירידה הדרגתית במינון. הפסקה פתאומית עלולה לגרום פרכוסים, אי שקט, רעד ונדודי שינה.

מינון עודף

במקרה של מינון עודף, יש לפנות לחדר מיון באופן מיידי. דרושה פעולת חירום במקרה של חוסר יציבות, חולשה רצינית, בלבול, קשיי נשימה, תנועת עיניים לא רצונית או איבוד ההכרה.

אזהרות

הריון

ממחקרים שנעשו בבעלי חיים עולה כי התרופה גורמת למומים בעוברים. מומלץ שלא להיכנס להריון בזמן השימוש בתרופה זו. (D) מכיוון שתרופה זו מפחיתה את יעילותן של גלולות למניעת הריון, יש להשתמש באמצעי הגנה מכניים במהלך נטילת תרופה זו.

הנקה

ניתן לקחת. אין עדות לסיכון לתינוק.

נהיגה

אין בעיות ידועות.

אלכוהול

לא צפויות בעיות מיוחדות.

דווח לרופא במקרה של

 • תגובה אלרגית לתרופה זו
 • מחשבות התאבדות
 • דיכאון
 • התמכרות לאלכוהול
 • התמכרות לתרופות
 • מחלת כבד
 • מחלת ריאות
 • הפרעות נשימה

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות כוללות: סחרחורת, טשטוש, ישנוניות, איבוד התיאבון, בחילה והקאה. כמו כן ייתכנו תופעות חמורות הדורשות התייחסות מיוחדת, כגון: תגובה אלרגית, הפרעות ראייה או תנועות עיניים לא רצוניות, חום, שינויים במצב הרוח או חולשה מוגזמת.

פרטי תגובה עם תרופות אחרות

[נוגדי קרישה, בולמי סידן, חוסמי בטא, קורטיקוסטרואידים, גלולות למניעת הריון, פניטואין, קלוזאפין, דוקסיציקלין, מטרונידאזול, כינידין, תאופילין]: יעילותן של תרופות אלו פוחתת במתן משולב עם פרימידון. ייתכן הצורך בהעלאת מינונן במתן משולב זה. [פרופוקסיפן]: פרופוקסיפן גורם לעלייה בריכוז פרימידון בדם. [מעכבי מונואמין אוקסידאז (MAOI)]: תרופות אלו עשויות להגביר את ההשפעה של פרימידון. [כלוראמפניקול]: פרימידון מגביר את הפירוק של כלוראמפניקול ולכן מפחית את השפעתו. לעומת זאת, כלוראמפניקול מאט את הפירוק של פרימידון ומכאן מגביר את השפעתו. [תרופות המדכאות את מערכת העצבים המרכזית]: תרופות אלו מגבירות את ההשפעה של פרימידון על מערכת העצבים המרכזית. אלה כוללות אלכוהול, תרופות נגד חרדה, תרופות לשינה, נוגדי-דיכאון, אנטי-היסטאמינים, משככי כאב נארקוטיים ותרופות נגד פסיכוזה. [ציקלוספורין, גריזופולבין]: רמות תרופות אלו בדם פוחתות ומכאן גם השפעתן, במתן משולב עם פרימידון.

השפעת שימוש ממושך

במהלך הטיפול בתרופה זו יש לעקוב אחר שינויים במצב הרוח ובהתנהגות. כמו כן, יש לבצע בדיקות דם.

לטיפול ב

יש לרשום תרופות רק על פי ההתוויות של משרד הבריאות
המידע נלקח בין היתר מעלונים רפואיים ובכל מקרה אינו מחליף התייעצות עם רופא

נושאים מרכזיים

רופאים בתחום
ד"ר איתן נחשוני
ד"ר איתן נחשוני פסיכיאטריה
ד"ר נעה אפרת בן ברוך
ד"ר נעה אפרת בן ברוך אונקולוגיה
ד"ר האני ג'יריס
ד"ר האני ג'יריס עור ומין

שאלות ותשובות

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו