בקע (Umbilical hernia)

ראשי

תאור

לייעוץ נוסף בנושא הרניה לחץ כאן >>>

בקע מופיע כאשר חלק מהמעי מתבלט דרך אזור חלש בשריר הבטן. בקע הוא מצב נפוץ מאד בקרב תינוקות, אך הוא קיים גם אצל מבוגרים.

ברוב המקרים, בקע טבורי נסגר בכוחות עצמו עד גיל שנה, אם כי בעשרה אחוזים מהמקרים ההחלמה אורכת זמן רב יותר. במקרים בהם בקע טבורי אינו נעלם עד גיל 4, או כאשר הוא מופיע בגיל מבוגר, יש צורך לתקנו בעזרת ניתוח, על מנת למנוע סיבוכים.

סימפטומים


בקע יוצר נפיחות קלה, או בליטה רכה ליד הטבור. הבליטה היא בדרך כלל בקוטר שנע בין סנטימטר אחד לחמישה סנטימטרים.

אצל תינוקות רבים הטבור בולט החוצה בזמן בכי. זהו סימן קלאסי של בקע טבורי – מצב נפוץ מאד, שברב המקרים אינו מסוכן. הבליטה עשויה להיעלם בזמן שהתינוק רגוע, או שוכב על הגב.

בקע אצל ילדים בדרך כלל אינו גורם לכאב. בקע טבורי שמופיע אצל מבוגרים, עלול לגרום לתחושה של אי נוחות בבטן.

סיבות וגורמי סיכון

בזמן ההיריון חבל הטבור עובר דרך פתח קטן בשריר הבטן של התינוק. פתח זה נסגר בדרך כלל לפני הלידה. כאשר השרירים אינם נפגשים באופן מושלם בקו האמצע, נוצר אזור חלש בדופן הבטן, שעלול לגרום להופעת בקע טבורי  בזמן הלידה, או בשלב מאוחר יותר בחיים.
 
אצל מבוגרים, לחץ רב מדי באזור הבטן עלול להוביל למצב של בקע טבורי. הגורמים ללחץ רב מדי יכולים להיות:

·         
השמנת יתר
·          הרמה של משאות כבדים
·          שיעול 
·          הריונות רבים
·          נוזל בחלל הבטן (מיימת).

הרניה היא תופעה נפוצה מאד בקרב תינוקות – במיוחד בקרב פגים ובקרב תינוקות שנולדו במשקל נמוך. בקע טבורי מופיע אצל בנים ובנות במידה שווה.

בקרב מבוגרים, השמנת יתר, או מספר רב של הריונות עלולים להגדיל את הסיכון להתפתחות של בקע טבורי.

לייעוץ נוסף בנושא הרניה לחץ כאן >>>

תופעות נלוות וסיבוכים

אצל ילדים, סיבוכים של בקע טבורי הם נדירים. במקרים נדירים רקמות הבטן נלכדות בחוץ ואינן מצליחות להידחק בחזרה פנימה אל תוך חלל הבטן. כתוצאה מכך אספקת הדם לחלק הלכוד של המעי פוחתת ועלולים להיגרם כאב בטבור ונזק לרקמות.

אצל מבוגרים המקרים של לכידה או חסימה של המעי שכיחים יותר. על פי רב יש צורך בביצוע ניתוח הרניה דחוף, על מנת לטפל בסיבוכים אלו.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

ניתן לאבחן הרניה באמצעות בדיקה גופנית. לעתים על מנת לבדוק אם קיימים סיבוכים, יש צורך בבדיקות דם או בבדיקות הדמיה למיניהן, כגון אולטרסאונד של הבטן או צילום רנטגן.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

ברוב המקרים, של בקע טבורי נסגר בכוחות עצמו עד גיל שנה. יש מקרים בהם הרופא יכול אפילו לדחוף את הבליטה בחזרה אל תוך הבטן, במהלך בדיקה גופנית.

ילדים מנותחים על פי רב רק במקרים בהם בקע טבורי גדול, גורם כאב, או במקרים הבאים:

·          הבקע גדל אחרי גיל שנה או שנתיים.
·          הבקע אינו נעלם אחרי גיל ארבע.
·          הבליטה נלכדת או חוסמת את המעי.

מבוגרים מומלץ בדרך כלל לנתח, על מנת למנוע סיבוכים – במיוחד במקרים בהם הבקע גדל, או גורם לכאב.

במהלך ניתוח הרניה, יוצרים חתך קטן בבסיס הטבור. הרקמות הבולטות מוחזרות אל תוך חלל הבטן, והפתח בדופן הבטן נתפר לסגירה. רב האנשים מסוגלים לחזור הביתה שעות ספורות לאחר הניתוח ולחזור לשגרה מלאה תוך שבועיים עד ארבעה שבועות. הישנות של בקע טבורי היא בלתי סבירה.


פורומים, בקע - הרניה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בקע טבורי חוזר אמיר 12/10/2019 07:03
  • שלום רב אני כחצי שנה לאחר ניתוח שני לבקע טבורי ניתוח ראשון התגלה בקע של 4סמ המנתח שם רשת של 4.5 ס''מ הבקע חזר לאחר שנה בה הורדתי במשקל מעל 10 ק''ג וחזרתי לפעילות ספורטיבית רגילה ניתוח שני -התגלה בקע של 12 ס''מ המנתח שם רשת של 10 ס''מ על 15 ס''מ לאחר כ5 חודשים התגלה שוב בקע מעל הרשת . זאת לאחר שלא חזרתי לפעילות ספורטיבית או באופן כולל האמת משאות כבדים. איך יתכן שבקע כזה חוזר בפעם שלישית האם גודל הרשתות תואם את הבקעים - לי אישית הם נראים קטנים לעומת הבקע בסי טי האחרון נאמר לי עי המנתח כי רקמת השריר בבטן העליונה צרה וזה מה שגרם לבקע לברוח שוב , האם הגיוני ?

  • + הוסף תגובה
תיקון בקע טבורי בלבד ללא תיקון היפרדות שרירי הבטן, יוביל לחזרת הבקע הטבורי תוך שנה פרופ' משה דודאי 12/10/2019 14:05
  • אמיר שלום. הבקע חוזר כל הזמן אצלך קרוב לוודאי מכיוון שיש לך גם היפרדות של שרירי הבטן שאינה מאובחנת ואינה מטופלת. כאשר הקע טבורי משולב להיפרדו שרירים יש חובה לתן את שניהם באותו ניתוח ולא תוך שנה הבקע ישוב, בדיוק כמו אצלך. כמובן שתיקון ברשץ בלבד ללא תיקון ההיפרדות לא יעזור, ובודאי לא רשתות קטנות יחסית לקוטר הבקע. אתה צריך להיבדק על ידי מומחה לבקעים , ניתן לבצע בדיקת אולטרסאונד מקדימה להדגמת היפרדות שרירי הבטן בנוסך לבקע הטבורי. אנ ו מנתחים היום הפרדות שרירים השלוב לבקע טבורי בשיטה חדשנית ומוצלחת ביותר ללא כל חתך וללא כניסה לחלל הבטן

  • + הוסף תגובה
Howship–Romberg sign איילה 05/10/2019 17:38
  • שלום העלתי קודם שאלה ואני מודה על התשובה! לגבי הכאב במפרק הירך לקראת יציאה בשירותים ביררתי עם הכירורג ואמר שתיאורטית זה יכול להיות דבר שנקרא Howship–Romberg sign שגורם לכאב במפרק הירך אבל הכאב הוא מעצב שנלחץ על ידי המעי לכן למרות הדמיה תקינה אמרו שאולי זה בכל זאת בקע נדיר אובוטורטור קראתי שאתה מומחה לבקעים האם זה סביר? אני חוששת שייגרם לי מזה נזק וגם לא נעים הכאב החד במפרק לפעמים לקראת היציאה בשירותים אבל מנגד האולטרא סאונד וCT של האגן תקינים מה דעתך כדאי לעשות ניתוח לבדוק? ואם היה לי את הבקע הנדיר הזה היו רואים אותו באולטרא סאונד או סיטי ? תודה

  • + הוסף תגובה
נושאים מורכבים וממושכים לא יכולים לקבל תשובה רצינית בתכתובת קצרה זו. פרופ' משה דודאי 05/10/2019 21:33
  • איילה שלום את מעלה השערה היפותטית לאחר בדיקה אצל מספר רופאים לבעיה מורכבת. כבר עניתי לך ואומר שוב, בלתי אפשרי לענות לך תשובה רצינית בדף זה. בעיתך צריכה להיות מוערכת ובעיקר נבדקת פיזיקלית על ידי כירורג מומחה לבקעים וכן לפרק הירך.

  • + הוסף תגובה
הרניה מפשעת קלאו מירציה 04/10/2019 11:27
  • נותחתי בניתוח חרום הרניה מיפשעת צעד ימין כרגע לא מרגיש כאבים מתי ניתן לחזור לנהוג לא נהג מקצעוי בעיקר בתוך העיר. בתודה מראש

  • + הוסף תגובה
10 ימים, לא להרים משאות 3 חדשים פרופ' משה דודאי 04/10/2019 13:01

הצטרפו לאינדקס הרופאים!