ניתוח אף ( Rhinoplasty ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום כירורגיה פלסטית

מטרת ניתוח תיקון אף

ניתוח אף נעשה לצרכים אסתטיים, נחשב ניתוח פלסטי המבוקשים ביותר בתחום הכירורגיה פלסטית. הסיבה, נעוצה ככל הנראה בהשפעתו המרובה על מראה הפנים הכללי בשל מיקומו המרכזי. פעמים רבות, מבוצע הניתוח לצורך תיקון מחיצת האף, אצל אנשים הסובלים מבעיות נשימה שונות: נזלת כרונית, אלרגיות, נחירות, קושי בנשימה מנחיר אחד ועוד. 

ניתוח אף מסוג זה מתקן סטייה של המחיצה, הלוא היא החלק הגרמי המחלק את חלל האף לשני חללים כמעט נפרדים. כאשר המחיצה קרובה יותר לקיר האף מצד אחד, היא מקשה על כניסת האוויר התקינה באותו צד. 

סוג נוסף של ניתוחי נעשה כחלק מתיקון מומים מולדים של חיך ושפה שסועים (לרוב מדובר בשלב הסופי של התיקון הקוסמטי, שכן ניתוח לתיקון החיך והשפה נעשים בגילאים צעירים). 


אישה שעברה ניתוח אף פלסטי עם תחבושת

בד"כ ניתן לבצע ניתוח תיקון אף החל מגיל 16, כשהשלד הגרמי הסחוסי מסיים לגדול ולהשתנות.

תהליך ניתוחי זה מייצר שינויים בהופעה, במבנה ובתפקוד האף. ניתוח אף יכול להקטין או להגדיל את גודל האף, לשנות את צרות קצה האף, להצר או להרחיב את הנחיריים ולשנות את הזווית בין האף לשפה העליונה. יש מקרים בהם מתמקדים ביישור הגבנון (הקימור), באחרים מתמקדים בעידון קצה האף או הצרת הנחיריים ולפעמים נוסף גם טיפול במחיצה. 

אין סוג אוניברסאלי מוסכם של ניתוח אף שיענה במדויק על צרכי כל מטופל, אלא כל ניתוח מותאם באופן אישי לכל מטופל בהתאם לצרכיו.


הכנה לניתוחי אף

ההכנה לקראת ניתוח אף כוללת מפגש ייעוץ מקדים, בו מבררים כי אין למטופל מחלות רקע שאינן מאפשרות את ביצוע הניתוח, ואת הסיבות המביאות אותו לניתוח מסוג זה. 

לקראת ניתוח אף הרופא יפנה את המטופל לבדיקות לפי הצורך:

במידה ומתברר כי ישנה בעיה נשימתית נלווית, מומחה לכירורגיה פלסטית ימליץ על בדיקה אצל רופא אא"ג שכוללת בדיקה אנדוסקופית של חללי האף, על מנת לברר האם ישנן הצרויות, סטיית מחיצה וכו' מבעוד מועד. 

הרופא עשוי לבקש גם ביצוע בדיקות דם הכוללות ספירת דם, בדיקת כימיה בדם ועוד ע"פ הצורך.
יש להיוועץ עם הרופא לגבי התרופות שיש להפסיק ליטול לפני הניתוח. אין לשתות אלכוהול כ-48 שעות ולשמור על צום מלא של 8 שעות לפני הניתוח, במידה ומבוצע בהרדמה כללית (יש לברר זאת קודם לכן- חלק מהמנתחים מעדיפים לנתח בהרדמה מקומית בלבד).

תהליך הניתוח

כאמור ניתן לבצע ניתוח אף בהרדמה מקומית או כללית, בהתאם לשיקולי הרופא. משך זמן הניתוח משתנה בהתאם לפעולות הנדרשות באף (למשל- תיקון מחיצה נמשך זמן רב יותר). מרבית הניתוחים יימשכו כשעה-שעתיים. החתכים באף עשויים להיות ממוקמים בתוך האף (closed rhinoplasy) ובמקרים מסוימים מחוצה לו- בבסיס האף בין הנחיריים (open rhinoplasty). 

אופן ביצוע ניתוח אף נבחר ע"י הרופא המנתח בהתאם לשיקולי אסתטיקה ומורכבות. 

בשתי השיטות ניתן לנסר את עצם האף ולעצב אותו ע"פ הצורך. במקרים מיוחדים ומורכבים במיוחד, כאשר קיים חסר בסחוס לעיצוב תקין של קצה האף, ניתן להשתיל מעט רקמת סחוס מהאוזן (הדבר מתבצע ע"י ביצוע חתך קטן נוסף באפרכסת האוזן). 

התפרים בהם משתמשים הם לרוב תפרים מסיסים, שאין צורך להוציאם. בתום הניתוח מונחים בתוך האף טמפונים לצורך עצירת הדימומים המיידיים, וכן חבישה מעל קצה האף למניעת תזוזה (לרוב סד עשוי גבס).

סיכונים ספציפיים של ניתוחי אף:

אסימטריה
- הפנים אינן סימטריות מטבען ולכן בתוצאות הניתוח יכולה להיות תזוזה או שינוי ביחסים בין צד אחד לשני (לרוב יבוא לידי ביטוי בשוני בצורת הנחיריים או בצדודית האף).

חוסר תחושה - קיים סיכון של אובדן או היחלשות התחושה בעור לצמיתות באזורים מסוימים באף. אין דרך לצפות תוצאה זאת מראש.

סיבוכים נשימתיים - ניתוח אף אומנם נעשה פעמים רבות על מנת לתקן בעיות נשימה מהאף, ישנם מקרים בהם דווקא הניתוח עצמו והפגיעה בשלמות הרקמות באזור גורמת לנזק נשימתי, שיכול להתבטא בנזלת כרונית, נטיית יתר לאלרגיות, ודלקות של מערות הפנים (סינוסיטיס).

הטיפול אחרי הניתוח

לאחר ניתוח אף, בעיקר במהלך 24 השעות הראשונות, תיתכן נפיחות בפנים בעיקר באזור האף, לעיתים יופיעו שטפי דם מתחת לעיניים. מרבית הנפיחות והחבורות ייעלמו תוך שבועיים-שלושה.

ניתוח אף כרוך באשפוז יום בלבד (לעיתים הרופא יחליט האם כדאי להשאיר את המטופל לאשפוז בלילה). הוצאת הטמפונים נעשית באותו היום או לאחר יום-יומיים. סד הגבס מוסר לאחר שבוע. 

המטופל עשוי אף לסבול מכאבי ראש בימים שלאחר הניתוח. ניתן להשתמש במשככי כאבים ע"פ הצורך.
ההחלמה הכללית מהניתוח נמשכת בין עשרה ימים לשבועיים בהם יש להימנע מפעילות מאמצת, משפשוף האף ומחבטות בו. בנוסף רצוי להימנע מחשיפה יתרה לשמש במשך של כ-3 חודשים, ואין להרכיב משקפיים למעט במקרים שאין ברירה, למשך כחודש. 

תהליך השלמת עיצוב האף הינו תהליך ארוך ואינדיבידואלי. האף מגיע למראהו הסופי רק לאחר מספר חודשים עד שנה.

המאמר נכתב על ידי ד"ר אפרת סולומון

מומחים


מאמרים לפי נושא ניתוח אף

מאמרים נוספים בתחום
בני נוער רבים מנצלים את חופשת הקיץ כדי לעבור ניתוחים פלסטיים. מאז ומתמיד התייחסו בני נוער בחרדת קודש למראה שלהם. אך אם בעבר ההתייחסות כללה ביגוד ותספורות, אזי שהיום היא הרבה יותר משמעותית ומעמיקה וכ...
לא לחינם נחשב ניתוח אף לאחד הניתוחים הפלסטיים, הפופולארים והמקובלים בחברה. לא לחינם, מאחר ומדובר בניתוח פשוט אשר בזמן קצר משנה את הפרופורציה בפנים ומעניק להם מראה אחר. ניתוחי אף הם ניתוחים שעוברים ...

שאלות ותשובות לפי נושא ניתוח אף

בתחום
בניתוח מסוג זה אין תעודת ביטחון. לא ניתן לצפות מראש את התוצאה הסופית, וניתן אך ורק לכוון אל התוצאה הרצויה על ידי בחירה נבונה של הרופא המנתח, והתייעצות מספקת לפני. מרפאות מסוימות מציעות סימולציה (הדמי...

פורומים ניתוחי חזה קוסמטיים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ניתוח הרמת חזה – אסימטריה שירי 19/05/2020 08:23
 • שלום, 3 ימים לאחר הרמת חזה ללא שתלים. שד אחד גדול ונמוך מהשני. מאד מוטרדת. זה נראה נורא! אודה להתייחסותך בנושא..

 • + הוסף תגובה
ניתוח הרמת חזה- אסימטריה ד"ר שגית משולם-דרזון 19/05/2020 10:03
 • שירי יקרה, הרבה פעמים בימים הראשונים אחרי ניתוח להרמת חזה יש הבדל בין הצדדים. שד אחד נפוח יותר, כואב יותר או שונה בצורתו. בהרמת חזה ללא שתלים זה טיפה אפילו יותר בולט. כמעט תמיד זה חולף בחודש הראשון. כדאי לחכות כשלושה חודשים אחרי הרמת חזה כדי לראות פחות או יותר כיצד החזה נראה ואז כמובן להתייעץ קודם כל עם הרופא המנתח. אם התשובה לא מניחה את דעתך את רשאית לפנות לחוות דעת נוספת.

 • + הוסף תגובה
ניתוח הרמת חזה – דימום בתפר דנית 13/05/2020 11:08
 • עברתי ניתוח של הרמה והקטנה לפני חודש ושבוע ומיד לאחר כמה ימים החל דימום בתפר. לאחר פניה לרופא נתן לי משחה אנטיביוטית ומאז כבר 3 שבועות שהפצע רק גדל והמקום לא נראה טוב. נורא מודאגת האם צריך ניתוח חוזר לסגור את התפרים או שזה יתרפא ???? אשמח לתשובות

 • + הוסף תגובה
ניתוח להרמת חזה- דימום בתפר ד"ר שגית משולם-דרזון 13/05/2020 18:22
 • דנית יקרה, לעתים יש מוקדים בצלקת הניתוחית אחרי הרמת חזה או הקטנת חזה שנסגרים מאוחר יותר. לעתים, בהתחלה הם אפילו קצת גדלים. במרבית המקרים הם דורשים טיפול שמרני, כלומר טיפול בחבישות מיוחדות שיעזרו למקום להסגר. לרוב לא מקובל לנתח במצבים כאלה אלא לאפשר לגוף לרפא את עצמו. זה דורש זמן וסבלנות אבל כמעט תמיד מסתדר במלואו. החלמה מהרמת חזה או הקטנת חזה נמשכת לפחות ששה שבועות עד שלושה חודשים. בברכה, דר׳ שגית משולם.

 • + הוסף תגובה
שינוי צורת חזה לאחר הנקות רעיה 06/05/2020 10:31
 • יש לי ארבעה ילדים, את כולם הנקתי, וצורת החזה השתנתה מאוד. יש ניתוח שיכול לתקן זאת? מה ההחלמה הכרוכה בו? מפריע לי מאוד..בת 45. תודה

 • + הוסף תגובה
שינוי צורת החזה לאחר הנקות ד"ר שגית משולם-דרזון 06/05/2020 15:09
 • רעיה שלום, הנקה היא אחד הדברים שהכי משנים את צורת השד. כמעט בכל הנשים השד מתרוקן לאחר ההנקות. שד קטן שהתרוקן לאחר ההנקות ניתן למלא על ידי שתל סיליקון קטן או הזרקת שומן על מנת למלא מחדש את הרקמה שהתרוקנה. זהו ניתוח להגדלת חזה. שד בינוני או גדול שהתרוקן וגם נפל לעיתים צריך גם הידוק של מעטפת העור בצורת הרמת חזה בנוסף למילוי. אם לא נח לך עם צורת השד פני לפלסטיקאי שיבדוק אותך באופן אישי ויתן לך חוות דעת מקצועית המדוייקת לך באשר לניתוח שמתאים לך. בהצלחה!

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!