סטרפטוקוקוס A (Streptococcus pyogenes)

ראשי
שאלות ותשובות

תאור

סטרפטוקוקוס A שייך לקבוצת הקוקים הגרם-חיוביים.  חיידק הסטרפטוקוקוס מוכר כגורם לדלקת של הלוע (פרינגיטיס), זיהומים על פני העור הכוללים שושנה, ולפעמים זיהומים קשים שבעטיים קיבל החיידק את שמו "החיידק הטורף". הסטרפטוקוקוס נקרא בטא-המוליטי, כיוון שהוא גורם לתמס דם (המוליזה) מלא כאשר מגדלים אותו על מצע המכיל אגר ותאי דם אדומים.

סטרפטוקוקוס A

המחלות הנגרמות על ידי חיידק הסטרפטוקוקוס מקבוצה A (סמ"א) מוכרות מכתביו של היפוקרטס שתיאר במאה ה-5 לפני הספירה, את המחלה שפגעה בשריר וברקמות. בשנת 1874 נראו לראשונה סטרפטוקוקים בחולה עם שושנה בעור, ובשנת 1879 תיאר פסטר לראשונה נוכחות של סטרפטוקוקים בדם של יולדת עם זיהום לאחר לידה.

סטרפטוקוקוס A יכול לגרום לשתי מחלות קשות הנחשבות כפוסט-זיהומיות: קדחת השיגרון וגלומרולונפריטיס. אלו הן מחלות הנגרמות כתוצאה מהתגובה החיסונית של הגוף נגד החיידק. זנים מסוימים של סטרפטוקוקוס A מייצרים רעלנים הנקראים Streptococcal pyrogenic exotoxins, שיכולים לגרום לשתי מחלות: שנית (סקרלטינה) ותסמונת ההלם הטוקסי. כיום מוכרים למעלה מעשרה סוגים של רעלנים של סטרפטוקוקוס A. 


לסטרפטוקוקוס A מרכיבים תאיים שונים המקנים לו מצד אחד יכולת להתחמק ממערכת החיסון של המאכסן, ומצד שני אפשרות לגרום נזק למאכסן. הקופסית מחומצה היאלורונית היא מרכיב ייחודי לסטרפטוקוקוס A. זהו מרכיב שמקנה לחיידק עמידות בפני בליעה (פגוציטוזיס) על ידי תאי דם לבנים. בשל מבנה הקופסית מערכת החיסון של המאכסן אינה מזהה אותו כמרכיב זר, ולכן לא נוצרים נגדו נוגדנים.

חלבון M הוא מולקולה בעלת מבנה סלילי המעוגנת בקצה אחד בדופן התא ובולטת כלפי חוץ מן הקצה השני. יש סוגים שונים של חלבון M הנקבעים על פי חלק החלבון הבולט כלפי חוץ. חלק זה שונה מזן אחד למישנהו. כיום מוכרים למעלה מ-120 זנים שונים של סטרפטוקוקוס A הנקבעים על פי חלבון M. חלבון זה הוא "אימונוגני", כלומר, נוצרים נגדו נוגדנים מנטרלים. חולה הנחשף לזן ספציפי של חלבון M מתפתחים אצלו נוגדנים המגנים עליו מפני זן זה. עד לפני מספר שנים הסיווג של חלבון M של סטרפטוקוקוס A נעשה על פי נוגדנים המיוצרים נגד זנים שונים, כיום מקובל למיין על פי רצף הגן המקודד לחלבון M. הסיווג על פי שיטה זו העלה את מספר הזנים של חלבון M שזוהו, והעלה גם את רגישות הבדיקה בצורה משמעותית.


דלקת גרון (לוע) עקב סטרפטוקוקוס A

דלקת הלוע היא המחלה החיידקית השכיחה ביותר הנגרמת על ידי סטרפטוקוקוס A בגיל הילדות, במיוחד בשנים הראשונות בבית הספר. 15%-10% מילדי בית הספר נושאים סטרפטוקוקוס A ללא כל סימני מחלה. החיידק עלול לעבור מנשא בריא לאדם אחר ולגרום לו לחלות במחלה. זמן הדגירה של סטרפטוקוקוס A הוא 4-2 ימים. תחילת המחלה פתאומית ומאופיינת בכאב גרון חזק מלווה בחום גבוה, חולשה ועייפות. השקדים מוגדלים, אדומים ועליהם ניתן לראות נקודות של תפליט לבן אופייני ביותר. הזיהום בלוע מלווה בהגדלת קישריות הלימפה התת-לסתיות. הזיהום בלוע חולף בדרך כלל גם ללא טיפול באנטיביוטיקה, אך לטיפול באמצעות אנטיביוטיקה שני תפקידים: הוא מקצר במעט את משך המחלה, וחשוב יותר, הוא מונע את הסיבוך של קדחת השיגרון.


קדחת השיגרון היא מחלה דלקתית והיא תוצאה מאוחרת של זיהום על ידי סטרפטוקוקוס A. זו מחלה ששכיחותה פחתה מאוד במאה ה-20 בעיקר בשל שיפור רב בתנאי המגורים ובזכות הטיפול בעזרת פניצילין. למרות זאת, במדינות מתפתחות זהו הגורם השכיח ביותר למחלה של מסתמי הלב. כאמור, ניתן למנוע מחלה זו על ידי טיפול בדלקת הלוע בעזרת אנטיביוטיקה.


