בדיקת סקירת מערכות ( FETAL ULTRASOUND ) 

סיכון: אין נתונים   |   שייך לקבוצה:ערוץ הריון ולידה,פוריות נשים וגברים

תיאור

תא זרע נפגש עם ביצית, שני תאים מיקרוסקופיים. תשעה חודשים לאחר מפגש זה בא לעולם תינוק בעל מיליוני תאים המרכיבים איברים רבים ושונים. 

התהליך בו שני התאים הראשוניים הופכים למגוון תאים שונים ומתפקדים המרכיבים את איברי גופינו נקרא התמיינות. אצל העובר המתפתח, השבועות הקריטיים והפגיעים ביותר הן בין השבועות 3-8 להריון.

במהלך שבועות אלו נבנים ומתפתחים האיברים החיצוניים והפנימיים שיאפשרו לעובר לצמוח ולהפוך לבן אדם מתפקד. במרבית המקרים תהליך זה מתרחש ללא בעיות, אך כיוון שהטבע מופלא ומתוחכם כל כך קורה לעיתים שמתרחשות תקלות דבר היכול להוביל למומים בעובר המתפתח.

עם התפתחות הטכנולוגיה הומצאו שיטות המאפשרות להביט בדרך לא פולשנית פנימה אל הרחם ואל העובר שבתוכו. הדרך הנפוצה ביותר "להביט" בעובר היא באמצעות מכשיר האולטרא סאונד. 

טכניקה זו אינה מזיקה כלל לעובר או לאישה ההרה, שכן מדובר בגלי קול וההחזר שלהם שיוצרים, באמצעות מחשב, תמונה. מתמונה זו ניתן ללמוד רבות על בריאות העובר.

סקירת מערכות בהריון הינה למעשה בדיקת אולטרסאונד וגינלי אשר במהלכה סוקרים את מערכות הגוף השונות של העובר ומעריכים את תקינותם ושלמותם.

נשים רבות מבצעות 2 סקירות מערכות בהריון: סקירת מערכות מוקדמת וסקירת מערכות מאוחרת.אוכלוסיות בסיכון

אם בעת סקירת מערכות מוקדמת או סקירת מערכות מאוחרת מתגלה ממצא חריג כלשהוא אין זה אומר בהכרח כי יש בעיה.

במרבית המקרים תידרשי להגיע לבדיקה נוספת לאחר מספר שבועות בכדי לראות אם יש שינוי.

כמו כן במקרים מסוימים כמו למשל אם נמצאה חריגות כלשהיא במבנה הלב, יש אפשרות לבצע אולטרא סאונד המתמקד בבדיקת הלב ע"י רופא מומחה (סקירה מוכוונת).

מחלות קשורות:

אצל נשים המעשנות, שותות אלכוהול או צורכות סמים במהלך ההריון קיים סיכוי גבוהה יותר להימצאות מומים בעובר. במקרים אלו מומלץ לא לוותר על סקירת המערכות.

אישה בהריון מחזיקה תצלום של בדיקת אולטראסאונד, סקירת מערכות


מתי עושים את הבדיקה?

את הסקירת מערכות מוקדמת מבצעים לרוב בין שבועות 14-17 להריון, כלומר בחודש הרביעי. ביצוע הבדיקה בשלב כה מוקדם מאפשר במידה ונמצאו מומים לערוך בדיקות מקיפות יותר, או לבצע הפסקת הריון.

סקירת מערכות מאוחרת נעשית לרוב בין שבועות 18-22, אומנם העובר הנבדק הוא אותו עובר, אך לעיתים ישנם פגמים שקשה או בלתי ניתן לאתרם בסקירה המוקדמת.

איך להתכונן לבדיקה?

אין צורך בהכנות מיוחדות לקראת בדיקת סקירת מערכות בהריון שכן מדובר בבדיקת אולטראסאונד, שאיננה כואבת. 

למרות זאת כדאי לזכור שבמרבית המקרים סקירת המערכות המוקדמת נעשית דרך הנרתיק ולא על פני הבטן כמו הסקירה המאוחרת.


אופן ביצוע הבדיקה

בדיקת סקירות מערכות בהריון מתבצעת באמצעות מתמר אולטרא סאונד. מתמר זה משדר גלי קול לכיוון הרחם וקולט את גלי הקול החוזרים משם. באמצעות מחשב נבנית תמונה של העובר ואיבריו.

ברוב המקרים (אך לא תמיד) הסקירה המוקדמת נעשית דרך הנרתיק, והמאוחרת נעשית (תמיד) דרך הבטן.
בשני המקרים הבדיקה אורכת בין 20-40 בהתאם לתנוחת העובר, מיומנות הבודק ועוד. 

במהלך הבדיקה הרופא המבצע את הבדיקה מעריך את גודלו של העובר ובודק איברים עיקריים כגון : הלב, הגפיים, עמוד השדרה חבל הטבור ועוד.

ייתכן שבמהלך הבדיקה תרגשי אי נוחות כיוון שהרופא ילחץ מעט את מתמר האולטרא סאונד כנגד בטנך.

אחרי הבדיקה

את תוצאות בדיקת סקירת מערכות תדעי מייד ע"י הרופא/ה שביצע אותה, במידה והכל כשורה תעמוד בפנייך ההחלטה אם לבצע גם סקירה מאוחרת או לא.

במידה והבדיקה אינה תקינה, תתבקשי לבצע סקירת מערכות מכוונת. סקירה זו כפי ששמה מעיד מכוונת לבדיקה מדוקדקת של האיבר המסוים שנראה לא תקין בבדיקה המקורית.


פיענוח תוצאות

כיוון שנדרש ידע וניסיון רב לביצוע ופענוח הבדיקה, אזי שבדיקת סקירת מערכות  מבצע רופא נשים מומחה לבדיקות אולטרא סאונד. 

תוצאות ניתנות לך במקום בכתב. על דו"ח התוצאות תראי את שמות האיברים שנסרקו ויצוין אם הכל תקין או אם נמצא פגם כלשהוא. כמו כן תצוין הערכה של גודל ומשקל התינוק.

המאמר נכתב על ידי ד"ר צחי לנדא.מאמרים לפי נושא סקירת מערכות

מאמרים נוספים בתחום
מאגר ביציות ופוריות עם הלידה קיימים בשחלות מספר רב של ביציות המהוות את "מאגר הביציות" שישמש את האשה למשך חייה. עם השנים הביציות נהרסות, מאחר ואין ייצור של ביציות חדשות המאגר מתרוקן בתלות ...
ב-40 שבועות ההריון, ישנן בדיקות רבות שמבצעים על מנת לוודא כי העובר מתפתח באופן תקין וכי ההריון בריא. בין כל בדיקות הדם והאולטרסאונד, ישנן 3 בדיקות מהותיות שמפחידות לא מעט הורים לעתיד. מהן שקיפות עורפי...

שאלות ותשובות לפי נושא סקירת מערכות

שאלות נוספות בתחום
ישנם חומרים רבים בתעשיה שאת עובדת בה שעשויים לגרום נזקים שונים לעובר, אך הנזק תלוי במידת החשיפה ובאילו חומרים מדובר. ישנם כמה מרכזים המתמחים בתחום הטרטולוגי (מדע שעניינו התפתחות בלתי תקינה של עובר...
הקיצורים הם: CPC - Choroid plexus cysts, כלומר ציסטות בכלי הדם הקטנים הנמצאים בדפנות חדרי המוח. משמעות המילה Bilateral היא דו צדדי. ממצא זה מופיע בכ 1% מההריונות בסקירת מערכות בטרימסטר שני. ציסטו...

הצטרפו לאינדקס הרופאים!