בלוטות לימפה נפוחות – על מה הן מעידות?

בלוטות לימפה מוגדלות במפשעה או בלוטות לימפה נפוחות בצוואר? בכל מקרה כדאי לגשת לרופא, כי ברוב המקרים מדובר כנראה בזיהום שגורם לנפיחות
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 07/04/2020


לבלוטות הלימפה תפקיד חשוב בהגנה של הגוף נגד זיהומים, כיוון שהן מרכזים בהם מתרכזים תאי מערכת החיסון.

בלוטות (קשריות) לימפה מוגדלות עלולות להתפתח בשל גורמים רבים. אחד הגורמים השכיחים הוא זיהום באזור הסמוך לבלוטת הלימפה, שאותו מנקזת אותה קבוצת בלוטות הלימפה. קיימים מקרים בהם יכול להתפתח זיהום שיכול לערב את בלוטות הלימפה עצמן, כלומר זיהום חיידקי בבלוטות הלימפה ולא רק הגדלה תגובתית שלהן. לא כל מצב של בלוטות לימפה נפוחות הוא תוצאה של זיהום שניתן לזיהוי, לעיתים הזיהום יכול להיות שטחי או כלל בלתי נראה. בדרך כלל, הגדלה תגובתית או זיהום בבלוטות הלימפה מלווה בכאבים באזור, אדמומיות ונפיחות.

יתכנו מקרים יותר נדירים בהן בלוטות לימפה מוגדלות עקב תהליך גידולי בבלוטה עצמה או באזור אותו היא מנקזת. בדרך כלל, במקרים אלה  בלוטת הלימפה אינה כואבת ורגישה, אך יש גם יוצאים מהכלל. 

בלוטות לימפה מוגדלות ומשמעותן

בלוטות לימפה נפוחות בצוואר 

בלוטות לימפה נפוחות בצוואר מלוות בדרך כלל בכאבי גרון או בדלקות אוזניים. נפיחות בבלוטות לימפה אלה מעידה על כך שהן משתתפות במאבק נגד הזיהום. 

קראו עוד: בלוטות לימפה צוואריות מוגדלות

רופא בודק בלוטות לימפה נפוחות בצוואר של אישה

בלוטות לימפה במפשעה 

בלוטות הלימפה שנמצאות במפשעה מנקזות את הרגליים, המפשעה, אשכים והפין, בהתאם לצד שבו הן ממוקמות. כך שכל נזק או פתולוגיה באזורים אלה (בעור או באיברים עצמם) יכולים להוביל להגדלה של בלוטות הלימפה המפשעתיות. 

נפיחות של בלוטות הלימפה במפשעה עלולה להופיע עקב זיהום בכפות הרגליים, ברגליים או באזור איברי המיןאו כתוצאה מנגעים ופצעים עוריים באזור המפשעה, איברי המין ופי הטבעת. אך לעיתים, בלוטות לימפה אלה נפוחות גם כשלא נראה זיהום ברור. 

בלוטות לימפה מוגדלות מאחורי האוזניים הן לרוב תוצאה של זיהום בקרקפת או לחילופין, ייתכן שהאדם סבל לאחרונה או סובל מאדמת. גם מונונוקליאוזיס (מחלת הנשיקה) יכולה גם לגרום לנפיחות בבלוטות מאחורי האוזניים. 

בלוטות לימפה מוגדלות - תסמינים נוספים

אם בלוטה נפוחה היא גם אדומה ורגישה, ייתכן זיהום חיידקי בתוך הבלוטה עצמה הדורש טיפול אנטיביוטי. ביתר המקרים, בלוטות נפוחות לא דורשות טיפול, כיוון שהן פשוט נלחמות בזיהומים במקומות אחרים. 

אם לנפיחות נלווה כאב גרון או כאב אוזניים, בדרך כלל הבלוטות הנפוחות הן תוצאה של דלקת נגיפית (ויראלית), שלא דורשת טיפול. 

אם בלוטה אחת או כמה בלוטות לימפה מוגדלות במהלך תקופה של שלושה שבועות, יש לפנות לייעוץ רפואי. במקרים נדירים מאוד, בלוטות לימפה נפוחות יכולות להוות סימן לבעיה רצינית.

בלוטות הרוק הגדולות ביותר ממוקמות לפני ומתחת לאוזניים. כשהן מתנפחות, זה נראה כאילו הלסת כולה נפוחה (כמו במחלת החזרת). 

טיפול ביתי בבלוטות לימפה נפוחות

בדקו את בלוטות הלימפה במהלך מספר שבועות ושימו לב האם הן ממשיכות לגדול או האם בלוטות אחרות מתחילות אף הן להתנפח. ברוב המקרים של בלוטות נפוחות, אשר ממשיכות להיות מוגדלות גם כעבור שלושה שבועות, לא מדובר בבעיה רצינית, אך כדאי להתייעץ עם רופא במידה שהבלוטות לא מראות נטייה לשוב ולהתכווץ.

כאבים בבלוטות הלימפה נעלמים לרוב לאחר ימים ספורים. כאב הוא תוצאה של הגידול המהיר בבלוטה בשלבים הראשונים של המאבק בזיהום. בלוטת הלימפה זקוקה לזמן רב יותר כדי לחזור לגודל הרגיל שלה מזה שלקח לה להתנפח. 

בלוטות לימפה מוגדלות - מה קורה בביקור אצל הרופא

הרופא יבחן את בלוטות הלימפה ויחפש זיהומים או גורמים אחרים לנפיחות. ייתכן שהוא יבדוק גם בלוטות לימפה מוגדלות אחרות באזור או במקומות אחרים בגוף, שהמטופל לא הבחין בהן. הרופא יברר האם המטופל סבל מחום, ירד במשקל או האם היו תסמינים אחרים שקשורים בנפיחות של בלוטות. הוא יבדוק אם יש שריטה (מחפץ חד או בעל חיים) או פצע באזור בלוטות הלימפה המוגדלות. 

הרופא יכול להחליט שיש צורך בבדיקות דם ובדיקות שתן, אם כי הן שוללות רק חלק מהגורמים להגדלת בלוטות הלימפה, או שיעקוב אחר הבלוטות במשך זמן מה. 

במקרים מסוימים טיפול אנטיביוטי כנגד חיידקים עוריים יעיל ומסלק את הבעיה, כיוון שלרוב החיידקים אחראים לנפיחות בבלוטות הלימפה. אמנם חלק מהזיהומים החיידקיים אצל אנשים בריאים יחלפו גם ללא טיפול אנטיביוטי, בזכות פעילות תקינה של מערכת החיסון, אולם משך ההחלמה יהיה ארוך יותר. 

במקרים נדירים בהם הנפיחות בבלוטת הלימפה נמשכת ותר מ- 8 שבועות, אינה מגיבה לטיפול אנטיביוטי ואין הסבר אחר להגדלתה (פצע באזור אותו היא מנקזת), והיותה מוגדלת למשך, יש הממליצים לקחת ביופסיה לצורך אבחנתה תחת מיקרוסקופ


פורומים אף אוזן גרון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ברחש ניכנס לאף killbill 11/05/2017 13:35
 • בנסיעה ברכבת היו כמה ברחשים - קטנים מאד ונשמתי אחד בטעות. זה כמעט ודאי. ניסיתי מיד לקנח את האף בכל הדרכים האינסטיקטיביות וכלום לא יצא שיכולתי לראות. הברחשים היו קטנטנים. יום למחרת יש לי כאב ראש עמום באותו צד. שמזכיר כאב סינוסים. תור לרופא אאג רק ביום שני. מפחדת מסיפורים יוצאים מהכלל על סינוסים וקירבה למוח. יש כאלו. הנחיר עצמו סתום לפעמים אבל עכשיו דווקא פתוח לגמרי. זה מטריד אותי כי אני לא לוקחת משככי כאבים ככה שאין לי כאבי ראש בכלל. ועכשיו יש קצת מעל האף. מה לעשות? כמה דחוף? מיון?

 • + הוסף תגובה
ברחש חדר לאף ד"ר אמנון שמושקוביץ 14/05/2017 18:42
 • שלום רב ראשית כדאי לצאת מהלחץ. גם אם הברחש חדר לסינוס, הוא לא חודר למוח , יש מערכת הגנה של קופסת הגולגולת , קרומי המוח, נוזל המוח וכ'ו. בד"כ כאשר חודר גוף זר חי למערכת הנשימה לגוף יש נטייה להשמידו באמצעי ההגנה של הגוף, אנזימים וכדומה. יש בהחלט מקום לפנות לבדיקת רופא אך אל תהיי בלחץ .יכול להיות שהחרק גם ניפלט החוצה מבלי ששמת לב.

 • + הוסף תגובה
נכנס לי חרק רונן 29/09/2020 07:34
 • שלום ניכנס לי חרק קטן לאף האם זה מסוכן כי ישקשר בין האף למוח ואני מרגיש דקירות בבקשה דחוף אני מאוד מודאג

 • + הוסף תגובה
ברחש חדר לאף וולף 01/10/2020 19:44
 • אצל אחוז מסוים ממצביעי הליכוד ההגנות המפורטות בהסברו המלומד של ד"ר אמנון שמושקוביץ עלולות שלא לפעול, ואז הברחש בכל זאת מצליח לחדור למוח. ההשפעה של ברחש על תאי המוח באה לידי ביטוי בשלשול פתק מחל בבחירות. במקרים אחרים בהם הצליח הברחש לעשות את דרכו למוח נטו הנפגעים לכבוש פיסת נחל אסי בקיבוץ ניר דוד (תל עמל).

 • + הוסף תגובה
כשנה לאחר ירידת שמיעה פתאומית וטנטון - איסור על טיסה? נופר 31/10/2017 12:45
 • ד"ר אמנון שמושקוביץ שלום, אני בת 22 ולפני כשנה התעוררתי בבוקר לאוניברסיטה וחשתי תחושת אטימות באוזן שמאל וכשקמתי מהמיטה היו לי סחרחורות כ-2 דקות ולאחר מכן הן נעלמו אך תחושת האטימות והצלצול (התברר לי לאחר מכן שהצלצול המדובר נקרא טנטון) נשארו באוזן שמאל. לאחר ביקורת יום למחרת אצל רופא אאג נשלחתי לבדיקת שמיעה שבישרה רעות - יש לי ירידת שמיעה פתאומית על רקע עצבי בינוני עד חמור. אושפזתי בבית החולים שיבא תל השומר לקבלת סטרואידים ככדורים ולאחר בדיקת שמיעה נוספת אין שום הטבה החליטו לזמן אותי לסדרת הזרקות של סטרואידים לאוזן התיכונה, כ-7 הזרקות במספר. בבדיקת שמיעה שעשיתי כחודשיים לאחר סיום הטיפולים נראה שיפור מזערי ביותר אבל המצב נשאר כפי שהיה קודם. חשוב לי לציין כי איני בעלת מכשיר שמיעה אלא מתרגלת אט אט למצב, סחרחורות אין אך הטנטון מלווה אותי 24 שעות. אני עומדת להתחתן ומתכננת את ירח הדבש וחוששת במיוחד מהטיסות שיגרמו לי ללחץ באזניים או שמא גם לנזק במצב הקיים והאם בכלל יש איסור כלשהו לטוס? האם זה לקחת סיכון ממשי לנזק שייגרם? בנוסף, האם ישנו איסור כלשהו על עלייה למתקנים בפארקי שעשועים? תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
כשנה לאחר ירידת שמיעה פתאומית וטינטון ד"ר אמנון שמושקוביץ 02/11/2017 20:30
 • שלום רב לצערי איני יכול לייעץ ולו כהוא זה על אף לא אחת מהשאלות ששאלת מבלי שבדקתי אותך , ראיתי את תוצאות בדיקות השמיעה השונות וכ'ו. אין מנוס מבדיקת רופא מומחה בתחום אאג . המדור כשלעצמו קיים לצורך מתן הכוונה כללית ולא ספציפית על בעיות מרוכבות פרטאניות בתחום אאג. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
ירידת שמיעה גלי 08/08/2020 16:37
 • שלום, גם אני סובלת כרגע מאותה בעיה של ירידת שמיעה, אוכל להתקשר אלייך? תודה גלי

 • + הוסף תגובה
היי, כתבי לי את המספר שלך ומחר נשוחח בשמחה נופר 09/08/2020 00:30
תודה רבה גלי 09/08/2020 07:43
ירידה בשמיעה וסחרחורת שלומי 26/08/2020 17:11
 • היי אני סובל מזה חודשיים מתחושת אטימות באזניים בבדיקת דמיעה אובחנה ירידה בשמיעה באוזן שמאל מרגיש לחץ בראש חולשה וצליל חריג באוזן יוצא מדעתי ביצעתי 3 בדיקות שמיעה ממתין לבדיקת mri אשמח לשוחח עם כל אדם שיש לו תובנות על המקרה שלי

 • + הוסף תגובה
ירידה בשמיעה גלי 09/09/2020 07:33
 • הי שלומי, גם אני סובלת מאותן תופעות שציינת תתקשר אליי בבקשה 052-2937496

 • + הוסף תגובה
אובדן שמיעה פתאומי-סובל מאטימות אייל 28/09/2020 18:46
 • שלום סובל כחמישה חודשים מאיבוד שמיעה פתאומי אבל מה שהכי מציק לי עד כדי חוסר תפקוד זה האטימות באוזן. אשמח לדבר עם מישהו שחווה את מה שאני חווה להתיעצות

 • + הוסף תגובה
אטימות באוזן גלי 28/09/2020 18:59
 • הי אייל, אני סובלת מאותה בעיה בדיוק, תתקשר אליי בבקשה 052-2937496

 • + הוסף תגובה
רעש באוזן שמאל עמיר 02/03/2014 10:27
 • שלום רב, כבר מספר ימים שבזמן שקט סביבתי אני שומע רעש פנימי שמרגיש כמו דופק אך בקצב מואץ (לא ניכר שזה באמת הדופק), אני חושש שמדובר בטנטון, 1. האם יש בסיס להשערותיי והאם יש אפשרויות נוספות שבגללן אני שומע רעשים אלו 2. האם קיים טיפול יעיל לטנטון במידה ויתברר שזו התופעה בברכה עמיר

 • + הוסף תגובה
טינטון חנן 02/03/2014 10:59
 • היי לי היו צפצופים מוזרים כאלה באוזן לקחתי פורמולה הומאופתית שהקלה עליי מאוד http://bit.ly/1ivIVJ5

 • + הוסף תגובה
פורמולה לטנטון גלי 28/09/2020 18:54
 • הי חנן, נתקלתי בהמלצה שלך על פורמולה הומאופתית לטנטון אתה זוכר אולי באיזו פורמולה מדובר והיכן ניתן לרכוש?

 • + הוסף תגובה
רעש באוזן שמאל=טינטון ד"ר אמנון שמושקוביץ 03/03/2014 00:00
 • שלום עמיר. טיניטוס מיוונית - צלצול היא תחושה של קולות באוזן או בראש ללא מקור חיצוני הגורם לקולות. טינטון הינו תסמין ולא מחלה. לטינטון סיבות מרובות החל מחשיפה לרעש מזיק כגון רעש רמקולים ( כמעט בלתי ניסבל ) בשמחות למיניהן ששם כמעט אינך יכול לשמוע את עצמך מדבר שלא לדבר על כך שלא ניתן כמעט כלל לנהל שיחה נורמאלית עם שכניך לשולחן ( במקומות מסויימים ) או רעשי ירי או עבודה במקום כרועש במיוחד ללא הגנה נאותה על האוזניים , חשיפה לרעשים מסוג זה עלולים לגרום למצב של טינטון זמני המכונה בשםTEMPORARY THRESHOLD SHIFT t שזה טינטון זמני בדרך כלל אך יכול להישתנות לטינטון קבוע במידה והנזק הוא כזה הגורם להרס תאי השערה בעצב השמע. בנוסף , טינטון יכול להיות על רקע מחלות נווירולוגיות , שימוש בתרופות, סטרס , דלקות אוזניים שמיעת הדופק הפנימי בתוך הראש - כפי שאתה מציין בפנייתך. אז מומלץ לפנות לבדיקת אאג על מנת לבדוק את מצב האוזניים, אם יש או אין דלקת , שעוות אוזניים חוסמת או לא , לעבור בדיקת שמיעה ולהפסיק לדאוג כיוון שסטרס גם הוא יכול להיות בבסיס הטינטון - רפואה שלמה .

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!