סרטן האשכים (Testicular Cancer)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

סרטן האשכים נגרם כתוצאה מצמיחה בלתי שגרתית, של תאים שאינם נורמאלים באשכים. הסיכויים לריפוי של סרטן האשכים הם גבוהים מאד, במיוחד כאשר מגלים את המחלה בשלב מוקדם.

האשכים הם שני אברי מין זכריים, הם מייצרים ומאחסנים את הזרע. הם נמצאים בתוך כיס מתחת לפין, המכונה בשם שק האשכים. בנוסף, האשכים אחראים ליצור ההורמון טסטוסטרון.

סימפטומים


התסמינים הנפוצים ביותר של סרטן האשכים כוללים:

·         
שינוי בצורה או בגודל של אחד האשכים, או של שניהם. השינוי יכול להיות מלווה בכאב, או להופיע ללא כאב.
·          תחושת כובד בשק האשכים.
·          תחושת לחץ עמומה, או כאב באזור הגב התחתון, הבטן, או המפשעה, או בשלושתם יחד.

 

סיבות וגורמי סיכון

המומחים אינם יודעים מהו הגורם למחלת סרטן האשכים. אולם ישנם מספר גורמים שעלולים להגביר את הסיכון לחלות במחלה. ביניהם:

·          מצב בו האשך נמצא באזור הבטן, במקום למטה בתוך שק האשכים, תופעה זו מכונה טמירות אשכים. במצב נורמאלי האשכים של התינוק יורדים אל שק האשכים לפני שהוא נולד, או עד גיל שלושה חודשים. 
·          תסמונת קליינפלטר. זוהי מחלה גנטית הפוגעת בגברים. במצב נורמאלי לגברים יש כרומוזום X אחד וכרומוזום Y אחד. לגברים הלוקים בתסמונת קליינפלטר, יש לפחות שני כרומוזומי X ובמקרים נדירים יש גם שלושה או ארבעה. 
·          היסטוריה משפחתית של סרטן האשכים. 
·          רוב הגברים הלוקים במחלת סרטן האשכים, אינם נמצאים בשום קבוצת סיכון.

 

 

אבחון ובדיקות

רוב הגברים יכולים לגלות סרטן באשכים באמצעות בדיקת עצמית. או שהרופא מגלה זאת בעת ביצוע בדיקה שגרתית.

קיימות מחלות נוספות שגורמות לתסמינים זהים לאלו של סרטן האשכים, לכן הרופא יבקש לבצע בדיקות נוספות, על מנת לוודא שהתסמינים הם תוצאה של סרטן האשכים ולא של בעיה אחרת. בדיקות אלו כוללות בין היתר בדיקות דם ובדיקות הדמיה באשכים, כמו אולטרסאונד או בדיקת CT,  בנוסף, בדיקות אלו עשויות לגלות אם הסרטן התפשט לאיברים אחרים בגוף.

בדיקת אשכים עצמית

הזמן הטוב יותר לביצוע בדיקת אשכים עצמית היא לאחר אמבטיה או מקלחת, כאשר שרירי שק האשכים חמימים ורפויים. כאשר מבצעים את הבדיקה בזמן אחר, יש להוריד את התחתונים, כך שאיברי המין יהיו חשופים.
יש לעמוד ולהניח את רגל ימין על משטח מוגבה, בגובה של כסא. 

ואז למשש בעדינות את כיס האשכים עד שמוצאים את האשך הימני. מגלגלים את האשך בעדינות בין האגודל והאצבעות של שתי הידיים, ובודקים באופן יסודי האם קיימים גושים. העור שעל גבי האשך נע בחופשיות, לכן קל להרגיש את פני השטח של האשך כולו. יש לחזור על אותו תהליך בצד השני, להרים את רגל שמאל ולבדוק את האשך השמאלי. יש למשש את פני השטח של האשך כולו.

טיפולים ותרופות

כמעט בכל המקרים של סרטן האשכים, מתחילים את הטיפול בניתוח להסרת האשך שעליו נמצא הגידול. הליך זה מכונה ניתוח לכריתת האשך. באמצעות ניתוח ניתן לברר באיזה סוג של סרטן מדובר. כמו כן, בעקבות הניתוח ניתן לקבוע האם יש צורך בטיפול נוסף ובאיזה סוג של טיפול.

