מרפק טניס (Tennis elbow)

ראשי

תאור

מרפק טניס היא אחת הפגיעות הנגרמות כתוצאה משימוש יתר במרפק. כפי שניתן להבין מהשם, משחק טניס הוא אחד הגורמים של מרפק טניס, אך קיימות סיבות נפוצות רבות אחרות למרפק טניס.

הכאב מופיע בעיקר במקום שבו הגידים של שרירי הזרוע מתחברים אל הבליטה הגרמית בצד החיצוני של המרפק. הכאב עלול להתפשט גם אל הזרוע ואל פרק כף היד.

אין צורך להימנע מפעילות מהנה בעקבות הכאב הנגרם ממרפק טניס. מנוחה ומשככי כאבים ללא מרשם לעתים קרובות עוזרים. במקרים נדירים יש צורך בניתוח.


סימפטומים


התסמינים של מרפק טניס כוללים בין היתר:

·          כאב שמקרין מהחלק החיצוני של המרפק אל הזרוע ואל מפרק כף היד.
·          כאב בזמן שמותחים את פרק כף היד.
·          חולשה בזרוע.
·          כאב שהולך ומחמיר במשך שבועות וחודשים.
·          תחושה של לפיתה מכאיבה בזמן ביצוע פעולות מסוימות, כגון לחיצת יד או סיבוב ידית של דלת.
·          חוסר יכולת להחזיק חפצים מסוימים, כמו ספל קפה.

הכאב הנגרם כתוצאה ממרפק טניס זהה לכאב הנגרם כתוצאה ממרפק גולף. אלא שמרפק גולף גורם לכאב בצד הפנימי של המרפק ולא בצד החיצוני שלו.

סיבות וגורמי סיכון

מרפק טניס היא פגיעה שנגרמת כתוצאה משימוש יתר. הגורם לכך היא התכווצות חוזרת ונשנית של שריר הזרוע, המשמש לישור והרמת היד ופרק כף היד. התנועות והמתיחות החוזרות ונשנות של הרקמה עלולות להוביל לדלקת, או לסדרה של קרעים זעירים בגידים המחברים את שריר הזרוע אל העצם, בצד החיצוני של המרפק.

כפי שמרמז השם מרפק טניס, משחק טניס – ובמיוחד שימוש חוזר ונשנה בחבטת גב כף היד, בטכניקה לא טובה – היא אחד הגורמים האפשריים של מרפק טניס. יחד עם זאת תנועות רבות אחרות שמבצעים עם הזרוע לעתים קרובות, כולל שימוש בכלים של שרברבות, צביעה, גירוף ואריגה עלולות לגרום למרפק טניס.

מרפק טניס נפוץ בעיקר בקרב מבוגרים בגילאים 30 עד 50, אך הוא יכול לתקוף כל אדם שמותח את פרק כף היד באופן חוזר ונשנה.

כל אדם שחוזר על אותן התנועות, לפרק זמן של שעתיים ביום לכל הפחות, נמצא בסיכון גבוה יותר. גם מעשנים נמצאים בסיכון גבוה יותר להתפתחות של מרפק טניס.

תופעות נלוות וסיבוכים

מרפק טניס לא מטופל עלול להוביל לכאב כרוני – במיוחד בזמן הרמת חפצים או גרירתם. אימוץ הזרוע יתר על המידה לפני שהמרפק מחלים לחלוטין עלולה להחמיר את הבעיה.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

אורטופד יכול בדרך כלל לאבחן מרפק טניס באמצעות בדיקה של המרפק ובהתבסס על ההיסטוריה הרפואית של הנבדק. על מנת להעריך את מידת הכאב והקשיות, הרופא מפעיל לחץ על האזור הפגוע, או מבקש מהנבדק להזיז את המרפק, את פרק כף היד ואת האצבעות באופנים שונים.

צילום רנטגן עשוי לסייע בשלילת סיבות אחרות הגורמות לכאבים במרפק, כמו שבר או דלקת פרקים. לעתים נדירות מבצעים בדיקות הדמיה מקיפות יותר – כמו אולטרסאונד, או סריקת הדמיה בתהודה מגנטית (MRI).

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

במידה והכאב אינו פוגע ביכולת התפקוד, ניתן לנקוט בגישה של "נחכה ונראה" לגבי הטיפול במרפק טניס. לעתים קרובות, מרפק טניס משתפר בכוחות עצמו, תוך תקופה של ששה חודשים עד שנה.

במקרים של כאב חמור מאד, או במקרים בהם הכאב פוגע ביכולת התפקוד, טיפול ראשוני נגד מרפק טניס כרוך על פי רב בשיטות לטיפול עצמי, ביניהן מנוחה, קירור האזור שימוש בפראצטמול (אקמול ואחרים) או בתרופות נוגדות דלקת ללא מרשם, כמו איבופרופן (אדוויל, מוטרין ואחרים), או נאפרוקסן (אלווה ואחרים). תרופות אלו אינן מומלצות לשימוש ארוך טווח, משום שהן עלולות לגרום לבעיות חמורות במערכת העיכול.

אם הצעדים המפורטים לעיל אינם מועילים, הכאב נמשך והתנועה מוגבלת, הרופא עשוי להציע דרכים אחרות לטיפול בבעיה, ביניהן:

·          בדיקה וניתוח של האופן בו משתמשים בזרוע.
·          התעמלות.
·          אורטוטיקה.
·          קורטיקוסטרואידים.
·          ניתוח.

את הניתוח ניתן לבצע במרפאה מחוץ לבית החולים, והמנותח יכול לחזור לביתו ביום הניתוח עצמו. במסגרת הניתוח קוטמים את הגיד הלוקה בדלקת, או שמשחררים את הגיד באופן כירורגי ואז מחברים אותו מחדש, על מנת להקל על הכאב.

קיימים מחקרים שבודקים שיטות נוספות לטיפול נגד מרפק טניס. בין הטיפולים הנחקרים ניתן למצוא טיפול באמצעות הזרקות של טסית דם בודדת עשירה בפלזמה, דיקור, רעלן בוטולינום וטיפול מקומי בתחמוצת הפחמן.

מניעה

נקיטה של הצעדים הבאים עשויה לסייע במניעה של מרפק טניס:

·          בחינת הטכניקה.
·          חיזוק הגוף.
·          הקפדה על כך שפרק כף היד יהיה במצב ישר.
·          ביצוע תרגילי חימום כראוי.
·          שימוש בקרח.

 

פורומים כאבים בכתף ובמרפק

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאב בכתף אביב 03/04/2020 01:41
  • לפני כמה ימים התחילו לי כאבי בכתף , בהתחלה התחושה הייתה כמו אחרי חיסון. אחר כך הכאבים עלו למעלה במיקום בין הצוואר לכתף ושמתי לב שיש לי עצם בולטות באזור הזה שאז לא הייתה ככה.. ובכתף השניה אין. אני בצבא ואין לי רופא כרגע . יש דרך לטפל בבית? יש לי כאבים גם כשהיד לא בתזוזה

  • + הוסף תגובה
u/s כתף שמאל rc פענוח תמר 02/04/2020 17:34
  • שלום ד"ר ירון שמי תמר ואני בת 48 ועוסקת בריצה למרחקים ארוכים (יצא לי ליפול פה ושם, גם על היד). אשמח לדעת מה המשמעות של תוצאת בדיקת האולטרסאונד שביצעתי לכף יד שמאל: הדגמת גיד ה - Biceps בתוך ה - Groove Bicipital , המשכיות ומרקם תקינים. אין עדות סונוגרפית לקרע. פרוקסימלית מדיאלית הודגמו גיד ושריר ה - Subscapularis . הגיד הודגם בעובי וצורה תקינים. אין עדות סונוגרפית לקרע. לטרלית הודגמו גיד ושריר ה - Supraspinatus .הודגמה אי סדירות קלה של הגיד. במצב IR בשליש אמצעי של הגיד הודגם קרע שטחי חלקי באורך 8.0 ס"מ. בחלקו הלטראלי הודגמה הסתיידות גסה באורך 3.0 ס"מ. מאחור הגידים - Infraspinatus וה - Minor Teres בעובי וצורה תקינים. אין עדות סונוגרפית לקרע. אין עדות לתפליט סובדלתואידי. ה - ACJ תקין. לא הודגמה צביטה באבדוקציה. תודה מראש תמר

  • + הוסף תגובה
קרע בכתף אלי 29/03/2020 14:36
  • שלום לאחר בדיקת mri אובחן לי קרע slap בכתף הייתי אצל שני מומחי כתף שהמליצו לי על ניתוח אם אני רוצה להתגייס בעוד שנה לקרבי עקב מצבי עשיתי מס חודשים פיזו והיה שיפור הניתוח מתקרב אך היום נודע לי שיש אופציה לזריקה שמסייעת לכתף האם הדבר נכון? האם זה מומלץ? זה מעלה חששות לגבי נחיצות הניתוח

  • + הוסף תגובה
קרע בכתף - SLAP דר' ירון סלע 02/04/2020 08:36
  • שלום רב אלי, ותודה על פנייתך ! שתי שאלות קצרות, לפני שממשיכים- 1. איזה דרגת קרע מסוג SLAP נאמר לך ? יש כ 10 סוגים/דרגות שונות. האם נאמר לך דרגת החומרה של הקרע ? 2. ציינת זריקה. האם נאמר לך סוג הזריקה? האם הכוונה לחומר סטרואידלי או חומר אחר. האם נאמר הזרקה של PRP ? נא פרט, כדי שנוכל להתקדם

  • + הוסף תגובה
תגובה לשאלת הדר אלי 02/04/2020 10:12
  • א. אחד המומחים כתה שזה דרגה 2+. בפענוח mri נכתב קרע בלאברום העליון ללא שום דרגה. מומחה נוסף רשם קרע קדמי ואחורי אבל ללא היד הבייספס. ב.לא יודע כלום כל הזריקה. דיברתי עם מישהי שאמרה שהיה לה משהו בכתף ובמקום ניתוח עשתה זריקה, היה נשמע שהיה לה משהו בשריר אבל בכלל לא בטוח. תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!