דלג לתוכן

שטף דם (המטומה) (Bruise (Hematoma))

3 דקות קריאה

שטף דם (המטומה) הוא הצטברות של דם ברקמה בתוך הגוף.

שטפי דם יכולים להופיע במקומות שונים המסווגים לפי מיקומם בגופינו. מדובר בתופעה שכיחה מאוד, אשר כל אדם יחווה לפחות פעם אחת בחייו. עם זאת, בעוד ששטף דם שטחי, כדוגמת שטף דם אחרי בדיקת דם, הוא מצב החולף לרוב מאיליו, שטפי דם פנימיים, כמו שטף דם במוח, יכולים להיות בעלי השלכות מרחיקות לכת ומצריכים טיפול דחוף. 

צילום: Angel Simon | Shutterstock

סימפטומים

יש להבדיל בין שטף דם עורי, שברוב המקרים מעיד על חבלה שטחית בעור, לבין שטפי דם אחרים, הנחשבים למורכבים יותר ונקראים "דמם". 

ברוב המקרים, שטף הדם העורי, ההמטומה, יהיה סגול וייהפך לחום עם חלוף הזמן. שינוי הצבע מעיד על תהליך ההחלמה הנוצר מפירוק הדם וההמוגלובין, וזהו חלק מתהליך פיזיולוגי תקין.

מכיוון ששטף הדם גורם לדלקת אזורית, בנוסף לשינוי הצבע האופייני שטף הדם עלול להיות נפוח, אדום וכואב. 

חלק משטפי הדם עלולים לגרום לסימפטומים אופייניים. כך למשל, שטף דם בציפורן עלול להיות כואב מאוד כיוון שלשטף הדם אין אפשרות להתרחב והוא יוצר לחץ על העור שמתחת לציפורן.

בנוסף, שטף דם ברגל עלול להתאפיין ב"ירידה" של שטף הדם בגלל כוח המשיכה. 

במידה ושטף הדם הופיע ללא חבלה, ייתכן שהוא מעיד על מצבים הדורשים בירור רפואי. לדוגמא, שטף דם בבטן המלווה בתסמינים נוספים כגון כאבי בטן, עלול להעיד על דלקת בלבלב (2). 

דוגמא נוספת לשטף דם הנגרם לרוב שלא מחבלה, הוא שטף דם במוח. המטומה במוח תתבטא בכאבי ראש חמורים, המלווים לעיתים בבחילה, הקאות , בלבול ואובדן הכרה, קושי פתאומי בהנעת גפה ועוד. מצב זה עלול להיגרם כתוצאה מקריעת כלי דם או כתוצאה מחבלה, וברוב המקרים יעיד על שבץ.

סיבות וגורמי סיכון

שטף דם נגרם כתוצאה מפציעה או מחבלה הקורעת כלי דם בסמיכות לעור, הגורמת לדם לזרום אל מחוץ לכלי הדם ולהיכלא מתחת לעור או ברקמה. 

שטפי דם מרובים יכולים להעיד על מחלות דם, כמו מחלת כלי דם או הפרעות בתהליך קרישת הדם. 

אבחון ובדיקות

במידה והצוות המטפל חושד בבעיה המטולוגית שגרמה לשטף הדם, יש צורך לבצע בירור רפואי מקיף על מנת לזהות את מקור הבעיה, הכולל בדיקות דם לתפקודי קרישה ובדיקה של כלי הדם באמצעי דימות מתקדמים (1). 

סיבוכים אפשריים

מרבית שטפי הדם הם שטפי דם עוריים אשר יחלפו מעצמם ללא טיפול מיוחד. בחלק מהמצבים ייתכנו סימני דלקת מקומיים, כמו נפיחות, כאב וחום. חלק מהמצבים הללו הם כתוצאה מזיהום, ולרוב יתלוו בעליית חום הגוף.

עם זאת, חלק משטפי הדם עלולים להיות ביטוי של מצב מורכב יותר. במידה וניתן לחוש דופק באזור שטף הדם שנגרם כתוצאה מחבלה משמעותית (כמו כתוצאה ממחיצה או מקליע), ייתכן ומדובר בפציעות מורכבות הדורשות התערבות רפואית מידית (1). 

בעוד ששטפי דם עוריים מחבלה צפויים לחלוף מעצמם, שטפי דם חוזרים עשויים להעיד על מחלות המטולוגיות (מחלות הקשורות לכלי הדם או לדם עצמו, כמו בעיות בקרישה) (1). 

כמו כן, יש לפנות לייעוץ רפואי במצבים בהם יש חשש לנקע או לשבר, בשטפי דם הממשיכים לגדול לאחר יותר מיממה או נוטים להיות נפוחים, בשטף דם בעין המקשה על הראייה, בחבלה באזור הראש או הבטן או בשטף דם שחוזר לאחר שהחלים.

טיפולים ותרופות

ניתן לזרז את היעלמות שטף הדם העורי בדרכים הבאות:

• מנוחה של האזור הפגוע.

• קירור האזור באמצעות קרח, למשך כ-20 דק'.

• במידה והאזור נפוח, ניתן להקל על הנפיחות באמצעות תחבושת אלסטית. יש לשים לב שהחבישה לא צמודה מדי.

• מומלץ להקפיד להרים את האזור החבול. 

במצבים בהם שטף הדם נגרם שלא כתוצאה מחבלה ואינו עובר מעצמו, במצבים בהם יש תסמינים מורכבים יותר או במצבים בהם יש שטפי דם רבים או שחוזרים על עצמם, יש לפנות להמשך בירור רפואי.  במצבים שבהם שטף הדם גרם לזיהום, חום הגוף יעלה ויש צורך לפנות לייעוץ רפואי לבירור ולקבלת טיפול מתאים.

מניעה

תאונות ונפילות הגורמות לשטפי דם הן מצב נפוץ, שאינו ניתן למניעה באופן מוחלט.

עם זאת, במידה ואתם נוטלים מדללי דם, מומלץ להימנע ממצבים מסוכנים שעלולים לגרום לפציעה. 

מקורות:

1. קויפמן צ' ודינבר א' (1994). עקרונות בכירורגיה. תל אביב: דיונון.

2. Jameson, J. L., In Kasper, D. L., In Longo, D. L., In Fauci, A. S., In Hauser, S. L., & In Loscalzo, J. (2018). Harrison's principles of internal medicine.

רופאים בתחום
ד"ר מיכאל מרקושביץ
ד"ר מיכאל מרקושביץ אורתופדיה
ד"ר דוד אדיבי
ד"ר דוד אדיבי אורתופדיה
ד"ר יובל ארמה
ד"ר יובל ארמה אורתופדיה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות מתוך פורום פרקינסון והפרעות תנועה

בניהולו של ד"ר סיימון ישראלי-קורן
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו