דלג לתוכן

גידולים באף (Tumors of the nasal cavity)

ניתוחי פנים
2 דקות קריאה
חלל האף גובל באזורים חשובים בפנים, כגון הלוע, הלוע האפי (נזופארינקס), מערות הפנים, ארובות העיניים ובסיס הגולגולת הקדמי. גידולי חלל האף הם נדירים יחסית, ושכיחותם עולה עם הגיל. חשיפה למתכות כבדות ולתעשיית העץ והעורות הם גורמי סיכון להתפתחות גידולים אלו. כמחצית מהגידולים באזור אנטומי זה יופיעו במערת הלסת העליונה וכשליש מהם בחלל האף. התסמינים העיקריים המעלים חשד לגידול באזור זה הם: חסימה אפית, דמם נישנה מהאף, הפרשה כרונית מהאף, אובדן חוש הריח, אובדן תחושה בקדמת הפנים, ובצבוץ רקמה רכה מהנחיר. תסמינים אלו יכולים להיות חד-צדדיים או דו-צדדיים. בשלבים מתקדמים, גורם הגידול הממוקם בחלל האף והסינוסים, עלול לגרום לשינוי במבנה הפנים, לדחיקת העין הצידה או להרחבת גשר האף.

הגידול הממאיר השכיח ביותר מבין הגידולים הממאירים בחלל האף הוא שאת האפיתל הקשקשי (שא"ק). אצל מיעוט החולים שלקו בשא"ק יימצאו גם גרורות בקישריות הלימפה הצוואריות בזמן האבחון. גידולים ממאירים נוספים הם גידולי בלוטות רוק, סרקומה ומלנומה ממאירה.

ד"ר זיו גיל
פרופ' דן מ' פליס
 

אבחון ובדיקות

חשד לגידול בחלל האף מחייב בדיקה של רופא אף אוזן וגרון. בדיקה זו כוללת סקירה אנדוסקופית בעזרת סיב אופטי המסייעת להבחין בהיווצרות תהליך בחלל האף או בנזופארינקס. אם מתעורר חשד להתהוות גוש בחלל האף, ניתן באילחוש מקומי לקחת דגימה מהגידול לשם אבחון מיקרוסקופי, לפני ניתוח.
השלמת הבירור כוללת צילומי דימות של הראש, של חלל האף והסינוסים בעזרת טומוגרפיה מחשבית ותהודה מגנטית, כדי להעריך את מיקומו האנטומי של הגידול ולתכנן את אופן כריתתו. הבדיקה כוללת גם דימות של הצוואר עקב שכיחות גרורות של גידולים ממאירים בקישריות לימפה צוואריות.
רוב הגושים בחלל האף הם פוליפים וגרנולומות. פפילומה, אנגיופיברומה ואוסטאומה הם גידולים שפירים המטופלים לרוב בניתוח.

טיפולים ותרופות

ברוב הגידולים בחלל האף והסינוסים מטפלים בניתוח. בחולים עם פוליפים בחלל האף והסינוסים ניתן לטפל בגישה אנדוסקופית ללא ביצוע חתכים בפנים. גידולים ממאירים, וכן אנגיופיברומה מצריכים ניתוח פתוח לכריתה מלאה של הגידול, שכן צפויה הישנות של הגידול אם לא ייכרת בשלמות. נוכחות גרורות צוואריות מחייבת ניתוח צווארי בנוסף. לאחר הניתוח ניתן לחולים שלקו בגידולים ממאירים, טיפול בקרינה.
התמונה מראה דימות בעזרת טומוגרפיה מחשבית של חולה עם גידול מסוג אדנוקרצינומה אשר נותח בגישה התת-גולגולתית.
רופאים בתחום
ד"ר יונה וייסבוך
ד"ר יונה וייסבוך אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
פרופ' רפאל פיינמסר
פרופ' רפאל פיינמסר אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
ד"ר נדאל אסדי
ד"ר נדאל אסדי אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר

שאלות מתוך פורום צרידות ומיתרי הקול

בניהולו של ד"ר יקי כהן
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו