דלג לתוכן

ריבוציקליב (Ribociclib)

סרטן השד
4 דקות קריאה

מידע נוסף

  • כן מרשם רופא כן
  • נמוך סיכון מפיתוח תלות נמוך

שמות מסחריים

  • KISQALI   קיסקלי KISQALI

משמשת לטיפול בנשים לפני גיל המעבר, בגיל המעבר, או לאחר גיל המעבר, עם סרטן שד מקומי מתקדם, או גרורתי,החיוביות ל- HR , ושליליות ל- HER2.  בשילוב עם מעכב ארומטאז לא- סטרואידלי, כטיפול אנדוקריני ראשוני. פועלת על ידי חסימת חלבונים הנקראים קינאזות תלויות-ציקלין 4 ו- 6, החשובים לצמיחה ולחלוקה של תאים. חסימת חלבונים אלה יכולה להאט גידול של תאים סרטניים ולעכב את ההתקדמות של הסרטן.

בנוסף, ניתנת בשילוב עם  פולווסטרנט בגברים ובנשים לאחר גיל המעבר עם סרטן שד מתקדם או גרורתי החיוביים ל- HR, ושליליים ל- HER2. השילוב ניתן כטיפול אנדוקריני ראשוני או לאחר התקדמות המחלה עם טיפול אנדוקריני.

הנחיות חשובות: 

לפני הטיפול יש לעדכן רופא אם: 

- יש לך חום, כאב גרון או כיבים בפה, יכול להעיד על זיהום.

- יש לך בעיות בכבד או אם בעבר היה לך כל סוג של מחלת כבד. 

- יש לך או היו לך ליקויים בתפקוד הלב או בקצב הלב. 

- סבלת בעבר מקרישתיות יתר או שידוע לך שיש לך גורמי סיכון לקרישתיות יתר.

במהלך הטיפול, יש לעדכן רופא במקרה שילוב של כל אחד מהתסמינים הבאים: פריחה, עור אדום, שלפוחיות בשפתיים, בעיניים או בפה, קילוף עור, חום גבוה, תסמינים דמויי שפעת ובלוטות לימפה מוגדלות, סימנים של תגובה חמורה בעור.

מתי אסור להשתמש: 

במקרה רגישות לריבוציקליב, לבוטנים או לסויה. 

צילום: shutterstock 

מידע

אופן נטילת התרופה

 יש ליטול את הטבליה פעם ביום באותה שעה בכל יום, רצוי בבוקר, בשלמותן. אין מידע לגבי כתישה/ חצייה/ לעיסה. אין ליטול טבליה שבורה, סדוקה או פגומה בצורה אחרת.

תדירות וזמן נטילה

יש ליטול ריבוציקליב פעם ביום בימים 1 עד 21 במחזור טיפול של  28 יום. הטיפול הינו טיפול מתמשך. אין ליטול ריבוציקליב בימים 28-22 של מחזור הטיפול.

טווח המינון

ייקבע ע"י הרופא. 200-600 מ"ג , אחת ליום. 

תחילת ההשפעה

אין מידע

תזונה

ניתן ליטול עם או בלי אוכל.

אין לשלב אשכוליות בתפריט (גם כמיץ), בשל יכולת השפעה על מידת פירוק התרופה.


אחסון

אין לאחסן מעל 30 מעלות צלזיוס.

מנה שנשכחה

יש לדלג על המנה, במידה ונשכחה, ולקחת את המנה הבאה בזמן הרגיל. אין ליטול מנה כפולה.

הפסקת התרופה

הפסקה עלולה לגרום להחמרה במצב. אין להפסיק ללא הוראת רופא.

מינון עודף

דורש פנייה מידית לרופא או לחדר מיון. ייתכן ויהיה צורך בטיפול רפואי.

אזהרות

הריון

אין להרות במהלך הטיפול. יש להשתמש באמצעי מניעה יעיל בזמן נטילת התרופה ולפחות 21 ימים לאחר נטילת המנה האחרונה.

הנקה

אין להיניק בזמן נטילת תרופה זו ולפחות 21 ימים לאחר המנה האחרונה.

