דלג לתוכן

אטופוסיד (Etoposide)

3 דקות קריאה

מידע נוסף

 • כן מרשם רופא כן
 • גבוה סיכון ממנת יתר גבוה
 • נמוך סיכון מפיתוח תלות נמוך
 • סרטן, נוגדי, סרטן, נוגדי, ציטוטוקסים שייך לקבוצת סרטן, נוגדי, סרטן, נוגדי, ציטוטוקסים

שמות מסחריים

 • Etoposide אטופוסיד Etoposide
 • Etoposid EBEWE אטופוסיד אבווה Etoposid EBEWE
אטופוסיד (ידועה גם בכינויה VP-16), היא תרופה נוגדת סרטן, הניתנת לבד או בשילוב תרופות נוגדות סרטן אחרות, לטיפול בסרטן ריאות מסוג התא הקטן, או בסרטן אשכים מסוג non seminoma, אשר עמיד לטיפולים אחרים. אטופוסיד ניתנת לבד או בשילוב תרופות נוגדות סרטן אחרות גם לטיפול בלימפומות מסוג Hodgkin ו non Hodgkin, וכן לטיפול בלויקמיה מיאלוציטית חדה. מבחינה כימית, אטופוסיד היא תרופה חצי סינתטית, כאשר החלק הטבעי מופק משרף של צמח הדודאים (Podophyllum peltatum). היא פועלת באמצעות פגיעה בחומר הגנטי של התאים הסרטניים, מעכבת את שכפולו, וכך גורמת למוות של תאים אלו. הפעילות של אטופוסיד ותופעות הלוואי שלה דומות לאלו של תרופה נוגדת סרטן אחרת בשם טניפוסיד. כמו תרופות אחרות נוגדות סרטן, אטופוסיד גורמת לדיכוי יצירת תאי הדם השונים במוח העצם, הגורר בעקבותיו אנמיה ונטייה מוגברת לזיהומים ולדימום לא תקין. תופעות לוואי נוספות כוללות נשירת שיער זמנית (חולפת לאחר סיום הטיפול), בחילה והקאות. אטופוסיד יכולה להינתן בעירוי לתוך הוריד, או ככמוסות לבליעה (אינן רשומות בארץ).

מידע

אופן נטילת התרופה

זריקות, כמוסות. אטופוסיד כמוסות יש לשמור במקרר (לא במקפיא).

תדירות וזמן נטילה

הזרקה/ בליעה: הטיפול נעשה במחזורים. בד"כ התרופה ניתנת פעם ביום למשך 3-5 ימים רצופים, כל 3 או 4 שבועות. בבליעה, התרופה יכולה להינתן גם במנות מחולקות. ההזרקה נעשית באינפוזיה תוך ורידית, בדרך-כלל, למשך 30 דקות לפחות. ההזרקה נעשית בידיים מיומנות ותחת השגחה רפואית.

טווח המינון

בהזרקה: בד"כ 60-120 מ"ג למטר מרובע שטח גוף. בבליעה: בד"כ 120-240 מ"ג למטר מרובע שטח גוף.

תחילת ההשפעה

בהזרקה: מייד, אך עשויים לחלוף מספר שבועות עד שההשפעה תורגש במלואה. בבליעה: ספיגת התרופה לגוף משתנית בין כל מטופל ומטופל, ואינה קבועה.

משך ההשפעה

3-4 שבועות.

מנה שנשכחה

בהזרקה: לא סביר, כיוון שהתרופה ניתנת תחת השגחה קפדנית של רופאים מקצועיים. בבליעה: יש לידע מיד את הרופא. אם הרופא לא הורה אחרת יש לדלג על המנה שנשכחה, ולהמשיך כרגיל. אין לקחת מנה כפולה.

הפסקת התרופה

הפסקת התרופה תעשה רק בהוראת הרופא.

מינון עודף

התרופה ניתנת תחת השגחה קפדנית של רופאים מקצועיים. במקרה של מינון יתר התסמינים יכולים לכלול: בחילה חמורה, הקאה חמורה, דופק מהיר, קוצר נשימה, התעלפות. יש לפנות מיד לשם קבלת עזרה רפואית.

אזהרות

תזונה

חשוב לשמור על תזונה מאוזנת בתקופת הטיפול, אשר תסייע לגוף להשלים ולבנות רקמות ותאים חדשים.

הריון

אין מספיק מידע לגבי בטיחות השימוש בנשים הרות, אולם ממחקרים שנעשו בבעלי חיים עולה כי התרופה גורמת למומים בעוברים. מומלץ שלא להיכנס להריון בזמן השימוש בתרופה זו. (D)

הנקה

התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע על התינוק. מומלץ להיוועץ ברופא.

תינוקות וילדים

לא ניתן בדרך כלל.

קשישים

ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.

נהיגה

אין בעיות ידועות.

אלכוהול

מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של

 • דיכוי מוח עצם בעבר
 • זיהום או מגע קרוב עם חולה במחלה זיהומית לאחרונה, בעיקר אבעבועות רוח או הרפס
 • מחלה דנטלית
 • מחלת כליה
 • חיסונים אשר ניתנו לאחרונה
 • תגובה אלרגית בעבר לתכשיר מקבוצה זו
 • דימום

תופעות לוואי

אטופוסיד גורמת לדיכוי יצירת תאי הדם השונים במוח העצם, הגורר בעקבותיו אנמיה ונטייה מוגברת לזיהומים ולדימום לא תקין. יש לדווח לרופא במקרה של חום גבוה ובמידה ומתפתחים דימומים לא צפויים. תופעות לוואי נוספות כוללות: נשירת שיער זמנית - מתפתחת בד"כ 3-4 שבועות מתחילת הטיפול, וחולפת לאחר סיום הטיפול, ובחילה והקאות - ניתן לשלב טיפול תרופתי נגד בחילות שיקל על תופעת לוואי זו. תופעות לוואי פחות שכיחות הן: איבוד התיאבון, שלשולים, כאבים וכיבים בפה, פריחה וגירוד באתר ההזרקה, ירידה מהירה בלחץ הדם הגורמת לסחרחורת (נגרמת עם הזרקת החומר), כאב ראש וחום. במקרים נדירים עלולה להיגרם תגובה אלרגית (פריחה, חום גבוה, סחרחורת, רעידות, קוצר נשימה).

פרטי תגובה עם תרופות אחרות

[חיסונים חיים]: אין לתת לחולים המקבלים תרופות נוגדות סרטן. תרופות אלו מחלישות את מערכת החיסון וייתכן זיהום לאחר חיסון של נגיף חי. [תרופות נוגדות סרטן אחרות]: לעיתים משתמשים בהשפעה המוגברת שיש לאטופוסיד ביחד עם תרופות אחרות נגד סרטן, אולם יש לקחת בחשבון גם את הרעילות המוגברת ודיכוי מוח העצם על-ידי תרופות אלו. [ציקלוספורין]: מנות גדולות של ציקלוספורין עלולות להגביר את רמות האטופוסיד בדם ולגרום לדיכוי מוגבר של מוח העצם. [נוגדי קרישה, תרופות ממשפחת NSAID, מעכבי טסיות]: תרופות אלו עלולות להגביר את הסיכון לדימומים. [תרופות המעודדות צמיחת תאי דם, כגון: GCSF, GMCSF, פילגראסטים]: אין להשתמש בתרופות אלו 24 שעות לפני ו- 24 שעות אחרי תחילת הטיפול הציטוטוקסי. [דיגוקסין]: יש סיכון להפחתת הספיגה של דיגוקסין מהקיבה. [תרופות ממשפחת מעכבי פרוטאז: Delavirdine, Efavirenz]: עלולות להגביר או להקטין רמות אטופוסיד בדם. יש להשתמש בזהירות.

השפעת שימוש ממושך

הטיפול באטופוסיד מלווה בבדיקות שגרתיות של ספירת תאי דם.

יש לרשום תרופות רק על פי ההתוויות של משרד הבריאות
המידע נלקח בין היתר מעלונים רפואיים ובכל מקרה אינו מחליף התייעצות עם רופא

רופאים בתחום
ד"ר שמואל רויזמן
ד"ר שמואל רויזמן אורולוגיה
ד"ר עלא אבו סאלח
ד"ר עלא אבו סאלח נוירולוגיה
ד"ר דוד שרים ושות'
ד"ר דוד שרים ושות' עורך דין
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו