תגובת ג'אריש-הרקסהיימר (Jarisch-Herxheimer reaction)

ראשי

תאור

תגובת ג'אריש-הרקסהיימר (תג"ה) (Jarisch-Herxheimer reaction) היא תגובה מערכתית המתרחשת שעות ספורות לאחר תחילת טיפול בעגבת (Syphilis) בתרופות אנטיביוטיות יעילות, במיוחד פניצילין. היא מופיעה במהלך הטיפול, בכל אחד משלבי העגבת, אך יותר בשלב השניוני.
תגובת ג'אריש-הרקסהיימר יכולה להימצא גם במהלך טיפול באמצעות אנטיביוטיקה, במחלות הזיהומיות הבאות: לפטוספירוזה (Leptospirosis); ברוצלוזה (Brucellosis); צרעת (Leprosy); מחלת ליים (Lyme disease).

הפרוגנוזה בדרך כלל טובה.

ד"ר אמיר טנאי

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

סימפטומים


חום, צמרמורות, כאבי שרירים, כאבי ראש, דפיקות לב מהירות, קשיי נשימה, הרחבת כלי דם, ירידת לחץ-דם קלה, וסומק כללי. תפרחות העור של העגבת עלולות להחמיר. תופעות אלו יכולות להופיע במגוון רחב של חומרה. תגובת ג'אריש-הרקסהיימר נמשכת שעות עד מספר ימים.

תופעות נלוות וסיבוכים

בעגבת שלישונית ורביעונית שמעורבות בה מערכות לב וכלי דם, או מוח, תגובת ג'אריש-הרקסהיימר עלולה לגרום לתוצאות קטלניות.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

יש להתריע בפני המטופלים על אפשרות שתתרחש תגובת ג'אריש-הרקסהיימר. למרות שמדובר לרוב בתהליך המסתיים באופן עצמוני, ניתן במקרים הקלים לטפל בעזרת אספירין (Aspirin) ובמקרים הקשים יותר אף באמצעות פרדניזון (Prednisone).

פורומים אלרגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אלרגיה לחלב עדי 26/02/2020 16:24
  • שלום רב בני בן 8 חודשים עם אטופיק דרמטיטיס. בגיל 4 חודשים גילינו אלרגיה לחלב לאחר חשיפות לא סדירות לסימילאק. טסט עורי היה 5מ"מ. לפני שבועיים סיצענו טסט נוסף שהראה 1 מ"מ והרופאה אמרה לקבוע תור לתגר. לשמחתי היה תור פנוי לשבועיים לאחר מכן. ביום התגר ביצעו טסט עורי שהראה תגובה 6 מ"מ לגמדים ו8 מ"מ לשוקו. איך יתכן שתוך שבועיים התוצאות כל כך החמירו? זה נפוץ? תודה רבה

  • + הוסף תגובה
אלרגיה לאוגמנטין+זטו+דלצין טל 26/02/2020 10:38
  • שלום דר, מגיל 30 התחילה להופיע לי פריחה באיזור הפנים והצוואר כ10 ימים לאחר טיפול באוגנמנטין, זטו, דלצין. לאחר בדיקת תגר בבי"ח לא נמצאה החלטה חד משמעית וזומנתע לבדיקת תגר- לקחת אוגמנטין בצורה מבוקרת 10 ימים עד להופעת הפריחה ואז סטורואידים והמשך טיפול באנטיביוטיקיות אחרות בכדי לשלול פניצלין.שאלתי האם יש דרך אחרת לברר מה מקור הפריחה מבלע ליטול אנטיביוטיקות בכמויות כאלה? למשל, לבצע בדיקת טלאי? והאם אתה מבצע אצלך בדיקות ובירורים מסוג זה ומה מדיניות ההחזר למבוטחי קופ"ח לאומית. תודה

  • + הוסף תגובה
כאבי באן חזקים הילה 26/02/2020 08:22
  • ילד בן 7. סובל מכאבי בטן כבר שנתיים (!!) בבוקר כשקם.. במהלך היום ובערב.. כאבים בינוניים עד חזקים. מה כבר עשינו? קולונוסקופיה ואנדו. ראו תולעים. לקחנו ורמוקס 5 מל יום אחרי יום ... וכעבור עשרה ימים שוב 5 מל פעם אחת. הכאבים עדיין קיימים ולא פחתו או השתנו. ניסינו דיאטה ללא סוכר, ללא מוצרי חלב, ללא קמח לבן וללא שמרים- לא חל שום שינוי או שיפור במהלך התקופה (דיאטה למשך 30 ימים!). בדיקות דם תקינות. אין צליאק אין קרוהן. הרופאים מצביעים שמכיוון שלא מצאו כלום- כנראה משהו ריגשי. העניין הוא שאני מכירה את הבן שלי. ילד בריא עם חוסן נפשי חזק מאד. ילד שמחה חברותי- ללא שום סימפטום מבחינתי שיכול להעיד על משהו רגשי. האם יש רעיונות/הצעות מצדך? כבר אין לי רעיונות והילד סובל.. ממש קשה לי לראות את זה.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!