דלג לתוכן

אמנזיה, שכחה (Amnesia)

אמנזיה, שכחה, שיכחון (Amnesia) ערוץ בריאות הנפש
6 דקות קריאה

אמנזיה היא הפרעת זיכרון שמשמעותה שכחה גורפת או חלקית, היוצרת פגיעה משמעותית בתפקוד החברתי או התעסוקתי. האמנזיה עשויה להיות סימפטום מתוך הפרעה קוגניטיבית רחבה יותר כגון דמנציה או דליריום, או להיות מאובחנת בפני עצמה כהפרעה אמנזית (Amnesic Disorder). 

ההפרעה האמנזית מתרחשת בד"כ בצמוד למצב רפואי-פיזיולוגי כלשהו כגון פגיעת ראש, גידול ראש, מחלות כלי הדם של המוח, הרעלות מסוגים שונים שפוגעות במערכת העצבים או שימוש מופרז באלכוהול. 

קיימים שני סוגי אמנזיה:

אמנזיה אנטרוגרדית (Anterograde Amnesia)

שכחה של פרטים ואירועים מנקודת זמן מסוימת ואילך. במקרה של פציעת ראש, הנקודה ממנה השכחה מתחילה יכולה להיות רגע הפציעה, כאשר מאותו הרגע של הפציעה ואילך לא ניתן לזכור דבר, כתוצאה מכך גם לא ללמוד מידע חדש. כל מה שהתרחש לפני האירוע שמור בזיכרון וניתן לשליפה, כלומר, האדם יכול לספר על מסיבת הבר מצווה שלו אך אין הוא יכול לזכור מה אכל רבע שעה לפני כן.

אמנזיה אנטרוגרדית או לחילופין שיכחון למאוחר, מדברת על כשל ברכישת מידע עובדתי חדש. בספרות המחקרית ישנם שני חולים מאוד מפורסמים אשר המקרה שלהם נחקר לעומק: 

המקרה הראשון הוא של N.A אשר לא היה מסוגל לנהל שיחת חולין, משום שכל פעם שמתרחשת לידו הסחת הדעת המזערית ביותר, חוט מחשבתו נקטע. המקרה השני הוא של H.M אשר סבל בגיל 27 מאפילפסיה קשה ועל כן עבר ניתוח שגרם לפגיעה במוחו, ליתר דיוק ביכולתו ליצור זיכרונות חדשים, על אף שהוא זכר את האירועים שקרו לפני הניתוח. למשל, הוא לא זכר את רופאיו על אף שפגש אותם בתדירות הגבוהה. 

אמנזיה רטרוגרדית (Retrograde Amnesia)

שכחה של פרטים ואירועים שהתרחשו לפני נקודה מסוימת בזמן. בעיית הזיכרון במקרה זה הולכת אחורה בזמן, למשל, כול אירועי החיים שהתרחשו טרם אותה פגיעת הראש אינם נגישים ואין לאדם יכולת להיזכר בדבר. ברם הזיכרון שלו תקין לאירועים שהתרחשו מאותו רגע ואילך והיכולת להטמיע ולזכור מידע חדש תקינה גם כן. במקרה זה האדם יוכל לרכוש מידע חדש באופן תקין אולם לא יוכל לספר על עברו.

אמנזיה רטרוגרדית או לחילופין שיכחון למוקדם, מדברת על כשל בזיכרון של אירועים שקרו טרם הפגיעה המוחית. היקף הפגיעה מסוג זה הינו משתנה ותלוי מקרה.

סימפטומים

ישנם שני תסמינים עיקריים למחלת שיכחה:

· פגיעה ביכולת ללמוד ולעבד מידע חדש המלווים את התחלת מחלת השכחה (אמנזיה אנטרוגרדית - anterograde amnesia)

· פגיעה ביכולת לזכור אירועים שהתרחשו בעבר או מידע שהיה מוכר בעבר (אמנזיה רטרוגרדית - retrograde amnesia)

מרבנית בני האדם אשר סובלים ממחלת שיכחה מציגים בעיות בזיכרון לטווח הקצר – הם אינם מסוגלים להכיל כל מידע חדש. לחלק מהם יש בנוסף גם דרגה מסוימת של בעייתיות בשחזור זיכרונות מן העבר אשר כבר קיימים אצלם. זיכרונות מן העבר הקרוב יאבדו קרוב לוודאי, בעוד שזיכרונות הטבועים עמוק בעבר יישמרו. 

חלק מבני האדם יהיו מסוגלים לזכור חוויות מתקופת הילדות שלהם, או לזכור שמות של נשיאים מן העבר, אך לא יהיה ביכולתם לזכור את שמו של הנשיא המכהן, לזכור את שם החודש הנוכחי או מה הם אכלו בארוחת הבוקר שלהם היום.

אבדן הזיכרון אינו פוגע ברמת המשכל (האינטליגנציה) שלהם, בהשכלה הכללית, המודעות, רמת ההקשבה, כושר השיפוט, האישיות או הזהות העצמית שלהם. בני אדם אשר סובלים ממחלת שכחה מסוגלים להבין מילים אשר כתובות או נאמרות, והם מסוגלים ללמוד כישורים חדשים כגון רכיבה על אופניים או לנגן בפסנתר. הם מצליחים היטב במבחני קשב והסקת מסקנות. הם לרוב מודעים ומבינים כי הם סובלים מהפרעה בזיכרון.

אמנזיה אינה זהה למחלת השיטיון. מחלת השיטיון כוללת בתוכה אובדן זיכרון, אך היא מלווה בבעיות קוגניטיביות משמעותיות נוספות אשר יכולות להוביל לירידה ביכולת לבצע פעילויות יום יומיות פשוטות. אמנם דפוס מסוים של שכחה מלווה את ההפרעה הקוגניטיבית הקלה, אך בעיות הזיכרון המלוות הפרעה זו אינן חמורות כמו אלה אשר מלווים אמנזיה.

תסמינים נוספים של אמנזיה

תסמינים נוספים יכולים לכלול בין השאר:

· זיכרונות שגויים (בדיות), לעיתים מעשיות בדויות ומומצאות לחלוטין או אוסף של זיכרונות אמיתיים אשר שאינם נמצאים בסדר נכון במרחב הזמן שבו התרחשו. 

· בעיות נוירולוגיות כמו תנועות שאינן מתואמות בניהן או רעידות. 

· בלבול או חוסר התמצאות.

סיבות וגורמי סיכון

תפקוד נורמאלי של הזיכרון מורכב מפעילות בחלקים רבים במוח, וכל מחלה או חבלה אשר משפיעים על המוח יכולים להוות גורם מפריע בפעילות המורכבת של הזיכרון. שיכחה יכולה לבוא כתוצאה מפגיעה במבנה המוח אשר מרכיב את יכולות השפה, ואשר אחראי על הרגשות והזיכרון. מבנים אלה, הכוללים את ההיפוקמפוס (hippocampus) והתלמוס (thalamus), שוכנים עמוק בתוך המוח בחלק התחתון של האונות הקדמיות.

תסמין של שיכחה יכול להיגרם על ידי פציעה או חבלה מוחית והוא מכונה שכחה נוירולוגית או אורגנית. 

הסיבות העיקריות לשכחה נוירולוגית כוללים בין השאר:

· שבץ 

·  דלקת מוח (encephalitis)המופיעה כתוצאה מזיהום הנגרם על ידי נגיף כמו הרפס סימפלקס (HSV) או כתוצאה מתגובה של מערכת החיסון למחלת הסרטן הממוקם באיבר אחר בגוף (PLEparaneoplastic limbic encephalitis) 

· מחסור באספקת חמצן סדירה למוח (לדוגמא כתוצאה מהתקף לב, מצוקה נשימתית, או הרעלת חד תחמוצת הפחמן) 

· דימום במרווח הנמצא בין המוח לגולגולת (דימום תת עכבישי) 

· צריכת יתר של משקאות אלכוהוליים המובילה למחסור בתיאמין (ויטמין 1B) תסמונת ורניקה קורסקוב (Wernicke-Korsakoffsyndrome) 

· גידולים באזורי במוח האחראים על בקרת הזיכרון 

· תסמונות מסוימות של התקפי כיפיון 

·טיפול במכות חשמל (ECT)

·חבלות ראש, כמו אלה אשר חווים בזמן תאונת דרכים, יכולות להביא לידי בלבול ובעיות ביכולת לזכור ולעבד מידע חדש, במיוחד במהלך השלבים הראשוניים של ההחלמה – אך אלה לרוב אינם גורמים להופעה של מחלת השכחה.

סוג נדיר נוסף של אמנזיה, המכונה שכחה פסיכוגנית או שכחת ניתוק (dissociative amnesia), באה כתוצאה מהלם נפשי או טראומה, כמו עובדת היותך קורבן לפשע אלים. בהפרעה מסוג זה, בן האדם עלול לאבד חלק מזיכרונותיו האישיים ומידע אוטוביוגראפי למשך מספר שעות, ימים או לפרק זמן ממושך מזה.

הסיכוי ללקות במחלת שכחה יהיה גדול יותר במידה וחווית:

· ניתוח מוחי, חבלת ראש או טראומה

· שבץ

· צריכת יתר של משקאות אלכוהוליים

אבחון ובדיקות

על מנת לקבוע אבחנה של שיכחה, הרופא המטפל בך יבצע הערכה מקיפה על מנת לשלול גורמים אפשריים אחרים העלולים לגרום לאיבוד הזיכרון, כמו מחלת אלצהיימר, שיטיון, דיכאון או גידול במוח. ביצוע ההערכה מתחיל בעיון מדוקדק בעבר הרפואי שלך. 

מכיוון שאובדן הזיכרון אצל אדם מסוים עלול שלא לספק את המידע הרפואי הנדרש, ביצוע ראיון עם בני המשפחה או מטפלים אחרים יהוו חלק חשוב בביצוע הערכה זו.

הרופא המטפל בך ישאל שאלות לרוב, על מנת להבין את היקף אובדן הזיכרון שלך. סוגיות אשר עלולות לעלות בין השאר הן:

·         סוג אובדן הזיכרון (האם האדם מסוגל לזכור אירועים מן העבר הקרוב או הרחוק?)

·         מתי החלו הבעיות בזיכרון וכיצד הם התפתחו עם הזמן

·         גורמים מעוררים, כגון חבלת ראש, שבץ או ניתוח

·         עבר משפחתי, עם שימת דגש מיוחד על מחלות נוירולוגיות

·         צריכה של משקאות אלכוהוליים או סמים

·         תסמינים אחרים כגון, כמו בלבול, בעיות שפה, שינויים באישיות או פגיעה ביכולת לדאוג לעצמך

·         עבר רפואי של התקפי כיפיון, כאבי ראש, דיכאון או סרטן

הבדיקה הגופנית תכלול בין השאר בדיקה נוירולוגית הבודקת את התגובות הבלתי רצוניות (רפלקסים), תפקוד החושים, שיווי המשקל והיבטים פיזיולוגיים אחרים של תפקודי המוח ומערכת העצבים.

הרופא המטפל יבחן את יכולת החשיבה, כושר השיפוט והזיכרון לטווח הקצר והארוך של החולה. הרופא יבחן את הבקיאות שלו בידע כללי – כמו השם של הנשיא המכהן – כמו גם הידע שלו לגבי מידע אישי או אירועים שהתרחשו בעבר. הערכת הזיכרון יכולה לסייע לקביעת היקף אובדן הזיכרון ולספק תובנות לגבי סוג הסיוע לו נזקק החולה.

ייתכן ותתבקש לבצע מספר בדיקות אבחנה בעזרת ביצוע סריקות – כמו בדיקה בתהודה מגנטית (MRI), טומוגרפיה ממוחשבת (CT) וביצוע רישום חשמלי של גלי המוח (EEG) – על מנת לאבחן נזקים או חריגות אחרות במוח שלך. בדיקות דם יכולות לסייע בגילוי דלקות, חסך תזונתי או בעיות וסוגיות אחרות.

סיבוכים אפשריים

אמנזיה יכולה להשתנות ממקרה למקרה בחומרתה ובהיקפה, אולם גם מחלת שכחה מתונה יכולה לגבות מחיר יקר אשר יכול להשפיע על ניהול אורח החיים היום יומי ולפגוע באיכות החיים. אמנזיה יכולה לגרום למגוון בעיות במקום העבודה, בבית הספר ובחיים החברתיים.

ייתכן ולא ניתן יהיה לשחזר זיכרון שאבד. חלק מבני האדם אשר סובלים מבעיות זיכרון חמורות ייאלצו לחיות חיים תחת השגחה צמודה או להיכנס למוסד טיפולי מתאים.

טיפולים ותרופות

הטיפול במחלת שיכחה מתמקד בשיטות ותהליכים שמטרתם לסייע ולפצות על אובדן הזיכרון שנגרם. בן אדם אשר חולה במחלת השכחה יוכל להסתייע בעבודה מול מרפא בעיסוק על מנת ללמוד כיצד לאגור מידע חדש אשר יחליף את המידע שכבר אבד, או כיצד להסתייע במידע שלא ניזוק עדיין כבסיס לצבירת מידע חדש. אימון הזיכרון יכול לכלול בתוכו גם מגוון פעילויות של ארגון המידע כך שיהיה בעתיד קל יותר לזכור אותו לסייע בשיפור ההבנה של שיחות מורחבות.

מרבית בני האדם הסובלים ממחלת שיכחה יגלו כי מועיל מאוד להסתייע במגוון עזרים דיגיטליים (PDA) כגון פאלם, בלק ברי או איי פון. בעזרת תרגול ואימון, גם בני אדם הסובלים ממצב של שיכחה חמורה יוכלו לתפעל את מגוון המכשירים והארגוניות האלקטרוניות הללו ולהסתייע בהם בביצוע מטלות היום יום שלהם. 

לדוגמא, ניתן לתכנת את האביזר האלקטרוני על מנת לזכור ליטול את התרופות. עזרים ללא טכנולוגיה כוללים בין השאר מחברת פשוטה, לוחות שנה, מישהו המזכיר לך ליטול את התרופה, ותמונות של אנשים ומקומות מוכרים.

כיום אין בנמצא תרופה אשר מיועדת לטיפול במרבית הסוגים של אמנזיה. מכיוון שתסמונת ורניקה קורסקוב נוצרת כתוצאה ממחסור בתיאמין, הטיפול יהיה מורכב מנטילת תחליף של הויטמין והקפדה על תזונה נכונה. החוקרים בודקים מספר מעבירים כימיים בין עצביים (ניורוטרנסמיטרים) אשר מעורבים בייצור הזיכרונות, אשר יכולים ביום מן הימים לסייע לגילוי טיפולים חדשים בהפרעות זיכרון.

אולם המורכבות של התהליכים המתרחשים בתוך המוח מביאה את היכולת למצוא טיפול תרופתי בודד אשר יביא לפתרון של מכלול בעיות הזיכרון לכמעט בלתי אפשרית.

מניעה

הגורם העיקרי למרבית המקרים של מחלת השכחה הינה פגיעה מוחית. על מנת לצמצם את הסיכוי לפגיעה מוחית יש:

·         להימנע מצריכה מופרזת של משקאות אלכוהוליים 

·         לחבוש קסדה בזמן רכיבה על כלי רכב דו גלגלי ולחגור חגורת בטיחות בזמן נהיגה ברכב 

·         לטפל בדלקות מוח במהירות ובעוצמה

·         לפנות לטיפול רפואי מיידי בזמן שבץ או מפרצת במוח

רופאים בתחום
ד"ר רחל בן חיון
ד"ר רחל בן חיון נוירולוגיה
פרופ' שרון חסין
פרופ' שרון חסין נוירולוגיה
ד"ר עדי אדר
ד"ר עדי אדר נוירולוגיה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא אמנזיה, שכחה

מעבר לבית אבות/דיור מוגן
מעבר לבית אבות/דיור מוגן
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 09/05/2009

מעבר לבית אבות/דיור מוגן לכתבה המלאה

על מטפל סיעודי, מטופל ומה שביניהם
על מטפל סיעודי, מטופל ומה שביניהם
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 09/05/2009

על מטפל סיעודי, מטופל ומה שביניהם לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו