דלג לתוכן

גידולים שפירים וממאירים בבלוטות הרוק (tumors of the salivary glands)

1 דקות קריאה
דן פליס דן פליס מנהל מערך האף אוזן גרון וניתוחי ראש וצוואר, פה ולסתות ומנהל המרכז הבין-תחומי לכירורגיה אונקולוגית של הראש והצוואר במרכז הרפואי תל-אביב ע"ש סוראסקי (איכילוב). 0737023781
גידולי בלוטות הרוק אינם נדירים, ומהווים 6%-3% מהגידולים באזור הראש והצוואר. הם עלולים לערב את בלוטת הפרוטיד (בת-האוזן), את בלוטות הרוק התת-לסתיות או התת-לשוניות, או את בלוטות הרוק הקטנות. מרבית הגידולים בפרוטיד (כ-80%) הם שפירים. מרבית הגידולים הממאירים ממקור הבלוטה עצמה אם כי ייתכן פיזור גרורותי לבלוטה. יש לזכור שגושים בבלוטת הפרוטיד והבלוטה התת-לסתית עלולים להיחשב כגושים בצוואר שאינם בתוך הבלוטה. במקרים אלו עלולים להמליץ על כריתה חלקית של הגוש לשם ביופסיה, ועלול להיגרם פיזור של הגידול שקשה יהיה לכורתו אחר כך במלואו גם אם הוא שפיר. יש להבדיל בין תהליכים דלקתיים או אבנים בבלוטה לבין גידולים ממש, ויש בכל מקרה לפנות לרופא אף אוזן וגרון לשם אבחון וטיפול.
הגידול הנפוץ הוא גידול שפיר של בלוטת הפרוטיד הנקרא Pleomorphic adenoma. קיימים גידולים שפירים נוספים ובכולם הטיפול המומלץ הוא ניתוח. גידול ממאיר יש לכרות גם במחיר של פגיעה עצבית אם טיפול זה תורם לסיכויי ההחלמה. לעיתים יש צורך להוסיף טיפול בקרינה. הסיבוכים האפשריים האופייניים לניתוחים אלו כוללים: פגיעה בעצבים, שקע במקום הניתוח והיעדר תחושה מקומית. כריתה של אחת או יותר מבלוטות הרוק הגדולות אינה גורעת באופן משמעותי מכמות הפרשת הרוק בפה.

פרופ' יואב תלמי

אבחון ובדיקות

האבחון כולל, פרט לבדיקה גופנית, בדיקות דימות או דיקור במחט לפי הצורך.

טיפולים ותרופות

הטיפול המוסכם בגידולי הבלוטות הוא בראש ובראשונה ניתוח. עקב מיקום הבלוטות וקרבת הרקמות המנותחות לעצבים באזור הראש והצוואר, נדרשת מיומנות רבה בכריתת הגידול יחד עם רקמת בלוטה תקינה, ללא סיבוכים.
רופאים בתחום
פרופ' דן פליס
פרופ' דן פליס אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
ד"ר ויקטוריה ניימן
ד"ר ויקטוריה ניימן אונקולוגיה
ד"ר יצחק דנו
ד"ר יצחק דנו אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
באנר

מעוניינים לקבל מידע נוסף על גידולים שפירים וממאירים בבלוטות הרוק?
השאירו פרטים להתייעצות עם דן פליס

שאלות ותשובות

שאלות מתוך פורום צרידות ומיתרי הקול

בניהולו של ד"ר יקי כהן
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו