מרפק טניס (Tennis elbow)

ראשי

תאור

מרפק טניס היא אחת הפגיעות הנגרמות כתוצאה משימוש יתר במרפק. כפי שניתן להבין מהשם, משחק טניס הוא אחד הגורמים של מרפק טניס, אך קיימות סיבות נפוצות רבות אחרות למרפק טניס.

הכאב מופיע בעיקר במקום שבו הגידים של שרירי הזרוע מתחברים אל הבליטה הגרמית בצד החיצוני של המרפק. הכאב עלול להתפשט גם אל הזרוע ואל פרק כף היד.

אין צורך להימנע מפעילות מהנה בעקבות הכאב הנגרם ממרפק טניס. מנוחה ומשככי כאבים ללא מרשם לעתים קרובות עוזרים. במקרים נדירים יש צורך בניתוח.


סימפטומים


התסמינים של מרפק טניס כוללים בין היתר:

·          כאב שמקרין מהחלק החיצוני של המרפק אל הזרוע ואל מפרק כף היד.
·          כאב בזמן שמותחים את פרק כף היד.
·          חולשה בזרוע.
·          כאב שהולך ומחמיר במשך שבועות וחודשים.
·          תחושה של לפיתה מכאיבה בזמן ביצוע פעולות מסוימות, כגון לחיצת יד או סיבוב ידית של דלת.
·          חוסר יכולת להחזיק חפצים מסוימים, כמו ספל קפה.

הכאב הנגרם כתוצאה ממרפק טניס זהה לכאב הנגרם כתוצאה ממרפק גולף. אלא שמרפק גולף גורם לכאב בצד הפנימי של המרפק ולא בצד החיצוני שלו.

סיבות וגורמי סיכון

מרפק טניס היא פגיעה שנגרמת כתוצאה משימוש יתר. הגורם לכך היא התכווצות חוזרת ונשנית של שריר הזרוע, המשמש לישור והרמת היד ופרק כף היד. התנועות והמתיחות החוזרות ונשנות של הרקמה עלולות להוביל לדלקת, או לסדרה של קרעים זעירים בגידים המחברים את שריר הזרוע אל העצם, בצד החיצוני של המרפק.

כפי שמרמז השם מרפק טניס, משחק טניס – ובמיוחד שימוש חוזר ונשנה בחבטת גב כף היד, בטכניקה לא טובה – היא אחד הגורמים האפשריים של מרפק טניס. יחד עם זאת תנועות רבות אחרות שמבצעים עם הזרוע לעתים קרובות, כולל שימוש בכלים של שרברבות, צביעה, גירוף ואריגה עלולות לגרום למרפק טניס.

מרפק טניס נפוץ בעיקר בקרב מבוגרים בגילאים 30 עד 50, אך הוא יכול לתקוף כל אדם שמותח את פרק כף היד באופן חוזר ונשנה.

כל אדם שחוזר על אותן התנועות, לפרק זמן של שעתיים ביום לכל הפחות, נמצא בסיכון גבוה יותר. גם מעשנים נמצאים בסיכון גבוה יותר להתפתחות של מרפק טניס.

תופעות נלוות וסיבוכים

מרפק טניס לא מטופל עלול להוביל לכאב כרוני – במיוחד בזמן הרמת חפצים או גרירתם. אימוץ הזרוע יתר על המידה לפני שהמרפק מחלים לחלוטין עלולה להחמיר את הבעיה.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

אורטופד יכול בדרך כלל לאבחן מרפק טניס באמצעות בדיקה של המרפק ובהתבסס על ההיסטוריה הרפואית של הנבדק. על מנת להעריך את מידת הכאב והקשיות, הרופא מפעיל לחץ על האזור הפגוע, או מבקש מהנבדק להזיז את המרפק, את פרק כף היד ואת האצבעות באופנים שונים.

צילום רנטגן עשוי לסייע בשלילת סיבות אחרות הגורמות לכאבים במרפק, כמו שבר או דלקת פרקים. לעתים נדירות מבצעים בדיקות הדמיה מקיפות יותר – כמו אולטרסאונד, או סריקת הדמיה בתהודה מגנטית (MRI).

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

במידה והכאב אינו פוגע ביכולת התפקוד, ניתן לנקוט בגישה של "נחכה ונראה" לגבי הטיפול במרפק טניס. לעתים קרובות, מרפק טניס משתפר בכוחות עצמו, תוך תקופה של ששה חודשים עד שנה.

במקרים של כאב חמור מאד, או במקרים בהם הכאב פוגע ביכולת התפקוד, טיפול ראשוני נגד מרפק טניס כרוך על פי רב בשיטות לטיפול עצמי, ביניהן מנוחה, קירור האזור שימוש בפראצטמול (אקמול ואחרים) או בתרופות נוגדות דלקת ללא מרשם, כמו איבופרופן (אדוויל, מוטרין ואחרים), או נאפרוקסן (אלווה ואחרים). תרופות אלו אינן מומלצות לשימוש ארוך טווח, משום שהן עלולות לגרום לבעיות חמורות במערכת העיכול.

אם הצעדים המפורטים לעיל אינם מועילים, הכאב נמשך והתנועה מוגבלת, הרופא עשוי להציע דרכים אחרות לטיפול בבעיה, ביניהן:

·          בדיקה וניתוח של האופן בו משתמשים בזרוע.
·          התעמלות.
·          אורטוטיקה.
·          קורטיקוסטרואידים.
·          ניתוח.

את הניתוח ניתן לבצע במרפאה מחוץ לבית החולים, והמנותח יכול לחזור לביתו ביום הניתוח עצמו. במסגרת הניתוח קוטמים את הגיד הלוקה בדלקת, או שמשחררים את הגיד באופן כירורגי ואז מחברים אותו מחדש, על מנת להקל על הכאב.

קיימים מחקרים שבודקים שיטות נוספות לטיפול נגד מרפק טניס. בין הטיפולים הנחקרים ניתן למצוא טיפול באמצעות הזרקות של טסית דם בודדת עשירה בפלזמה, דיקור, רעלן בוטולינום וטיפול מקומי בתחמוצת הפחמן.

מניעה

נקיטה של הצעדים הבאים עשויה לסייע במניעה של מרפק טניס:

·          בחינת הטכניקה.
·          חיזוק הגוף.
·          הקפדה על כך שפרק כף היד יהיה במצב ישר.
·          ביצוע תרגילי חימום כראוי.
·          שימוש בקרח.

 

פורומים כאבים בכתף ובמרפק

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבים ונפיחות בעצם הבריח דינה 21/01/2020 10:57
  • שלום רב, לפני כשנה סבלתי מכאבים ונפיחות באזור עצם הבריח לפעמים קצת למטה ולפעמים קצת יותר מעלה עשיתי מיפוי עצמות סיטי חזה אולטרסאונד כל הבדיקות תקינות לאחר הפוגה של מספר חודשים (שבהם נמצא כי יש לי דלף של שתלי סיליקון והסרתי השתלים) שוב אני סובלת מאוד מהכאבים מה אפשר לעשות? אודה לתשובתך

  • + הוסף תגובה
כאבים ונפיחות בעצם הבריח דר' ירון סלע 21/01/2020 13:12
  • שלום רב דינה, ותודה על פנייתך ! אשמח לעזור, אך לאור הנתון שציינת בפנייתך, ללא בדיקתך יהיה לי קושי רב לכוונך. יש סבירות לא קטנה, שבעייתך לא ב"עולם האותופדי" אלא בעולם "הכירורגי". אולם, כיוון שיש אבחנה מבדלקת לבעיות סביב עצם הבריח, שכן קשורות לתחום האורתופדי, ראוי להיבדק על ידי מומחה כתף (אני או אחר...) על מנת לשלול כיוון זה, ולהתמקד בתחום הכירורגי (לאחר ניתוח השתלים שעברת, ולאחר מכן הדלף, והוצאתם...) אאחל לך בריאות שלמה, ובמידה ותחפצי בעזרתי הישירה, אשמח לעזור מחוץ לפורום- את מוזמנת ליצור קשר. בהצלחה !

  • + הוסף תגובה
יצירת קשר דינה 21/01/2020 13:23
פגיעה מורכבת בכתף רוני רמון 21/01/2020 00:37
  • שלום ד"ר לפני כחצי שנה עברתי תאונת דרכים קשה במהלכה נחבלתי קשה בכל פלק גופי הימני. בכתוצאה מהתאונה אובחנתי עם קרע מלא דרגה 1 רחוב 8 מ"מ בגיד ה - SSP, ובנוסף אובחנתי עם תסמונת תעלה קארפלית בכף יד ימין אחרי שבר בנוויקולר. לפני כשבוע המליצו לי לעיבור EMG גפיים עליונות כחדש לפגיעה במקלעת הברכיאלית. התוצאה היא Prolonged distal latency of RT MEDIANUS. RT Axillary Neuropathy חשוב לציין כי עברתי פיזיותרפיה אינטסיבית ואף הידרותרפיה, בנוסף מטופל בכדורים רבים במרפאת כאב ואף עברתי סדרת זריקות בלוק חסם עצבי לכתף הפגועה ללא שיפור. בנוסף, ישלי מגבלה בכתף בהרמה ובהזזה לאחור וכאבים חזקים דמויי צביטה/דקירה בכל עת בכתף. מה דעתך מה אתה ממליץ מה לעשות אני סובל נורא ועבר המון זמן. אני אמור להתחיל שיקום בבית חולים שיקומי רעות בקרוב. אני אבוד עצות. לא יודע מה לעשות עם הכתף.

  • + הוסף תגובה
ניתוח כתף הפוכה-הפעלה מיידית חוה 20/01/2020 09:07
  • שלום רב, הומלץ לי על ניתוח כזה שלאחריו מתחילים בפיזיותרפיה. אני מעונינת לקבל מידע ממי שעבר ניתוח כזה. בתודה ובברכה. חוה

  • + הוסף תגובה
REVERSE SHOULDE PROSTHESIS - "החלפה הפוכה" של הכתף (משתל "הפוך") דר' ירון סלע 20/01/2020 09:17
  • שלום רב חוה, ותודה על פנייתך! אני מקווה שציבור הקוראים יפגין היענות לבקשתך ויחווה את דעתו בנידון. בריאות שלמה ובהצלחה !

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!