דליות (Varicose veins)

ראשי

תאור


דליות הוא מצב בו הורידים מיובלים ומוגדלים. דליות יכולות להופיע בכל הורידים, אולם על פי רב הן פוגעות בורידים של כפות הרגליים. זאת משום שהליכה ועמידה זקופה מעלות את הלחץ על הורידים של פלג הגוף התחתון.

עבור אנשים רבים דליות וורידים – גרסה נפוצה וקלה של דליות – הם בעיה קוסמטית בלבד. אצל אנשים אחרים דליות ורידים עלולות להכאיב מאד ולגרום לאי נוחות. לעתים דליות עלולות להוביל לבעיות חמורות יותר. במקרים מסוימים, דליות משמען סיכון גבוה יותר למחלות אחרות הקשורות בזרימת הדם. הטיפול נגד דליות יכול להסתכם בשיטות ואמצעים לטיפול עצמי, או בהליכים המבוצעים על ידי רופא לסגירה או הסרה של הורידים.


סימפטומים


על פי רוב דליות אינן גורמות כאב כלל. סימנים של דליות כוללים בין היתר:

·              
ורידים בגוון סגול כהה או כחול
·               ורידים בעלי מראה מפותל ונפוח, שמזכיר חבלים על הרגליים.

דליות ורידים עלולות להיווצר גם במקומות אחרים ברגליים, מהמפשעה ועד הקרסול.

כאשר מופיעים סימנים ותסמינים מכאיבים הם עלולים לכלול:

·              
 תחושה של כאב או של כובד ברגליים.
·               צריבה, פעימות, התכווצות שרירים ונפיחות בחלק התחתון של הרגל.
·               התגברות הכאב לאחר ישיבה או עמידה ממושכות.
·               תחושת גירוד סביב וריד אחד או יותר.
·               נגעים בעור סמוך לקרסול, עלולים לרמז על מחלה חמורה בכלי הדם שדורשת טיפול רפואי.

דליות ורידים זהים למצב של דליות, אך הם קטנים יותר. וורידי עכביש נמצאים קרוב יותר לפני העור ובדרך כלל הם אדומים או כחולים. הם מופיעים על הרגליים, אך עלולים להופיע גם על הפנים. וורידי עכביש מופיעים בגדלים שונים אצל אנשים שונים ולעתים קרובות נראים כמו רשת של קורי עכביש.
 

סיבות וגורמי סיכון

העורקים מעבירים דם מהלב אל שאר הרקמות בגוף. הורידים מחזירים את הדם מחלקי הגוף השונים אל הלב, כך שהדם יכול להתמחזר (לחזור ולהיות שוב מוזרם אל חלקי הגוף השונים). על מנת להחזיר את הדם אל הלב, ורידי הרגליים חייבים לעבוד נגד כח המשיכה (כח הכבידה). התכווצויות של השרירים בחלק התחתון של הרגל פועלות בדומה למשאבה ודפנות גמישות בורידים מסייעות לדם לחזור אל הלב. שסתומים זעירים בורידים נפתחים כאשר הדם זורם לכיוון הלב ונסגרים, על מנת למנוע מהדם לזרום אחורה (בחזרה).

הגורמים להופעת דליות כוללים ביו היתר:

גיל. ככל שמתבגרים הורידים מאבדים מגמישותם וכתוצאה מכך הם נמתחים. השסתומים בורידים עלולים להיחלש ומאפשרים לדם, שאמור לזרום לכיוון הלב, לחזור אחורה. הדם מצטבר בורידים, כתוצאה מכך הורידים מתרחבים ויוצרים דליות. הורידים נראים כחולים, משום שהם מכילים דם חסר חמצן, שנמצא בתהליך של חזרה למחזור הדם (רסירקולציה) דרך הראות.

היריון. ישנן נשים בהיריון המפתחות דליות. היריון מגדיל את נפח הדם בגוף, אך מקטין את זרימת הדם מהרגליים אל אגן הירכיים. שינוי זה במחזור הדם נועד לספק תמיכה לעובר הגדל, אך הוא עלול לגרום לתופעת לוואי מצערת – ורידים מוגדלים ברגליים. דליות עלולות להופיע לראשונה, או להחמיר בשלב מאוחר בהיריון, כאשר הרחם יוצר לחץ רב יותר על ורידי הרגליים. יתכן שגם שינויים הורמונאליים בזמן ההיריון משחקים תפקיד. דליות שמתפתחות במהלך היריון, בדרך כלל משתפרות ללא טיפול רפואי, תוך שלושה חודשים לאחר הלידה.

הגורמים שלהלן מגבירים את הסיכון להתפתחות של דליות:

הגיל. דליות מופיעות על פי רב אצל אנשים בגילאים 30 עד 70, הסיכון עולה במקביל לגיל. ההזדקנות גורמת לשחיקה ולקריעה של השסתומים הנמצאים בורידים, שתפקידם לסייע בהסדרת זרימת הדם. בסופו של דבר, השחיקה גורמת לכך שהשסתומים מאפשרים לדם לזרום בחזרה אל תוך הורידים, שם הוא מצטבר ונאגר במקום לזרום אל הלב.

מין
. נשים נוטות יותר מגברים לפתח דליות. שינויים הורמונאליים במהלך ההיריון, בתקופה הטרום ווסתית ובגיל המעבר עלולים להוות גורם. הורמונים נשיים נוטים לגרום לרפיון בדפנות הורידים. נטילת הורמונים או גלולות למניעת היריון עלולה להגדיל את הסיכון להופעת דליות.

גנטיקה
. הסיכוי להתפתחות של דליות גדל בקרב קרובי משפחה של אנשים הלוקים בכך.

השמנת יתר
. משקל כבד מפעיל יותר לחץ על הורידים.

עמידה לזמן ממושך
. הדם זורם פחות טוב כאשר נשארים באותה תנוחה זמן ארוך.

תופעות נלוות וסיבוכים

סיבוכים של דליות ורידים הם נדירים, אך עלולים לכלול:

·         אולקוס (כיב)
·         קרישי דם.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

על מנת לאבחן דליות ורידים הרופא יבצע בדיקה גופנית, הכוללת התבוננות ברגליים בזמן עמידה, על מנת לבדוק אם קיימת נפיחות. לעתים הרופא גם מבקש לתאר את הכאב ברגליים.

במקרים מסוימים נחוצה בדיקת אולטרסאונד, בעזרתה בודקים אם השסתומים בורידים פועלים באופן נורמלי, או אם קיימת ראיה כלשהי לקריש דם. בעת ביצוע בדיקה בלתי פולשנית זו, יש לשכב על שולחן. מורחים כמות קטנה של ג'ל חמים על העור. בעזרת הג'ל נמענת היווצרות של כיסי אויר בין המתמר ובין גופו של הנבדק. במהלך ביצוע בדיקת אולטרסאונד, טכנאי אולטרסאונד מיומן לוחץ מכשיר ידני קטן (מתמר), בגודל של סבון מוצק אל העור, באזור בגוף בו מתבצעת הבדיקה ועובר מאזור אחד למשנהו במידת הצורך. המתמר מעביר תמונה של הורידים ברגליים אל מסך, כך שהטכנאי והרופא יכולים לצפות בה.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

למרבה המזל, הטיפול נגד דליות בדרך כלל אינו כרוך באשפוז בבית חולים, או בתקופת החלמה ארוכה ובלתי נוחה. הודות להליכים שהם פחות פולשניים מניתוח, ניתן בדרך כלל לטפל במצב של דליות במרפאות החוץ.

טיפול עצמי – כמו התעמלות, הורדה במשקל, הימנעות מלבישה של בגדים הדוקים, הרמת הרגליים והימנעות מעמידה או ישיבה לזמן ממושך - יכול להקל על הכאב ולמנוע החמרה של דליות. גם שימוש בגרבי לחץ רפואיות (גרביים אלסטיות) עשוי לעזור.

גרבי לחץ רפואיות (גרביים אלסטיות).

לעתים קרובות גריבת גרבי לחץ רפואיות היא הצעד הראשון לפני כל טיפול אחר. את גרבי הלחץ הרפואיות גורבים במשך כל היום. הן עוטפות את הרגל תוך הפעלת לחץ, באופן שמסייע לורידים ולשרירים ברגליים להזרים את הדם בצורה יעילה יותר. מידת הלחץ משתנה בהתאם לסוג הגרביים ולמותג.

קיימות גרביים בצבעים שונים וברמות שונות של חוזק (לחץ). לנוכח מגוון הגרביים הרב הקיים בשוק, סביר להניח שכל אחד ואחת יוכלו למצוא גרב נוחה ומתאימה.

ניתן לקנות גרבי לחץ רפואיות ברב בתי המרקחת ובחנויות של ציוד רפואי. המחירים שונים ומגוונים. קיימות גם גרביים אלסטיות על פי מרשם.

כאשר קונים גרבי לחץ רפואיות יש לוודא שהן מתאימות היטב לרגל. באמצעות סרט מידה, המטופל או הרוקח יכולים למדוד את הרגל, על מנת להבטיח שרוכשים גרב במידה הנכונה, את ההתאמה ניתן לבדוק גם באמצעות טבלת המידות שמופיעה על גבי אריזת הגרביים. גרבי לחץ רפואיות צריכות להיות חזקות, אך לא בהכרח הדוקות. אנשים שיש להם ידיים חלשות, או שהם לוקים בדלקת מפרקים עלולים להתקשות בגריבת גרביים כאלו. קיימים מכשירים המסייעים בגריבת גרבי לחץ רפואיות.

במידה וטיפול עצמי וגרבי לחץ רפואיות אינם מועילים, או במקרים בהם המצב חמור יותר, הרופא עשוי להמליץ על אחד מהטיפולים הבאים:

·         טיפול הטרשה (סקלרותרפיה).
·         ניתוחי לייזר.
·         ניתוח באמצעות צנתר.
·         העלמת ורידים.
·         פלבקטומיה אמבולטורית.
·         ניתוח ורידים באמצעות אנדוסקופ.

דליות שמתפתחות במהלך היריון, בדרך כלל משתפרות ללא טיפול רפואי, תוך שלושה חודשים לאחר הלידה.

מניעה

אין דרך למנוע דליות ורידים לחלוטין. אולם שיפור מחזור הדם וטונוס השרירים עשוי להקטין את הסיכון להתפתחות דליות או להתרבותן. 

אותם אמצעים ביתיים המסייעים לטיפול באי הנוחות שנוצרת כתוצאה מהיווצרות דליות, עשויים לסייע במניעת הופעה של דליות, הם כוללים:

·         פעילות גופנית.
·         הקפדה על משקל תקין.
·         הקפדה על תזונה עשירה בסיבים תזונתיים ודלה במלח.
·         הימנעות מנעליים על עקבים גבוהים ומגרביים ובגדים תחתונים הדוקים.
·         הרמת הרגליים.
·         שינוי תנוחת הישיבה או העמידה בתדירות גבוהה.

טיפולים אלטרנטיביים

טיפול בתמצית זרעי ערמון מדברי (אאסקולוס) עשוי להיות יעיל במקרים של אי ספיקה כרונית בורידים (CVI), מחלה שקשורה להיווצרות דליות בכך שהורידים ברגליים מתקשים להזרים את הדם בחזרה אל הלב. צמח המרפא עשוי לסייע בהורדת הנפיחות ואי הנוחות הנגרמות כתוצאה מהופעת דליות. יש להתייעץ עם הרופא לפני השימוש בתמצית זרעי ערמון מדברי ובכל צמח מרפא או תוסף תזונה אחר.

לשאלה על דליות כנס לפורום טיפולי ורידים, דליות וכלי דם >>>


פורומים הגדלת חזה והרמת חזה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
נטייה של החזה לצדדים מאי 28/11/2020 15:18
 • היי אני שלוש שנים לאחר הגדלת חזה .. והחזה שלי ממש יוצא לצדדים יש לו צורה ממש מוזרה לא מצליחה להבין ממה זה נובע זה נראה כאילו הפטמות גם לא במיקום הנכון

 • + הוסף תגובה
נטייה של החזה לצדדים פרופ' ליאור הלר 28/11/2020 19:42
 • שלום מאי הסיבה השכיחה ביותר למצב שתיארת נובעת מהעובדה שהעור נמתח וכל השד נופל הצידה במיוחד כאשר שוכבים על הגב. מידת ההתארכות של העור נובעת מנתונים גנטים אבל גם מהיסטוריה רפואית כמו מספר הריונות, שינוים במשקל, עישון ועובי העור. קיימת גם האפשרות שלא מיקמו את השתלים במרכז השד אבל אם אחרי הניתוח השד עמד בסדר ועם הזמן התחיל להימתח הצידה...אז הסיבה קשורה להתארכות העור. בברכה

 • + הוסף תגובה
הרמת חזה אחרי חודש וחצי ליאל 26/11/2020 11:46
 • שלום.צד שמאל עדיין נפוח.בשיפול בשד כשאני מעסה אותו אני מרגישה כמו חתיכות כאלה(בשד ימין אין את זה)קצת כואב ומתקשה כל פעם. יכול להיות שזה דם שנקרש??ומתי זה יעלם.זה מה שגורם לנפיחות השד??? אשמח לתשובה

