דלג לתוכן

אמנזיה, שכחה

שיכחון | Amnesia
המומחים של Infomed מסבירים:

אמנזיה היא הפרעת זיכרון שמשמעותה שכחה גורפת או חלקית, היוצרת פגיעה משמעותית בתפקוד החברתי או התעסוקתי. האמנזיה עשויה להיות סימפטום מתוך הפרעה קוגניטיבית רחבה יותר כגון דמנציה או דליריום, או להיות מאובחנת בפני עצמה כהפרעה אמנזית (Amnesic Disorder). 

ההפרעה האמנזית מתרחשת בד"כ בצמוד למצב רפואי-פיזיולוגי כלשהו כגון פגיעת ראש, גידול ראש, מחלות כלי הדם של המוח, הרעלות מסוגים שונים שפוגעות במערכת העצבים או שימוש מופרז באלכוהול. 

אילוסטרציה של התפוררות המוח של איש הסובל מאמנזיה, שכחה

קיימים שני סוגי אמנזיה:

אמנזיה אנטרוגרדית (Anterograde Amnesia)

שכחה של פרטים ואירועים מנקודת זמן מסוימת ואילך. במקרה של פציעת ראש, הנקודה ממנה השכחה מתחילה יכולה להיות רגע הפציעה, כאשר מאותו הרגע של הפציעה ואילך לא ניתן לזכור דבר, כתוצאה מכך גם לא ללמוד מידע חדש. כל מה שהתרחש לפני האירוע שמור בזיכרון וניתן לשליפה, כלומר, האדם יכול לספר על מסיבת הבר מצווה שלו אך אין הוא יכול לזכור מה אכל רבע שעה לפני כן.

אמנזיה אנטרוגרדית או לחילופין שיכחון למאוחר, מדברת על כשל ברכישת מידע עובדתי חדש. בספרות המחקרית ישנם שני חולים מאוד מפורסמים אשר המקרה שלהם נחקר לעומק: 

המקרה הראשון הוא של N.A אשר לא היה מסוגל לנהל שיחת חולין, משום שכל פעם שמתרחשת לידו הסחת הדעת המזערית ביותר, חוט מחשבתו נקטע. המקרה השני הוא של H.M אשר סבל בגיל 27 מאפילפסיה קשה ועל כן עבר ניתוח שגרם לפגיעה במוחו, ליתר דיוק ביכולתו ליצור זיכרונות חדשים, על אף שהוא זכר את האירועים שקרו לפני הניתוח. למשל, הוא לא זכר את רופאיו על אף שפגש אותם בתדירות הגבוהה. 

אמנזיה רטרוגרדית (Retrograde Amnesia)

שכחה של פרטים ואירועים שהתרחשו לפני נקודה מסוימת בזמן. בעיית הזיכרון במקרה זה הולכת אחורה בזמן, למשל, כול אירועי החיים שהתרחשו טרם אותה פגיעת הראש אינם נגישים ואין לאדם יכולת להיזכר בדבר. ברם הזיכרון שלו תקין לאירועים שהתרחשו מאותו רגע ואילך והיכולת להטמיע ולזכור מידע חדש תקינה גם כן. במקרה זה האדם יוכל לרכוש מידע חדש באופן תקין אולם לא יוכל לספר על עברו.

אמנזיה רטרוגרדית או לחילופין שיכחון למוקדם, מדברת על כשל בזיכרון של אירועים שקרו טרם הפגיעה המוחית. היקף הפגיעה מסוג זה הינו משתנה ותלוי מקרה.

המומחים שלנו לנוירולוגיה

נוירולוגיה
מכון פרי אבחון רפואי בע"מ המכון מתמחה בנוירולוגיה קלינית ונוירופיזיולוגיה קלינית
קראו עליי עוד
נוירולוגיה
פרופ' טלי סיגל מומחית לנוירולוגיה-נוירואונקולוגיה
קראו עליי עוד
נוירולוגיה
ד"ר דוד אוריון מנהל מחלקה לשבץ מוחי ומחלות נוירווסקולרית, בי"ח שיבא, תל-השומר
קראו עליי עודלקביעת תור
לכל המומחים שלנו לנוירולוגיה>

המומחים של Infomed עונים על שאלות:

מאמרים בנושא אמנזיה, שכחה

על מטפל סיעודי, מטופל ומה שביניהם
על מטפל סיעודי, מטופל ומה שביניהם
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 09/05/2009

על מטפל סיעודי, מטופל ומה שביניהם לכתבה המלאה

מעבר לבית אבות/דיור מוגן
מעבר לבית אבות/דיור מוגן
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 09/05/2009

מעבר לבית אבות/דיור מוגן לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו