דלג לתוכן

טסטוסטרון

אנדרוגנים, הורמוני מין | Testosterone
יש צורך במרשם

שמות מסחריים

 • אחר
  אנדרוג'ל Androgel
 • אחר
  טסטווירון דפו Testoviron Depot
 • אחר
  טסטומקס Testomax
 • אחר
  נבידו Nebido
המומחים של Infomed מסבירים:

טסטוסטרון הינו הורמון מין זכרי המיוצר על ידי האשכים בקרב גברים ובכמויות קטנות בשחלות בקרב נשים. הורמון זה ממריץ צמיחת עצמות ושרירים בקרב גברים ונשים כאחד, ומגרה התפתחות בקרב גברים. מחסור בטסטוסטרון עשוי להיגרם על ידי הפרעה באשכים או בבלוטת יותרת המוח. במצב זה אפשר לתת תוספות של טסטוסטרון סינתטי או כזה המופק מבעלי חיים, בהזרקה או דרך הפה.

נהוג להשתמש בטסטוסטרון להמרצת ההתפתחות המינית בקרב נערים בגיל ההתבגרות אשר התפתחותם המינית מתעכבת בגלל מחסור בהורמון זה. כמו כן התרופה עשויה לסייע בהגברת הפוריות בקרב גברים הסובלים מהפרעות ביותרת הכליה או באשכים.

יחד עם זאת, אין התרופה מגבירה את ייצור הזרע בקרב גברים עם אשכים תקינים. לגברים הסובלים מרמות טסטוסטרון נמוכות ניתן לתת תוספת של ההורמון באמצעות מריחת ג'ל המכיל טסטוסטרון. כמו כן, עדיין נעשה שימוש לעתים נדירות בטסטוסטרון לטיפול בסרטן השד. 

על אף כל האמור לעיל לטסטוסטרון מספר תופעות לוואי. כך, למשל, יש לבחור את המינון בזהירות יתרה כאשר נותנים תרופה זו להתפתחות מינית מאוחרת בקרב נערים מתבגרים, משום שטסטוסטרון עלול להפריע לצמיחה או להביא להתפתחות מינית מהירה מדי. כמו כן, בקרב נשים מינונים גבוהים של טסטוסטרון עלולים לגרום להעמקת הקול, לצמיחת יתר של שיער או לנשירת שיער.

אין להשתמש במקרה של סרטן תלוי-אנדרוגן או חשד לסרטן של בלוטת הערמונית (פרוסטטה) או של השד. במקרה של גידול בכבד, גם בעבר, או עבור נשים.

יש לשים לב, ספורטאים ונשים: החומר הפעיל טסטוסטרון עלול להציג תוצאה חיובית בבדיקות סמים הנערכות לספורטאים.

צילום: shutterstock 

יש לרשום תרופות רק על פי ההתוויות של משרד הבריאות
המידע נלקח בין היתר מעלונים רפואיים ובכל מקרה אינו מחליף התייעצות עם רופא

המומחים שלנו ליילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים ואורולוגיה

יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר נטליה וולקוב מומחית ברפואת נשים, גינקולוגיה ומיילדות. מנהלת מרכז לטיפול בנפגעות תקיפה מינית במרכז הרפואי ע"ש ברוך פדה, פוריה
קראו עליי עוד
יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר קובי כהן יו"ר ומנהל רפואי של מרכז איה מדיקל, המרכז לרפואת נשים מתקדמת
קראו עליי עוד

המומחים של Infomed עונים על שאלות:

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו