תגובת ג'אריש-הרקסהיימר (Jarisch-Herxheimer reaction)

ראשי

תאור

תגובת ג'אריש-הרקסהיימר (תג"ה) (Jarisch-Herxheimer reaction) היא תגובה מערכתית המתרחשת שעות ספורות לאחר תחילת טיפול בעגבת (Syphilis) בתרופות אנטיביוטיות יעילות, במיוחד פניצילין. היא מופיעה במהלך הטיפול, בכל אחד משלבי העגבת, אך יותר בשלב השניוני.
תגובת ג'אריש-הרקסהיימר יכולה להימצא גם במהלך טיפול באמצעות אנטיביוטיקה, במחלות הזיהומיות הבאות: לפטוספירוזה (Leptospirosis); ברוצלוזה (Brucellosis); צרעת (Leprosy); מחלת ליים (Lyme disease).

הפרוגנוזה בדרך כלל טובה.

ד"ר אמיר טנאי

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

סימפטומים


חום, צמרמורות, כאבי שרירים, כאבי ראש, דפיקות לב מהירות, קשיי נשימה, הרחבת כלי דם, ירידת לחץ-דם קלה, וסומק כללי. תפרחות העור של העגבת עלולות להחמיר. תופעות אלו יכולות להופיע במגוון רחב של חומרה. תגובת ג'אריש-הרקסהיימר נמשכת שעות עד מספר ימים.

תופעות נלוות וסיבוכים

בעגבת שלישונית ורביעונית שמעורבות בה מערכות לב וכלי דם, או מוח, תגובת ג'אריש-הרקסהיימר עלולה לגרום לתוצאות קטלניות.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

יש להתריע בפני המטופלים על אפשרות שתתרחש תגובת ג'אריש-הרקסהיימר. למרות שמדובר לרוב בתהליך המסתיים באופן עצמוני, ניתן במקרים הקלים לטפל בעזרת אספירין (Aspirin) ובמקרים הקשים יותר אף באמצעות פרדניזון (Prednisone).

פורומים אלרגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אורטיקריה מאיה 25/11/2020 12:32
  • בת 24, סבלתי בעבר מהתקפי אורטיקריה בגילאי 14-15 בעקבות אימוני שחייה (שילוב של המים, מאמץ גופני והבדלי הטמפרטורות) שטופלו באריוס ופרדינזון בעת הצורך ומאז לא היו התקפים נוספים. ביומיים האחרונים חווה התקפים דומים בעקבות מקלחת חמה - העור נהיה אדום ומגרד מעט, תחושת "שריפה" וגם נפיחות קלה בצוואר. האם מדובר בהתקפים שיימשכו לתקופה מסוימת ויעבור כמו שעברו ההתקפים לפני 10 שנים? יש לכך טיפול מעבר ללקחת אריוס בעת ההתקף עצמו, איזה שהו טיפול מניעתי?

  • + הוסף תגובה
גרד לילה משה 24/11/2020 21:19
  • שלום אני זכר ויש לי גרד לילי בכפלי איבר מין ולעטים גם במפשעות (בכל פעם במקום אחר) שמעיר אותי מהשינה יש לציין שבבוקר הוא חולף ובמהלך היום הוא לא קיים אלה רק לעטים רחוקות מאוד . משחות הרגעה הנמרחות בזמן הגרד יעלות אבל הם צרכים להימרח בשעות הבוקר המוקדמות או שעול הלילה המאוחרות . נסתי טיפול במשחת הגיסטן למשך שבועיים שלוש ולא היה כל שיפור. מה עלי לעשות ?

  • + הוסף תגובה
קרדית האבק בצבא רינה 24/11/2020 20:14
  • שלום דר שדה הבת שלי אובחנה כאלרגית לקרדית אבק. בילדותה היא סבלה מנזלת כרונית , גירויים בעיניים ו״ציפצופים״, היא עשתה זריקות חיסון לפני כ 3 שנים ותקופה מסויימת זה עזר, בזמן האחרון ובמיוחד בחצי שנה האחרונה , הנזלת חזרה ובגדול וכמו כן הגירודים בעיניים. הבת שלי שובצה לאחרונה לתפקיד תצפיתנית , הטירונות , הקורס ותנאי השירות הם בתנאי שטח בבסיס סגור ויציאות כל שבועיים . כתצפיתנית היא צריכה לשבת כ 8 שעות ביממה להסתכל על מסך ואם לא תעשה כך תענש. היא חוששת מאוד שלא תוכל לשבת שעות רבות כל כך מול מסך בתפקיד בתחושת חול בעין או עם עיניים מגורות. התפקיד חשוב אבל יכול להוות בעבורה בעיה?במיוחד בסביבה של סניטציה ירודה ושרותי רפואה לא זמינים

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!