דלקת אוזניים (Ear Infections)

ראשי

תאור

האוזן התיכונה היא אזור קטן מאוד הנמצא בתוך האוזן הממוקם מאחורי עור התוף.  דלקת באוזן התיכונה יכולה להופיע כאשר חודרים אליה חיידקים שמקורם באף ובגרון.


סימפטומים


התסמין המרכזי של דלקת אוזניים באוזן התיכונה היא הופעתם של כאבי אוזניים. הכאבים יכולים להיות קלים, או להגיע עד לרמה בלתי נסבלת. תינוקות ופעוטות נוטים להיות חסרי מנוחה ועצבניים. ייתכן והם יסבלו מבעיות בשינה. ייתכן שהם יפתחו חום.


קראו עוד: באמת לא צריך אנטיביוטיקה? כל הדרכים לטיפול בדלקת אוזנייםייתכנו גם הפרשות של נוזל צהוב וסמיך מן האוזניים. דבר זה מתרחש כאשר דלקת אוזניים גורמת לעור התוף להתבקע והנוזלים מוצאים את דרכם אל מחוץ לאוזן. התסמין הזה אינו חמור או מסוכן, והוא גורם בדרך כלל להקלה משמעותית בכאבים. עור התוף מתאחה בדרך כלל מעצמו.

כאשר הנוזלים מצטברים, אך לא מופיעה  דלקת אוזניים, מרבית הילדים יתלוננו על לחץ באוזניים. ייתכן והם יסבלו מבעיות שמיעה, אך השמיעה חוזרת לרמתה הרגילה בדרך כלל לאחר ספיגתם של הנוזלים. לפעמים תהליך ספיגת הנוזלים יכול להימשך על פני פרק זמן של מספר שבועות.

סיבות וגורמי סיכון

ישנה צינורית דקה מאוד אשר מחברת את האוזן לחלל הגרון. הופעתה של הצטננות יכולה לגרום לצינורית זו להתנפח. כאשר הצינורית מתנפחת דיה עד כדי חסימה מוחלטת שלה, היא יכולה לגרום לנוזלים להישאר כלואים בתוך האוזן. אגירת נוזלים זו מהווה קרקע מצוינת להתרבותם של חיידקים אשר גורמים בסופו של דבר לדלקת אוזניים.

דלקת אוזניים נוטה להופיע בעיקר אצל ילדים קטנים, וזאת מכיוון שצינוריות האוזניים שלהם דקות יותר ונחסמות בקלות רבה יותר.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

מכשיר רפואי מיוחד, שבקצהו פנס קטן, מאפשר לרופא ילדים לראות את עור התוף ולבחון האם ישנה הצטברות של נוזלים מאחוריו. הבדיקה מלווה לעיתים נדירות בלבד בתחושת אי נוחות. היא מטרידה ילדים יותר מאשר בני אדם מבוגרים.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

דלקת אוזניים לרוב חולפת מעצמה. ניתן לטפל בילדים באמצעים ביתיים שימוש ברטיות חמות או כריות חימום לאוזן, ומנוחה.

במידה ואלו לא עוזרות, ישנה התרופה אמוקסיצילין.

לעיתים, לאחר שהדלקת חולפת, ייתכן והילד יסבול מבעיות שמיעה. יש לגשת ולהיוועץ ברופא ילדים המטפל בכם במידה והבעיה נמשכת מעבר לפרק זמן של שלושה עד ארבעה חודשים. ילדים זקוקים לשמיעה תקינה על מנת ללמוד כיצד לדבר נכון.

ניתן לבצע הליך ניתוחי פשוט על מנת להחדיר לאוזניים צינוריות המסייעות לילדים לשפר את שמיעתם במידה והם סובלים מהופעה של דלקת אוזניים אשר חוזרת על עצמה.

מניעה

ישנן דרכים רבות למנוע מראש הופעתה של דלקת אוזניים:

הימנעו מעישון. דלקת אוזניים נוטה להופיע יותר אצל ילדים אשר נמצאים בסביבתם של בני אדם מעשנים. אפילו עשן שנידבק לשיער או לבגדים יכול להשפיע על הילד.

הקפדה על נטילת ידיים, וחיסון הילד יכולים לסייע גם כן.

יתר על כן, הקפידו שהילד לא ישכב לישון בעודו שותה מבקבוק. כמו כן טוב להימנע ככל שניתן מהכנסת הילד למעון.


פורומים, צרידות ומיתרי הקול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קלינאית תקשורת לאדם בוגר יוסף 08/11/2019 00:48
  • יש לי ס׳ שורקת לא ברמה חמורה מדי אבל עדין זה מפריע לי השאלה האם בגיל 29 יש טעם לנסות לטפל אמל קלינאית תקשורת או שזה גיל מאוחר? והאם קלינאית תקשורת יכולה לפתור בעיה כזאת? תודה

  • + הוסף תגובה
תוצאות בדיקת אולטרה סאונד צוואר טוביק 31/10/2019 22:10
  • שלום ד"ר. אני אישה בת 55 . נשלחתי לבצע בדיקת אולטרה סאונד של הצוואר בעקבות צרידות קלה לפעמים. בבדיקת האולטרה סאונד של הצוואר התקבלו התוצאות הבאות: צרידות בלוטת מגן: שתי אונות בלוטת המגן והאיסטמוס תקינים בגודל באונה ימין – קשורית היפואקוגנית בקוטר 0.2 ס"מ באונה שמאל – קשרית היפואקוגינית נוזלית בקוטר 0.4 ס"מ בלוטת רוק תת לסתיות: בלוטות רוק תת לסתיות מימין ומשמאל בגודל ומבנה תקין. בלוטות הפרוטיס: בלוטות הפרוטיס מימין ומשמאל בגודל ומבנה תקינים. לאורך הצוואר משני הצדדים הודגמו קשרי לימפה מוגדלים בגודל מירבי 1.7* 0.6 ס"מ כולם במראה סונוגרפי שפיר. משמאל: TIRADS2 מימין: TIRADS2 שאלתי היא : מה המשמעות של תוצאות הבדיקה ? האם יש סיבה לדאגה ? האם צריך לבצע בדיקות אחרות נוספות ? בתודה מראש המודאגת

  • + הוסף תגובה
צרידות והמלצה לניתוח יגאל אלפסי 22/10/2019 00:42
  • שלום דר אני בן 43 מזה כשנתיים צרידות בבדיקה סיב אופטי יש נגעים לבנים בגרון סביב מתרי הקול הומלץ לי לעבור ניתוח לביופסיה ואני לא מעשן האים חייב לעבור ניתוח או דיי במעקב היות ואני סכרתי וסובל גם מעודף משקל ויש סיכון בהרדמה כללית וכו אשמח לקבל תשובה אני מטופל במחלקה אצלכם ברמבם השאלה ניתוח בכל זאת או מעקב מספיק בשלב זה

  • + הוסף תגובה
צרידות והמלצה לניתוח ד"ר יקי כהן 22/10/2019 11:01
  • גאל שלום , ראשית כאשר יש עדות לסימנים לבנים והרופא רשם שיש התרשמות ללויקופלקיה - מומלץ לקחת ביופסיה ולשלוח דגימה לפתולוגיה. מכיוון וציינת כי ישנם גורמי סיכון אז לרוב עוקבים אחר הנגעים למשך שלושה חודשים מאז הם נצפו בפעם הראשונה ובמידה ואין הטבה אז מסירים אותם. לא יודע אצל מי נבדקת אתה מוזמן לבוא ולקבל חוות דעת שנייה אצלי שנראה שהנגעים האלו הם באמת לויקופלקיים ולא בעצם פציעות מתמשכות מצרבות

  • + הוסף תגובה
צרידות ונגע במתרי הקול יגאל 23/10/2019 01:25

הצטרפו לאינדקס הרופאים!