דלג לתוכן

אי-תפקוד האנדותל (Endothelial dysfunction)

2 דקות קריאה
תאי האנדותל הם הציפוי הפנימי של כל כלי הדם בגוף. האנדותל הוא ה"איבר" הגדול ביותר בגוף המשתרע על פני שטח נרחב ביותר ושוקל 3-2 ק"ג. תאי האנדותל פעילים ביותר בעיקר בקביעת טונוס (דרגת התכווצות) כלי הדם. תאי האנדותל מפרישים, מחד גיסא, חומרים מרחיבים כלי דם, כגון (Nitric oxide (NO, פרוסטציקלין ונוספים. מאידך גיסא, הם מפרישים חומרים מכווצי כלי דם ובעלי נטייה לקרישה, כגון אנדותלין, אנגיוטנסין II מקומי ומחמצנים שונים.
באמצעות חומרים אלו, מסוגל האנדותל התקין בעת הצורך, לדוגמה, בזמן מאמץ גופני או עליית חום - להרחיב את כלי הדם ולהיפך, בזמן ירידת הטמפרטורה או מנוחה - לכווץ את כלי הדם. נוסף על כך, "יציל" אותנו האנדותל מלדמם למוות מכל שריטה כאשר יאפשר כיווץ של כלי הדם ואיגור של טסיות, על מנת ליצור קריש דם שיפסיק את הדימום.

אי-תפקוד האנדותל הוא פגיעה בשיווי המשקל העדין שהוגדר לעיל ולסטייה של השיווי משקל, בדרך כלל כלפי כיווץ כלי הדם ונטייה לקרישה. הפגיעה גורמת לירידה ביכולת לייצר בעיקר Nitric oxide.

הפגיעה באנדותל היא שלב ראשוני בתהליך היווצרות הרובד הטרשתי ומתפתחת בעידוד גורמי הסיכון המוכרים לטרשת עורקים ומחלות לב וכלי דם, כגון יתר-לחץ-דם, סוכרת, עישון, רמת שומנים גבוהים בדם, תנגודת לאינסולין ואפילו סיפור משפחתי של מחלות לב וכלי דם (תורשה).

אבחון ובדיקות

האבחנה נעשית על ידי בדיקת תגובת העורק לחומרים המגרים הפרשת NO כגון, אצטילכולין, L-Arginin או ברדיקינין. בשיטה פשוטה יותר בודקים את תגובת עורק שקע המרפק (הברכיאלי בזרוע) ללחץ של שרוולית מדידת לחץ-דם על הזרוע (Flow mediated vasodilatation). חסימת העורק על ידי השרוולית יוצרת ליקוי באספקת הדם (איסכמיה) מקומי. אנדותל בריא ידע להפריש מייד NO על מנת להרחיב את העורק שיימדד במכשיר דופלר.

טיפולים ותרופות

פעילות גופנית, L-arginin ,Omega-3, טיפול ואיזון מיטבי של גורמי הסיכון שהוזכרו לעיל, חיוניים לשיפור תפקוד האנדותל. תרופות להורדת רמת הכולסטרול מסוג סטטינים משפרות את תפקוד האנדותל לטווח ארוך בניגוד לנוגדי חמצון, כגון ויטמין C וויטמין E.
רופאים בתחום
ד"ר עדו תמרי
ד"ר עדו תמרי קרדיולוגיה
ד"ר יונתן בובר
ד"ר יונתן בובר פנימית
פרופ' יבגניה ניקולסקי
פרופ' יבגניה ניקולסקי קרדיולוגיה

שאלות ותשובות

שאלות מתוך פורום מחלות לב נשים

בניהולו של ד"ר אביטל פורטר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו