דלג לתוכן

טסטוסטרון (Testosterone)

בלוטת הערמונית
4 דקות קריאה

מידע נוסף

 • כן מרשם רופא כן
 • נמוך סיכון ממנת יתר נמוך
 • נמוך סיכון מפיתוח תלות נמוך
 • אנדרוגנים, הורמוני מין שייך לקבוצת אנדרוגנים, הורמוני מין

שמות מסחריים

 • Androgel אנדרוג'ל Androgel
 • Testoviron Depot טסטווירון דפו Testoviron Depot
 • Testomax טסטומקס Testomax
 • Nebido נבידו Nebido

טסטוסטרון הינו הורמון מין זכרי המיוצר על ידי האשכים בקרב גברים ובכמויות קטנות בשחלות בקרב נשים. הורמון זה ממריץ צמיחת עצמות ושרירים בקרב גברים ונשים כאחד, ומגרה התפתחות בקרב גברים. מחסור בטסטוסטרון עשוי להיגרם על ידי הפרעה באשכים או בבלוטת יותרת המוח. במצב זה אפשר לתת תוספות של טסטוסטרון סינתטי או כזה המופק מבעלי חיים, בהזרקה או דרך הפה.

נהוג להשתמש בטסטוסטרון להמרצת ההתפתחות המינית בקרב נערים בגיל ההתבגרות אשר התפתחותם המינית מתעכבת בגלל מחסור בהורמון זה. כמו כן התרופה עשויה לסייע בהגברת הפוריות בקרב גברים הסובלים מהפרעות ביותרת הכליה או באשכים.

יחד עם זאת, אין התרופה מגבירה את ייצור הזרע בקרב גברים עם אשכים תקינים. לגברים הסובלים מרמות טסטוסטרון נמוכות ניתן לתת תוספת של ההורמון באמצעות מריחת ג'ל המכיל טסטוסטרון. כמו כן, עדיין נעשה שימוש לעתים נדירות בטסטוסטרון לטיפול בסרטן השד. 

על אף כל האמור לעיל לטסטוסטרון מספר תופעות לוואי. כך, למשל, יש לבחור את המינון בזהירות יתרה כאשר נותנים תרופה זו להתפתחות מינית מאוחרת בקרב נערים מתבגרים, משום שטסטוסטרון עלול להפריע לצמיחה או להביא להתפתחות מינית מהירה מדי. כמו כן, בקרב נשים מינונים גבוהים של טסטוסטרון עלולים לגרום להעמקת הקול, לצמיחת יתר של שיער או לנשירת שיער.

אין להשתמש במקרה של סרטן תלוי-אנדרוגן או חשד לסרטן של בלוטת הערמונית (פרוסטטה) או של השד. במקרה של גידול בכבד, גם בעבר, או עבור נשים.

יש לשים לב, ספורטאים ונשים: החומר הפעיל טסטוסטרון עלול להציג תוצאה חיובית בבדיקות סמים הנערכות לספורטאים.

צילום: shutterstock 

מידע

אופן נטילת התרופה

כמוסות, זריקות, ג'ל.

תדירות וזמן נטילה

דרך הפה: פעם ביום: בהזרקה: כל 1-4 שבועות. ג'ל: יש למרוח פעם ביום (עדיף בבוקר) באזור הכתפיים, החלק העליון של הזרועות, ו/ או הבטן.

טווח המינון

משתנה לפי צורת הלקיחה.

בהזרקה- קיימים מספר משטרי מינון. הגיל הכרונולוגי וגיל העצמות ילקחו בחשבון כאשר הרופא יקבע את משטרי המינון, הן ההתחלתי והן מינון התחזוקה.

תחילת ההשפעה

תוך 2-3 ימים.

משך ההשפעה

דרך הפה ובהזרקה: 1-3 ימים. הזרקה של חומר לשחרור איטי: 3-4 שבועות. ג'ל: 24 שעות.

אחסון

לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים

מנה שנשכחה

אין סיבה לדאגה, אך יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך 3 שעות, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.

הפסקת התרופה

אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא.

מינון עודף

מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא. 

אזהרות

תזונה

אין הגבלות.

הריון

לא ניתן (X)

נשים בהיריון צריכות להימנע ממגע כלשהו עם אזורי המריחה של הג'ל.

הנקה

התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע על התינוק. מומלץ להיוועץ ברופא.

תינוקות וילדים

אינו מיועד לשימוש בילדים ומתבגרים מתחת לגיל 12 או 18- יש לעקוב אחר הוראות התכשיר.

קשישים

יש לבדוק בקביעות את הערמונית ואת השד.

נהיגה

לא צפויה השפעה, או השפעה זניחה בלבד.

אלכוהול

מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של

 • מחלת כבד או כליה
 • מחלת לב
 • מיגרנה
 • דום נשימה בשינה
 • יתר לחץ דם
 • קשיי השתנה
 • סוכרת
 • אפילפסיה (כפיון)
 • סרטן המשפיע על העצמות
 • נטילת תרופות אחרות
 • בעיות בקרישת הדם (תרומבופיליה) , הפרעות דימום (המופיליה)
 • נטייה משפחתית לקריש דם בגיל צעיר

תופעות לוואי

רוב תופעות הלוואי הקשות יותר מופיעות רק בטיפול ממושך בטסטוסטרון וניתן להקל עליהן על ידי הפחתת המינון. תופעות לוואי אלה עשויות לכלול קשיים בהשתנה וזקפה מוגזמת בקרב גברים וצמיחת שיער מוגברת,עוינות, תוקפנות, שינויים בקול והגדלת הדגדגן בקרב נשים.

תופעות לוואי נוספות הינן כאבי ראש, בחילות והקאות, שלשול, שינויים בחשק המיני, כאבים בעצמות, אגירת נוזלים, שיעור יתר, התקרחות גברית, אקנה, הפרעות במאזן אלקטרוליטים בדם, התפתחות מינית מוקדמת, סגירה מוקדמת של פלטת הצמיחה בעצמות בקרב מתבגרים ודיכוי יצירה של תאי הזרע.(מצב הפיך).

אם טסטוסטרון ניתן בהזרקה, במקרים נדירים הטיפול עלול להוביל לסימנים ותסמינים כגון שיעול, קוצר נשימה, תחושת חולי כללית, חולשה, הזעת יתר, כאבים בחזה, סחרחורת, תחושת נימול , או עילפון. תגובות אלו יכולות להתרחש במהלך או מיד לאחר ההזרקה והנן הפיכות. הטיפול הוא בדרך כלל תמיכתי כגון מתן תוספת חמצן. יש להזריק באיטיות רבה.

תופעות לוואי נוספות שדווחו (בשכיחות לא ידועה): גידולים שפירים וממאירים, הפרעות במערכת העיכול, הפרעות במערכת הדם והלימפה, הפרעות במערכת החיסון, הפרעות בכבד ובדרכי המרה, הפרעות בעור, הפרעות באיזור ההזרקה, הפרעות במערכת השלד והשרירים, הפרעות במערכת העצבים, הפרעות בדרכי הנשימה, הפרעות במערכת הרבייה והשד, הפרעות בחילוף חומרים ובתזונה (במנות גבוהות או בטיפול ארוך טווח).

יש לפנות לרופא באופן מיידי במקרה קריש דם. סימנים אפשריים: נפיחות כואבת ברגל אחת או שינוי פתאומי בצבע העור, למשל הופך חיוור, אדום או  כחול, קוצר נשימה פתאומי, שיעול פתאומי ובלתי מוסבר שעלול  להוביל להוצאת דם, כאבים פתאומיים בחזה, כאב ראש, סחרחורת חמורה, כאבים חזקים בבטן, אובדן ראייה פתאומי.

אין להשתמש לרעה בתרופה זו או בשילוב עם סטרואידים אנדרוגנים אנאבוליים אחרים מכיוון שהדבר טומן בחובו סיכונים בריאותיים חמורים. שימוש לרעה בטסטוסטרון, במיוחד בנטילת יותר מדי מתרופה זו או בשילוב עם סטרואידים אנדרוגנים אנאבוליים אחרים, עלול לגרום לבעיות בריאותיות קשות בלב וכלי הדם (שעלולים להוביל למוות), בריאות הנפש ו/או הכבד. שימוש לרעה בטסטוסטרון עלול לגרום לתלות, ולהביא לתסמיני גמילה כאשר המינון משתנה באופן משמעותי או מופסק באופן מיידי. 

בשימוש בג'ל, אם מופיעות תגובות עור חמורות, יש לבצע הערכה של הטיפול ולהפסיק את הטיפול במידת הצורך.סימנים העלולים לרמוז למינון גבוה מדי: אי שקט, עצבנות, עליה במשקל, זיקפה תכופה או ממושכת. יש לפנות לרופא לצורך התאמת המינון.

טסטוסטרון עלול להיספג אצל אדם אחר בעקבות מגע פיזי קרוב וממושך יחסית עם האזור עליו נמרח הג‘ל, אלא אם כן האזור מכוסה, יש לנהוג בתשומת לב ולהימנע מכך (לבישת בגדים, שטיפת איזור המריחה).

פרטי תגובה עם תרופות אחרות

יש לעדכן רופא/רוקח באשר לנטילת תרופות אחרות, כולל תרופות ללא מרשם וכן תוספי תזונה. בייחוד עבור: 

תרופות לטיפול בעצבנות ובהפרעות שינה (ברביטורטים ומאיצי אנזים אחרים).

תרופות לטיפול בכאב או בדלקת (אוקסיפנבוטאזון)

הורמון ACTH או קורטיקוסטרואידים (משמשים לטיפול במצבים שונים כמו שיגרון, דלקת מפרקים, מצבי אלרגיה ואסטמה): טסטוסטרון עלול להעלות את הסיכון לאצירת מים , בייחוד אם הלב או הכבד אינם פועלים כראוי. 

נוגדי קרישה: טסטוסטרון מגביר את השפעתן של תרופות אלה ויש להתאים את מינונן, ולבצע ניטור קפדני של מצב הקרישה.

תרופות לטיפול בסוכרת: מכיוון שטסטוסטרון מוריד רמת סוכר בדם, ייתכן שיהיה צורך להפחית את מינונן של תרופות אלה. טסטוסטרון עלול להגדיל את ההשפעה של אינסולין.

השפעת שימוש ממושך

שימוש ממושך בתרופה זו עלול לפגום בצמיחה אצל נערים מתבגרים. ניטור: דרושות בדיקות סדירות של השפעות הטיפול עם טסטוסטרון.
לאחר השימוש בחומרים הורמונליים כגון חומרים אנדרוגניים, נצפו מקרים של גידולים שפירים (לא סרטניים) וממאירים (סרטניים) בכבד.

הרופא שלך יבדוק בקביעות את הערמונית שלך ואת השד, במיוחד אם אתה קשיש. יש לבצע בקביעות בדיקות דם. הורמונים זכריים עלולים להגביר את ההתפתחות של סרטן הערמונית והגדלה של בלוטת הערמונית (הגדלה שפירה של הערמונית). 

יש לרשום תרופות רק על פי ההתוויות של משרד הבריאות
המידע נלקח בין היתר מעלונים רפואיים ובכל מקרה אינו מחליף התייעצות עם רופא

רופאים בתחום
ד"ר רומן גרינברג
ד"ר רומן גרינברג אורולוגיה
ד"ר דמיטרי חונוביץ
ד"ר דמיטרי חונוביץ אורולוגיה
פרופ' אלכסנדר גרינשטיין
פרופ' אלכסנדר גרינשטיין אורולוגיה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו