דלג לתוכן

אסבוטולול (Acebutolol)

3 דקות קריאה

מידע נוסף

 • כן מרשם רופא כן
 • בינוני סיכון ממנת יתר בינוני
 • נמוך סיכון מפיתוח תלות נמוך
 • חוסמי בטא, יתר לחץ דם,  לטיפול, נוגדי הפרעות בקצב הלב שייך לקבוצת חוסמי בטא, יתר לחץ דם, לטיפול, נוגדי הפרעות בקצב הלב
אסבוטולול הינו חוסם בטא סלקטיבי המשמש לטיפול ביתר לחץ דם ובאריתמיות בחדרי הלב. שימוש נוסף באסבוטולול הוא כטיפול ארוך טווח בקרב הסובלים מתעוקת חזה בעקבות מחלת לב איסכמית. מנגנון פעילותו הוא בהרפיית שרירים חלקים בכלי הדם, האטת קצב הלב והפחתת עוצמת התכווצות שריר הלב. פעולות המובילות לירידה בלחץ הדם. כמו כן אסבוטולול גורם להפחתה בתפוקת הלב וצריכה מועטת יותר של חמצן על ידי הלב. כטיפול בלחץ דם גבוה, אסבוטולול ניתן לרוב בשילוב עם תרופות נוספות כגון משתנים תיאזידים. אצל אנשים הסובלים מאי ספיקת לב אסבוטולול עלול להחמיר את התסמינים. כמו כן אסבוטולול עלול לגרום לקשיי נשימה, בעיקר בחולים הסובלים מאסתמה או ממחלות ריאה אחרות, כגון ברונכיטיס כרונית. תופעות הלוואי כוללות החמרת תסמיני אי-ספיקת לב, מיסוך רמות סוכר נמוכות, החמרת אסתמה, נפילת לחץ דם וגפיים קרות.

מידע

אופן נטילת התרופה

טבליות.

תדירות וזמן נטילה

פעם או פעמיים ביום.

טווח המינון

ליתר לחץ דם: 200-800 מ"ג ביום, במנה בודדת או בחלוקה ל-2 מנות. להפרעות בקצב הלב או תעוקת חזה: מינון התחלתי 200 מ"ג פעמיים ביום, המינון יעלה עד ל-1200 מ"ג ביום.

תחילת ההשפעה

ייתכן וייחלפו כשבוע-שבועיים עד לקבלת השפעה מירבית.

משך ההשפעה

12-24 שעות.

מנה שנשכחה

במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם נותרו 4 שעות עד למנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.

הפסקת התרופה

גם אם חל שיפור במצב הבריאותי אין להפסיק הטיפול בתרופה ללא התייעצות עם רופא. כמו כן, אם יש צורך בהפסקת נטילת התרופה, אין להפסיק בצורה חדה אלא באופן הדרגתי במשך תקופה של כשבועיים.

מינון עודף

תסמיני מינון עודף עשויים לכלול האטה משמעותית בקצב הלב, תת לחץ דם, פרכוסים, אי ספיקת לב, קשיי נשימה, הכחלה של האצבעות והיפוגליקמיה (תת-סוכר בדם). יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

תזונה

ניתן ליטול התרופה עם או בלי אוכל.

הריון

במחקרים בבעלי חיים, לא נראה נזק לעובר. אין די מידע לגבי השימוש בתרופה זו בבני אדם. יש להשתמש בתרופה זו בהריון רק במידה והיא חיונית. (B)

הנקה

התרופה עוברת לחלב אם, אך במינונים רגילים לא סביר שתהיינה לה השפעות שליליות על התינוק.

תינוקות וילדים

לא ניתן בדרך כלל.

קשישים

ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.

נהיגה

אין בעיות ידועות.

דווח לרופא במקרה של

 • אלרגיה
 • הנקה
 • אי ספיקת לב (heart failure)
 • אסתמה
 • הפרעות קצב בלב
 • רגישות לגאלאקטוז בתזונה
 • מחלת כבד
 • מחלת כלי דם
 • מחלת לב
 • מחלת כליה
 • סוכרת
 • לחץ דם נמוך
 • דיכאון
 • הפרעות בתפקוד בלוטת התריס
 • חולשת שרירים חמורה (myasthenia gravis)

תופעות לוואי

אסבוטולול נסבלת היטב בקרב מרבית המטופלים. תופעות הלוואי הנפוצות הן קלות ולרוב פוחתות עם המשך הטיפול: הקאות, כאב ראש, עייפות, סחרחורת ,כאב גב ,תחושת קור בגפיים ,סיוטי לילה, עצירות, שלשול, בחילה, חרדה, ירידה בתפקוד המיני ונדודי שינה. תופעות המחייבות פנייה לרופא המטפל: הכחלה של אצבעות הגפיים, עייפות חמורה, שינויים במצב הרוח, נימול, קשיי נשימה, איטיות הלב, תת לחץ דם, אי ספיקת לב, גירוד, כאבי בטן, חום, שתן כהה, הרטבת לילה - יש להמשיך בטיפול ולפנות מייד לרופא המטפל. תיתכן הופעת תסמונת הקרויה Lupus like syndrome המתבטאת בעייפות , הרגשת חולי, חום, אנורקסיה, בחילה, ירידה במשקל, כאבי פרקים, נפיחות וקשיות הפרקים - יש להמשיך הטיפול ולפנות מייד לרופא המטפל.

פרטי תגובה עם תרופות אחרות

[אספירין ותכשירים נוגדי דלקת לא סטרואידים]: תרופות אלו עשויות להפחית את הפעילות הנוגדת לחץ דם של חוסמי בטא. במתן משולב זה יש לנטר בקפידה את לחץ הדם. [תרופות לטיפול ביתר לחץ דם, כגון בולמי סידן וקלונידין]: ההשפעה על לחץ הדם גוברת בשילוב עם חוסמי בטא. כמו כן בשילוב חוסמי בטא עם בולמי סידן תיתכן השפעה בלתי רצויה על הלב. [תרופות נוגדות הפרעות בקצב הלב]: בשילוב עם אסבוטולול תיתכן ירידה בקצב הלב וירידה חריפה בלחץ הדם. [מעכבי מונואמין אוקסידאז (MAOI)]: בשילוב מעכבי מונואמין אוקסידאז עם אסבוטולול תיתכן עלייה מסכנת חיים בלחץ הדם. יש לאפשר כשבועיים הפסקה בין נטילת תרופות אלו. [חומרים סימפאתומימטיים]: המצויים בכדורי מרץ, בתרופות נגד תיאבון, שיעול, נזלת, או אסתמה - החלשת ההשפעה של אסבוטולול. [חומרים עם פעילות אנטיכולינרגית]: כגון פנותיאזינים, נוגדי דיכאון טריציקליים - בשילוב עם אסבוטולול תיתכן האטה בקצב הלב. [תאופילין]: בשילוב עם חוסמי בטא היעילות הן של תאופילין והן של חוסמי בטא פוחתת. [תרופות לטיפול בסוכרת, אינסולין]: אסבוטולול עלול למסך תסמיני רמות סוכר נמוכות. מומלץ לעקוב אחר רמות הסוכר בחולים המקבלים טיפול בסוכרת וגם בחולים שאינם סובלים בדרך כלל מסוכרת.

השפעת שימוש ממושך

לא צפויות בעיות.

יש לרשום תרופות רק על פי ההתוויות של משרד הבריאות
המידע נלקח בין היתר מעלונים רפואיים ובכל מקרה אינו מחליף התייעצות עם רופא

רופאים בתחום
 איילת גייר - רפואה אסתטית
איילת גייר - רפואה אסתטית רפואה אסתטית
ד"ר עופר רק
ד"ר עופר רק אורתופדיה
פרופ' דרור לקשטיין
פרופ' דרור לקשטיין אורתופדיה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו