מרפק טניס (Tennis elbow)

ראשי

תאור

מרפק טניס היא אחת הפגיעות הנגרמות כתוצאה משימוש יתר במרפק. כפי שניתן להבין מהשם, משחק טניס הוא אחד הגורמים של מרפק טניס, אך קיימות סיבות נפוצות רבות אחרות למרפק טניס.

הכאב מופיע בעיקר במקום שבו הגידים של שרירי הזרוע מתחברים אל הבליטה הגרמית בצד החיצוני של המרפק. הכאב עלול להתפשט גם אל הזרוע ואל פרק כף היד.

אין צורך להימנע מפעילות מהנה בעקבות הכאב הנגרם ממרפק טניס. מנוחה ומשככי כאבים ללא מרשם לעתים קרובות עוזרים. במקרים נדירים יש צורך בניתוח.


סימפטומים


התסמינים של מרפק טניס כוללים בין היתר:

·          כאב שמקרין מהחלק החיצוני של המרפק אל הזרוע ואל מפרק כף היד.
·          כאב בזמן שמותחים את פרק כף היד.
·          חולשה בזרוע.
·          כאב שהולך ומחמיר במשך שבועות וחודשים.
·          תחושה של לפיתה מכאיבה בזמן ביצוע פעולות מסוימות, כגון לחיצת יד או סיבוב ידית של דלת.
·          חוסר יכולת להחזיק חפצים מסוימים, כמו ספל קפה.

הכאב הנגרם כתוצאה ממרפק טניס זהה לכאב הנגרם כתוצאה ממרפק גולף. אלא שמרפק גולף גורם לכאב בצד הפנימי של המרפק ולא בצד החיצוני שלו.

סיבות וגורמי סיכון

מרפק טניס היא פגיעה שנגרמת כתוצאה משימוש יתר. הגורם לכך היא התכווצות חוזרת ונשנית של שריר הזרוע, המשמש לישור והרמת היד ופרק כף היד. התנועות והמתיחות החוזרות ונשנות של הרקמה עלולות להוביל לדלקת, או לסדרה של קרעים זעירים בגידים המחברים את שריר הזרוע אל העצם, בצד החיצוני של המרפק.

כפי שמרמז השם מרפק טניס, משחק טניס – ובמיוחד שימוש חוזר ונשנה בחבטת גב כף היד, בטכניקה לא טובה – היא אחד הגורמים האפשריים של מרפק טניס. יחד עם זאת תנועות רבות אחרות שמבצעים עם הזרוע לעתים קרובות, כולל שימוש בכלים של שרברבות, צביעה, גירוף ואריגה עלולות לגרום למרפק טניס.

מרפק טניס נפוץ בעיקר בקרב מבוגרים בגילאים 30 עד 50, אך הוא יכול לתקוף כל אדם שמותח את פרק כף היד באופן חוזר ונשנה.

כל אדם שחוזר על אותן התנועות, לפרק זמן של שעתיים ביום לכל הפחות, נמצא בסיכון גבוה יותר. גם מעשנים נמצאים בסיכון גבוה יותר להתפתחות של מרפק טניס.

תופעות נלוות וסיבוכים

מרפק טניס לא מטופל עלול להוביל לכאב כרוני – במיוחד בזמן הרמת חפצים או גרירתם. אימוץ הזרוע יתר על המידה לפני שהמרפק מחלים לחלוטין עלולה להחמיר את הבעיה.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

אורטופד יכול בדרך כלל לאבחן מרפק טניס באמצעות בדיקה של המרפק ובהתבסס על ההיסטוריה הרפואית של הנבדק. על מנת להעריך את מידת הכאב והקשיות, הרופא מפעיל לחץ על האזור הפגוע, או מבקש מהנבדק להזיז את המרפק, את פרק כף היד ואת האצבעות באופנים שונים.

צילום רנטגן עשוי לסייע בשלילת סיבות אחרות הגורמות לכאבים במרפק, כמו שבר או דלקת פרקים. לעתים נדירות מבצעים בדיקות הדמיה מקיפות יותר – כמו אולטרסאונד, או סריקת הדמיה בתהודה מגנטית (MRI).

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

במידה והכאב אינו פוגע ביכולת התפקוד, ניתן לנקוט בגישה של "נחכה ונראה" לגבי הטיפול במרפק טניס. לעתים קרובות, מרפק טניס משתפר בכוחות עצמו, תוך תקופה של ששה חודשים עד שנה.

במקרים של כאב חמור מאד, או במקרים בהם הכאב פוגע ביכולת התפקוד, טיפול ראשוני נגד מרפק טניס כרוך על פי רב בשיטות לטיפול עצמי, ביניהן מנוחה, קירור האזור שימוש בפראצטמול (אקמול ואחרים) או בתרופות נוגדות דלקת ללא מרשם, כמו איבופרופן (אדוויל, מוטרין ואחרים), או נאפרוקסן (אלווה ואחרים). תרופות אלו אינן מומלצות לשימוש ארוך טווח, משום שהן עלולות לגרום לבעיות חמורות במערכת העיכול.

אם הצעדים המפורטים לעיל אינם מועילים, הכאב נמשך והתנועה מוגבלת, הרופא עשוי להציע דרכים אחרות לטיפול בבעיה, ביניהן:

·          בדיקה וניתוח של האופן בו משתמשים בזרוע.
·          התעמלות.
·          אורטוטיקה.
·          קורטיקוסטרואידים.
·          ניתוח.

את הניתוח ניתן לבצע במרפאה מחוץ לבית החולים, והמנותח יכול לחזור לביתו ביום הניתוח עצמו. במסגרת הניתוח קוטמים את הגיד הלוקה בדלקת, או שמשחררים את הגיד באופן כירורגי ואז מחברים אותו מחדש, על מנת להקל על הכאב.

קיימים מחקרים שבודקים שיטות נוספות לטיפול נגד מרפק טניס. בין הטיפולים הנחקרים ניתן למצוא טיפול באמצעות הזרקות של טסית דם בודדת עשירה בפלזמה, דיקור, רעלן בוטולינום וטיפול מקומי בתחמוצת הפחמן.

מניעה

נקיטה של הצעדים הבאים עשויה לסייע במניעה של מרפק טניס:

·          בחינת הטכניקה.
·          חיזוק הגוף.
·          הקפדה על כך שפרק כף היד יהיה במצב ישר.
·          ביצוע תרגילי חימום כראוי.
·          שימוש בקרח.

 

פורומים פציעות ספורט

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אצבע שהתעקמה עדי 30/09/2020 14:27
 • שלום, לפני יותר מחודש עיקמתי את האצבע בים. (הגיע גל והעיף אותה לאחור) מאז אני מרגישה חולשה וכאבים באצבע שלא עוברים. מה זה אומר? מחכה שזה יעבור מעצמו, ומתעצלת לבדוק את זה. אבל פעילות יום יומית עם האצבע הזו נפגעה מאז.. מה עושים?

 • + הוסף תגובה
חבלה באצבע. ד"ר נועם רשף 30/09/2020 18:27
 • שלום עדי. אחסוך ממך הטפות מוסר. ממליץ צילום רנטגן של האצבע ובדיקת אורטופד או מומחה כף יד. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
שטף דם חוזר מתחת לציפורן יסמין 28/09/2020 10:03
 • שלום, אני הולכת על הליכון כל יום במשך שעה עד שעתיים. בסוף כל הליכה נוצרות לי בשתי הרגליים, באצבע הארוכה ברגל, זאת שאחרי הבוהן, שלפוחית בקצה הקדמי וכן שטף דם מתחת לציפורן. קורה לי באותה אצבע בשתי הרגליים. שטפי הדם גורמים לציפורניים להיות כחולות ולציפורן להתנתק בהדרגה. איך אפשר למנוע את השלפוחיות ואיך אפשר למנוע את שטפי הדם? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
שטף דם מתחת לציפורן ד"ר נועם רשף 29/09/2020 10:17
 • שלום יסמין. תופעה כזו ידוע ומוכרת ברצים. צריך לוודא שהנעל שלך לא קצרה מדי (חצי מידה יותר גדולה מומלץ אם כן)ותופסת היטב את כף הרגל . מעבר לכך - אם - אנטומית - המסרק השני והאצבע השניה בכף הרגל שלך ארוכים יותר - וזה קיים - אז השפשוף והעומס על קצה האצבע ישאר.

 • + הוסף תגובה
פתרונות לשין ספלינט אריאל 25/09/2020 15:24
 • סובל משין ספלינט מספר שנים ואני לא יודע האם כדאי להמשיך לחפש פתרונות או לוותר על ריצות. ניסיתי להחליף לנעליים יציבות יותר כדי להפחית את העומס, משתמש במדרסים בזמן ריצות, טיפולי פזיותרפיה לחיזוק האיזור שהקלו חלקית אך לא לאורך זמן ותרגילים לשיפור שווי משקל. ניסיתי כמובן הפסקות ארוכות אך הכאבים חוזרים אחרי 3-4 ריצות קלות. האם לדעתך כדאי לוותר על ריצות? האם יש עוד טיפולים שאפשר לנסות? נתקלתי מספר פעמים בפרסומת על מכשיר לייזר b-cure , האם זה יכול לעזור? תודה על המענה

 • + הוסף תגובה
פתרונות לשין ספלינטס. ד"ר נועם רשף 29/09/2020 10:15
 • שלום אריאל. שין ספלינטס היא תגובת מאמץ. כל מה שתיארת הוא דרך טיפול מקובלת לשין ספלינטס. רוב המטופלים מסתדרים. חלק קטן - לא. הדבר החשוב הוא לחזור לריצה מאוד מאוד מאוד בהדרגה לאחר מנוחה ורק לאחר שאין כאבים. תוארו גם הזרקות - סטרואידים, PRP כאשר אין ערובה לכך שזה יעזור אבל היות שטרם ניסית - זו אפשרות. הייתי מציע לבצע MRI (מעבר למיפוי עצמות שלדעתי כבר ביצעת)של השוקים לוודא שאין אבחנה אחרת. עם ה MRI ממליץ להבדק על ידי אורטופד ספורט לנסות לחפש אפשרויות טיפוליות מעבר למה שכבר טיפלת. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!