דלג לתוכן

מילנציפרן (Milnacipran)

ערוץ בריאות הנפש
4 דקות קריאה

מידע נוסף

 • כן מרשם רופא כן
 • בינוני סיכון ממנת יתר בינוני
 • נמוך סיכון מפיתוח תלות נמוך
 • SNRIs, נוגדי דיכאון שייך לקבוצת SNRIs, נוגדי דיכאון

שמות מסחריים

 • Ixel איקסל Ixel

מילנציפרן הנה תרופה אנטי דיכאונית השייכת לקבוצת ה-SNRI's המתאפיינת בכך שהיא מגבירה, בנוסף לסרוטונין, גם את רמת הנוראדרנלין במוח. 

נמצא כי מילנציפרן יעילה לטיפול במצבי דיכאון וחרדה קשים וגם כטיפול עבור הפרעות אכילה. כמו כן נמצא כי יש לה יתרון יחסי בטיפול בדיכאון המתלווה למצבים של תסמונת העייפות הכרונית ופיברומיאלגיה. היא מביאה לפחות תופעות לוואי כמו בחילות וכאבי בטן ובעיות בתיפקוד המיני בהשוואה ל-SSRI's, אך היא גורמת לעלייה בקצב הלב.

התרופה מיועדת למבוגרים מעל גיל 18.חשוב לשים לב, כי בתחילת הטיפול בתרופה, סימני הדיכאון או הפרעת החרדה עלולים להחמיר. התרופה לא פועלת מייד, אלא לאחר טיפול של שבועיים או יותר, ולכן, יש לעדכן את הסביבה הקרובה באשר לתחילת הטיפול. 

עבור מבוגרים מתחת לגיל 25, עם הפרעות נפשיות, המטופלים בנוגדי דיכאון, מידע ממחקרים מצביע על עלייה בסיכון במחשבות על פגיעה עצמית ובהתנהגות אובדנית. במקרים אלה, נדרשת פנייה מיידית לרופא.

עם תחילתו של הטיפול, על המטופלים בכל הגילאים וקרוביהם, לעקוב אחר שינויים, כמו תוקפנות, מחשבות אובדניות, החמרת הדיכאון וכל שינוי התנהגותי. 

תרופות כמו מילנציפרן יכולות לגרום להפרעות בתפקוד המיני, במקרים מסוימים, תסמינים אלה נמשכו לאחר הפסקת הטיפול .

צילום: shutterstock 

מידע

אופן נטילת התרופה

כמוסות.

תדירות וזמן נטילה

פעמיים ביום, בוקר וערב.

טווח המינון

המינון הנפוץ הוא כ-100 מ"ג ביום: 50 מ"ג בבוקר ו-50 מ"ג בערב. (מומלץ להתחיל את הטיפול ב-50 מ"ג, פעם ביום, עבור 4 ימים ואז לעלות המינון ל-100 מ"ג ביום, בחלוקה ל-2 מנות)

תחילת ההשפעה

השפעתה של התרופה ניכרת בד''כ תוך שבועיים עד ארבעה שבועות ולעיתים רק אחרי שמונה שבועות.

משך ההשפעה

מנה משפיעה למשך 8 שעות.

מנה שנשכחה

יש לקחת מייד כשנזכרים. אם הגיע הזמן לנטילת המנה הבאה, יש לדלג על המנה שנשכחה ולהמשיך למנה הבאה כרגיל. אין לקחת מנה כפולה.

הפסקת התרופה

אין להפסיק את התרופה מבלי להיוועץ ברופא. הפסקת התרופה תעשה באופן הדרגתי. מרבית תגובות הגמילה הן קלות וחולפות עם הזמן.

מינון עודף

במקרה של מינון עודף ייתכנו תופעות כגון: בחילות, הזעת יתר, עצירות, הקאות, קשיי נשימה וטכיקרדיה. יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

תזונה

יש ליטול התרופה עם הארוחה.

הריון

יש להתייעץ עם הרופא. בנטילת התרופה עד ללידה עלולים להופיע בתינוק, באופן הפיך, תסמיני גמילה ויש לבצע מעקב רפואי.

הנקה

לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.

תינוקות וילדים

תרופה זו אינה מיועדת בדרך כלל לשימוש בילדים ובמתבגרים מתחת לגיל 18. קיים סיכון מוגבר לתופעות לוואי כגון ניסיונות התאבדות והתנהגות תוקפנית. במקרה שהתרופה נרשמת לילד, יש לעקוב בתשומת לב אחר תופעות לוואי

קשישים

ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.

נהיגה

השימוש בתרופה מחייב זהירות בנהיגה, כיוון שהתרופה עלולה לגרום לסחרחורת, במיוחד בתחילת הטיפול.

אלכוהול

מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של

 • הפרעות בכלי הדם
 • לחץ דם בלתי מבוקר
 • מחלת לב
 • תפקוד כליתי לקוי
 • צהבת (הצהבת העור ולובן העין)
 • הגדלת הערמונית (פרוסטאטה מוגדלת)
 • הפרעות בראייה, לחץ נוזלים גבוה בעין
 • אפילפסיה (כפיון)

תופעות לוואי

תופעות שכיחות: יובש בפה, עצירות, בחילות, הקאות, הרגשת חום, כאבי ראש, סחרחורות, כאבי בטן, רעד קל, הזעת יתר, דפיקות לב מהירות, צריבה במתן שתן ואורטיקריה. התופעות הללו נעלמות ברוב המקרים תוך זמן קצר אחרי תקופה של הסתגלות לתכשיר. בנוסף, במשך הימים הראשונים תחושות המתח והחרדה, חוסר שינה עלולות להתגבר. תופעה זו גם היא חולפת לרוב בהמשך השימוש. במקרים נדירים עלולים להופיע: בלבול, רעד או קשיחות, יתר או תת לחץ דם, שלשול, היפראקטיביות ושינויים במצב הרוח. במידה ומופיעות התופעות הללו יש לפנות לרופא המטפל. עיכוב בשפיכה בגברים וקושי להגיע לסיפוק מיני בנשים- הן תופעות לוואי נדירות יחסית.

במקרים מסוימים, הפרעות בתפקוד המיני המשיכו לאחר הפסקת הטיפול.

תופעות לוואי חמורות המחייבות פנייה מיידית לרופא: פריחה או תגובה אלרגית כמו גרד או התנפחות, צפצופים או קוצר נשימה. חולשה פתאומית או חוסר תחושה, בעיקר בצד אחד, או דיבור משובש- אלה יכולים להיות סימני שבץ. בעיות בלב, כמו כאב בחזה, התכווצות, תחושה של לחץ. 

סימני עודף סרוטונין במוח (תסמונת סרוטונין) כתוצאה מהשפעה חזקה במיוחד של התרופה, בעיקר כשנוטלים תרופות נוספות במקביל, כוללים: חום גבוה, בחילה, הזעה מוגברת, חרדה, גלי חום, התכווצויות שרירים או רעד, דפיקות לב מוגברות וחוסר מנוחה. 

פרטי תגובה עם תרופות אחרות

יש לעדכן רופא/רוקח באשר לנטילת תרופות אחרות, כולל תרופות ללא מרשם וכן תוספי תזונה. בייחוד עבור:

מעכבי MAO: אין לתת מילנציפרן בשילוב עם תרופות אלו. שילוב כזה מגביר את הסיכון ללקות בתסמונת סרוטונין, הגורמת לתסמינים כמו: בלבול, חום גבוה, פירכוסים, הזיות, ועלייה מסוכנת בלחץ הדם. יש להקפיד על מרווח זמן של לפחות שבועיים בין נטילת מילנציפרן ונטילת מעכב MAO. 

תרופות אחרות המגבירות פעילות סרוטונרגית: למשל אנטי דיכאוניים ממשפחת הטריציקליים והטטראציקליים, SSRI , אגוניסטים לרצפטורים של סרוטונין וליתיום. שילוב זה מגביר את הסיכון ללקות בתסמונת סרוטונין, הגורמת לתסמינים כמו: בלבול, חום גבוה, פירכוסים, הזיות, ועלייה מסוכנת בלחץ הדם. 

מרחיבי כלי דם, משתנים, חוסמי קולטנים לאנגיוטנסין 2, בולמי סידן , מעכבי ACE , חוסמי אלפא, חוסמי בטא ונוגדי יתר לחץ דם עם פעילות מרכזית: שילוב של תרופה המשפיעה על לחץ הדם עם תרופה המשפיעה על מערכת העצבים המרכזית, מעלה את הסיכון לירידה של לחץ הדם ו/ או התגברות הדיכוי של מערכת העצבים המרכזית. תופעות לוואי שעשויות להופיע הן: טשטוש, סחרחורות, התעלפות, בלבול. 

אדרנאלין: שילוב עם מילנציפרן גורם לסיכון מוגבר לאריתמיות לבביות ועליה מסוכנת בלחץ דם. אין לתת שילוב זה. 

דיגוקסין: מילנציפרן גורם לעלייה בריכוז הדיגוקסין דרך הפרעה לפינוי התרופה. משום כך שילוב זה עלול לגרום להפרעה קשה בקצב הלב. 

תרופות המכילות לינזוליד (תרופה אנטיביוטית לטיפול בזיהומים),  תרופות המכילות טרמדול או פטידין (משככי כאבים),  תכשירים המכילים סנט ג'ון וורט- היפריקום (תכשיר צמחי לטיפול בדיכאון קל), תכשירים המכילים מתילן כחול.

אישור רופא נדרש לנטילה משולבת של תרופה זו יחד עם תרופות מסוימות הפועלות על המערכת הקרדיווסקולרית (אלפא וביתא אגוניסטים אדרנרגים בהזרקה).

השפעת שימוש ממושך

יש לעקוב אחר תפקודי כבד.

יש לרשום תרופות רק על פי ההתוויות של משרד הבריאות
המידע נלקח בין היתר מעלונים רפואיים ובכל מקרה אינו מחליף התייעצות עם רופא

רופאים בתחום
ד"ר סלבדור שטרן
ד"ר סלבדור שטרן רפואת שיניים
ד"ר מוחמד ותד
ד"ר מוחמד ותד רפואת שיניים
ד"ר דני בלום
ד"ר דני בלום ילדים
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו