בדיקת לחץ תוך-עיני ( Tonometry (Intraocular Pressure Testing) ) 

סיכון: אין נתונים   |   שייך לקבוצה:אופטיקה,עיניים

תיאור

בדיקת לחץ תוך-עיני (נקרא גם לחץ אינטרא-אוקולרי), מטרתה למדוד את הלחץ הקיים בתוך גלגל העין, על מנת לשלול מחלות או מצבים המלווים ע"י עלייה בלחץ זה, והגורמים לנזק בלתי הפיך לעצב הראיה עד עיוורון. 

המחלה הקלאסית המלווה בעליית לחץ תוך עיני פתאומי או כרוני היא גלאוקומה (glaucoma). עליית הלחץ בעין עשויה להיגרם עקב הצטברות של נוזל הדמעות, אשר אינו עובר פינוי מהעין כפי שאמור.

מכשיר הבדיקה של לחץ תוך-עיני מודד את הלחץ באופן בלתי ישיר, ע"י מדידת התנגדות הקרנית ללחץ חיצוני. ישנם מספר מכשירים המבצעים את הבדיקה אולם הדרכים הנפוצות ביותר הן ע"י שימוש במנורת סדק אופטית (slit lamp) אצל רופא העיניים, או ע"י מודד אלקטרוני.


אוכלוסיות בסיכון

אין לצרוך אלכוהול במשך 12 שעות לפני בדיקת לחץ תוך-עיני. בנוסף, רצוי שלא לשתות מעבר ל-2 כוסות מים ב-4 השעות הקודמות לבדיקה, זאת על מנת להביא לתוצאות המדידה המדויקות ביותר.

מחלות קשורות

גלאוקומה, גידולים תוך עיניים

מתי עושים את הבדיקה?

את הבדיקה מבצעים בחשד לעליית לחץ תוך עיני פתאומי או כרוני, למשל עקב כאבים בגלגל העין, עין אדומה, דמעת, פגיעה בשדה הראיה ועוד. 

בנוסף, כיום נהוג לבצע בדיקת לחץ תוך-עיני כחלק מבדיקה שגרתית אצל רופא עיניים החל מגיל מסוים (סביבות גיל 40), על מנת לאבחן מצבים של עליית לחץ, בטרם יגרמו לסימפטומים ונזק בלתי הפיך לעצב הראיה.
אצל אנשים בעלי היסטוריה משפחתית של מחלת הגלאוקומה, רצוי לבצע מעקב אחר לחץ תוך-עיני החל מגיל צעיר יותר (30 ואף לפני). 

אצל חולי גלאוקומה מאובחנים בודקים לחץ תוך-עיני מדי מספר שבועות-חודשים, במטרה לוודא יעילות טיפול יש להסיר עדשות מגע או משקפיים לפני הבדיקה. 

בהיכנס הנבדק לחדר הבדיקה, יטפטף הרופא טיפות עיניים לצורך הרדמה מקומית של הקרנית אל תוך עיני הנבדק, כ-10 דק' לפני המדידה עצמה. טיפות אלה גורמות לטשטוש ראיה זמני חולף.

איך להתכונן לבדיקה?

יש להסיר עדשות מגע או משקפיים לפני בדיקת לחץ תוך-עיני.

בהיכנס הנבדק לחדר הבדיקה, יטפטף הרופא טיפות עיניים לצורך הרדמה מקומית של הקרנית אל תוך עיני הנבדק, כ-10 דק' לפני המדידה עצמה. טיפות אלה גורמות לטשטוש ראיה זמני חולף.


אופן ביצוע הבדיקה

בדיקת לחץ תוך-עיני ע"י מנורת סדק הינה השיטה המקובלת ביותר למדידה אצל רופא העיניים. הנבדק יושב על כיסא הבדיקה אל מול מכשיר המיקרוסקופ. הרופא יטפטף טיפות הצובעות את הקרנית בצבע זוהר, על מנת להקל עליו במציאת הקרנית בבדיקה (לעיתים הדבר נעשה ע"י נגיעה של פיסת נייר המכילה את הצבע- פלואורסין, בקרנית העין). 

פעולה זו לא אמורה לגרום לאי נוחות או כאבים (כיוון שקודם לכן כבר ניתן חומר להרדמה מקומית של האזור).  בשלב הבא, הנבדק יתבקש להניח את סנטרו על משטח מיוחד שנמצא בגובה המתאים במנורת הסדק, ולהתבונן קדימה עם עין אחת קדימה אל תוך המיקרוסקופ. הרופא יושב בצד הנגדי, ומאיר אל תוך העין בעזרת אלומת אור ממוקדת, שעשויה לגרום לסנוור קל. 

בהמשך הרופא מניח בעדינות את מחט המדידה של המכשיר (טונומטר), על הקרנית שנבדקת, ומסתכל על הלחץ שנמדד במכשיר בהתאם. עם סיום המדידה, חוזרים על הפעולות בעין השנייה. משך הבדיקה כ-10 דק'.

אחרי הבדיקה

מכיוון שטיפות העיניים נוטות לטשטש את ראיית הנבדק, רצוי להגיע אל הבדיקה בסיוע מלווה, ולהימנע מנהיגה ברכב מספר שעות לאחר תום הבדיקה, עד לחלוף השפעה זו. כמו כן, קיים סיכון קטן לשריטה של הקרנית ע"י מחט המדידה או זיהום של הקרנית.


פיענוח תוצאות

מאחר ורופא העיניים מודד לחץ התוך-עיני באופן מיידי, התוצאות מדווחות ישירות אל הנבדק.

לחץ תוך-עיני תקין, עומד על ערך של כ-10-20 מ"מ כספית.

יתר לחץ תוך-עיני הוא גבוה מ-21 מ"מ כספית, ומחשיד בסבירות גבוהה למחלת הגלאוקומה, או לסיכון מוגבר לפתח אותה. 

יתר לחץ תוך-עיני עלול להיגרם בשכיחות נמוכה ביותר עקב גידולים של גלגל העין.

המאמר נכתב על ידי ד"ר אפרת סולומוןמאמרים לפי נושא לחץ תוך-עיני

מאמרים נוספים בתחום
אחוז גבוה של התינוקות נולדים עם פזילה כלפי פנים אשר חולפת בדרך כלל בשלושת החודשים הראשונים לחיים פזילות אילו מתאפינות על ידי סטיה לא קבועה של אחת או של שתי העינים כלפי פנים.וככל שגיל התינוק עולה...
'תרומת דם' כשמה כן היא – תרומה, שכן אנו לא נותנים דם בתמורה לכסף, אלא עושים זאת בהתנדבות. הסיבה לכך נעוצה בחשיבות של מסירת מידע אמין בנוגע למחלות של תורם הדם. מהי בעצם תרומת דם? תרומת דם ...

שאלות ותשובות לפי נושא לחץ תוך-עיני

שאלות נוספות בתחום
הסיכון העיקרי בניתוח השתלת קרנית הוא דחייה של השתל, אולם מכיוון שמדובר ברקמה חסרת אספקת דם יחסית, ושאין צורך בהתאמת סוג דם או סיווג רקמות, שיעורי דחיית השתל אחרי ניתוחים אלה הם נמוכים יחסית, הנמוכ...
ישנם מספר סוגי עדשות מלאכותיות אשר בהם משתמשים בהחלפת העדשה העכורה בניתוחי קטרקט: הסוג הנפוץ ביותר המושתל נקרא עדשה מונו-פוקאלית (monofocal lens), אשר לה חוזק אופטי שווה בכל צידי העדשה, ומאפשרת ראייה...

הצטרפו לאינדקס הרופאים!