דלקת אוזניים (Ear Infections)

ראשי

תאור

דלקות אוזניים הן מחלות המתבטאת בזיהום באוזן. הדלקת יכולה להיות אקוטית ולהימשך בין כמה ימים לכמה שבועות, או להיות כרונית, זיהום מתמשך.

ישנם שני סוגים עיקריים של דלקות אוזניים, המחולקים באופן מבני: דלקת אוזן חיצונית ודלקת אוזן תיכונה:

דלקת אוזן תיכונה - האוזן התיכונה היא אזור קטן מאוד הנמצא בתוך האוזן הממוקם מאחורי עור התוף. דלקת באוזן התיכונה יכולה להופיע כאשר חודרים אליה חיידקים שמקורם באף ובגרון, והיא נפוצה יותר בקרב ילדים. 

דלקת אוזן חיצונית – דלקת זו היא זיהום המתפתח בתעלת האוזן ולא באזור הפנימי שמאחורי עור התוף. לרוב, הגירוי להתפרצות דלקת זו הוא חיצוני. דלקת זו נפוצה יותר במבוגרים לרוב והיא נוטה להופיע בעיקר בחודשי הקיץ, במיוחד בקרב מי ששוחה בברכה או בים, ולכן שמה השני הוא "swimmer’s ear".

רופאה בודקת את אוזנה של ילדה עם דלקת אוזניים תיכונה


סימפטומים


דלקת באוזן החיצונית מתאפיינת בדרך כלל בכאבים חזקים שמחמירים בנגיעה באוזן ובאפרכסת. עם הכאבים, יש גם התפתחות של בצקת בעור של תעלת השמע החיצונית, עד לכדי חסימה מוחלטת, דבר שמוביל לירידה בשמיעה. לעיתים יהיו גם הפרשות מהאוזן. כאשר הגורם לדלקת הוא פטריה, גרד עז יופיע יחד עם תחושת אטימות.

התסמין המרכזי של דלקת אוזניים באוזן התיכונה הוא הופעתם של כאבים באוזניים. הכאבים יכולים להיות קלים או להגיע עד לרמה בלתי נסבלת. תינוקות ופעוטות נוטים להיות חסרי מנוחה ועצבניים. ייתכן והם יסבלו מבעיות שינה ויפתחו חום. ייתכנו גם הפרשות של נוזל צהוב וסמיך מן האוזניים. דבר זה מתרחש כאשר דלקת אוזניים גורמת לעור התוף להתבקע והנוזלים מוצאים את דרכם אל מחוץ לאוזן. תסמין זה אינו חמור או מסוכן ולעיתים הוא אף גורם להקלה משמעותית בכאבים. עור התוף מתאחה בדרך כלל מעצמו. כאשר הנוזלים מצטברים, מרבית הילדים יתלוננו על לחץ באוזניים. ייתכן שהם יסבלו מבעיות שמיעה, אך השמיעה חוזרת לרמתה הרגילה בדרך כלל לאחר ספיגתם של הנוזלים. תהליך ספיגת הנוזלים יכול להימשך מספר שבועות.

סיבות וגורמי סיכון

דלקת באוזן החיצונית מתרחשת כאשר תהליכים מסוימים מתגברים על מנגנוני ההגנה הטבעיים של האוזן כגון לחות גבוהה מדי באוזן, פציעות בתעלת האוזן החיצונית, תגובות אלרגיות ועוד. מצבים שמעלים הסיכון להתרחשויות אלו כוללים שחייה, כניסת מים מזוהמים לתוך האוזן, ניקוי אגרסיבי בקיסמי אוזניים או אמצעים אחרים, שימוש באוזניות ומכשירי שמיעה שנכנסים לאוזן, ואלרגיה או גירוי של העור מתכשיטים או מתכשירים לשיער.

ישנה צינורית דקה מאוד אשר מחברת את האוזן התיכונה לחלל הגרון. הופעתה של הצטננות יכולה לגרום לצינורית זו להתנפח. כאשר הצינורית מתנפחת דיה עד כדי חסימה מוחלטת, היא יכולה לגרום לנוזלים להישאר כלואים בתוך האוזן. אגירת נוזלים זו מהווה קרקע מצוינת להתרבותם של חיידקים אשר גורמים בסופו של דבר לדלקת אוזניים. דלקת באוזן התיכונה נוטה להופיע בעיקר בילדים קטנים, וזאת מכיוון שצינוריות האוזניים שלהם דקות יותר ונחסמות בקלות רבה יותר.

תופעות נלוות וסיבוכים

דלקת באוזן חיצונית בדרך כלל אינה קריטית אם מטפלים בה באופן מידי, אך סיבוכים יכולים להתרחש. סיבוכים אלו כוללים בין היתר, אובדן זמני של השמיעה, זיהום כרוני של האוזן החיצונית (במידה והוא נמשך למעלה משלושה חודשים), זיהום של הרקמות העמוקות (צלוליטיס), נזק לעצם ולסחוסים באוזן, וזיהום נרחב יותר שמתפשט מהאוזן לאזור בסיס הגולגולת, המוח והעצבים שבאזור. סיבוך זה עלול להיות מסכן חיים.

ברוב המקרים של דלקת באוזן התיכונה אין סיבוכים ארוכי טווח, אך במידה והדלקת חוזרת ונשנית, יכולים להתרחש סיבוכים כמו פגיעה בשמיעה, עיקוב ברכישת שפה ויכולות חברתיות בפעוטות, התפשטות הדלקת לעצם המסטואיד שבבסיס הגולגולת מאחורי האוזניים, למוח ולקרומי המוח, או קרע של עור התוף.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

אבחנה של דלקת באוזן החיצונית מתבצעת על רקע התסמינים ובדיקת האוזניים. אבחנה של זיהום פטרייתי של האוזן מתבצעת על פי זיהוי ההפרשה האופיינית לפטרייה.

מכשיר רפואי מיוחד, שבקצהו פנס קטן, מאפשר לרופא ילדים לראות את עור התוף ולבחון האם ישנה הצטברות של נוזלים מאחוריו ולאבחן דלקת של האוזן התיכונה. הבדיקה מלווה לעיתים נדירות בלבד בתחושת אי נוחות. היא מטרידה ילדים יותר מאשר בני אדם מבוגרים.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול בדלקת של האוזן החיצונית כולל מניעה של חדירת מים לאוזן, שאיבת ההפרשות על ידי רופא או רופאה המומחים באף-אוזן-גרון, והזלפת טיפות אוזניים מתאימות. במקרים יותר מורכבים, יהיה צורך בשימוש בפתיל ספוג בטיפות המוחדר לתוך תעלת השמע החיצונית. ברוב המקרים אין צורך להשתמש בתרופות אנטיביוטיות, אך במידה ואין תגובה לטיפול המקומי, יעשה שימוש בתרופות אנטיביוטיות בהתאם לסוג הזיהום כגון מוקסיפן. במידה וישנו זיהום פטרייתי, ניתנות טיפות מיוחדות כנגד פטריות בנוסף לשאיבת ההפרשות. שימוש באנטיביוטיקה כאשר יש זיהום פטרייתי הוא מסוכן משום שהדבר יכול לגרום לשגשוג הזיהום הפטרייתי.

דלקת של האוזן התיכונה לרוב חולפת מעצמה. ניתן להקל על ילדים באמצעים ביתיים כגון שימוש ברטיות חמות או כריות חימום לאוזן, ומנוחה. במקרים מסוימים יהיה צורך בתרופה האנטיביוטית אמוקסיצילין

לעיתים, לאחר שהדלקת חולפת, ייתכן והילד עדיין יסבול מבעיות שמיעה. יש לגשת ולהיוועץ עם רופא/ת ילדים במידה והבעיה נמשכת מעבר לפרק זמן של שלושה עד ארבעה חודשים. ילדים זקוקים לשמיעה תקינה על מנת ללמוד כיצד לדבר נכון.

ניתן לבצע הליך ניתוחי פשוט על מנת להחדיר לאוזניים צינוריות המסייעות לילדים לשפר את שמיעתם במידה והם סובלים מהופעה של דלקת אוזן תיכונה אשר חוזרת על עצמה.

מניעה

על מנת למנוע התפתחות של דלקת באוזן החיצונית ניתן לנקוט במספר צעדים:

• יש לשמור על האוזניים יבשות אחרי אמבטיה או שחייה בעיקר - יש לייבש את חלקה החיצוני של האוזן בלבד, בניגובים עדינים ואיטיים עם מגבת רכה או עם בד. אפשר להטות את הראש הצידה כדי לעזור לנוזלים לצאת מהתעלה. 

• במידה ואין נקב בעור התוף, ניתן לעשות שימוש בטיפות אוזניים בהכנה ביתית לפני ואחרי שחייה. הטיפות מורכבות מערבוב של חומץ בן יין לבן ואלכוהול לחיטוי. חומר זה מעודד ייבוש של האוזן ומונע צמיחה של חיידקים ופטריות הגורמים לזיהום באוזן. 

• יש לבחור את המקומות בהם שוחים בחוכמה, ולהימנע משחיה במקורות מים מזוהמים.

• הימנעו מהחדרת גופים זרים לאוזן, לא לשם גירוד האוזן ולא לשם הוצעה של שעוות האוזניים, פעולה זו יכולה לגרום לדחיסה של החומרים עמוק יותר בתוך תעלת האוזן, ולגרות את העור בתעלה או לפצוע אותו. 

• כאשר עושים שימוש בתכשירים לשיער, יש להשתמש בכדורי צמר על מנת להגן על תעלת האוזן.

• במידה ועברתם ניתוח באוזניים או סבלתם מזיהום באוזן לאחרונה, יש להיזהר ולהתייעץ עם הרופא לפני שהולכים לשחות.

ישנן מספר דרכים למנוע מראש הופעתה של דלקת אוזניים תיכונה:

• הימנעו מעישון. דלקת אוזניים נוטה להופיע יותר אצל ילדים אשר נמצאים בסביבתם של בני אדם מעשנים. אפילו עשן שנידבק לשיער או לבגדים יכול להשפיע על הילד.

• הקפדה על נטילת ידיים וחיסון הילד יכולים לסייע גם הם.

• הקפידו שהילד לא ישכב לישון בעודו שותה מבקבוק.


פורומים צרידות ומיתרי הקול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקת אף אוזן גרון דור 29/11/2020 18:40
 • שלום רב, יש לי שאלה, הייתי היום אצל רופא א.א.ג . אחרי שבוע של כאב ושריפה בגרון. בנוסף גם השתעלתי והיתה לי ליחה שכל הזמן ניסיתי להוציא אותה בשיא הכח ונהייתי גם צרודה מזה. שדיברתי הרגשתי כאילו משהו נתקע לי בגרון עד שאני מתחילה לדבר ונכנסתי לחרדה שאולי חלילה מהכחכוח פגעתי במיתרי הקול. בעבר שנבדקתי הרופא היה לו על המצח את הנורה בגודל של מטבע שהתקרב לגרון והסתכל. הפעם אולי בגלל הקורונה היה מולי במרחק של בערך 40/50 ס"מ אולי קצת יותר, ועל המצח היה לו רצועה עם נורת הלוגן מאד מאד חזקה והסתכל לגרון. נראה לי נורה יותר רחבה ולא קטנה. באותה שניה הרגשתי סינוור רציני וחזק בעיניים ומשום מה נכנסתי לפחד נוראי שהאור הזה ישר לעיניים יכול לגרום לנזק ברשתית או לפגוע בראיה. אשמח לדעת האם יש סיכון במנורה כזאת. תודה רבההה

 • + הוסף תגובה
עוד משהו רציתי להוסיף בבקשה דור 30/11/2020 22:12
 • אני עם מוקסיפן כבר 3 ימים ונאמר לי לקחת 6 ימים, טיפונת יש לי הטבה, אבל משהו מטריד אותי ממש, שאני מתחילה לדבר כאילו תקוע לי משהו באמצע הגרון מרגיש כמו ליחה או גוש קשה לי להסביר מה זה, וחייבת לכחכח או להשתעל כדי לדבר. מה זה יכול להיות? אולי גרמתי לעצמי נזק במיתרי הקול בגלל השיעול בשבוע שעבר שניסיתי בכל הכח להוציא ליחה? אולי חלילה גרמתי לעצמי בצקת במיתרי הקול? אם כן זה עובר לבד שאבריא? מה אני עושה כי זה ממש מטריד אותי העניין הזה שלא קרה לי מעולם. תודה רבה רבה על תשובתך.

 • + הוסף תגובה
הזרקה שומן/חומר מלאכותי למיתרי קול אריאל 27/11/2020 14:19
 • שלום, האם הזרקת שומן/חומר מלאכותי למיתרי הקול זה נחשב ללרינגוסקופיה טיפולית? (אם הסיבה לשאלתי רלוונטית, עקב מיתרי קול אטרופיים קיבלתי המלצה מהרופא לבצע הזרקה למיתרי הקול אך ההמתנה לתור לבית חולים ציבורי ארוכה מאוד. לכן בדקתי האם במסגרת שב״ן אני זכאי לכיסוי בבית חולים פרטי ומה שרשום זה ״לרינגוסקופיה טיפולית״.)

 • + הוסף תגובה
הזרקת ג'ל למיתר קול ד"ר יקי כהן 29/11/2020 08:50
 • אריאל שלום , הזרקת ג'ל אינה מוכרת בשב"ן לצערי . מי המליץ לך ובאיזה בית חולים ? אם אתה שייך למחוז צפון תדבר עם העוזרת שלי והיא תנסה לסייע לך 052-2762577

 • + הוסף תגובה
שינוי קול שוש 18/11/2020 10:46
 • כיצד נתן להוריד עיבוי הקול לאחר נטילת טסטוסטרון .

 • + הוסף תגובה
שינוי קול ד"ר יקי כהן 18/11/2020 10:52
 • שוש שלום לרוב לוקח קצת זמן והקול מתייצב אם לקיחת הטסטוסטרון הולכת להיות לתקופה אז ממליץ להגיע לבדיקת מיתרי הקול ולראות איך זה משפיע על המיתרים. ואז נוכל לתת ייעוץ מלא

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!