 • + הוסף תגובה
הרמת חזה אחרי חודש וחצי פרופ' ליאור הלר 28/11/2020 13:29
 • שלום ליאל לא ברור לי אם עברת הרמת חזה עם או בלי שתלים. אי סדירות יכולה להיות מרקמת השד אך גם קרישי דם. ניתן ליפטור את הבעיה בקלות על ידי ביצוע אולטרסאונד. אם מדובר בקרישי דם, אז בדרך כלל הם מתפרקים עם הזמן. כמובן שיש חשיבות לכמות קרישי הדם. ככול שיש יותר קרישי דם הזמן שיקח לפירוקם יהיה יותר ארוך. בכל מקרה רצוי להיתיעץ עם הרופא המנתח שמכיר את הטכניקה בה השתמש ויכול לזהות טוב יותר את הסיבה לאיסדירות בברכה

 • + הוסף תגובה
3 שאלות נילי 15/11/2020 15:32
 • 1. ניתוח הגדלה ממצב שטוח, שד אחד גדול/ נפוח יותר. מתי זה אמור להשתוות חזרה? (שתלים באותו גודל בשני הצדדים, סימטריה במדידות) 2. סרט רפואי למניעת צלקת: האם קריטי שהייה 24 שעות ללא הסרט? לחברת 3M יש כמה סוגים. במקרה הקלאסי מה מומלץ? (סיליקון/נייר/ניילון?) 3. ראתי המלצות שונות בדבר החלפת הסרט הרפואי- כל יום למקלחת/ שלושה ימים ולא להרטיב/ להתקלח רגיל עד שמתיישן- מה באמת השיטה המומלצת?

 • + הוסף תגובה
גודל לא תואם נילי 21/11/2020 19:51
 • בביקורת ראיתי שהמנתחת מופתעת/ מודאגת מכך ששד אחד גדול יותר מהשני (3 שבועות אחרי הניתוח), במדידות לא היתה כל אסימטריה נראית לעין. הי קבעה ביקורת נוספת לעוד שבועיים, ואמרה שאולי נצטרך א.ס. מה זה יכול להיות? כדאי כבר עכשיו לפנות לא.ס.?

 • + הוסף תגובה
גודל לא תואם פרופ' ליאור הלר 21/11/2020 21:25
 • שלום נילי אינני יודע למה הכוונה בא.ס. אבל אם הכוונה לאולטראסאונד כדי לבצע ולשלול הצטברות דם או נוזל. זה לא ממש דחוף אבל יכול לעזור להבין את הסיבה לאסימטריה. לגבי רצועות הסיליקון: אין שיטה קבועה איך להשתמש בהם אבל רצוי שהרצועה תיהיה מונחת כמה שיותר זמן על הצלקת הניתוחית. אין שום בעיה להוריד את רצועת הסיליקון ל24 שעות. לעתים גם כאשר המדידות בין השדים זהות קיימת אסימטירה בין השדיים. האסימטירה נובעת מאלסטיות וכמות רקמת השד שיכולה להיות שונה בין השדיים. בברכה

 • + הוסף תגובה
נפיחות נילי 23/11/2020 15:42
 • בהנחה שלא מדובר ב"סתם" אסימטריה, אלא ממש נפיחות של צד אחד: מה עוד יכולות להיות הסיבות אם לא נוזל/דם? ואיך מטפלים במקרים כאלה?

 • + הוסף תגובה
3 שאלות פרופ' ליאור הלר 28/11/2020 13:25
 • הי נילי 1: זהו מצב פרטני לגבי כל מטופלת. בדרך כלל אחרי 6-12 שבועות רואים את התוצאה הסופית 2-3: לא קריטי להיות 24 שעות עם רצועות הסיליקון. רצוי לשים אותם כשלושה שבועות לאחר הניתוח. אם מדובר בסרט מנייר בצבע חום: אז לא צריך להחליף אותם כל יום. אגב; כל השאלות הם חלק מההוראות שלאחר הניתוח שהרופא המנתח צריך לתת ולהסביר. כפי שכתבתי בעבר חלק בלתי נפרד מהניתוח הוא המעקב לאחר הניתוח וגם מתן הסברים לגבי הטיפול שדרוש/מומלץ לאחר הניתוח. בברכה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!