הטיפול לאחר הניתוח יכול לכלול:

·         
המתנה דרוכה. 
·          כימותרפיה. 
·          הקרנות. 
·          ניתוח נוסף להסרת קשרי לימפה. ניתוח כזה מכונה בשם בתירה של בלוטות לימפה אחורי צפקיות. 

שיעורי הריפוי של סרטן האשכים גבוהים, במיוחד כאשר מגלים אותו בשלב מוקדם. גם כאשר הוא מתגלה בשלב מאוחר, הוא נחשב לסרטן עם שיעורי ריפוי גבוהים.

מניעה

לא מוכרות דרכים שיעילותן הוכחה, למניעת סרטן האשכים. אולם הצעדים הבאים עשויים לסייע בגילוי של סרטן האשכים בשלב מוקדם של המחלה, כאשר רב הסיכויים שניתן יהיה לרפא אותה.

·         
יש לבצע בדיקה עצמית של האשך באופן שגרתי. רב מקרי סרטן האשכים מתגלים כתוצאה מבדיקה עצמית, או במהלך בדיקה שגרתית אצל הרופא.
·          יש לשים לב לכל כאב, או אי נוחות בשק האשכים, באגן, או בגב התחתון. במקרה של אי נוחות בכל אחד מהאזורים הללו, יש לפנות אל אורולוג בהקדם האפשרי.

 
פורומים, אורולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אבנים בכליות דן 23/07/2019 18:30
  • שלום רב במרץ היה דימום בשתן. עשיתי בדיקות דם שתן ואולטרסאונד. יצא לי אבן בכליה ימנית בגודל 0.8 מ"מ בגביע התחתון ואבן בגודל 0.6 מ"מ כליה שמאלית. עשיתי גם סיטי שהראה אבן בגודל 0.6 מ"מ בכליה שמאלית. מאז ועד היום הורדתי 15 קילו. הייתי בבית חולים קבעו לי תור לניתוח דרך איבר המין להחדיר צינור ולרסק את האבן עם הרדמה כללית. בחודשיים האחרונים ללא דימום אני מרגיש טוב השתן יוצא בזרם תקין והחלטתי לחזור על האולטרסאונד. באולטרסאונד לפני שבועיים לא ראו אבנים אבל כליה ימנית התוצאה הידרופרוזיס בדרגה קלה. הגעתי לבית חולים והחלטתי לבטל את הניתוח מאחר ואני מרגיש מצויין גם בבדיקות שתן השתן היה נקי ללא אבנים. שאלותי הם: כדאי לעשות שוב סיטי? יכול להיות שהאבנים התפוררו ויצאו בשתן למרות הגודל שלהם? לפני חודש היה לי כל הלילה כאבים חזקים בצד הרופא אמר שאולי האבן בצד שמאל התפוררה ויצאה אבל התוצאה שיש הידרופוזיס קל מראה שיש לי אבן. מה דעתך? תודה מראש אני בן 25.

  • + הוסף תגובה
המלצה על מנתח משה 23/07/2019 14:43
  • שלום, אודה לקבלת מס' שמות של מנתחים אורולוגים מומלצים, המבצעים ניתוחי וריקוצלה בשיטה מיקרוסקופית. (מלבד דר' שי שפי). תודה

  • + הוסף תגובה
נחיצות של בדיקה אורודינמיקה אחד 20/07/2019 14:39
  • בן 58 , ערמונית 95 מטופל בקסטרל 5.שפיר ולפני התערבות בערמונית. סוכרתי + יל"ד קל . מאוזן עם גלוקומין אחד +דופלקס אחד ביום. השתנה תכופה ביום ובעיקר בלילה כל שעה שעתיים. זרימה חלשה,לעיתים יש צורך בלחיצה בכדי להתיל שתן,כמעט תמיד תחושת אי התרוקנות.כמות שתן בין 40 ל 140 .לעיתים מלווה בכאב/לחץ לאורך הפין בעיקר בחלקו הקדמי.US שארית שתן 250 .שותה מים עד 8 בערב. (שותה ליטר ורבע במהלך כל היום) 1.כיצד יתכן שכמות שתן במהלך הלילה מגיעה ל 800 אם קיבולת שלפוחית מגיעה ל בערך חצי ליטר? 2.האם יש צורך באורודינמיקה כאשר קיימים כל הסימנים של BPH. ההיתכן שהסימטומים מגיעים מבעיית סכרת ו/או בעיות חסימה בכיס השתן ולא כתוצאה מערמונית גדולה?

  • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!