תינוקות וילדים

התרופה אינה מיועדת לילדים ומתבגרים מתחת לגיל 18.

נהיגה

הטיפול עלול לגרום לעייפות, לסחרחורת. יש לבחון את היכולת לנהוג.

אלכוהול

לא צפויות בעיות מיוחדות.

ניתוח והרדמה כללית

יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

תופעות לוואי

שכיחות מאוד: עייפות, חיוורון, השתנה כואבת ותכופה- סימני זיהום בדרכי השתן, כאב גרון, נזלת, חום- סימני זיהום דרכי הנשימה, קלקול קיבה, הפרעות עיכול, צרבת (אי-נוחות או כאבים בבטן העליונה), תיאבון מופחת , קוצר נשימה, קשיי נשימה , שיעול, כאב גב, בחילה, שלשול, הקאה, עצירות, פצעים בפה עם דלקת חניכיים, כאב בטן, נשירת שיער או הידללות השיער, התקרחות, פריחה, גירוד, תשישות, כאב ראש, ידיים, קרסוליים או כפות רגליים נפוחות,סחרחורת. תוצאות חריגות בבדיקות תפקודי כבד.

שכיחות: כאב בטן, בחילה, הקאה ושלשול- סימני זיהום במערכת העיכול, דימום או חבורות ללא סיבה,עיניים דומעות, עיניים יבשות, ירידה ברמת סידן בדם, אשר עלולה לפעמים להוביל להתכווצויות שרירים, ירידה ברמת פוספט בדם, ,עיוות של חוש הטעם, קלקול קיבה, הפרעות עיכול, צרבת,אי-נוחות או כאבים בבטן העליונה,רמה גבוהה של קריאטינין בדם, , אדמומיות בעור, תחושת סיבוב- ורטיגו, עור יבש, אובדן צבע העור בצורת כתמים, פה יבש, כאב גרון (כאב בלוע). רמת אשלגן נמוכה בדם- היפוקלמיה.

יש לדווח לרופא במקרה של: 

שילוב של כל אחד מהתסמינים הבאים: פריחה, עור אדום, שלפוחיות בשפתיים, בעיניים או בפה, קילוף עור, חום גבוה, תסמינים דמויי שפעת ובלוטות לימפה מוגדלות, סימנים של תגובה חמורה בעור. במקרה של תגובה חמורה בעור, הרופא יפסיק מייד את הטיפול.

צמרמורת, חולשה וזיהומים תכופים. עייפות, עור צהוב, אובדן תיאבון, דימום או חבלה הקורים בקלות, יותר מהרגיל. כאב או אי נוחות בחזה, שינויים בקצב הלב, התעלפות, סחרחורת, קוצר נשימה- או כל תסמין שמחריף.

הרופא עשוי להפחית מינון או להפסיק את הטיפול באופן זמני, במידת הצורך, כדי לאפשר לכבד, לכליה, לתאי הדם, לרמות האלקטרוליטים או לפעילות הלב להתאושש. הרופא עשוי גם להחליט להפסיק את הטיפול לצמיתות.

פרטי תגובה עם תרופות אחרות

יש לעדכן רופא באשר לנטילת תרופות, כולל תרופות ללא מרשם ותוספי תזונה.

תרופות שעלולות להשפיע על אופן ההשפעה של ריבוציקליב:

טמוקסיפן- תרופה נוספת לטיפול בסרטן השד, תרופות מסוימות המשמשות לטיפול בזיהומים פטריתיים, כגון קטוקונאזול, איטרקונאזול, ווריקונאזול או פוסאקונאזול. תרופות מסוימות המשמשות לטיפול בנגיף הכשל החיסוני, HIV, כגון: ריטונביר, סקווינביר, אינדינביר, לופינביר, נלפינביר, טלפרביר ואפאבירנז. תרופות מסוימות המשמשות לטיפול בפרכוסים,אנטי אפילפטיות, כגון קרבמזפין  ופניטואין. תרופה צמחית הנקראת שורש סנט ג‘ונס,היפריקום, המשמשת כטיפול בדיכאון ובמצבים אחרים. תרופות מסוימות המשמשות לטיפול בבעיות קצב לב או לחץ דם גבוה, כגון: אמיודארון, דיזופיראמיד, פרוקאינאמיד, קווינידין, סוטלול ווראפאמיל. תרופות לטיפול במלריה, כגון: כלורוקווין.  אנטיביוטיקות, כגון קלאריתרומיצין, טליתרומיצין, מוקסיפלוקסאצין וריפמפיצין,  ציפרופלוקסצין, לבופלוקסצין ואזיתרומיצין. תרופות מסוימות המשמשות להרגעה או להרדמה כגון מידאזולם.  תרופות מסוימות המשמשות לטיפול בבעיות פסיכוטיות כגון הלופרידול, או  פסיכיאטריות כגון נפזודון. תרופות המשמשות לטיפול בתעוקת חזה כגון: בפרידיל.  מתדון, המשמשת לטיפול בכאב או בהתמכרות לאופיואידים.  תרופות כמו אונדאנסטרון במתן תוך ורידי, המשמשות למניעת בחילה והקאה , הנגרמות כתוצאה מכימותרפיה. 

ריבוציקליב עלולה להעלות או להוריד את הרמות בדם של תרופות אחרות:

במיוחד: טמוקסיפן, תרופה נוספת המשמשת לטיפול בסרטן השד, תרופות המשמשות לטיפול בתסמינים של הגדלה שפירה של הערמונית כגון: אלפוזוסין. תרופות נוגדות הפרעות קצב בלב,אנטי אריתמיות, כגון אמיודארון או קווינידין. תרופות לטיפול בבעיות פסיכוטיות, כגון פימוזיד או קווטיאפין. תרופות המשמשות לשיפור רמות שומנים בדם, כגון סימבסטטין, לובסטטין, פיטבסטטין, פרבסטטין או רוזובסטטין. תרופות המשמשות לטיפול ברמות גבוהות של סוכר בדם,סוכרת, כגון: מטפורמין. תרופות המשמשות לטיפול בבעיות בלב כגון: דיגוקסין. תרופות המשמשות לטיפול ביתר לחץ דם עורקי ריאתי ובעיות בזקפה,אין אונות, כגון: סילדנאפיל. תרופות המשמשות לטיפול בלחץ דם נמוך או במיגרנה, כגון ארגוטמין או  דיהידרוארגוטמין. תרופות מסוימות המשמשות לטיפול בהתקפים אפילפטיים או משמשות להרגעה, או להרדמה כגון מידאזולם. תרופות המשמשות לטיפול בהפרעות שינה כגון טריאזולם. תרופות לשיכוך כאבים כגון אלפנטניל ופנטניל. תרופות המשמשות לטיפול בבעיות במערכת העיכול כגון ציסאפריד. תרופות המשמשות למניעת דחייה של השתלת איברים כגון טקרולימוס, סירולימוס ∙ וציקלוספורין המשמשת גם לטיפול בדלקת מפרקים שגרונית ובספחת. אוורולימוס, המשמשת לטיפול במספר סוגים של סרטן ובטרשת קרשית . 

השפעת שימוש ממושך

נדרשות בדיקות ומעקב. ניטור תיפקודי כבד, כליות (במידת הצורך), רמות תאי דם ואלקטרוליטים, בדיקת פעילות הלב. 

יש לרשום תרופות רק על פי ההתוויות של משרד הבריאות
המידע נלקח בין היתר מעלונים רפואיים ובכל מקרה אינו מחליף התייעצות עם רופא

רופאים בתחום
 אינפיניטי – מרכז לכירורגיה אונקולוגית
אינפיניטי – מרכז לכירורגיה אונקולוגית אונקולוגיה
ד"ר נסיה לנג פרנקו
ד"ר נסיה לנג פרנקו יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר רונית עשת
ד"ר רונית עשת יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות מתוך פורום סרטן השד

בניהולו של ד"ר נעה אפרת בן ברוך
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו