ניתוח קיצור קיבה, ניתוח בריאטרי ( Gastroplasty, Bariatric surgery ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום

ניתוחים בריאטריים, שמכונים בקרב הציבור קיצור קיבה, בלון, שרוול או מעקף קיבה, מיועדים לטיפול בהשמנת יתר קיצונית כשקשה מאוד לטפל בה רק באמצעות דיאטה ופעילות גופנית או כשקיים סיכון בריאותי משמעותי עקב עודף משקל גדול מאד. 


למי מיועדים ניתוחים בריאטריים

ניתוחים בריאטריים מהווים חלק מהפתרון עבור אנשים עם השמנה קיצונית (אינדקס מסת הגוף, BMI, מעל 40) או עם השמנה משמעותית (BMI של 35-40) ובעיות בריאותיות המסכנות חיים כמו דום נשימה בשינה בדרגה חמורה; מחלות לב, בעיות פוריות או כאבי מפרקים הקשורים להשמנה; עודף שומנים בדם; כבד שומני או סוכרת, שטיפולים אחרים כמו דיאטה, תרופות ופעילות גופנית לא עזרו.

קראו עוד: חושבים לעבור ניתוח קיצור קיבה? כל מה שאתם חייבים לדעת

במקרים אלו ניתן לשקול ניתוח במערכת העיכול שיגביל את כמות האוכל והקלוריות שנכנסות לגוף על ידי צמצום המזון שאוכלים בארוחות או הפרעה בספיגתו במעיים.

כמה מנתחים מעל מטופל בחדר הניתוח, ניתוח קיצור קיבה, ניתוח בריאטרי

צילום: Shutterstock

קראו עוד: כיצד לנהוג לאחר ניתוח קיבה

סוגי ניתוחים 

השיטות עיקריות המשמשות בניתוחים בריאטריים כדי להתמודד עם השמנת יתר כוללות:

ניתוחי קיצור קיבה, שמיועדים להפחית את כמות המזון שאוכלים.

שרוול קיבה, שמיועד לצמצם את כמות האוכל שניתן להכניס לגוף.

ניתוחי מעקף קיבה, שמיועדים להפחית את ספיגת המזון המעוכל.

ניתוחי מעקף תריסריון, שמפחיתים בצורה ניכרת את ספיגת המזון.

החדרת בלון תוך קיבתי, שמיועד להקטין את כמויות האוכל שצורכים.

כל הניתוחים נעשים בהרדמה מלאה במסגרת בית חולים רובם בגישה לפרוסקופית (דרך מספר חתכים קטנים).. 

ניתוח קיצור קיבה

ניתוח הצרת קיבה באמצעות טבעת, המוכר יותר כ"קיצור קיבה" או "טבעת", מאפשר לרדת במשקל בזכות הגבלת כמות המזון שאוכלים. 

בניתוח שמים טבעת מסביב לחלק העליון של הקיבה, כך שנוצר "כיס" קטן שעוזר להרגיש שובע אחרי אכילת כמות קטנה של מזון. לאחר מכן, המזון עובר לאט לשאר הקיבה וממשיך להתעכל רגיל. אמנם הטבעת מיועדת להישאר כל הזמן מסביב לקיבה, אך ניתן להסיר אותה וברוב המקרים צורת הקיבה חוזרת לקדמותה. 

ניתוח שרוול קיבה

בניתוח שרוול קיבה (Sleeve gastrectomy), שגם הוא מכונה קיצור קיבה או שרוול, כורתים חלק גדול מהקיבה ומשאירים אזור שנראה כמו שרוול, לרוב בנפח של 60-150 סמ"ק. בעקבות הניתוח חלה ירידה משמעותית בכמות האוכל שאפשר להכניס לגוף וברמות גרלין, הורמון הרעב שמיוצר בקיבה. אמנם ניתוח שרוול קיבה הוא בלתי הפיך ומקטין מאד את הקיבה, הוא אינו משנה את  תפקודה התקין.

ניתוח מעקף קיבה 

ניתוח מעקף קיבה (Gastric bypass) יוצר כיס קטן בחלק העליון של הקיבה, בדומה  לניתוח קיצור קיבה, אך מחברים אותו ישירות אל המעי הדק, בצורה שמקטינה את הקיבה ועוקפת חלק מהמעי הדק. לניתוח מעקף קיבה סיכון גבוה יותר לסיבוכים בהשוואה לניתוחי הטבעת. 

ניתוחי מעקף תריסריון

בניתוחי מעקף תריסריון מקטינים את הקיבה לרוחב או לאורך, מחברים אותה לחלק מרוחק של המעי הדק. בצורה כזו עוקפים את התריסריון ומפחיתים משמעותית את כמות המזון שמתעכל והקלוריות שנספגות לגוף. ניתוח מעקף תריסריון נחשב למורכב יותר, עם סיכון גבוה יותר לסיבוכים, בהשוואה לניתוחי שרוול או מעקף קיבה. עם זאת, ניתוחי מעקף תריסריון מביאים לתוצאות הטובות ביותר מבחינת הירידה במשקל.

בלון תוך קיבתי

הכנסת בלון (gastric balloon) שעשוי מסיליקון רך לתוך הקיבה, שם ממלאים אותו באוויר או בנוזלים. הבלון המנופח תורם לתחושת השובע, מפחית את כמות המזון שאוכלים ועוזר להרזייה.

למרות שבשיטה זו יורדים פחות במשקל בהשוואה לניתוחים של קיצור קיבה או מעקף קיבה, אך מדובר בהליך פשוט זול יותר, לא ניתוחי ועם פחות תופעות לוואי. בדרך כלל מוציאים את הבלון לאחר 6 חודשים. 

סיבוכים וסיכונים

ניתוחים בריאטריים גורמים לשינויים בקיבה ובעצבים שמפעילים את חלקיה השונים, ביכולת הספיגה ובחילוף החומרים. לכן הם עלולים לגרום לסיבוכים. מתברר שבין רבע למחצית מהאנשים שעוברים ניתוחים שונים לקיצור או מעקף קיבה עלולים לסבול מסימפטומים שונים כמו בחילות והקאות, מגבלות וקושי בתזונה תסמונת הצפה (התרוקנות מהירה של תוכן הקיבה שגורם לירידה פתאומית בלחץ הדם, סחרחורת, חולשה ודפיקות לב מהירות) או אי נוחות במערכת העיכול.

רק בודדים (1-4%) מהמנותחים יפתחו סיבוכים רציניים כמו זיהומים עקב הניתוח, בעיות בחילוף החומרים של העצמות, תת ספיגה קשה, דלקת בקיבה עקב החזר מרתי, שיתוק קיבה, חסימת מעיים המחוברים לקיבה, שלשולים אחרי כריתת קיבה. בנוסף, יתכנו חוסרים בוויטמינים, כמו ויטמין D או B12, ובמינרלים כמו סידן או ברזל, בהתאם להתאוששות מערכת העיכול, למגבלות התזונתיות ולסוג הניתוח הבריאטרי.  

תזונה מומלצת לאחר ניתוחי קיצור או מעקף קיבה

מיד לאחר הניתוח, יש לשתות נוזלים צלולים בלבד כמו ציר ירקות או עוף, מיצי פרי מדוללים במים וג'לי לקינוח עד שמערכת העיכול תחלים מהניתוח. 

לאחר ההתאוששות הראשונית, אפשר לאכול מזונות נוזליים או מרוסקים נטולי סוכר בלבד, כמו שייק חלבונים, מאכלי חלב או מאכלים מבשר רך. יש להימנע ממזונות עתירי פחמימות בתחילת תהליך הפחתת המשקל.

יש לאכול מנות קטנות כדי לא להעמיס על הקיבה המוקטנת ולהימנע משכיבה כחצי שעה לפחות לאחר האכילה. יתכנו הוראות נוספות, בהתאם לסוג הניתוח הבריאטרי וקצב ההתאוששות האישי. אך בכל מקרה, לרוב מומלץ לאכול תזונה עשירה בחלבונים, דלה בשומנים, להימנע מאלכוהול ולצרוך מולטי-ויטמין כדי לפצות את הגוף על אובדן ויטמינים ומינרלים בתזונה המצומצמת.

ממשיכים לדבר על זה בפורום קיצור קיבהמאמרים לפי נושא ניתוח קיצור קיבה, ניתוח בריאטרי

מאמרים נוספים בתחום
1. אימוני משקולות לא מתאימים לנשיםזה פשוט לא נכון. נכון שמרבית הנשים לא רוצות מראה שרירי של מתאגרף או שחקן סרטי אקשן, אבל אימון משקולות הוא לא בהכרח מה שיגרום למראה כזה. מבחינה הורמונלית, יש הבדל מהות...
ניקוי רעלים, הנקרא בפי רבים גם צום מיצים, היא שיטה שאומצה בשנים האחרונות על ידי רבים. אך לא מעט מומחים בתחום הרפואה והתזונה סבורים שמדובר בעוד גימיק חולף, במקרה הטוב. יש הרואים באותן דיאטות ניקוי רעלי...


פורומים 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעההצטרפו לאינדקס הרופאים!