דלג לתוכן

פרכוס אלומתי (Muscle Fasciculation)

1 דקות קריאה
פרכוס אלומתי הוא התכווצות בלתי רצונית של חלק מרקמת השריר. רקמת השריר מורכבת מאלומות של סיבים. מספר האלומות ומספר הסיבים בכל אלומה נקבע בהתאם לגודל השריר ותפקודו. שריר הארבע ראשים שהוא השריר האחראי על יישור הברך מכיל מאות של אלומות. לעומת זה, השרירים האחראים על תנועות גלגלי העיניים בנויים ממספר אלומות. כל אלומה מקבלת גירוי עצבי נפרד ונקראת יחידה מוטורית. הפרכוס האלומתי, הוא התכווצות בלתי רצונית של יחידה מוטורית אחת הנראית לעין בצורה של תנועה של חלק מרקמת השריר.
תופעה זו, יכולה להיות גם ביטוי למצב פיזיולוגי חסר משמעות חולנית-קלינית ולעיתים כביטוי להפרעה נירולוגית משמעותית, תלוי במקום ובתדירות.
הפרכוס האלומתי השפיר, לרוב מופיע או מתגבר במצבי חרדה, לחץ, מאמץ ועייפות. דלדול, חולשה וממצאים נירולוגיים אחרים בשריר עם פרכוס אלומתי, מכוונים לקיומה של בעיה עצבית-נירולוגית. המחלות והמצבים שבהם ניתן למצוא פרכוס אלומתי הם: מחלת נירון מוטורי, זיהום נגיפי על ידי פוליו, נזק מקומי לעצב היקפי או לשורש, הפרעה מטבולית (לדוגמה, ירידה ברמת הנתרן או המגנזיום בדם), מינון-יתר או השפעות לוואי של תרופות, מחלת שריר דלקתית ופעילות-יתר של בלוטת התריס. האבחון הוא קליני כאשר תמיכה באבחנה מתקבלת ברשמת שריר חשמלית (EMG).

ד"ר בעז וולר
רופאים בתחום
ד"ר ארנון קרני
ד"ר ארנון קרני נוירולוגיה
ד"ר ברוך אלעד
ד"ר ברוך אלעד נוירולוגיה
פרופ' ניר גלעדי
פרופ' ניר גלעדי נוירולוגיה

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא פרכוס אלומתי

התקף פרכוסי ואפילפסיה
התקף פרכוסי ואפילפסיה
ד"ר בעז וולר, נוירולוג מאת: ד"ר בעז וולר, נוירולוג 05/06/2013

פרכוס הוא ביטוי קליני ל'סערה חשמלית' במוח. עם זאת, לא כל הופעה של אותות חשמליים שאינם תקינים תגרום להתקף קליני. קיי... לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום פרקינסון והפרעות תנועה

בניהולו של ד"ר סיימון ישראלי-קורן
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו