דלקת אוזניים (Ear Infections)

ראשי

תאור

האוזן התיכונה היא אזור קטן מאוד הנמצא בתוך האוזן הממוקם מאחורי עור התוף.  דלקת באוזן התיכונה יכולה להופיע כאשר חודרים אליה חיידקים שמקורם באף ובגרון.


סימפטומים


התסמין המרכזי של דלקת אוזניים באוזן התיכונה היא הופעתם של כאבי אוזניים. הכאבים יכולים להיות קלים, או להגיע עד לרמה בלתי נסבלת. תינוקות ופעוטות נוטים להיות חסרי מנוחה ועצבניים. ייתכן והם יסבלו מבעיות בשינה. ייתכן שהם יפתחו חום.


קראו עוד: באמת לא צריך אנטיביוטיקה? כל הדרכים לטיפול בדלקת אוזנייםייתכנו גם הפרשות של נוזל צהוב וסמיך מן האוזניים. דבר זה מתרחש כאשר דלקת אוזניים גורמת לעור התוף להתבקע והנוזלים מוצאים את דרכם אל מחוץ לאוזן. התסמין הזה אינו חמור או מסוכן, והוא גורם בדרך כלל להקלה משמעותית בכאבים. עור התוף מתאחה בדרך כלל מעצמו.

כאשר הנוזלים מצטברים, אך לא מופיעה  דלקת אוזניים, מרבית הילדים יתלוננו על לחץ באוזניים. ייתכן והם יסבלו מבעיות שמיעה, אך השמיעה חוזרת לרמתה הרגילה בדרך כלל לאחר ספיגתם של הנוזלים. לפעמים תהליך ספיגת הנוזלים יכול להימשך על פני פרק זמן של מספר שבועות.

סיבות וגורמי סיכון

ישנה צינורית דקה מאוד אשר מחברת את האוזן לחלל הגרון. הופעתה של הצטננות יכולה לגרום לצינורית זו להתנפח. כאשר הצינורית מתנפחת דיה עד כדי חסימה מוחלטת שלה, היא יכולה לגרום לנוזלים להישאר כלואים בתוך האוזן. אגירת נוזלים זו מהווה קרקע מצוינת להתרבותם של חיידקים אשר גורמים בסופו של דבר לדלקת אוזניים.

דלקת אוזניים נוטה להופיע בעיקר אצל ילדים קטנים, וזאת מכיוון שצינוריות האוזניים שלהם דקות יותר ונחסמות בקלות רבה יותר.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

מכשיר רפואי מיוחד, שבקצהו פנס קטן, מאפשר לרופא ילדים לראות את עור התוף ולבחון האם ישנה הצטברות של נוזלים מאחוריו. הבדיקה מלווה לעיתים נדירות בלבד בתחושת אי נוחות. היא מטרידה ילדים יותר מאשר בני אדם מבוגרים.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

דלקת אוזניים לרוב חולפת מעצמה. ניתן לטפל בילדים באמצעים ביתיים שימוש ברטיות חמות או כריות חימום לאוזן, ומנוחה.

במידה ואלו לא עוזרות, ישנה התרופה אמוקסיצילין.

לעיתים, לאחר שהדלקת חולפת, ייתכן והילד יסבול מבעיות שמיעה. יש לגשת ולהיוועץ ברופא ילדים המטפל בכם במידה והבעיה נמשכת מעבר לפרק זמן של שלושה עד ארבעה חודשים. ילדים זקוקים לשמיעה תקינה על מנת ללמוד כיצד לדבר נכון.

ניתן לבצע הליך ניתוחי פשוט על מנת להחדיר לאוזניים צינוריות המסייעות לילדים לשפר את שמיעתם במידה והם סובלים מהופעה של דלקת אוזניים אשר חוזרת על עצמה.

מניעה

ישנן דרכים רבות למנוע מראש הופעתה של דלקת אוזניים:

הימנעו מעישון. דלקת אוזניים נוטה להופיע יותר אצל ילדים אשר נמצאים בסביבתם של בני אדם מעשנים. אפילו עשן שנידבק לשיער או לבגדים יכול להשפיע על הילד.

הקפדה על נטילת ידיים, וחיסון הילד יכולים לסייע גם כן.

יתר על כן, הקפידו שהילד לא ישכב לישון בעודו שותה מבקבוק. כמו כן טוב להימנע ככל שניתן מהכנסת הילד למעון.


פורומים, צרידות ומיתרי הקול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקת מיתרי הקול דרך האף רחלי 20/09/2019 22:04
  • האם בדיקת מיתרי הקול ע"י החדרת צינורית דרך האף עלולה לפגוע/לשרוט את הגרון ? והאם לפני החדרת הצינורית לאף הרופא צריך לשים חומר סיכוך ?

  • + הוסף תגובה
צריגות שירלי 19/09/2019 12:42
  • היי..לפני 5 שנים בערך עשיתי בדיקה ויצא לי בבדיקה שיש לי יהלוץ במיתרי הקול! אמרו שאין מה לעשות ... זה כבר לזמן מה.. ועכשיו כבר שבועיים אני צרודה ועכשיו זה ממש החמיר לכל שאין לי קול! מה עושים??? ללכת למיון? זה מסוכן??

  • + הוסף תגובה
צרידות ד"ר יקי כהן 19/09/2019 13:37
  • שירלי שלום , אם אובחנת ביבלות ולא קיבלת טיפול אצל קלינאי תקשורת יתכן והן גלו והשתרשו להן ויש צורך להסירן. תחילה אין מה להיבהל, עליך להגיע לבדיקה של מיצרי הקול ואז לפי ממצאי הבדיקה ניתן יהיה לומר לך מה הטיפול אותו את צריכה. את מוזמנת להגיע למרפאתי לבדיקה 077-4509800

  • + הוסף תגובה
צרידות שירלי 19/09/2019 13:59
  • תודה על תשובתך המהירה ..איפה המרפאה? העם זה פרטי ? אצלך אפשר לעשות את הבדיקה ?

  • + הוסף תגובה
צרידות וסטרפטקקוס מסוג a בגרון הדר 19/09/2019 09:27
  • הפסקת כאבי הגרון אבל צרידות נשארה עברו שש ימים מאז התחלת צרידות ,מה זה אומר והאם ניתן לעשות משהו בנידון ?או שרוב הסיכויים שברגע שנפסק הכאב ונשארה צרידות זה כרוני? האם צרידות יכולה לנבוע גם מסטרפטקקוס מסוג a?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!