זיהומי העור מסטרפטוקוקוס A

זיהומי העור מסטרפטוקוקוס A הם מגוונים. שושנה, פיודרמה, צלוליטיס ואימפטיגו הם זיהומים שכיחים של העור שלרוב אינם מסכנים את חיי החולה. השושנה מתאפיינת באודם מקומי, בחום, בנפיחות ובכאבים. זיהום זה עלול להתפתח בגף או בפנים מבלי שהתרחשה פגיעה קודמת במקומות אלו, אך מדי פעם הזיהום מופיע באתר של פגיעה בניקוז של מערכת הלימפה. שושנה עלולה מדי פעם להיות מחלה קשה שבה החיידק חודר לזרם הדם ומסכן את חיי החולה.

זיהומים פולשניים של העור הנגרמים על ידי סטרפטוקוקוס A גורמים לפגיעה ברקמות העמוקות יותר, השרירים והשכבות בין השרירים (פסיה - Fascia). זיהום של הרקמות הרכות (Necrotizing fasciitis או Myonecrosis) הוא לרוב זיהום קשה ומסכן חיים. הפגיעה מתרחשת במהירות ותוך זמן קצר מתפתחת פגיעה נרחבת ברקמות. החולה מתלונן על חום גבוה וכאב חזק מאוד באזור הנגוע.

הטיפול בזיהום זה דורש זיהוי מוקדם, טיפול בניתוח לכריתת הרקמה שעברה נמק מהזיהום, וטיפול באמצעות אנטיביוטיקה. למרות טיפול מתאים, התמותה ממחלה זו משמעותית.


ד"ר אלון מוזס

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007
פורום כירורגית כלי דם, עורקים, ורידים

ד"ר אסף לבנון

ד"ר אסף לבנון
רופא בכיר במחלקה כירורגית כלי דם במרכז הרפואי בני ציון. עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • ורידים בהריון
 • שואלת
 • 15/04/2019 09:16
 • הופעת ורידים בהריון הינה תופעה נפוצה מאוד ובהרבה מקרים היא הפיכה לחלוטין. אם היו ורידים בולטים עוד לפני ההריון הסיכוי להיעלמות התופעה נמוך יותר, כך גם המקרה אם יש סיפור משפחתי של בעיית ורידים. בכל מקרה , הורידים הבולטים עלולים לגרום להפרעה תפקודית מעבר להפרעה האסטטית המובנת המתבטאת באי נוחות, כבדות ואף כאבים. במקרים אלו רצוי להשתמש בגרביון אלסטי אשר מטרתו היא הקלה על התלונות ולא מניעה עתידית. אם לאחר הלידה יש עדיין ורידים בולטים יש לבצע דופלקס ורידי רגליים מערכת שטחית ועמוקה והליבדק אצל כירורג כלי דם לצורך קבלת המלצה טיפולית. שיהיה בשעה טובה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • גולה בשפה העליונה הפנימית
 • סנופקין
 • 14/04/2019 20:01
 • שלום. בת 22. כבר כמה שנים יש לי מין גולה שמרגישה כמו ניפוח בכלי הדם בשפה העליונה הפנימית בפה. היא משנה גודלה לעיתים ולא מכאיבה. מפריע לי. מה זה? מה עושים?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שוקיים נפוחות
 • נעומי
 • 14/04/2019 11:36
 • בת 20, עם סוכרת נעורים מזה שנתיים, בשנה האחרונה עד לפני חודש לא הייתי מאוזנת ורק עכשיו נכנסתי למשמר. מבנה השוק שלי רחב אך בשנה האחרונה הוא התנפח מאוד ובהתחלה חשדו כי אלו בצקות אך הסתבר שלא (גם ניסיתי לקחת כדורים משתנים) , עם הזמן השוקיים רק גדלות וברגל השמאלית בשוק למטה יש לי לפעמים כאבים ותחושת לחץ מקומית. הרופא שלח אותי לעשות בדיקת דופלקס ורציתי לשאול אם אכן תתגלה בעיה בזרימת דם האם הטיפול ימנע את המשך ההתנפחות או יחלים את מצב הרגליים?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • בדיקת הדופלקס הכרחית כדי להגיע לאבחנה של סיבת הנפיחות, עד שלא אראה את ממצאי הבדיקה - לא יהיה חכם מבחינתי לחוות את דעתי. אשמח להתייחס לממצאי הבדיקה אם תעבירי אותה לעיוני. האם נלקחו גם בדקות דם ושתן?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

  מאמרים לפי נושא סטרפטוקוקוס A

    
איגוד הקרדיולוגים האמריקאי הוציא החודש הנחיות חדשות למניעת דלקת פרקים שגרונית (RF) הנובעת מזיהום של הלוע בחיידק הסטרפטוקוקוס. הנחיות אלו מגובות גם על ידי איגוד רופאי הילדים האמריקאי. ח...
דלקת שקדים היא מדבקת מאוד ותוקפת יותר ילדים ממבוגרים. לפעמים הדלקת מגיעה מווירוס ולפעמים מחיידק. אם אתם סובלים מדלקות חוזרות בשקדים, יכול להיות שעליכם לשקול ניתוח.מהי דלקת שקדים?השקדים ממוקמ...

רופאים בתחום
פרופ' אריה איתן פרופ' אריה איתן
מנהל קליניקה פרטית ומנתח בבתי חולים פרטיים קרא עוד
ד"ר רפאל אלון ד"ר רפאל אלון
מומחה בכירורגיה קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